مزایای سیم کارت دائمی

تلفن‌های سکه‌ای جای خود را به تلفن‌های کارتی دادند و تلفن‌های خانگی نیز آهسته آهسته فراگیر شد؛ البته این داستان چند دهه قبل است. حالا گوشی‌های موبایل و انواع سیم کارت‌ها از اپراتورهای مختلف، وسیله‌ی ارتباطی اکثر مردم است. به سادگی می‌توان سیم کارت دائمی یا اعتباری را از اپراتورهای مختلف تهیه کرد و وارد دنیای ارتباطات شد. حالا که صحبت از سیم کارت شد، تا حالا فکر کردید تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری چیست؟

حتما برای شما هم این سوال مطرح شده که فرق سیم کارت دائمی با اعتباری چیست؟ فرق سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل؟ آیا دلیل انتخاب از میان این دو نوع سیم‌کارت تنها قیمت اولیه‌ی سیم کارت است یا مساله‌ی دیگری نیز در میان است؟ معمولا سیم‌کارت‌های اعتباری نسبت به سیم‌کارت‌های دائمی قیمت کمتری دارند اما خب در مقابل هزینه‌ی برقراری تماس یا ارسال پیامک در سیمکارت‌های اعتباری بیشتر از سیم کارت دائمی است.

Benefits-of-a-permanent-SIM-card

ما در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم در خصوص تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل، تفاوت سیمکارت دائمی و اعتباری همراه اول، تفاوت سیمکارت دائمی و اعتباری رایتل، تفاوت تعرفه سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل و تفاوت هزینه سیمکارت دائمی و اعتباری همراه اول صحبت کنیم.

در سیم‌کارت‌های اعتباری میزان مکالمات و استفاده‌ از خدمات ارتباطی بسته به اعتبار خریداری‌شده دارد و در مقابل دارندگان سیم کارت‌های دائمی محدودیتی در تماس و ارسال پیامک ندارند. یکی از معایب سیم کارت‌های اعتباری این است که در صورت عدم استفاده طولانی مدت از آن، سیم کارت سلب امتیاز می‌شود و البته همانطور که گفتیم هزینه‌ی تماس‌ها و پیامک نسبت به سیم کارت‌های دائمی بیشتر است.

نقش هزینه‌ها در سیم کارت دائمی و اعتباری

اگرچه برای استفاده از سیم کارت دائمی و تماس یا ارسال پیامک محدودیتی وجود ندارد و این مساله می‌تواند یک مزیت محسوب شود، اما برخی افراد ترجیح می‌دهند با خرید شارژ و اعتبار، میزان مصرف و هزینه‌های خود را تحت کنترل داشته باشند. به این ترتیب انتخاب از میان سیم کارت‌های دائمی یا اعتباری اپراتورها بستگی به خود فرد دارد. با این حال تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری معمولا از جهت هزینه‌ها برای برقراری تماس یا ارسال پیامک است.

راستی شما برای خرید شارژ از چه روشی استفاده می‌کنید؟ اگر به دنبال یک روش امن و مقرون بصرفه هستید، و  از ایساج انتخاب مناسبی است.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول

اولین و بزرگترین اپراتور کشور است و سیم کارت‌های اپراتور همراه اول به صورت اعتباری و دائمی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. تفاوت هزینه سیمکارت دائمی و اعتباری همراه اول کاملا محسوس است؛ برای مثال هزینه‌ی مکالمه‌ی داخل شبکه (با دیگر خطوط همراه اول) در سیم کارت‌های دائمی در هر دقیقه 599 ریال و در سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول 899 ریال است.

بعلاوه تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول در هزینه‌ی پیامک‌ها نیز به این صورت است: هزینه‌ی ارسال پیامک فارسی در سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول 89 ریال و در سیم‌کارت‌های اعتباری 106ریال است.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری: تفاوت هزینه سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول

نکته‌ی دیگری که در مورد تفاوت سیمکارت دائمی و اعتباری همراه اول وجود دارد، تعرفه‌ی اینترنت است. اگر مشترکین دائمی همراه اول بدون خرید بسته‌های اینترنت از اینترنت آزاد استفاده کنند، هر کیلوبایت تبادل داده 0.4 ریال محاسبه می‌شود و این رقم برای مشترکین سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول 0.6 ریال به ازای هر کیلوبایت تبادل داده است. برای و همینطور اینبار ایساج را امتحان کنید.

تفاوت تعرفه‌ های سیمکارت اعتباری و دائمی همراه اول باعث می‌شود سیم‌کارت‌های دائمی این اپراتور طرفداران بیشتری داشته باشد.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل

دومین اپراتور و بزرگترین اپراتور دیتای ایران است که در سال 84 با همکاری مشترک گروه MTN و شرکت صنایع الکترونیک ایران، افتتاح و راه‌اندازی شد. ایرانسل برای اولین بار سرویت اینترنت 4G را در ایران راه‌اندازی کرد و ارائه‌کننده‌ی شبکه‌ی اینترنت پرسرعت بی‌سیم خانگی و اداری است. اما فرق بین سیمکارت دائمی و اعتباری ایرانسل چیست و چگونه بفهمیم سیم کارت ایرانسل دائمی است؟

( و از وب سایت ایساج کار شما را ساده‌تر می‌سازد.)

تفاوت تعرفه سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل

مهم‌ترین فرق بین سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل، تفاوت تعرفه سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل است. تماس داخل شبکه ایرانسل (از ایرانسل به ایرانسل) برای سیم‌کارت‌های دائمی ۵۹/۹ تومان در دقیقه و برای سیم‌کارت‌های اعتباری ۸۹/۹ تومان در دقیقه محاسبه می‌شود. این هزینه برای تماس با سایر اپراتورها از سیمکارت دائمی و اعتباری ایرانسل نیز مشابه است.

مشترکین سیم‌کارت‌های ایرانسل می‌توانند بسته‌های متنوع اینترنت همراه را تهیه کنند که در دوره‌های مختلف، با قیمت‌های مختلف و در حجم‌های مختلف ارائه می‌شود و به این ترتیب می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. اما تفاوت دیگر سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل، تفاوت در تعرفه‌ی اینترنت آزاد است.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری: فرق بین سیم کارت دائمی و اعتباری ایرانسل

به ازای ارسال یا دریافت اطلاعات به ازای هر کیلوبایت برای مشترکین دائمی ایرانسل 0.04 تومان و مشترکین اعتباری 0.06 تومان محاسبه می‌شود. مشترکین سیم‌کارت‌های اعتباری می‌توانند با در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری رایتل

سومین اپراتور کشور است که سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. اما در مورد تعرفه‌ی سیمکارت‌های دائمی و اعتباری رایتل می‌توان گفت هزینه‌ی تماس داخل شبکه برای هر دو سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی مشابه است و 70 ریال در دقیقه محاسبه می‌شود. این هزینه برای تماس‌های خارج شبکه در سیم‌کارت‌های دائمی 555 ریال در دقیقه و برای سیم‌کارت‌های اعتباری 888 ریال در دقیقه است.

تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری: فرق بین سیم کارت دائمی و اعتباری رایتل

تعرفه‌های مربوط به مکالمه، پیامک و اینترنت در سیم‌کارت‌های دائمی رایتل کمتر است و از دیگر مزایای این سیم کارت می‌توان به تعرفه‌ی خدمات به صرفه، استفاده از تخفیف‌ها و هدیه‌های رایتل، بدون نیاز به تهیه‌ی شارژ و پرداخت راحت صورتحساب‌ها اشاره کرد.

سیم‌کارت‌های اعتباری رایتل نیز با پیش شماره‌های 0921، 0922 و 0923 با امکانات و ویژگی‌های متفاوتی همراه هستند و علاوه بر قیمت پایین می‌توان از تمام خدمات شبکه‌ی رایتل استفاده کرده و هزینه‌های ارتباطی را تحت کنترل گرفت.

مشترکین سیمکارت‌های رایتل می‌توانند برای و همینطور به ایساج رجوع کنند.

با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با فرق می تواند در تصمیم گیری برای خرید به ما کمک کند. هر کدام از خطوط این اپراتور از ویژگی های خاصی بهره می برند.

شاید شما هم به این فکر کرده باشید که به غیر از قیمت اولیه سیم کارت چه تفاوت های دیگری میان خطور اعتباری و دائمی وجود دارد یا اینکه چرا خطوط دائمی با توجه به قیمت بالایی که دارند پرطرفدارتر هستند؟

در این خصوص تصمیم گرفتیم در این بخش تفاوت هایی که بین انواع خطوط همراه اول وجود دارد را بیان کنیم که در هنگام انتخاب دچار سردرگمی نشوید و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنید. بر همین اساس از شما دعوت می کنیم تا انتهای این بخش ما را همراهی کنید.

سیم کارت اعتباری همراه اول

همه ما سیم کارت های اعتباری را می شناسیم که نسبت به سیم کارت های دائمی قیمت پایین تری دارند. قابلیت اصلی این خطوط بدین صورت است که میزان انجام تماس های داخلی و خارجی به میزان شارژ خریداری شده بستگی دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که کاربر به تناسب نیاز خود سیم کارت را شارژ کرده و سپس از آن استفاده می کند.

جهت خرید شارژ نیز می توان از طریق کدهای دستوری مختلف، برنامه ها و روش های دیگر اقدام کرده و سیم کارت اعتباری همراه اول را شارژ نمود.

سیم کارت دائمی همراه اول

سیم کارت های دائمی را می توان به دو نوع با تضمین و بدون تضمین تقسیم بندی کرد. در این سیم کارت ها برخلاف اعتباری، امکان انجام تماس بدون نیاز به اعتبار وجود دارد. بدین ترتیب مشترک می تواند از آن همانند تلفن ثابت استفاده نموده و هزینه مکالمات خود را به صورت قبض تلفن به روش ماهیانه پرداخت کند.

تفاوت خط دائمی و اعتباری همراه اول

حال که به صورت کلی با انواع سیم کارت های همراه اول آشنا شدیم می خواهیم تفاوت هایشان را به طور مفصل بررسی کنیم.

میزان استفاده از خدمات

یکی از تفاوت های خط دائمی و اعتباری، میزان استفاده از خدمات تماس آنهاست. در سیم کارت اعتباری حد مجاز استفاده از مکالمه و سایر خدمات ارتباطی بستگی به میزان اعتبار و شارژ خریداری شده دارد. اما در مقابل سیم کارت های دائمی محدودیتی برای مکالمه و ارسال پیامک برای مشترک ایجاد نمی کنند.

میزان هزینه های ارتباطی

فرق هزینه های ارتباطی در میان خطوط دائمی و اعتباری همراه اول کاملا قابل لمس است. به عنوان مثال هزینه تماس داخل شبکه در خط دائمی همراه اول برابر با 599 ریال محاسبه می شود اما در خط اعتباری این هزینه برابر با 899 ریال به ازای هر دقیقه مکالمه می باشد. نرخ ارسال پیامک فارسی نیز در سیم کارت دائمی 89 ریال و در خطوط اعتباری 106 ریال است.

تفاوت در تعرفه اینترنت

خط دائمی و اعتباری تعرفه های اینترنت متفاوتی دارند. تعرفه اینترنت آزاد برای مشترکین دائمی همراه اول به ازای هر کیلوبایت تبادل داده 0.4 ریال می باشد. این در حالی است که از حساب مشترکین خطوط اعتباری این اپراتور بابت هر کیلوبایت تبادل داده مبلغ 0.6 ریال کسر می شود.

مدت زمان سلب امتیاز سیم کارت

سیم کارت های اعتباری در صورتی که برای مدت 90 روز تا نهایتا 6 ماه غیر فعال باشند سلب امتیاز خواهند شد. در واقع اگر از آن ها برای ارسال پیامک، تماس یا اینترنت استفاده نشود دوباره به شخص دیگری فروخته می شوند. اما از مالکین جدید تعهد میدهند. که سیم کارت بدون استفاده نمانده و فعال باشد.

روند سلب امتیاز شدن در شماره دائمی و اعتباری همراه اول متفاوت است. برای خط دائمی پس از 4 ماه از عقب افتادگی پرداخت قبض، سیم کارت به صورت یک طرفه قطع می شود. 9 ماه پس از قطع میان دوره یا پایان دوره خط به صورت دو طرفه قطع می شود. همچنین یک سال به مشترک فرصت داده می شود. که نسبت به اقدام بدهی سیم کارت خود اقدام نماید. تا دوباره فعال شود. در غیر این صورت، پس از اتمام مهلت یک ساله، امتیاز خط از شخص گرفته می شود. و در لیست فروش قرار می گیرد.

میزان اعتبار و قدمت

اعتبار ویژه ای که سیم کارت های دائمی همراه اول دارند به تاریخ عرضه آن ها بر می گردد. در سال 1373 اولین سیم کارت آن با پیش شماره ۰۹۱۲ وارد بازار شد. به همین دلیل می توان گفت هر چه دایره خط دارای قدمت بیشتری باشد از ارزش و اعتبار بالاتری برخوردار است. خطوط دائمی همیشه قیمت بالاتری نسبت به خطوط اعتباری داشته اند و افزایش میزان تقاضا نیز در این امر بی تاثیر نبوده است.

آیا خرید سیم کارت دائمی همراه اول نوعی سرمایه گذاری است؟

خط دائمی و اعتباری همراه اول با پیش شماره های مختلف، برای استان های متفاوت عرضه شده. که در این میان تنها است که فقط به صورت سیم کارت دائمی وارد بازار شده است. بنابراین خرید هر شماره ای که دائمی باشد سرمایه گذاری نیست. بلکه تنها خرید خطوط ۰۹۱۲ همراه اول که دیگر عرضه نمی شوند نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.

علاوه بر پیش شماره، رند بودن خط دائمی 912 نیز بر قیمت و ارزش آن تاثیرگذار است و هر چه شماره سیم کارت رندتر باشد ارزش و بهای آن نیز بیشتر خواهد بود. خرید این خطوط علاوه بر سرمایه گذاری، به اعتبار خریدار نیز می افزاید.

آیا امکان تبدیل سیم کارت اعتباری به دائمی وجود دارد؟

بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند از مزایای خط دایمی بهره ببرند خط خود را به دائمی تبدیل می کنند. البته امکان تبدیل خط دائمی به اعتباری وجود ندارد.

با این اوصاف دیگر نیازی به شارژ مکرر سیم کارت نبوده و می توان به صورت دوره ای قبض تلفن همراه را پرداخت کرد. همچنین خطر سلب امتیاز سیم کارت های دایمی نسبت به خط اعتباری کمتر است.

سخن پایانی

به طور کلی در تفاوت میان سیم کارت دائمی و اعتباری می توان گفت که با وجود گران تر بودن سیم کارت دائمی، میزان هزینه در خطوط دائمی نسبت به خطوط اعتباری کمتر و به صرفه تر است. به علاوه نیازی به شارژ کردن آن نیست و نگرانی برای قطع شدن مکالمه پیش از اتمام آن ندارید.

در این مقاله تلاش کردیم تمام تفاوت هایی که میان این دو نوع خط وجود دارد را بیان کنیم تا راحت تر بتوانید برای خرید تصمیم بگیرید. البته هر شخص با توجه به نیاز خود و نوع کاربرد خط می تواند نسبت به تهیه آن اقدام نماید.