عکس‌های جنجالی هوش مصنوعی/ حمله ایلان ماسک، واکنش گوگل

به گزارش آوای البرز، درخواست کاربران از هوش مصنوعی گوگل برای تولید تصاویری از چهره‌های تاریخی با نتایجی عجیب روبه‌رو شد که کمپانی گوگل را متهم به نژادپرستی کرده‌ است.

برای نمونه یکی از این درخواست‌ها برای به تصویر کشیدن پاپ بود که در ۲ تصویر ایجاد شده یکی زن و دیگری مردی سیاه‌پوست بود در حالی که در تاریخ هیچگاه زن یا فرد سیاهپوستی پاپ نبوده است.

مثال دیگر درخواست برای نشان دادن تعدادی وایکینگ بود که در تصاویر ایجاد شده هیچ فرد سفیدپوستی دیده نمی‌شد در حالی که وایکینگ‌های افرادی ساکن شمال اروپا و سفیدپوست بوده‌اند.

نتایج عجیب جمینای تا جایی پیش رفت که این موتور مولد هوش مصنوعی حتی حاضر نشد به دلیل «سیاست‌های تنوع نژدای» تصویری از یک زوج سفیدپوست بسازد.

در پی فراگیر شدن این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی و جنجالی که در پی آن به پا شد گوگل را به توضیح واداشت.

عکس‌های جنجالی هوش مصنوعی/ حمله ایلان ماسک، واکنش گوگل

ایلان ماسک یکی از چهره‌های سرشناس معترض به این ماجرا در ایکس (توییتر) نوشت: «خوشحالم که گوگل با این کار نژادپرستی و ضدتمدن‌ بودن دیوانه‌وارش را برای همه آشکار کرد.»

جک کراژیک یکی از مدیران ارشد جمینای به این ماجرا واکنش نشان داد و با تاکید بر جنبه‌های مثبت تولید تصاویر با تنوع نژادی، تایید کرد که هوش مصنوعی مولد گوگل آنچه مورد انتظارشان بوده است را برآورده نکرده است.

در ادامه ماجرا گوگل اعلام کرد که بخش تولید تصویر جمینای را تا زمان رفع مشکل تعلیق می‌کند.

این نخستین بار نیست که هوش مصنوعی در ماجرای تنوع نژادی و نمایش دنیای واقعی چنین جنجال‌هایی می‌آفریند. برای نمونه پیش از این هوش مصنوعی مولد دال‌ای در پاسخ به درخواست ساخت تصویر مدیران ارشد بیشتر تصاویری از مردان سفید را تولید کرده بود و متهم به سوگیری نژادپرستانه شد.

۵۸۵۸

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.