نحوه کانال کشی کولر گازی

با توجه به پیشرفت ساختمان سازی در کشور ایران و افزایش نیاز ساختمان ها به سیستم های سرمایشی، در حال حاضر کانال کولر گازی و داکت اسپلیت به یکی از الزامات اجرا در هر ساختمانی تبدیل شده است. این کانال ها وظیفه انتقال سرمایش را به فضای داخلی ساختمان برعهده دارند و انتقال جریان هوا از طریق این کانال ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انتخاب کانال کولر گازی و داکت اسپلیت می تواند نیاز مردم را به خرید سایر وسایل سرمایشی برطرف کند. شما میتوانید از خدمات و محصولات شهر کانال در پروژه صنعتی و ساختمانی استفاده نمایید

کانال کولر گازی و داکت اسپلیت

قبل از اینکه بخواهیم در مورد نحوه اجرای کانال کولر گازی و داکت اسپلیت صحبت کنیم، باید بدانیم که منظور از این کانال ها چیست؟ همانطور که می دانید کولرهای گازی می توانند برای ایجاد سرمایش داخلی در یک فضا مورد استفاده قرار گیرند. این کولرها در اکثر موارد به صورت دو تکه طراحی شده اند. یونیت داخلی در داخل ساختمان استفاده می شود و یونیت خارجی نیز در خارج نصب خواهد شد. در کولرهای گازی دو تکه یونیت داخلی وظیفه خنک کردن هوا را برعهده دارد؛ اما برای داکت اسپلیت ها، نیاز به اجرای کانال کشی است.

کانال داکت اسپلیت در واقع یکی از انواع روش های کانال سازی در ساختمان برای انتقال هوای سرد است. این کانال ها مقاومت بالایی در برابر انتقال حرارت دارند و می توانند با بهترین راندمان، هوای خنک را به داخل ساختمان منتقل کنند. اجرای کانال داکت اسپلیت هم به صورت روکار امکان پذیر است، هم به صورت توکار. با این حال بهترین روش، روشی است که شرکت به افراد اعلام کند.

لوله کشی کولر گازی

اما برویم سر اصل موضوع! برای اینکه بتوانید شخصاً یا با حضور یک کارشناس مسلط کولر گازی مورد نظرتان را نصب و راه اندازی کنید لازم است در ابتدا با لوله کشی این وسیله پرکاربرد بیشتر آشنا شوید. چهار نکته را درنظر بگیرید:

1. چه سایز لوله‌ای را باید انتخاب کنم؟

این مرحله باید با حضور یک تکنیسین انجام شود چون بررسی مشخصات و قدرت کولر گازی مناسب با محل زندگی شما نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. بنابراین در قدم اول با یک کارشناس تماس بگیرید تا برای خرید لوله‌های مسی مناسب شما را راهنمایی کند.

مهم: انتخاب نصاب نابلد یا کم تجربه می‌تواند باعث خرج تراشی‌های بی دلیل در فرایند لوله کشی شود. مواردی بودند که لوله‌های مسی به صورت توکار انجام شده بودند درحالیکه اصلاً مناسب با کولرگازی و فضای مورد نظر نبود. بنابراین دراین مرحله لازم است دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهید.

توجه داشته باشید که ارتباط بین دستگاه داخلی (پنلی که داخل خانه و روی دیوار نصب می‌شود) و دستگاه خارجی (پنلی که برای حفظ آسایش و دور کردن آلودگی صوتی خارج از ساختمان نصب می‌شود) با دو نوع لوله ممکن است. لازم است تا نصاب قطر لوله‌ها را بر حسب میلیمتر اندازه گیری کند.

در جدول زیر می‌توانید سایز لوله مسی کولر گازی در انواع برندها را مشاهده کنید:

لوله کشی کولر گازی

کانال هوا چیست؟

کانال هوا کانالی است که برای انتقال هوا در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع به کار گرفته می شود. این کانال در دو نوع گرد و چهار گوش تولید می شود و برای ساخت آن از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده می گردد. این روزها مصالح دیگری مثل پنل های عایق شده و پلاستیک نیز برای ساخت کانال هوا به کار می روند.

کانال کشی کولر

کانال کشی در ساختمان به کمک ورق های فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم انجام می شود. کانال کشی در مراحل پایان کار یا نازک کاری و پیش از اجرای سقف کاذب یا کناف صورت می گیرد و برای کاهش میزان اتلاف انرژی با پشم شیشه عایق بندی می گردد. عوامل مختلفی روی هزینه کانال کشی تاثیر دارند که از جمله آن ها می توان به متراژ فضا، مواد اولیه فولادی یا آلومینیومی و محل قرارگیری کولر که می تواند بالکن یا بام ساختمان باشد، اشاره کرد.

راهنمای کانال کشی کولر

با توجه به مطالبی که ذکر شد، احتمالا به اهمیت زیاد کانال کشی کولر پی برده اید. بنابراین باید در زمانی که قرار است یک کولر آبی در ساختمان خود راه اندازی کنید، ابتدا به اصول مربوط به کانال کشی کولر دقت کنید و از یک فرد باتجربه و ماهر برای این منظور کمک بخواهید. اگر یک بار عمل کانال کشی را به درستی انجام دهید، مطمئن خواهید شد که در آینده مشکلی نخواهید داشت.

مراحل کانال کشی کولر

مراحل کانال کشی کولر به شرح زیر هستند:

کانال کشی کولر براساس طراحی ساختمان

یکی از نکاتی که باید در کانال کشی کولر به آن توجه کرد، معماری ساختمان است. برای کانال کشی باید بهترین موقعیت دریچه ها را پیدا کرد. این امکان وجود دارد که در برخی بخش های ساختمان نتوان دریچه نصب کرد، زیرا پس از راه اندازی کولر، باد وارد این بخش ها نمی شود یا به خاطر تنظیم نبودن زاویه، فضا به شدت سرد می شود. به همین خاطر، کسی که مسئول طراحی کانال کولر است، باید اول نقشه های ساختمان را بررسی کند و با توجه به آن ها وارد عمل شود. توجه داشته باشید که انتهای هر دریچه باید به یک دریچه ختم شود. با این حساب باید حواستان باشد که اگر قرار است در قسمتی از ساختمان دریچه نصب کنید، باید کانال کولر را به آن بخش منشعب نمایید.

تهیه ورق مناسب برای کانال کولر

اصول کانال کشی کولر از اهمیت زیادی برخوردارند و اگر به آن ها توجه نکنید، دچار مشکل خواهید شد. همین مشکلات می توانند شما را مجبور به تخریب و ساخت و ساز مجدد کنند. وظیفه کانال کولر، انتقال هوای سرد از داخل کولر به محیط درونی ساختمان است. اگر جنس ورقه هایی که برای کانال کولر خود انتخاب کرده اید، مناسب نباشد، ممکن است کانال با گذشت زمان سوراخ شود و هوای گرم به داخل کانال نفوذ کند.

دمپر بین کانالی چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهیم دمپر بین کانالی را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم که وظیفه دارد کنترل جریان هوا را انجام دهد تا یک جریان هوا استاندارد را داشته باشید، این جریان هوا هرچقدر زیاد باشد باعث آسیب‌هایی برای دستگاه تهویه هوا خواهد بود و کم هم باشد که مشکلات خاص خود را دارد.

نکاتی که در نصب کانال کولر باید مورد توجه قرار داد

این مشکل باعث می شود ساختمان شما به خوبی خنک نگردد. در این وضعیت باید کولر خود را طی ساعات طولانی تری روشن بگذارید تا محیط خنک شود. پس باید قبل از این که برای خرید کانال کولر اقدام کنید، جنس ورقه ها را تحت نظر داشته باشید. بهترین گزینه، ورق های گالوانیزه هستند که دوام زیادی دارند. به این نکته هم توجه کنید که این ورق ها در ضخامت های مختلفی قابل عرضه هستند و بهتر است شما ضخامت های بالا را انتخاب کنید.