قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس

آهن ملل ویژگی های محصول
۱ نام محصول میلگرد آجدار (ribbed rebar)
۲ سایزبندی ۸ الی 32 (بسته به نوع میلگرد متفاوت است)
۳ حالت ظاهری آجدار (شاخه و کلاف)
۴ آنالیز    A2،A3، A4
5 کارخانه های تولیدکننده  کارخانه ذوب آهن اصفهان، راد همدان، سیرجان حدید جنوب، سیادن ابهر،  گلستان، شاهرود، ظفر بناب، فولاد معراج البرز گلستان،  اردبیل، فولاد کیان کاشان، آذر امین، شاهین بناب، هشترود، پرشین فولاد، تیکمه داش، درپاد تبریز، میانه، نورد سمنان، کیان فولاد ابهر، جهان فولاد سیرجان، آریا ذوب، آناهیتا گیلان، ارگ تبریز، امیرکبیر خزر ، بافق یزد، حسن رود، خرمدشت تاکستان، روهینا جنوب دزفول،  سرمد ابرکوه، سپهر ایرانیان، زاگرس، فایکو، بردسیر کرمان، نیشابور، البرز تاکستان، ایزدخواست جنوب، ایوان غرب، جهان فولاد غرب، شمس سپهر تهران، خلیج فارس، آریان فولاد، نیک صدرا توس، کویر کاشان، احرامیان یزد، قزوین، نورد نوین ابهر ،  هیربد زرندیه،  پارس آرمان شفق، نورد کرمان، قائم رازی، گروه ملی صنعتی فولاد ایران
6 واحد فروش    کیلوگرم

میلگرد ؛ بررسی انواع و کاربرد هریک 

مشاهده عناوین اخبار کلیک جهت پنهان سازی
1 میلگرد ؛ بررسی انواع و کاربرد هریک

میلگردها از اصلی ترین و پرکاربردترین هستند که در ساخت و ساز استفاده می شوند؛ به طوری که برآورد هزینه ساخت یک سازه به قیمت و حجم میلگرد مورد نیاز آن پروژه وابسته است. از این رو بررسی نوسانات روزانه قیمت میلگرد می تواند به شدت در خرید به صرفه موثر باشد.
در کل جهان استفاده از میلگرد دارای آمار بالایی است و توانسته در صنعت فولاد نیز نقش به سزایی داشته باشد. از آنجایی که دربین مقاطع فولادی، میلگرد و بعد از آن تیرآهن، بالاترین حجم استفاده را دارند، محاسبات وزن، سایز، تحمل بار و … آن ها بسیار ضروری است در نتیجه باعث شده این مقاطع  به حوزه های مهندسی ورود پیدا کنند و نقشی مهمی در مهندسی سازه داشته باشند. اما باید ذکر کرد قیمت هر شاخه میلگرد بسته به نوع میلگرد متفاوت خواهد بود.
چرا که میلگردها در دو دسته ساده و آجدار و به صورت شاخه ای و کلاف تولید می شوند. همانطور که می دانید میلگردهای ساده دارای سطح صاف و صیقلی می باشند و مقاومت کمی به نسبت دیگر هم نوع خود دارند. میلگرد آجدار از سختی به نسبت خوبی برخوردار بوده و در ساخت و ساز بیشتر از نوع آجدار میلگردها استفاده می شود. هر چه سایز و سختی میلگردها بالاتر رود به همان نسبت قیمت بیشتری از رده های پایین تر خود خواهند داشت.

از ضعف های بتن می توان به مقاومت کششی بسیار کم آن اشاره داشت، اصلی ترین هدف استفاده از میلگرد، بهبود ضعف بتن، یعنی مقاومت کششی آن می باشد. میلگردها به طرز قابل توجهی مقاومت کششی بتن را افزایش داده و مقاومت آن را در برابر بارهای وارده ناشی از طوفان و زلزله و غیره به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

با توجه به آلیاژها و عملیاتی که بر روی میلگردها انجام می شود، میلگردها در انواع مختلفی از جمله فولادی ضد زنگ، گالوانیزه، کربنی و دارای پوشش اپوکسی تقسیم می‌شوند که میلگرد ضد زنگ به دلیل مقاومت بالا از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار است.

انواع میلگرد و مشخصات اساسی آن ها

میلگردها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آن ها از نظر سایز، متریال، شکل ظاهری، کاربرد، مشخصات فنی و غیره با یکدیگر متفاوتند و همین هم می تواند در قیمت انواع میلگرد موثر باشد. در واقع میلگردها در دو دسته ساده و  آجدار به صورت کلاف و شاخه ای در بازار موجود می باشند که طبق ویژگی های گفته شده هر کدام برای ساخت و ساز منحصر به فردی به کار می روند.

میلگردها به دو صورت شاخه ای و کلاف در کارخانه ها تولید می شوند. میلگردهای کلاف هم ساده هستند و هم آجدار. شایان به ذکر است تفاوت کاربردهای میلگرد کلاف با نوع شاخه ای از نظر نگهداری، توزیع و حتی کاربرد می باشد.

میلگردها در سایزهای متفاوتی از ۸ تا ۳۶ تولید می شوند. استفاده از میلگردهایی با سایز مناسب به منظور استفاده در هریک از اجزای سازه از اهمیت بالایی دارد و استحکام کل ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت در هنگام خرید و اجرای سازه، توجه به سایز میلگردها ضروری است.
از آنجایی که ممکن است در کارگاه های پروژه های ساختمانی سایز میلگردها را نتوان به راحتی تشخیص داد، بهتر است با استفاده از ابزارهایی، قطر و طول میلگرد اندازه گیری شود و با فرمول ساده سایز آن ها را مشخص کرد. اما با این حال توجه به سایز میلگرد در زمان خرید بسیار با اهمیت است و حتی می تواند بر قیمت نهایی نیز تاثیرگذار باشد.

ورق A516، به عنوان ورق PVQ516  نیز شناخته می‌شود، که یک فولاد کربنی با مشخصات خاص به عنوان صفحات محفظه فشار و سرویس ها با درجه حرارت متوسط یا پایین تر مورد استفاده قرار میگیرد.

میلگرد سایز 8 و کاربرد اختصاصی آن

میلگردهای سایز ۸ را به هر اندازه که نیاز داشته باشید می توان سفارش داد، اما معمولا این نوع از میلگردها در طول های ۶ و ۸ متری در بازار موجود می باشند که به آن ها میلگردهای نرمال گفته می شود اما با این حال میلگرد سایز 8 در طول 12 متری نیز موجود می باشد.
عمده استفاده از میلگرد سایز ۸ در تولید خاموت و مش فولادی می باشد. از مش فولادی در شاتکریت و خاموت یا میلگرد عرضی جهت قرار گرفتن به طور عمودی بر میلگردهای طولی به منظور بالا بردن استحکام سازه بتنی استفاده می شود.

میلگرد ۱۴ و کاربرد آن

میلگرد سایز ۱۶ و کاربرد آن بر حسب ویژگی ها

وزن میلگرد، علملی موثر بر قیمت میلگرد

وزن میلگرد از دیگر نکاتی است که باید قبل از خرید میلگرد آجدار به آن توجه داشته باشید. وزن تعیین کننده قیمت میلگرد و حجم مصرفی نیز می باشد. نظر به این موضوع، برخی از افراد سودجو می توانند سایزهای میلگردهای مختلف را به قیمت های متفاوت در بازار به خرید و فروش برسانند.

در همین راستا بهتر است قبل از خرید میلگرد، با استفاده از جداول وزنی تهیه شده برای هر سایز میلگرد، وزن میلگردهای مورد نظر خود را بدست آورید. همچنین با استفاده از فرمول های ساده بدست آمده در کتب مختلف و جداول اشتال می توانید به طور دقیق وزن میلگردها را محاسبه نمایید چرا که جداول وزنی از دقت کافی در این زمینه بهره مند نمی باشند و تلرانسی خواهند داشت.

وجود تفاوت قیمت میلگرد امروز در کارخانه های مختلف

نرخ میلگرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. متریال ساخت، کیفیت، قیمت سازه، نام برند تولید کننده و رشد صنایع گوناگون بر قیمت میلگرد آجدار اثرگذارند.
در صورتی که هر کدام از عوامل گفته شده نوسان داشته باشند، قیمت میلگرد نیز تغییراتی چشمگیر یا جزیی پیدا می کند. همچنین کارخانه های تولیدکننده میلگرد بر قیمت میلگرد نقش مهمی دارند و می توانند بسته به شرایط اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا، قیمت متریال اولیه، بر قیمت محصول خروجی کارخانه ها مثل میلگرد اثرگذار باشند.
همچنین قیمت های درب کارخانه، بنگاه های فروش محصولات فولادی، بورس کالا، قیمت های متفاوتی از میلگرد نیز ارائه می شود.
از طرفی استانداردهای میلگرد، نوع پوشش، آلیاژهای به کار رفته برای ساخت آن ها و بسیاری از عوامل دیگر باعث بروز اختلاف در قیمت تمام شده میلگرد می‌ شوند. به همین خاطر بررسی نوسانات قیمت میلگرد آجدار در سایزهای مختلف می تواند عاملی مهم در خرید به صرفه این محصول باشد.

کارخانجات برجسته تولید کننده انواع میلگرد آجدار در ایران

هر چه ساخت و ساز بیشتر شود نیاز بیشتری به میلگرد در بازار ایجاد می شود. در همین راستا این تعداد کارخانه های تولیدکننده میلگرد در ایران احداث شده اند تا بتوانند به خوبی به نیاز بازار پاسخ دهند. از مهم ترین کارخانه هایی که در تولید میلگرد با کیفیت معروف هستند، می توان به کارخانه ذوب آهن اصفهان و کارخانه تبریز اشاره کرد. از دیگر کارخانه های بزرگ معرف تولید میلگرد در ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • کارخانه کویر کاشان
 • کارخانه ابرکوه یزد
 • کارخانه بافق یزد
 • کارخانه بردسیر کرمان
 • کارخانه روهینا دزفول (جنوب)
 • کارخانه صبا فولاد زاگرس
 • کارخانه میانه
 • کارخانه نیشابور

این کارخانه ها در زمره تولیدکنندگانی هستند که آهن ملل کلیه آنها را با مناسب ترین نرخ موجود و ارزان ترین قیمت ممکن ارائه می کند. آهن ملل که شرکتی ثبت شده در ایران و در شهر اصفهان می باشد، میلگرد تولیدی تمامی کارخانه های تولید میلگرد از کلیه نقاط کشور را در بازار آهن آلات کشور به متقاضیان خرید این محصولات عرضه می کند و را به روز به بازار مصرف اعلام می کند.

بررسی قیمت میلگرد آجدار و خرید از کارخانه

قبل از خرید میلگرد، کلیه مراکز معتمدی که در تولید میلگرد با کیفیت شناخته شده هستند را شناسایی کرده و با بررسی قیمت میلگرد و مشخصاتی که از میلگرد انتظار دارید به خرید حجم مورد نظر اقدام کنید.
برای خرید میلگرد راه های مختلفی وجود دارد. خرید میلگرد درب کارخانه ها، یکی از راه های خرید آن است، اما این روش در زمانی کارساز است که در تناژ بالا قصد خرید داشته باشید؛ چرا که معمولا کارخانه ها محصولات خود را در حجم کم به فروش نمی رسانند. در صورت نیاز می توانید جهت اطمینان و آشنایی با نحوه خرید، با کارشناسان مربوط به هر مرکز، مشورت حاصل نمایید.البته شما نیز می توانید نمودار نوسانات قیمت میلگرد را به ازای هر سایز در قالب نمودار مشاهده نمایید.

رصد قیمت میلگرد، مستقیم از بنگاه همراه با خرید

لازم است بدانید قیمت های بنگاه های فروش میلگرد از کارخانه گران تر است، اما در صورت نیاز به حجم کمی از میلگرد، بنگاه های فروش بهترین انتخاب می باشند؛ زیرا شرایط مناسبی از نظر دسترسی، حمل و نقل و غیره را برای خریداران فراهم می کنند.
شرکت آهن ملل اصفهان، میلگرد تولیدی کلیه کارخانجات به خصوص میلگرد ذوب آهن ایران را با بهترین قیمت و مناسب ترین نرخ میلگرد بازار آهن آلات ایران به مشتریان محترم ارائه می کند. در جدول های بالا، لیست آخرین قیمت های میلگرد آجدار به صورت دقیق و آنلاین از کارخانه های تولید کننده استعلام گرفته می شود و سپس قیمت ها به روز می شوند.

تماس تلفنی به منظور استعلام قیمت لحظه ای میلگرد

قیمت میلگرد بسیاری از برندهای تولید کننده میلگرد به محض اعلام در سایت آهن ملل به روز رسانی می شود و خریداران و مشتریان می توانند به صورت مستقیم با تماس با کارشناس فروش، قیمت روز میلگرد مورد نظر خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری، دریافت نمایند.  

 خرید میلگرد آجدار با بهترین قیمت روز بازار 

آهن ملل به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش انواع میلگرد، قیمت روزانه میلگرد تمامی کارخانه های تولید کننده میلگرد را در سایت خود قرار داده و با بهترین نرخ با مشتریان خود تعامل دارد. شما خریداران عزیز می توانید علاوه بر مشاهده آنلاین قیمت انواع میلگرد آجدار در این صفحه از سایت، با تماس تلفنی خرید میلگرد آجدار در آنالیز های مختلف و از برند خود را بدون نیمیلگرد بورسی و تیرآهن بورسی دو محصول فولادی مهم در بورس کالا به شمار می‌روند. زیرا این دو مقطع در صنایع مختلف به ویژه ساخت و ساز در حجم‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. خرید و فروش تیراهن و میلگرد از بورس کالا، همانطور که برای سهامداران سود شیرینی فراهم می‌کند، معامله‌ای کم ریسک خواهد بود.

احتمالا با شنیدن اسم بورس شما هم در ابتدا خرید و فروش ها و صحبت‌های اخیر درباره سهام مختلف به نظرتان بیاید که به دلیل پراهمیت شدن بورس در ماه‌های گذشته به ویژه با توجه مقررات جدیدی که وزارت صمت در نظر دارد، کاملا منطقی است.

در این مطلب با این بورس بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید تا خرید میلگرد بورسی، تیرآهن بورسی و خرید از آیرومارت را مورد بررسی قرار دهیم.

خرید میلگرد بورسی و تیرآهن بورسی از آیرومارت

چرا باید به جای خرید از بورس، از آیرومارت تیرآهن و میلگرد بخریم؟ حتی اگر شما کد بورسی داشته باشید، برای خرید میلگرد و تیرآهن بورسی، با محدودیت‌هایی روبرو می‌شوید.

در بورس کالا، شما ملزم به خرید حجم مشخصی از مقاطع مورد نیاز هستید. در بورس کالا، تناژ مشخصی به عنوان حداقل خرید مشخص می‌شود. با توجه به این قانون، همه مصرف‌کنندگان امکان انجام معاملات بورسی را نخواهند داشت.

ضمن اینکه، ممکن است مصرف‌کننده به برخی سایزهای قرار گرفته در سبد میلگرد یا تیرآهن نیاز نداشته باشد اما مجبور به خرید آن شود. از طرفی، تاریخ عرضه و تحویل کالاهای خریداری شده توسط کارخانه و بورس کالا مشخص می‌گردد. بنابراین ممکن است زمان تحویل آن مطابق با خواسته خریدار نباشد.

(آیرومارت)، انواع میلگرد و را با توجه به نیاز مشتری و در هر زمانی، تامین می‌کند. محدودیت‌های خرید میلگرد و تیرآهن از بورس در خرید از آیرومارت وجود ندارد.

قیمت پایه میلگرد و تیرآهن آیرومات، همان قیمت بورس است که نسبت مقاطع در بازار آزاد، ارزان‌تر است. قراردادهای خرید میلگرد و تیرآهن بورسی از آیرومارت به صورت نقدی و اعتباری بسته می‌شوند.

قرارداد خرید تیراهن و میلگرد بورسی از آیرومارت، جزئیات دیگری نیز دارد که برای اطلاع از آن‌ها بهتر است با کارشناسان مجموعه از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل نمایید و راهنمایی‌های لازم را از ایشان بخواهید.

بورس کالا چیست؟

شاید از مهم‌ترین سوالاتی که می‌توان پرسید این است که بورس کالا چیست؟ چرا تشکیل شده است؟ چه هدفی دارد؟

جواب این پرسش‌ها می‌تواند حقایق مختلفی را درباره بازارهای موجود در یک کشور مشخص کند.

اگر از روش‌های نوین و کارآمد برای حل مشکلات اقتصادی کشور استفاده نشود، تلاش‌هایی که در صنایع مختلف پتروشیمی، کشاورزی و … می‌شود، به نتیجه نخواهد رسید.

بازار این محصولات همواره با محدودیت‌ها و مشکلات مختلفی روبرو بوده است. واسطه‌گری بی‌حد، عدم شفافیت معاملات و نبود اطلاعات و داده‌های مورد تایید برای تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری در بازار کالا باعث ایجاد اختلال در نظام اقتصادی یک کشور می‌گردد.

بورس کالا عبارت است از بازاری هدفمند و منظم که تعداد بسیاری از عرضه‌کنندگان، کالای خود را معرض فروش قرار می‌دهند. عرضه میلگرد در بورس کالا یکی از علل تشویق افراد به داد و ستد در بورس است.

مجموعه فولاد ایرانیان بیش از 3 دهه قبل فعالیت خود را در زمینه تامین آهن آلات فولاد کاران در شمال کشور و تامین ورق مورد نیاز کارخانجات لوله و پروفیل آغاز نمود

این کالاها پس از بررسی کارشناسی از نظر قیمت‌گذاری، به خریدارانی که تقاضای آن را ثبت کرده‌اند، فروخته می‌شود. به طور معمول اکثریت این محصولات عرضه شده، خام و غیرفرآوری‌شده هستند مانند فلزات، پنبه و محصولات پتروشیمی.

با وجود مزایایی چون نرخ مناسب کالا و تضمین کیفیت آن، محدودیت‌هایی که برای خریدار وجود دارد از جمله حجم مشخص شده برای خرید، تامین کالا از بورس کالا را مشکل می‌کند. به عنوان مثال خرید باید بیش از ۲۰، ۱۱۰ یا ۲۲۰ تن باشد، در غیر این صورت تایید نمی‌شود.

این محدودیت برای خرید میلگرد و تیرآهن بورسی نیز وجود دارد. با چنین شرایطی، صنایع و خریداران ممکن است مجبور شوند بیش از نیاز خود، معامله داشته باشند.

برای حل این مشکل می‌توان به تامین‌کنندگان معتبری چون آیرومارت مراجعه کرد. آیرومارت تمام مقاطع فولادی را در سبد خریدی متناسب با نیاز صنایع و با قیمت بورسی، عرضه می‌کند.

نحوه خرید میلگرد و تیرآهن بورسی

در بورس کالا، گریدهای مختلفی از میلگرد، عمدتا به صورت سبد توزیع می‌شود و معاملات هم به صورت نقدی و هم به صورت سلف، انجام می‌شود. سلف درواقع به نوعی معامله اشاره دارد که ابتدا پول کالا دریافت شده و سپس با فاصله‌ای گاها چند ماهه، کالا تحویل دادع می‌شود.

هرکدام از انواع مقاطع طویل را می‌توان از بورس کالا تهیه نمود. حال این سوال به وجود می‌آید که چطور می‌توان از بورس کالا خرید کرد؟ اگر شما بازرگان باشید، کد اقتصادی داشته باشید و بتوانید کد بورس کالا دریافت کنید، می‎‌توانید از شرکت‌های مختلف در بورس، میلگرد یا تیرآهن خریداری نمایید.

ورق فولادی، تنها کالایی است که در بورس به صورت بهین یابی به فروش می‌رسد. یعنی شما باید تولیدکننده یا نوردکار باشید تا بتوانید ، اسلب و بیلت را خریداری نمایید. اما مقاطع طویل مانند تیرآهن و و آجدار را هر بازرگانی می‌تواند خرید کند، به شرطی که کد بورس کالا داشته باشد.

برای دریافت کد بورس کالا هم شرایطی لازم است. شما باید یک شرکت حقوقی یا حقیقی باشید که کد اقتصادی داشته باشید. همچنین جواز صنف مورد نظر را داشته باشید و در آن صنف فعال باشید.

در خرید انواع محصولات فولادی از بورس، خرید توسط کارگزار انجام می‌شود، نه فرد.
بورس کالا قیمت پایه هر محصول را تعیین می‌کند. در ادامه، این رقابت بین خریداران و وجود عرضه و تقاضا است که قیمت نهایی را رقم میزند.
در ادامه نحوه خرید تیرآهن و میلگرد بورسی را به طور مجزا توضیح خواهیم داد.

نحوه خرید تیرآهن بورسی

خریداران محصولات بورسی مثل خریداران میلگرد، تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. کسانی که از نوسانات بازار هراسان هستند و به دنبال خریدی مطمئن و مقطوع می‌گردند.
 2. کسانی که بالعکس گروه اول به دنبال کسب سود از طریق نوسان‌گیری هستند.

تیرآهن بورسی خریداران زیادی دارد. یکی از دلایل آن استفاده از انواع تیرآهن و هاش در صنعت ساختمان و جاده‌سازی کشور و دیگری کمبود برخی سایزهای آن است.

تغییرات در بازار بورس کالا و ایجاد نوسانات باعث می‌شود، عدم آشنایی به خرید تیرآهن در بورس ریسک، افراد را افزایش دهد. بورس با قیمت آزاد تیرآهن متفاوت است.

اگر با مراحل استعلام قیمت تیرآهن در بورس آشنا نیستید، با همکاران ما در بخش بازرگانی آیرومارت تماس بگیرید. همچنین می‌توانید اطلاعات مربوط به قیمت تیرآهن در بورس کالا امروز را از همکاران ما در واحد بازرگانی آیرومارت جویا شوید.

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در ایران است. استفاده از و گاها ساده در پروژه‌های عمرانی، آن را به یکی از پرتقاضاترین محصولات بخش آهن آلات تبدیل کرده است.

به همین دلیل و همچنین به دلیل تفاوت عرضه کنندگان در این بورس، تغییرات در بورس کالا به طور معمول در چند ماهه گذشته مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، در شکل زیر می‌توانید نمودار قیمت میلگرد در بورس کالا برای معاملات ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ ذوب آهن را مشاهده نمایید. این نمودار برای سبد میلگرد مخلوط این شرکت آماده شده است.

اگر قصد خرید میلگرد بورس کالا یا استعلام قیمت میلگرد بورس آهن را دارید با مشاوران بخش بازرگانی آیرومارت تماس بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، را می‌توانید بررسی نمایید.

شما برای خرید میلگرد از بورس کالا، موظف به تعیین مسئول و پیمان‌کار حمل بارتان و آدرس دقیقی از محل تخلیه آن هستید. همچنین به عنوان خریدار باید اثبات کنید خرید شما به دلیل نیازتان برای مصرف نهایی برای مثال در ساخت یک ساختمان است.

این عمل برای عدم ایجاد واسطه‌گری و احتکار کالا توسط بورس صورت می‌گیرد. پس از پیگیری‌های کارگزار خرید در تایید و ارسال سفارش شما، حواله فروش صادر خواهد شد.

مراحل آماده سازی و ارسال نیز پس از آن صورت می‌گیرد. در صورتی که درباره نحوه خرید میلگرد از بورس کالا را دارید نیز می‌توانید با کارشناسان ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید.

مراحل خرید میلگرد و تیرآهن از بورس کالا

حال که با نکات مربوط به قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد در بورس کالا را آشنا شدید باید با مراحل خرید را بشناسید تا کمترین ریسک را در فرآیند مربوط به آن متحمل شوید.

در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام هرگونه معامله در بازار بورس کالا و بالطبع برای خرید میلگرد از بورس کالا به ثبت نام و اخذ کد معاملاتی (کد بورسی) نیاز دارید.

برای دریافت این کد پس از تکمیل فرم‌های درخواست در یک شرکت کارگزاری، مدارک مورد نظر را ارائه می‌دهید. پس از انجام فرایند دریافت کد شما به عنوان یک عضو و معامله‌گر بورس کالا شناخته می‌شوید.

در نظر داشته باشید عرضه‌کننده برای کالاهای داخلی و ۳ روز قبل برای محصولات صادراتی، اطلاعات عرضه خود را منتشر می‌نماید. برای مثال شما می‌دانید و سبد میلگرد ارائه شده آن چه ویژگی‌هایی دارد.

در هر بار خرید از بورس کالا شما موظفید فرم درخواست خرید را تکمیل و برای کارگزار مربوطه ارسال نمایید. برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه مدارک لازم برای احراز کاربرد محصول خریداری شده باید ارائه گردد.

ابتدا درخواست خرید توسط شما ثبت می‌گردد. سپس کارگزار امکان خرید شما را بررسی می‌نماید و با تولیدکننده وارد مذاکره می‌شود. پس از تایید اولیه کارگزار ۱۰ درصد از مبلغ خریدتان را باید به حساب کارگزار واریز نمایید. این مبلغ تضمینی برای خرید شما و جهت کسر کارمزدهای گفته شده در ادامه مطلب درصورت کنسل شدن خریدتان است.

توجه داشته باشید که در فرم باید حداکثر مبلغ قابل پرداخت توسط شما برای خرید ارائه شود. پس از تعیین قیمت سبد میلگرد در بورس کالا و نهایی شدن خرید، اطلاعات مورد نیاز توسط کارگزار برای شما ارسال می‌گردد. سپس تا ۳ روز کاری برای تسویه حساب به شما مهلت داده می‌شود.
توجه کنید عدم پرداخت بعد از این مهلت، منجر به جریمه تا ۱۰ روز کاری پس از آن و سپس لغو معامله و کسر جریمه‌های مربوط به آن از شما می‌شود.

تعیین قیمت نهایی تیرآهن و میلگرد در بورس

با در نظر گرفتن عرضه و تقاضا ۳ حالت اصلی اتفاق می‌افتد که تعیین کننده قیمت نهایی معامله می‌شود:

 • در حالت اول عرضه از تقاضا بیشتر است. این حالت ممکن است تولیدکننده را به کاهش قیمت آهن در بورس کالا برای فروش بیشتر ترغیب نماید. گرچه ممکن است در مقابل کاهش قیمت مقاومت اتفاق بیافتد.
 • در حالت دوم عرضه و تقاضا یکسان‌اند. در این حالت معاملات اتفاق می‌افتد و جریان عادی خود را طی می‌کند. یا تقاضا کمی از عرضه بالاتر است که در این صورت برای عدم ایجاد رقابت درخواست افزایش عرضه به تولید کننده ارسال می‌شود.
 • در حالت سوم تقاضا فاصله زیادی از میزان عرضه دارد که در این حالت برای خرید بین کارگزاران رقابت اتفاق می‌افتد و ارائه محصول براساس قیمت پیشنهادی صورت می‌پذیرد.

کارمزدهای خرید میلگرد و خرید تیرآهن از بورس

 • ۰٫۱۸ درصد از ارزش معامله برای کارگزار
 • ۰٫۰۶ درصد برای ارزش معامله کارمزد شرکت بورس کالا
 • ۰٫۰۴ درصد برای ارزش معامله کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار

چند نکته که باید قبل از خرید تیرآهن و میلگرد بورسی بدانید

 • کارگزاران خرید و فروش در این بورس محدود هستند و تعداد کمی دارند.
 • کارگزاران در واقع واسطه‌ای بین سفارش خرید شما و درخواست فروش تولیدکنندگان هستند.
 • برای تسویه خرید خود تنها ۳ روز کاری فرصت دارید. پس از آن تا ۱۰ روز به ازای هر روز ۰.۲۵ درصد از مبل معامله جریمه خواهید شد. پس از آن معامله فسخ و مبلغ کارمزد کارگزار فروشنده نیز از پیش پرداخت شما کسر خواهد شد.
 • زمان عرضه مقاطع فولادی مانند تیرآهن و میلگرد از ساعت ۱۰:۳۰ است.

گفتگوی زنده: عرضه و تقاضای تیرآهن در بورس کالا

در ویدئو زیر از سری گفتگوهای اینستاگرامی آیرومارت، نحوه خرید تیرآهن از بورس کالا شرح داده شده است.

برای میلگرد نیز به همین طریق می‌توانید عمل کنید. در حقیقت با تماشای این آموزش، با خرید میلگرد از بورس نیز آشنا شدید.

تیرآهن کارخانه ذوب آهن در بورس کالا

بیش از ۵۰۰ هزار تن از ۶۰۰ هزار تن تیرآهن عرضه شده در بورس کالا، متعلق به شرکت ذوب آهن اصفهان است. این مساله بیانگر اهمیت جایگاه این تولیدکننده در میان دیگر عرضه‌کنندگانی چون فولاد البرز ایرانیان، مجتمع فولاد ظفر بناب و … است. به بیانی دیگر ذوب آهن اصفهان در قیمت بازار آزاد حکم یک تعیین کننده را دارد.

میزان عرضه‌ تیرآهن کارخانه ذوب آهن در فروردین ماه سال ۹۹ با توجه به تعطیلات نوروزی کاهش یافت. البته این کاهش با افزایش عرضه در اردیبهشت ماه جبران شد.تا انتهای مهرماه شاهد افزایش میزان تقاضا و روند صعودی نرخ ارز بودیم. که این مساله باعث افزایش قیمت پایه عرضه در حوزه تیرآهن شده بود.

از آبان ماه و با شدت یافتن بیماری کرونا، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در پی آن کاهش نرخ ارز، کارخانه ذوب آهن دست به افزایش عرضه زد. هرچند میزان تقاضا تقریبا دو برابر عرضه بود.

در ادامه، برای راهنمایی بیشتر شما توضیحاتی در خصوص بورس کالا ذکر شده‌است. جهت آشنایی با جزئیات بازار بورس کالا با ما همراه باشید.

نماد میلگرد و نماد تیرآهن در بورس

در بورس کالا، معاملات مربوط به میلگرد، تیرآهن و سایر مقاطع فولادی نماد مخصوص خود را دارند. این نمادها با توجه به کارخانه تولیدکننده، مشخصات کالا و انبار آن مشخص می‌شوند. به عنوان مثال، نماد میلگرد در بورس کالا، با توجه به سبد میلگرد عرضه شده و نوع کارخانه، با استفاده از اطلاعات زیر تعیین می‌گردند:

 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۲۴: مجتمع فولاد صنعت بناب
 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۳۲ – A3: فولاد آذربایجان
 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۳۲ – A3: صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه
 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۳۲ – A3: صبا فولاد زاگرس
 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۳۲ – A3: آذر فولاد امین
 • سبد میلگرد ۱۴ تا ۲۸ – A3: مجتمع فولاد خراسان
 • سبد میلگرد مخلوط: ذوب آهن اصفهان
 • سبد میلگرد مخلوط: مجتمع فولاد ظفر بناب
 • سبد میلگرد مخلوط: جهان فولاد سیرجان
 • سبد میلگرد مخلوط: فولاد روهینا جنوب

نماد تیرآهن در بورس کالا نیز مشابه با نماد میلگرد، بر اساس انبار و اطلاعات زیر تعیین می‌شود:

 • سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز ۲۰ تا ۳۰: ذوب آهن اصفهان
 • سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز ۲۰: مجتمع فولاد ظفر بناب
 • سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز ۲۰: کارخانه فولاد البرز ایرانیان
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۴: گروه صنایع فولاد صبح پارسیان
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۴: مجتمع ظفر بناب
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۴: کارخانه فولاد البرز ایرانیان
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۶: کارخانه جهان فولاد غرب
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۴ تا ۱۸: مجتمع ذوب آهن اصفهان
 • سبد تیرآهن متوسط سایز ۱۴ تا ۱۸: گروه ملی صنعتی فولاد ایران

بورس کالا در ایران

به منظور تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه که مطابق با آن‌ها شورای عالی بورس مسئول راه‌اندازی و توسعه بورس‌های کالایی در ایران شناخته شده بود. بورس فلزات در شهریور ۱۳۸۲ (نخستین بورس کالایی در ایران) و بورس کالای کشاورزی در شهریور ۱۳۸۳ آغاز به فعالیت کردند.

بر مبنای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و با تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران در آذر ۱۳۸۵ با درهم آمیختن بورس فلزات و کشاورزی تشکیل شد و پس از پذیره‌‌نویسی و برگزاری مجمع عمومی، از مهر ۱۳۸۶ کار خود را زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.

بورس کالا برای مقابله با چه مشکلاتی ایجاد شد؟

قوانین حاکم بر بورس توسط نهادهای مربوطه در این شرکت اجرا می‌گردد. هدف از ایجاد این بورس کمک به بازار سنتی در رفع نیاز بازار داخلی هر کشور و یاری کردن تولیدکنندگان به عرضه راحت‌تر محصولاتشان است. موارد زیر، از جمله مزایای تشکیل این سازمان به شمار می‌رود:

 • نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا
 • مدیریت ریسک ضعیف و محافظت از نوسانات آتی قیمت پایین
 • فقدان یک نظام قیمت گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه و تقاضا و نیاز بازار
 • نبود یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله
 • عدم وجود یک سیستم جمع آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع رسانی به بازار و تصمیم گیری مطلوب
 • عدم هماهنگی میان بخش‌های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف نهایی

با چنین اهدافی، انواع محصولات به بورس کالا راه یافت. امروزه می‌توان بسیاری محصولات از جمله مقاطع فولادی را از بورس خریداری کرد. بازار خرید میلگرد و خرید تیرآهن از بورس، یکی از پرطرفداران حوزه‌های این سازمان به شمار می‌رود.

ارکان شرکت بورس کالای ایران

ارکان شرکت بورس کالای ایران (سهامی عام) عبارتند از:

 • مجامع عمومی
 • هیات مدیره
 • مدیر عامل
 • بازرس/حسابرس

شرکت توسط هیات مدیره‌ای غیرموظف، مرکب از هفت شخص که توسط مجمع عمومی عادی با توجه به اساسنامه، قانون تجارت و مقررات برای مدت دو سال انتخاب می‌گردند، اداره می‌شود.

چه محصولاتی در بورس کالا عرضه می‌شوند؟

بورس کالا عموما جایگاهی مطمئن برای عرضه محصولات خام و فرآوری نشده است. تولیدکنندگان از سراسر ایران محصولاتی از قبیل مقاطع فولادی، برنج، گندم و محصولاتی از این دست را در این بازار به فروش می‌رسانند.

وجود نهادهای نظارتی و اجرای قوانین ضروری برای اجرای داد و ستدی مطمئن و همچنین شفافیت مالی موجود در بازار بورس کالا مصرف کنندگان بسیاری را به سمت خود متمایل کرده است.

مقاطع فولادی اعم از شمش و سبدهای میلگرد و تیرآهن در هر هفته در بورس کالا عرضه می‌شوند. نظارت دقیق و قوانین حاکم بر کارگزاری‌ها در خرید و فروش باعث می‌شود، هر دو طرف معامله در شفافیت کامل مالی عملیات خود را انجام دهند. شما می‌توانید عرضه محصولات فولادی و دیگر موارد قابل عرضه در بورس کالا را در سایت ime.co.ir مشاهده نمایید.

در نمایش عرضه هر یک از محصولات باید به اطلاعات مندرج کاملا دقت کنید. در کنار تمامی اطلاعات عرضه به چند ردیف دقت بیشتری نمایید. مکان تحویل محصول در محاسبه هزینه باربری و حمل بسیار موثر است و قیمت نهایی شما را مشخص می‌نماید.

در این بین کارگزار نیز برای پیگیری خرید و درخواست آن معرفی شده که مراحل اجرای درخواست شما را پیگیری می‌نماید. از طرفی شما براساس میزان نیاز خود مقطع فولادی مورد نظرتان را مطالبه می‌نمایید. اما خریدها براساس حداقل میزان فروش که در قسمت عرضه نمایش داده می‌شود ثبت می‌گردد.

تلاش ما در مرکز آهن همواره بر این بوده تا با ارائه ضمانتنامه کتبی کمترین قیمت آهن آلات، آسودگی و راحتی در خرید محصولات آهنی را برای شما فراهم کنیم.

اکنون که اطلاعات شما در رابطه با میلگرد بورسی و تیرآهن بورسی افزایش پیدا کرد، امیدواریم در معاملات خود دقت بیشتری به خرج دهید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید میلگرد از بورس کالا حتما با افراد با تجربه مشورت کنید.