نکات آرايشی مهم در رابطه با مو

موي سر شما بنا به دلايل متعددي ميتواند کدر، کم پشت و شکننده شده و دچار ريزش شود. تعدادي از اين دلايل ارثي هستند و گاهي استفاده از يک محصول نامناسب و تغذيه نادرست موجب اين مشکلات و موارد نظير آن ميشوند. اما ما گاهي بدون توجه يا بر اثر اطلاعات نادرست، با موي خود طوري رفتار ميکنيم که بيش از پيش آسيب ميبيند. شانه کردن موي خيس از ريشه تا نوک مو اشتباه است.

  1. شامپو کردن روزانه بهترين حالت و شرايط مو در زماني است که چربيهاي طبيعي پوست سر بتوانند به نوک موها برسند. به همين دليل بسياري از متخصصين مو توصيه ميکنند که موها را يک روز در ميان يا حتي دو روز در ميان شامپو کنيد.
  2. موهاي بلند خود را همواره در يک نقطه خاص جمع ميکنيد. افرادي که عادت دارند موي بلند خود را با يک کش به صورت “دم اسبي” در پشت سر جمع کنند، مراقب باشند. تارهاي مو در کشهاي موي سر-از هر جنس و اندازه- گير کرده و شکسته يا کنده ميشوند. بنابراين براي جلوگيري از خالي شدن بخشهاي خاصي از مو، هر بار محل جمع کردن موها راکمي بالاتر و در مرتبه بعد، کمي پايينتر بياوريد. استفاده از کشهاي ضخيم حوله اي يا پارچه اي، در کاهش اين حالت بسيار موثر است.
  3. شانه کردن موي خيس از ريشه تا نوک مو شانه کردن موهاي خيس از کشيدن برس بر آنها بهتر است، اما کشيدن مو از پوست سر تا نوک و به زور باز کردن گره هاي آن، موجب کنده شدن نوک موها، شکسهگي ساقه مو و ضعف ريشه ميشود. اگر موهايتان بيش از حد در هم گره ميخورد، مقدار کمي سرم دوفاز گانودرما بیز تنها به نوک موها بزنيد، آب اضافه مو را گرفته و ابتدا از نيمه مو تا نوک آنرا در دسته هاي چک شانه کنيد تا گره ها باز شوند تا بتوانيد از ريشه تا نوک را به راحتي شانه کنيد.
  4. براق کردن موها با برس کشيدن فراوان در دستورات قديمي زيبايي، براي براق شدن مو چنين روشي توصيه شده بود “موها را به مدت 20 دقيقه تا نيم ساعت و هر دسته را از 15 تا 20 مرتبه برس بکشيد” . اما براي حرکت دادن چربي طبيعي مو از ريشه به نوک آن، تنها چند مرتبه معدود برس کشيدن به مو کافي است و بيشتر از آن تنها ميتواند به شکسته شدن مو منتهي شود.
  5. سشوار کشيدن به مويي که هنوز کاملا خيس است اين کار نه تنها مدل دادن به مو را بسيار مشکل ميکند، بلکه به مقدار بسيار زياد موجب آسيبهاي ناشي از حرارت ميشود. سشوار بايد براي خشک کردن و مدل دادن به موهاي نمدار-نه خيس- به کار رود و حداکثر مدت آن بايد 20 دقيقه باشد. قبل از حرارت دادن به مو، گيسوي خود را به مدت 5 دقيقه در حوله بپيچيد و سپس بگذاريد 5 دقيقه ديگر در هواي آزاد خشک شود.
  6. ناديده گرفتن پوست سر براي داشتن موهايي سلامت، پوست سر نيز بايد تغذيه شود. ماساژ دادن کف سر با نوک انگشتان به افزايش جريان خون در آن کمک ميکند. براي مراقبت بيشتر ميتوانيد هر از گاهي از مواد مغذي و ماسکهاي مخصوص پوست سر استفاده کنيد.
  7. استفاده از برس نامناسب برس نامناسب، به خصوص انواع برسهاي گرد، تنها موجب از بين رفتن آرايش موي شما شده و حتي ممکن است در ميان موها گير بيافتد. به طور کلي، هر چه موهاي شما بلندتر باشد، برس به خصوص برس گرد- بايد قطر بيشتري داشته باشد. اگر ميخواهيد موهايتان پف کرده و پر حجم به نظر برسند، از برسهاي گرد و اگر ميخواهيد آنها را صاف و نرم آرايش دهيد از برسهايي به شکل راکت استفاده کنيد.
  8. عدم استفاده از سرم دو فاز مو آرگان شهرت چندان خوبي ندارد، اما اين اسپريها حاوي مواد پليمري هستند که رطوبت را از مو دور نگه ميدارد. بر خلاف باور عمومي، اين پليمر آسيبي به مو نميرساند و درواقع آنچه بر روي مو ميماند و خشک ميشود همين مواد پليمري هستند نه الکل. الکل موجود در اين اسپريها، قبل از اينکه مواد به مو برسند، تبخير ميشود. نکته مهم اين است که اسپري تنها در حد لازم مصرف شود و به طور مداوم روي مو قرار نگيرد.
  9. درمان نکردن شوره سر اگر موي شما دچار شوره است، نبايد آن را به طور موقت با مواد روغني و پمادهاي آرايشي مخفي نماييد، بلکه بايد آنرا به طور کامل درمان کنيد. شوره سر در واقع نوعي بيماري جلدي است و ارتباطي با خشکي سر ندارد. براي درمان آن هم بايد از شامپوهاي حاوي اسيد ساليسيلک، روي يا سولفيد سلنيوم استفاده کنيد انواع مختلف شامپو را برای مراقبت از موهایتان امتحان کرده اما نتیجه‌ای نگرفته‌اید؟ میز آرایشتان پر از ماسک‌ موها و حالت‌دهنده‌های گوناگون است؛ اما همگی بی‌تاثیر بوده‌اند؟ هر کدام از اطرافیانتان پیشنهادی برای مراقبت از موهایتان دارند؟

اگر پاسختان به این سوالات مثبت است، احتمالا از تلاش بیهوده برای رسیدن به موهای سالم و پرپشت خسته شده‌اید. اما بهتر است کمی صبر کنید. همیشه لازم نیست به سراغ سرم دو فاز مورینگا بروید تا سلامت موهایتان را بازیابید. تنها کافی است با توجه به جنس موهایتان، برخی نکات ساده اما بااهمیت را رعایت کنید تا پس از مدتی به موهایی سالم و شاداب برسید. ما در این مطلب قصد داریم به این نکات بپردازیم. ابتدا به سراغ نکاتی می‌رویم که رعایت کردنشان برای همه انواع مو لازم است. در ادامه نیز به بیان نکات مراقبت از موهای خشک و همچنین موهای فر می‌پردازیم. همراه ما باشید.

نکات مراقبت روزانه از مو  فرقی نمی‌کند که موهایتان خشک است یا چرب. موهای صافی دارید یا موهایتان مجعد و فر است. مراقبت روزانه از مو شامل برخی اصول ساده است که حتما باید به آن‌ها توجه کنید. فراموش نکنید که تاثیر این نکات مستلزم انجام دائمی آن‌هاست و باید آن‌ها را به روتین روزانه‌ی موهایتان تبدیل کنید. در این صورت است که نتیجه خواهید گرفت. شانه کردن و شستن درست موها

یکی از مهم‌ترین موارد در ارتباط با مراقبت از مو، شانه کردن روزانه موهاست. این تفکر که شانه زدن باعث ریزش مو می‌شود، کاملاً اشتباه است. معمولا در هنگام شانه زدن، موهای ضعیف می‌ریزند. اما حتی اگر از شانه هم استفاده نکنید، این ریزش مو اتفاق می‌افتد و امری کاملا طبیعی است. شانه زدن مو باعث می‌شود تا خون‌رسانی به پوست سر بهتر انجام گیرد و موها سالم‌تر رشد کنند.