صالحی: پنجه در پنجه قدرت‌های صنعتی و علمی انداخته‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی روز سه شنبه (10 مارس) به همراه جمعی از معاونان ، مدیران ارشد و کارشناسان سازمان از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری موسسه علوم و فناوری هسته ای بازدید کرد. این سازمان کتابخانه را ساخت و در پایان این رویداد از دو داروی رادیویی جدید برای درمان بیماران سرطانی رونمایی کرد.

به گزارش آوای البرز ، این رادیوداروها ، رادیو داروهای LU177-Rituximab و رادیو داروهای LU177-Trustusumab به ترتیب برای درمان لنفوم غیر هوچکین و سرطان پستان استفاده می شود. این داروهای رادیویی اولین مرحله بالینی را در بخش پزشکی هسته ای علوم پزشکی بوشر پشت سر گذاشته اند و درمان بسیاری از بیماران سرطانی را با موفقیت هدایت کرده اند. از دو داروی رادیویی در تاریخ 11 اکتبر 1998 و 10 دسامبر 1999 در انستیتوی تحقیقات کاربرد تابش سازمان انرژی اتمی ایران رونمایی شد.

دکتر علی اکبر صالحی ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی پس از بازدید از نمایشگاه ، با معاون رئیس جمهور و رئیس پژوهشگاه ، دکتر کریمی از ثابت و همکارانش در این گروه علمی به ویژه همکاران گمنام خود تعریف و تمجید کرد. امروز روز بسیار خوشی است ، روز افتخار و امید بود.

وی افزود: این دستاوردهای واقعاً بزرگوار به دو قسمت تقسیم می شوند. یکی قسمت مربوط به مردم و دیگری برای رفاه جامعه استفاده می شود. مانند چگالی سنج مورد استفاده در صنایع کشور ، ممکن است ارزش قسمت دوم برای مردم مشخص نباشد و در نهایت به رفاه حال مردم برسد. از پیشرفت هایی مانند داروهای رادیویی به طور مستقیم در تشخیص و درمان بیماری ها استفاده شده است ، به ویژه در بیماری های صعب العلاج مانند سرطان که بشر سالهاست در تلاش برای تشخیص و درمان آن است و گزینه دیگری به جز فناوری های مرزی وجود ندارد.

صالحی با تمجید از پیشگامان حوزه تحقیق ، به ویژه داروهای رادیو دارویی ، با اشاره به دو داروی رادیو دارویی جدید تولید شده توسط انستیتوی علوم و فناوری هسته ای اظهار داشت: “هر دوز این رادیو داروها به استثنای برخی از داروهای رایج ، 57000 دلار هزینه دارد. عزیزان ما در پژوهشکده در تلاشند بنیادی را در آن بنا کنند تا بتواند هزینه آن را کاهش داده و مورد استفاده همنوردان قرار گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی به نقل از بخش 32 سوره مائده گفت: “من شما را زنده می کنم ، همه شما را زنده می کنم” و همچنین سرطان را از طریق داروهای رادیویی درمان می کند: احیا کردن یک لذت و یک معجزه است یک انسان. “مثل اینکه شما جامعه بشری را احیا کردید.

وی گفت: “یک پتانسیل عظیم وجود دارد که سازمان انرژی اتمی هنوز آن را شناسایی نکرده است.” متخصصان این گروه به تنه کشورهای پیشرفته حمله می کنند. این یک فناوری نوآورانه در مرز فناوری رادیودارویی است که به راحتی قابل دسترسی نیست. وقتی داروهای رادیودارویی تولید می کنیم که هزینه آن دوز 57000 دلار است ، با نیروهای صنعتی و علمی روبرو می شویم. با وجود محدودیت ها شرایط طبیعی نیست ، اما ما مزایای بسیار ارزشمندی داریم. این مطابق با کلام خدا است: شَكَرْتُمْ യാണെങ്കിൽ اگر برای خدا کار کنید ، مبارک خواهید بود.

صالحی با اشاره به باورهای غلط برخی افراد در مورد بودجه سازمان که هم توسط افکار عمومی و هم نخبگان مطرح شده است ، گفت: حتی برخی نخبگان می گویند که هر ساله میلیاردها دلار برای سازمان هزینه می کنند. این افراد احتمالاً نمی دانند یک میلیارد دلار چقدر است. کل بودجه هزینه شده توسط این سازمان که بخشی از نیروگاه هسته ای بوشر است ، طی 30 سال گذشته از 6.5 تا 7 میلیارد دلار بوده است. این میزان به طور متوسط ​​250 میلیون دلار در سال است. کارخانه بوشر 5 میلیارد دلار ارزش دارد و در حال حاضر 700 میلیون دلار اضافی در سال تولید می کند ، در حالی که بودجه آژانس انرژی هسته ای در حال حاضر 20 میلیون دلار در سال است.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: امسال از طریق شیب عجیبی درآمدزایی می کنیم. علاوه بر عدم دریافت بودجه ، بخشهایی از سازمان که بودجه دریافت می کنند نیز درآمدزایی دارند.

وی در پاسخ گفت: “اگر کار درستی انجام دهیم ، از طریق تحقیق درآمد کسب کنیم و دستاوردهای علمی و فکری را افزایش دهیم ، می توانیم انتظار داشته باشیم که سازمان به نقطه ای برسد که بتوانیم به دولت بگوییم طی 7-8 سال آینده چه کاری انجام می دهیم. شما به بودجه احتیاج دارید ، به پول احتیاج دارید. “ما فراهم می کنیم.

در بخشی دیگر از این رویداد ، کریمی ثابت ، معاون مدیر و مدیر انستیتوی علوم و فناوری هسته ای ، با بیان اینکه این دستاوردها بخش کوچکی از دستاوردها و فعالیت های م Instituteسسه است ، گفت: “این دستاوردها نتیجه اعتماد و حمایت رئیس جمهور. “این سازمانی است که ما را در اجرای ایده های خود آزاد کرده ، همکاران خود را اخراج کرده و تلاش های ما را بر اساس زیرساختی منحصر به فرد و منحصر به فرد بنا نهاده است.

وی گفت: اگر توانایی پرداخت هزینه ای مانند این مجموعه را نداریم ، به دلیل کمبود هنر ما است. هنر ما ایجاد راه های جدید است. اولویت ما حرکت به سمت فناوری و بازاریابی است. ما از تجربیات متخصصین شما استفاده کرده و دانش فنی خود را در زمینه داروهای رادیو دارویی توسعه می دهیم. در حال حاضر نیروهای مستعد در پژوهشگاه نیرومند هستند و با تجربه به دست آمده و تلاش همکاران ، روز به روز به سمت هدف مورد نظر حرکت می کنیم.

در این بازدید دو ساعت و نیم ، صالحی با مسئولان پروژه صحبت و تبادل نظر کرد. کارشناسان و محققان در مورد روند اجرای پروژه ، طراحی ، ساخت و کاربرد آن توضیحات لازم را ارائه دادند. ابزارهای تولید شده ..

در این نمایشگاه 64 پروژه ، 59 محصول ، 20 مدل و تجهیزات نمونه تولید ، ارائه و نمایش داده شد.

انتهای پیام