شاخص در فاز استراحت/ ریزش اخیر بورس نگران کننده است؟

نگارعلی– بازار سرمایه همزمان با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مورد استقبال سهامداران قرار گرفت. امروز شاخص کل بورس با 10 هزار و 923 واحد افت به سطح یک میلیون و 246 هزار واحد رسید. شاخص وزنی نیز با 1330 واحد کاهش به 382 هزار و 848 واحد رسید.

مصطفی صفری ، کارشناس بازار سرمایه در مورد دلایل افت شاخص کل بورس به خبرنگاران گفت. آوای البرز وی گفت: “بازیابی تعداد زیادی از سهام بازار سرمایه در معاملات امروز به احتمال توافق هسته ای بین ایران و ایالات متحده تبدیل می شود و پیش بینی سهامداران بازار سرمایه نشان می دهد برجام در ماه های آینده به پایان نمی رسد. ، این عامل با بدبینی سیاسی بر بازار سیاسی و روند معاملات امروز تأثیر گذاشته و کل شاخص بورس قرمز شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سقوط شاخص کل بورس در معاملات امروز حدود 11000 واحد نگران کننده است ، ادامه داد: اگرچه شاخص کل بورس در معاملات امروز بازار سرمایه قرمز شده است اما بازار بهبود نقدینگی کاهش یافته است احتمال سرمایه گذاری در آن. این ارزش به 3000 میلیارد روپیه رسیده است و باعث بهبود نقدینگی می شود و ریسک سرمایه گذاری در این بازار را اعلام می کند. شاخص بورس سهام با احتمال فرا رسیدن ماه اوت چند ماه در ماه جاری افزایش می یابد و می گوید که کاهش اخیر شاخص کل سهام نگران کننده نیست زیرا بازار جریان نقدی خوبی را نشان می دهد و این روند بازار را تغییر می دهد روزهای آینده و شاخص کل سهام احتمالاً در پایان ماه ژوئیه مثبت خواهد بود.

سافاری در پاسخ به این سوال که آیا بازار سرمایه می تواند 100 تا 300 درصد سود کسب کند؟ وی گفت: “متوسط ​​بازده بورس اوراق بهادار طی 20 سال گذشته 40 تا 60 درصد بوده است. انتظارات نرم سهامداران باید بین 40 تا 50 درصد باشد. وقتی بورس به 300 درصد بازگشت ، دیگر تکرار نمی شود. زیرا در آن زمان بورس طبیعی نبود.

کارشناسان بازار سرمایه سرانجام به سهامداران توصیه کرده اند که طی چند روز آینده سهام به ارزش مورد نیاز خود اقدام کنند.

آیا شاخص شکست / سقوط اخیر بورس نگران کننده است؟

هومون دارابی ، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه ، در مورد دلایل سقوط اخیر شاخص بورس به خبرنگاران گفت. آوای البرز وی گفت: “حدود دو هفته است که شاخص کل بورس اوراق بهادار سبز است و در این مدت رشد چشمگیری داشته است.

وی افزود: “در همین حال ، باید توجه داشت که سطح نقدینگی در بازار سرمایه در سطحی است که روند بازار می تواند دوباره افزایش یابد و مروری بر معاملات امروز بازار سرمایه نشان می دهد که بورس در تعادل است. در حالی که برخی از علائم کوچک هنوز با مشکل روبرو هستند ، به نظر می رسد نقدینگی وارد شده به بازار برای کنترل بازار کافی است و نگرانی های بازار اکنون کمتر از قبل از انتخابات ریاست جمهوری است. در بر داشت ، این به تنهایی امکان رشد شاخص کل بورس را فراهم می کند.

223227