نقش تامین کنندگان نقدینگی در بازار ارز

نقدینگی یا شناوری بازار فارکس چقدر است؟

وجود یک بازار نقد در دنیای معامله‌گری یکی از مهم‌ترین عناصر در جهت سودآوری هست که بازار فارکس یکی از بهترین گزینه‌ها برای نقدینگی بالا است و با توجه به حجم عظیم معاملات در بازار فارکس نقدینگی این بازار قابل‌مقایسه با هیچ بازار دیگری نیست و این مزیت در جفت ارزهای اصلی فارکس بیشتر قابل‌مشاهده هست. به‌صورت کلی هر چه میزان نقد شوندگی بیشتر باشد، جریان معاملات ساده و قیمت‌ها رقابتی‌تر هست که اشخاص می‌توانند خرید یا فروش‌های خود را در یک قیمت پایدار و بدون تأخیر انجام دهند.

  • معاملات در بازارهای OTC FX در آوریل 2022 به 7.5 تریلیون دلار در روز رسید.
  • گردش معاملات مبادلات ارزی 51 درصد از گردش مالی جهانی را تشکیل می‌دهد که از 49 درصد در سال 2019 افزایش‌یافته است. سهم معاملات نقدی از 30 درصد در سال 2019 به 28 درصد کاهش‌یافته است و سهم معاملات آتی بدون تغییر در 15 درصد باقی‌مانده است.
  • شرکت‌کنندگان بزرگ فارکس، دولت‌ها و بانک مرکزی، شرکت‌های بزرگ تجاری و صندوق‌های پوشش ریسک، بروکرها و معامله گران هستند.

نقد شوندگی یا (Liquidity) چیست؟

نقد شوندگی یا Liquidity یا میزان شناوری در بازار، به معنای میزان ارز یا دارایی هست که به‌سرعت و بدون تأخیر و با مقدار مشخص قیمت پایدار بتوان خرید یا فروش کرد، به‌صورت کلی تعریف نقد شوندگی در بازار مالی یعنی سرعت تبدیل‌شدن سرمایه گزاری به وجه نقد هست. همان‌طور که قبل‌تر گفته شد در بازار فارکس نقدینگی بالایی وجود دارد، بر اساس گزارش بانک تسویه بین المللی، نتایج جهانی اولیه از بررسی سه‌ساله بانک مرکزی در سال 2022 از فعالیت بازارهای مشتقه ارز و فرابورس نشان می‌دهد که معاملات در بازار فارکس در آوریل 2022 به‌طور متوسط 7.5 تریلیون دلار در روز بوده است که این رقم از 6.6 دلار آمریکا افزایش‌یافته است.

تامین کنندگان نقدینگی در بازار

حجم بالای معاملات توسط انواع معامله گران بزرگ در بازار فارکس، نقد شوندگی را به وجود می‌آورد. در بازار فارکس که در طول روز میلیاردها دلار حجم معاملات روزانه آن هست، بیشتر این نقدینگی‌ها توسط سازمان‌های بزرگ مالی، بانک‌های تجاری و مالی، مدیران سرمایه گزاری خارجی، شرکت‌های چندملیتی، هج فاند ها و… هست. برای کسب اطلاعات بیشتر به ژورنال معاملاتی مراجعه کنید . همچنین می‌توان به ارائه‌دهندگان نقدینگی نظیر بروکرها و بانک‌های مرکزی اشاره کرد که میزان زیادی از دارایی خود را در غالب ارزهای مختلف ذخیره می‌کنند تا در زمان لازم برای پر کردن معاملات خود از آن‌ها استفاده کنند.

همان‌طور که قبل‌تر گفته شد تأمین نقدینگی توسط بروکرها، شرکت‌های مالی، بانک‌ها و… انجام می‌شود، اما ممکن است این حجم نقدینگی در مواقعی برای درخواست مشتری کافی نباشد. برای مثال در مواقعی که تعداد خریداران یا فروشندگان یک ارز پایه بیشتر باشد، تعادل بازار از بین می‌رود، در این مواقع واسطه‌ها به میان می‌آیند و ارز موردنظر را از ارائه‌دهنده نقدینگی که معمولاً بانک‌های بزرگ هستند خریداری می‌کنند. چون معمولاً بانک‌های بزرگ امکان تضمین انجام درخواست‌ها برای تعداد زیادی از ارزها را دارا هستند.

سیستم نقدینگی در بازار فارکس را می‌توان به چند سطح طبقه‌بندی کرد که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله مراجعه کنید. در پایین‌ترین سطح معامله گران خرد و عادی وجود دارند که معاملات خود را توسط بروکرها و شرکت‌ها با حجم‌های متنوع ثبت می‌کنند. در سطح بعدی بروکرهای بزرگ هستند که معمولاً شامل بانک‌های بزرگ و شرکت‌های مالی می‌باشند که سفارشات مشتریان خصوصی و بروکرهای کوچک‌تر را عملیاتی می‌کنند.

اما ازآنجاکه حداقل میزان حجم معاملات برای ورود به بازارهای بین‌بانکی 5 میلیون دلار است، بنابراین این مؤسسات همیشه فرصت برای وارد شدن به بازار بین‌بانکی را ندارند. پس در این میان شرکت‌هایی وظیفه جمع‌آوری نقدینگی را بر عهده می‌گیرند و نقش واسطه را بین بانک‌های بزرگ و سایر مؤسسات مالی ایفا می‌کنند و تعداد زیادی از مشتریان را برای ورود به بازار بین‌بانکی متحد می‌کنند، چند مورد از بزرگ‌ترین جمع کنندگان نقدینگی جهان عبارت‌اند از:

  • Currenex
  • Integral
  • CFH Clearing
  • KCG Hotspot

تاثیر نقدینگی بر جهت روند بازار

در مواقعی که بازار نقدینگی بالایی دارد، در هرلحظه قیمت‌های اعلامی تغییرات زیادی دارد و از طرفی قیمت‌ها روند حرکتی آرامی را در پیش می‌گیرند. اما درزمانی که بازار نقدینگی کمی دارد، ممکن است براثر خبرهای اقتصادی مختلف، حرکات قیمتی شدیدی در بازار رخ دهد و همچنین پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها دشوار می‌شود، در این مواقع معمولاً اعلام قیمت در بازه‌های زمانی مشخصی صورت می‌گیرد. میزان حجم معامله‌شده در بازار می‌تواند یکی از عوامل نشان‌دهنده نقدینگی در بازار باشد که هر چه میزان حجم در بازار افزایش یابد، اختلاف قیمت بین عرضه و تقاضا کمتر می‌شود و ازآنجاکه دلار آمریکا بیشترین حجم در معاملات را دارد، میزان حجم بالا معاملات در جفت ارزهایی که یک‌طرف آن دلار آمریکا هست بیشتر دیده می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در نقدینگی بازار تأثیر داشته باشد، زمان باز شدن بازارهای مختلف در جهان است که با توجه به تعداد معاملاتی که در ساعات مختلف در بازار رخ می‌دهد قاعدتاً تأثیر بر روند بازار گذاشته می‌شود. ازآنجاکه بازار فارکس به‌صورت 24 ساعته هست و به دلیل تفاوت مناطق زمانی مختلف همگی نمی‌توانند هم‌زمان کار کنند این نقدینگی در ساعات مختلف شبانه‌روز کم‌وزیاد می‌شود. اوج نقدینگی و فعالیت در بازار را می‌توان در زمان باز شدن بازار لندن و اروپا و همپوشانی آن با بازار نیویورک مشاهده کرد و با بسته شدن این بازارها نقدینگی در بازار کم می‌شود. برای شرکت در  به این صفحه مراجعه کنید

نقدترین جفت ارزها

بهتر است برای موفقیت بیشتر در بازار فارکس به نقدینگی جفت ارزهای مختلف بیشتر توجه شود و معمولاً معامله گران موفق بیشتر تمرکز خود را روی جفت ارزهایی که نقدینگی بالایی دارند می‌گذارند. نقد شوندگی بالای یک جفت ارز در میزان  آن مشخص می‌شود که هر چه این اسپرد پایین‌تر باشد نشان از میزان نقدینگی بالا در آن جفت ارز است. اولین جفت ارزی که میزان نقدینگی در آن بسیار بالا هست EUR USD است که با توجه به عمق بازار و تعداد معامله گران اسپرد این جفت ارز حدود 0.5 تا 2  در حال نوسان است، بعدازآن بیشترین حجم معاملات و نقدینگی در جفت ارز USD JPY است که اسپرد آن معمولاً حدود 0.5 تا 2.5 است. از دیگر جفت ارزهایی که میزان نقد شوندگی بالایی دارند می‌توان به: USD CHF، NZD USD، EUR GBP و EUR JPY اشاره کرد.

جمع بندی

برای موفقیت در بازار و کسب سود، میزان نقدینگی اهمیت زیادی دارد و اگر در معامله‌ای با نقد شوندگی پایین وارد معامله شوید ممکن است که به دلیل نوسانات ناگهانی که ایجاد می‌شود دچار ضرر شوید. میزان نقدینگی یا همان Liquidity توسط سطح‌های مختلفی در بازار ایجاد می‌شود مانند انواع معامله گران، بروکرهای بزرگ و غول‌های بانکی دنیا که این میزان نقدینگی درروند بازار تأثیر به سزایی دارد، به این صورت که وقتی نقدینگی بالا باشد روند حرکتی بازار آرام هست و میزان اسپرد آن کم، ولی در مواقعی که نقدینگی کم می‌شود موجب نوسانات شدید در بازار و افزایش اسپرد هستیم. به‌عنوان نکته پایانی در نظر داشته باشید که دانستن تمامی این مفاهیم مهم هستند اما مهم‌تر از آن نحوه تحلیل و انجام معامله است بر پایه‌یک استراتژی جامع () است که می‌توانید اگر در این زمینه تخصص ندارید از و بورس جهانی استفاده کنید.