مزایا و معایب ویپ

متاسفانه باید بگوییم که در جوامع امروزی تعداد افرادی که به سیگار اعتیاد دارند، روز به روز در حال افزایش است. این در حالی است که بیشتر افراد می‌دانند مصرف سیگار ممکن است چه خطراتی برای آن‌ها به دنبال داشته باشد. برخی از افراد نیز به دنبال ترک سیگار هستند و نمی‌دانند چه راهکاری را برای ترک مصرف این دخانیات امتحان کنند. سیگار الکترونیکی / ویپ وسیله‌ای است که برخی از افراد تصور می‌کنند با استفاده از آن می‌توان به ترک سیگار پرداخت. به همین دلیل نیز به مصرف آن روی می‌آورند. سوالات بسیاری در این باره وجود دارد و جوانان دوست دارند بدانند که آیا ویپ خطرناک است؟ این نوع سیگار چه مزایا و معایبی دارد؟ آیا با استفاده از آن می‌توان ترک کرد یا نه؟

مزایا و معایب ویپ (سیگار الکترونیکی) - ویرگول

ویپ چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی، دستگاهی شبیه به سیگار است که به جای دود، بخار تولید می‌کند. این بخار از طریق گرم کردن مایعی به نام جویس ایجاد می‌شود که می‌تواند حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و مواد شیمیایی دیگر باشد. این نوع سیگار برای اولین بار در سال 2003 در چین اختراع شد و از آن زمان به طور فزاینده‌ای در سراسر جهان محبوب شده است.

دود و بوی کمتر سیگارهای الکترونیکی در سالیان اخیر باعث شده است تا بسیاری از افراد تصور کنند، مصرف این سیگار به جای سیگارهای سنتی می‌تواند در ترک به آن‌ها کمک کند. به همین دلیل نیز گاهی از این سیگار در بازار به عنوان وسیله‌ای برای ترک اعتیاد به سیگارهای سنتی نیز یاد می‌شود. اگر به دنبال خرید و قیمت پاد اکسراس ۳ ویپرسو هستید به هیچ وجه پیشنهاد ما را از دست ندهید.

فواید ویپ نسبت به سیگار

سیگار و ویپ هر دو نیکوتین را به بدن می‌رسانند، اما نحوه عملکرد آنها متفاوت است. سیگار با سوزاندن تنباکو دود تولید می‌کند، در حالی که ویپ با گرم کردن مایعی به نام جویس بخار تولید می‌کند. دود سیگار حاوی 7000 ماده شیمیایی است که بسیاری از آنها مضر و سرطان‌زا هستند.

بخار ویپ مواد شیمیایی کمتری دارد، اما هنوز هم می‌تواند مضر باشد. سیگارهای الکترونیکی از تنوع و رنگ‌بندی بالایی برخوردارند و بوی بد کمتری ایجاد می‌کنند. تنوع طعم این نوع سیگار باعث می‌شود تا دست فرد در انتخاب کاملا باز باشد.

اگر چه تصور می‌شود، سیگارهای الکترونیکی نسبت به سیگارهای سنتی معایب کمتری دارند و کمتر به بدن آسیب وارد می‌کنند اما این دلیل خوبی برای استفاده و اعتیاد به وایپ نیست.

مضرات استفاده از سیگار الکترونیکی

استفاده از سیگارهای الکترونیکی دارای یک سری مضرات است که نمی‌توان از آن غافل شد. از مهم‌ترین معایب استفاده از وایپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسمومیت با نیکوتین، به ویژه در کودکان
 • آسیب به دندان و پوسیدگی دندان
 • خطرات برای زنان باردار و جنین
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • خطر حمله قلبی و سکته مغزی
 • اعتیاد به نیکوتین و ترک دشوار
 • آسیب به مغز در حال رشد در افراد جوان
 • مشکلات حافظه و تمرکز
 • بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت، آسم و COPD
 • آسیب به ریه‌ها و التهاب و سرفه

مضرات استفاده از سیگار سنتی

استفاده از سیگار سنتی معایب بسیار زیادی برای سلامت و تندرستی دارد و می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به فرد وارد کند. از مهم‌ترین معایب استفاده از سیگار سنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ریسک ابتلا به سرطان
 • افزایش ریسک چربی خون، قند خون و فشار خون
 • افزایش ریسک سقط جنین و زایمان زودرس
 • امکان اثرگذاری بر روی سلامت جنین
 • کاهش عملکرد مغز
 • آسیب به سیستم گوارش
 • آسیب به قلب و عروق
 • اختلالات حافظه
 • افزایش ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های روانی
 • افزایش ریسک عفونت دهان و دندان

ترک سیگار و الکترو اسموک

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌توان مصرف سیگارهای سنتی را ترک کرد.در این باره باید بگوییم که تحقیقات نشان داده است، این روش اصلا گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست. چرا که ممکن است موجب ایجاد وابستگی دوگانه شود.

علاوه بر این الکترو اسموک خود دارای عوارضی برای بدن است که نمی‌توان از آن غافل شد. بنابراین بهتر است برای ترک سیگار حتما از پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بگیرید تا بهترین برنامه برای ترک شما در نظر گرفته شود.

در این مطلب به بررسی مضرات و فواید سیگار الکترونیکی / ویپ پرداختیم و گفتیم که استفاده از این نوع سیگار می‌تواند چه خطراتی برای فرد به دنبال داشته باشد. اگر قصد ترک سیگار را دارید، بهتر است به جای رفتن سراغ سیگارهای الکترونیکی از یک رژیم غذایی مناسب برخوردار شوید تا گذر از این دوره سخت برای شما آسان‌تر شود.در این مقاله قصد داریم تا مضرات دستگاه را به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار بدهیم و مقایسه مضرات ویپ و سیگار را بررسی کنیم.

عدد ۹۵% کم ضرر تر بودن ویپ نسبت به سیگار از کجا آمده است؟

این تخمین بر اساس بررسی جامع و مستقل شواهد علمی توسط بهداشت عمومی انگلیس ( آژانس بهداشت عمومی دولت انگلیس ) و کمیته مشورتی دخانیات کالج سلطنتی پزشکان انگلستان است . همانطور که میدانید کشور انگلیس یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان جویس در دنیای ویپینگ است و این کشور همواره مردم خود را تشویق به استفاده از دستگاه ویپ کرده است ، کالج سلطنتی پزشکان انگلیس در مورد مضرات ویپ اینگونه بیان کرده است:

” اگرچه کمی سازی دقیق خطرات مربوط به سلامتی در دراز مدت مربوط به مضرات ویپ امکان پذیر نیست ، زیرا این دستگاه نسب به سیگار بسیار نوظهور تر است ، اما شواهد و داده های موجود حاکی از آن است که بعید است که آنها بیش از ۵% از موارد مرتبط با مضرات سیگار را دربر گیرند ، و حتی ممکن است به طور قابل توجهی کمتر از  این رقم باشد. ”

طبق گفته کالج سلطنتی پزشکان انگلیس در مورد مضرات ویپ، ویپ در بدترین شرایط ممکن به اندازه ی ۵% سیگار ضرر دارد و در برخی حالت ها میتواند این ضرر بسیار بسیار کمتر شود ، اما چگونه ؟ افرادی که از جویس های بدون نیکوتین یا جویس های بدون طعم دهنده استفاده میکنند ، میتوانند از ایمنی ۹۵% نیز فراتر بروند!

عدد ۹۵% پیش از این توسط گروهی از متخصصان بین المللی در سال ۲۰۱۴ به رهبری پروفسور دیوید نات برآورد شده بود . گزارش های PHE و RCP کاملا مستقل از آن بررسی قبلی بودند ، اما به همان نتایج ۹۵% ضرر کمتر ویپ نسبت به سیگار دست یافتند.

مرگ و میر ناشی از مضرات ویپ

امروزه پس از ۱۵ سال از ورود دستگاه های ویپ به بازار جهانی، هیچگونه مرگی ( مستقیم ) رخ نداده است و هیچ عوارض جدی بر سلامتی افراد ویپر مشاهده نشده است.

در داخل جویس های تقلبی که این جوانان با دستگاه ویپ مصرف کرده بودند ، ویتامین E یافت شد . ویتامین E به خودی خود برای بدن لازم است و اگر تحت نظر پزشک مصرف شود حتی میتواند مفید واقع شود ، اما استنشاق ویتامین E یک روش مرگ بار است ، ویتامین E درصورتی که بخار شود و وارد ریه شود مرگ را در پی خواهد داشت.