مهم‌ترین علائم بارداری کدامند و از چه زمانی شروع می‌شوند

اطلاع از زمان شروع مهمترین علائم بارداری برای همه زنان هیجان‌انگیز و حتی گاهی ترسناک و وحشتناک است. در هر دو صورت اطلاع از بارداری با استرس و هیجان و فکر و خیالات زیادی همراه است که هر کس به تناسب موقعیت منحصر به فردی که دارد با این وضعیت برخورد می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. چه برای زنانی که منتظر بارداری هستند و برای این موضوع برنامه‌ریزی دارند و می‌خواهند باردار شوند و چه برای زنانی که اصلا قصد بارداری ندارند و به این موضوع توجه ویژه‌ای هم ندارند، اطلاع از زمان شروع مهمترین علائم بارداری مهم است؛ زیرا در هر دو صورت برای شرایط ویژه و خاصی که دارند، تصمیم جدی و جداگانه‌ای می‌گیرند و به صورت خاصی با آن برخورد می‌کنند.

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

این سوال یک سوال بسیار پر تکرار و پر جست و جو است؛ کنکاش کردن در مورد علائم بارداری بعد از 48 ساعت نزدیکی یا علائم صددرصدی بارداری در هفته اول و یا ریزترین علائم بارداری در روزهای اول تشکیل نطفه اول برای خانم‌هایی که یک رابطه محافظت نشده داشته اند و می‌خواهند از عواقب احتمالی آن مطلع شوند، طبیعی است؛ اما باید بدانید که علایم صددرصدی بارداری زمانی آغاز می‌شود که پریودی عقب افتاده باشد و در موعد مقرر آغاز نشده باشد. بنابراین تشخیص علائم بارداری از روی چهره امکانپذیر نیست و هرگز جایگاه علمی ندارد.

لذا با جست و جوی علائم بارداری از روی ناف به منظور یافتن اولین نشانه ها و علائم بارداری قبل از پریود خود را آزار ندهید و فقط منتظر بمانید که در زمان مناسب به کمک آزمایش خون یا بی بی چک وضعیت بارداری شما بررسی شود. بخوانید مطلب ریزترین علائم باردری در هفته های اول به طور کلی و از نظر علمی اینگونه است که ۵۰ درصد از زنان از هفته پنجم بارداری برخی علائم بارداری را احساس می‌کنند؛ ۷۰ درصد زنان از هفته ششم بارداری و۹۰ درصد زنان از هفته هشتم بارداری با علائم بارداری روبه رو خواهند شد. ناپدید شدن خونریزی ماهانه در خانمی که در سن باروری است، از نظر جنسی فعال است و پریودی منظمی دارد، مهمترین نشانه بارداری است.

وقتی پریودی نامنظم باشد و به دلیل مشکلات احتمالی در رحم و تخمدان هر ماه اتفاق نیفتد یا ماهی دو بار رخ بدهد و به هر شکل بی نظم باشد، قطع شدن پریود حتما نشانه بارداری نیست، مگر اینکه آزمایش خون این موضوع را اثبات کند. در واقع بسیاری از مشکلات هورمونی و حتی استرس می‌تواند کیفیت قاعدگی در یک خانم را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در یک خانم فعال از نظر جنسی که قاعدگی منظم دارد، پریود نشدن در زمان مقرر می‌تواند احتمال بارداری را قوت دهد. با توجه به اینکه هورمون جفت معمولا چند روز بعد از عقب افتادن قاعدگی در خون و ادرار قابل بررسی و اندازه‌گیری است، بنابراین تشخیص قطعی بارداری زمانی امکانپذیر است که حداقل 2 و حداکثر 7 روز  از زمان شروع قاعدگی گذشته باشد و قاعدگی شروع نشده باشد.

اگرچه هورمون HCG در ادرار قابل اندازه گیری است، اما این هورمون ابتدا در خون ترشح می‌شود و بعد وارد ادرار می‌شود. به همین دلیل است که اثبات بارداری از طریق آزمایش خون سریع‌تر و دقیق‌تر است. توجه داشته باشید که اتفاقات بسیاری می‌توانند روی عادت ماهانه تاثیر داشته باشند که بارداری تنها یکی از آنهاست. اگرچه قطع شدن خونریزی مهمترین و اصلی‌ترین نشانه بارداری است، اما این نشانه زمانی قوت می‌گیرد که آزمایش خون، بارداری مثبت را اعلام کرده باشد.

بارداری یا شروع قاعدگی؟

احساسدرد در ناحیه ناف، رحم، کمر درد، درد در نوک پستان‌ها، لرز داشتن، تغییرات خلقی، احساس خستگی و خواب‌آلودگی، ترشحات سفید و تخم مرغی و… همه اینها می‌تواند هم نشانه بارداری و هم نشانه شروع قاعدگی باشد. آنچه که معمولا همه عوام از بارداری انتظار دارند، تهوع و استفراغ است. این در حالی است که این حالت زمانی رخ می‌دهد که جنین هفته پنجم بارداری را پشت سر گذاشته باشد؛ بدیهی است که در این زمان بارداری اثبات شده است و فرد به بارداری خود واقف است. زمان شروع مهمترین علائم بارداری دقیقا زمانی است که فرد حداقل سونوگرافی تشخیص ساک حامگی را انجام داده است و به صورت حدودی در هفته 5 و 6 بارداری است.

توصیه می‌کنیم برای تشخیص بارداری خود، به علائم و نشانه‌های احتمالی و زودهنگام بی‌توجه باشید و فقط به کمک بی بی چک و آزمایش خون وضعیت بارداری خود را در زمان مناسب بررسی کنید؛ بدیهی است که بی بی چک و آزمایش خون هم چنانچه در زمان نامناسب و خیلی زود انجام شوند، قابل اعتماد نخواهند بود و می‌توانند خطا داشته باشند. همچنین به یاد داشته باشید که در ابتدای اثبات بارداری حتما باید به کمک سونوگرافی وضعیت بارداری از لحاظ بارداری پوچ یا حاملگی پوچ و یا بارداری خارج رحمی و به طور کلی سلامت جنین بررسی شود. در واقع اینکه فقط بفهمم از کجا باردارم مهم نیست، بلکه انعقاد نطفه و تشکیل جنین باید وضعیت سالمی داشته باشد.

بارداری چندین علائم دارد که بعضی از آن‌ها بسیار شبیه به علائم قاعدگی هستند. به همین دلیل است که بسیاری در روزهای ابتدایی بارداری، متوجه آن نمی‌شوند. خوب همین ابتدا بگوییم که علائم بارداری در همان ابتدای کار با چیزی که تصور می‌کنید، کاملاً متفاوت است. اولین موردی که یک خانم را باید به فکر بی اندازد که باردار شده یا نه، عقب افتادن قاعدگی است. معمولاً اگر لقاح تا ۱۵ روز قبل از قاعدگی انجام شده باشد، قاعدگی آن ماه خانم انجام نخواهد شد. حالا این را هم در نظر بگیرید که در بعضی از موارد لانه گزینی اسپرم در رحم، سبب خونریزی می‌شود.

در بسیاری از موارد خانم‌ها این خونریزی را با قاعدگی اشتباه می‌گیرند. ازآنجایی‌که علائم اولیه بارداری شباهت زیادی با علائم قاعدگی دارد، این اشتباه گرفتن هم طبیعی به نظر می‌رسد. گرفتگی عضلات، احساس خستگی مفرط، تغییراتی در خلق‌وخوی (معمولاً خانم‌ها زود رنج شده، زود عصبانی می‌شوند یا احساس افسردگی می‌کنند)، احساس گرگرفتگی، حساسیت سینه و… از این علائم هستند. همان‌طور که دیدید، بسیاری از ما خانم‌ها این علائم را هر ماه در زمان قاعدگی تجربه می‌کنیم و برایمان تازگی ندارد. حالا وجود این علائم، به همراه خونریزی ناشی از لانه گزینی، سبب می‌شود که بسیاری در همان ابتدای کار متوجه بارداری خود نشوند.

لانه گزینی یکی از مراحل ضروری در اوایل فرایند لقاح و باروری است. در مرحله لانه‌گزینی تخمک بارورشده که در حال تقسیم است به دیواره رحم متصل می‌شود. خونریزی، گرفتگی عضلانی، ترشحات و حساسیت پستان از مهم‌ترین علائم لانه گزینی هستند. بروز این علائم لانه‌گزینی از علائم اولیه بارداری به حساب می‌آیند. برای آشنایی با این علائم و تشخیص آن با مجله سلامت هومکا همراه باشید. همچنین اگر قصد انجام تست بارداری را دارید، می‌توانید این تست را در منزل خود انجام دهید. برای ثبت درخواست تست بارداری در منزل کلیک کنید.