سوغات کرمان | معرفی انواع خوراکی

کرمان، سوغاتی‌های بسیار متنوعی دارد. از شیرینی‌های جذاب تا انواع خشکبار، مرکبات و صنایع دستی نفیس و ارزشمند. در ادامه با ما همراه شوید تا سوغات کرمان را بیشتر بشناسید. سوغات خوراکی کرمان خوراکی‌های مقوی، شیرینی‌های لذیذ، خشکبار و میوه‌های خوشمزه بسیاری را می‌توانید به عنوان سوغات کرمان برای عزیزانتان تهیه کنید. در ادامه این مطلب از با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد: کلمپه کلمپه در واقع نوعی کلوچه است که در برخی مناطق مانند شهرستان بم، بیشتر پخته می‌شود.

سوغات کرمان چیست؟ - کجارو

سوغات کرمان و همه چیز درمورد صنایع دستی کرمان

این سوغات خوراکی کرمان با ترکیب مواد زیر پخته می‌شود: * مخلوط خرما و گردوی چرخ شده در لایه میانی * استفاده از هل، گلاب یا دارچین * استفاده از پودر پسته و کنجد در تزئین * استفاده از روغن حیوانی و زعفران کلمپه؛ سوغات کلوچه کرمان قطاب این سوغات شیرینی کرمان، در واقع یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های ایران است.

در یزد، قطاب با ترکیب بادام و شکر درست می‌شود. اما در کرمان، به جای بادام، از پسته استفاده می‌شود. قاووت (قووتو) قاووت، کف لمه یا همان قووتو به لهجه کرمانی در واقع پودری مقوی است که از آسیاب شدن مواد زیر به دست می‌آید: * انواع مغزیجات * بذر گیاهان دارویی * ادویه‌های پرخاصیت و خوش‌بو * گندم، کنجد * جو، نخودچی * شکر یا قهوه قووتو؛ سوغات معروف کرمان جالب است بدانید این سوغاتی معروف کرمان: 1- به‌عنوان داروی گیاهی و تقویت‌کننده‌ طبیعی، به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

2. طعم‌های گوناگونی دارد که تفاوت آن‌ها در مواد تشکیل‌دهنده است. 3. به شکل پودر در شیر و آب جوش حل می‌کنند و می‌نوشند. کماچ اگر می‌خواهید یک سوغاتی انرژی‌زا بخرید، حتما کماچ را امتحان کنید. این سوغات اصیل کرمان ویژگی‌های جالبی دارد: 1. پوشش آن، خمیر تهیه‌شده از جوانه و آغشته به زیره و دارچین و گیاهان دارویی است. از بهترین سوغاتی های کرمان + آدرس  به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

سوغات کرمان

2. داخل شیرینی هم ترکیبی از خرما و گردو یا پسته وجود دارد. 3. نقش شیرینی به صورت لوزی است و با کنجد و پودر پسته تزئین می‌شود. کماچ؛ سوغات اصیل کرمان برشتوک برشتوک یا برشتو در سایر نقاط ایران هم پخته می‌شود. اما نوع کرمانی آن اصالت خاصی دارد. این سوغات لذیذ از ترکیب مواد زیر به دست می‌آید: * آرد نخودچی برشته‌شده * پودر هل، شکر * خرما و شکلات فالوده فالوده در واقع رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر است که در شهرهای مختلف به روش‌های متفاوتی تهیه می‌شود.

در تهیه فالوده کرمانی از مواد زیر استفاده می‌‌شود: 1. گلاب و عرقیات گیاهی مانند عرق نعنا، بیدمشک یا نسترن 2. تخم شربتی یا تخم خرفه برای تزئین فالوده کرمانی مسقطی این سوغات معروف کرمان، به خصوص سیرجان، بسیار نرم و ژله‌ای است و در دهان آب می‌شود. مسقطی را می‌توانید به عنوان دسر هم نوش جان کنید.

و اما ترکیبات جذاب آن: * نشاسته، گلاب * شکر، خلال پسته و بادام * هل و زعفران مسقطی را می‌توان به عنوان دسر انتخاب کرد. مسقطی؛ سوغات معروف کرمان نان پر یک شیرینی خانگی و اصیل در کرمان که از آرد، پودر قند، هل، زعفران و کنجد در رنگ‌های مختلف درست می‌شود. حتما در سفر به کرمان، نان پر را امتحان کنید.

خرما بریز از سوغاتی‌های شیرینی معروف کرمان، خرما بریز است که بیشتر در ماه رمضان به دلیل انرژی بالای آن استفاده می‌شود. مواد مقوی آن هم شامل: * آرد سبوس‌دار، شکر * خرما، گلاب، روغن و کره * پودر پسته برای تزئین خرما بریز بسیار مقوی است و انرژی بالایی دارد. حلوا پسته کرمان، پسته‌های خوشمزه و معروفی دارد. حلوا پسته هم از شیرینی‌های محبوب و لذیذ این شهر است.

جالب است بدانید در تهیه این سوغاتی کرمان، از مواد زیر استفاده می‌شود: 1. آرد، کره، پودر قند 2. نشاسته، پودر پسته 3. زعفران، هل و گلاب حلوا پسته؛ شیرینی معروف کرمان سوهان زرند سوهان زرند از آرد گندم، جوانه‌ گندم، هل و زعفران تهیه می‌شود و به صورت لایه لایه با بافت ظریف و ترد است. جالب است بدانید حتی در فهرست آثار ملی ایران در یونسکو هم به ثبت رسیده است.

خرما جالب است بدانید 30 درصد از خرمای کل کشور در این استان تهیه می‌شود و نخلستان‌های بم و فهرج در کرمان، بهترین رطب‌ها را ارائه می‌دهد. این خرماها در خود کرمان بسیار مورد استفاده‌ هستند. از جمله در: 1. انواع شیرینی‌های سنتی 2. شیره خرما 3. خمیر خرما 4. شیرینی‌های خرمایی 30 درصد از خرمای کشور در کرمان تهیه می‌شود.

زیره بهترین زیره‌های کشور را می‌توان در کوهستان‌های این شهر پیدا کرد. در واقع، زیره را می‌توان معروف‌ترین سوغات کرمان دانست که کاربردهای فراوانی با خواص دارویی در آشپزی به عنوان ادویه دارد. زیره دو نوع سبز و سیاه دارد و نوع مرغوب آن با رنگ سیاه از کوهستان‌های بافت کرمان جمع‌آوری می‌شود. زیره؛ سوغات اصلی کرمان عرقیات و گیاهان دارویی از بهترین سوغاتی‌های کرمان، می‌توان انواع عرقیات و گیاهان دارویی را نام برد.

از جمله مرغوب‌ترین آن‌ها هم شامل موارد زیر است: * عرقیات زیره، گل نسترن * بیدمشک، گلاب و نعنا * روغن گل‌های ارگانیک دامنه‌های کوه هزار پسته پسته را می‌توان سوغات اصلی کرمان دانست. جالب است بدانید 70 درصد پسته کشور در این استان تولید می‌شود و پسته رفسنجان چه در داخل و چه در خارج از کشور، محبوبیت ویژه‌ای دارد. گردو پس از پسته، دومین محصول معروف صادراتی کرمان، گردو است.

پیشنهاد می‌شود اگر به کرمان رفتید، حتما گردوی بافت را امتحان کنید. گردوی بافت کرمان بسیار مرغوب است. مرکبات کرمان با آب و هوای خاص خود، مرغوب‌ترین مرکبات را پروش می‌دهد. به ویژه مرکبات شهداد و بمکه به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود. اما خوشمز‌ه‌ترین مرکبات کرمان از اوایل آبان تا انتهای سال: * پرتقال و لیمو * نارنگی و گریپ‌فروت کرمانی سوغات صنایع دستی کرمان در ادامه با معروف‌ترین سوغاتی‌های صنایع دستی کرمان آشنا خواهیم شد.

پته دوزی چیست؟

پته دوزی پته‌دوزی از قدیمی‌ترین سوزن‌دوزی‌های ایران است و نوعی رودوزی ایرانی بین زنان کرمان به شمار می‌آید. جالب است بدانید: 1. پارچه‌ ضخیم و پشمی که عریض نام دارد، پارچه‌ زمینه‌ کار است. 2. نخ دوخت که ریس نام دارد، نخ‌های رنگی و پشمی با ضخامت مختلف هستند. 3. طرح‌های آن نقش‌های کهن ایرانی و نقش‌های ذهنی هنرمندان هستند. پته دوزی نوعی رودوزی ایرانی است. بهترین فروشگاه های سوغات کرمان + آدرس را برای شما ذکر کرده ایم تا برای عزیزانتان سوغاتی ازاین شهر زیبا بگیرید.

قالی حتما شهرت قالی‌های کرمان به گوشتان خورده است. قالی‌هایی که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد و جلوه زیبایی به موزه‌های معروف دنیا بخشیده است. این سوغات کرمان ویژگی‌های جالبی دارد: * نقوش بسیار ریز و پرکار * متنوع‌ و شاد از نظر رنگ (انواع نفیس آن تا سی رنگ هم دارد) * رنگ‌ قالی‌ها بیشتر گیاهی هستند و دوام بالایی دارند قالیچه افشار قالیچه‌های افشار هم سوغات اصیل کرمان به شمار می‌آیند. عشایر ایل افشار که هنوز کوچ‌نشین هستند، در دشت‌های بین سیرجان و بافت، قالیچه‌های افشاری می‌بافند.

قالیچه افشار کرمان شال بافی شال بافی در کرمان،به اندازه قالی بافی شهرت دارد. حتی در طرح بسیاری از قالی‌ها ، از این شال‌ها الهام گرفته شده است. این سوغات کرمان حدودا 3 متر طول دارد و در دسته‌بندی‌های زیر به فروش می‌رسد: * شال‌های لاکی و لاجوردی * شال‌های بوته‌ای و احرامی * شال‌های ترمه، زنگاری و شاخ گوزنی گلیم شیریکی پیچ اگر به دنبال سوغات نفیس کرمان برای عزیزانتان هستید، گلیم شریکی پیچ را در نظر داشته باشید. از ویژگی‌های این گلیم می‌توان موارد زیر را نام برد: 1. ترکیبی از گلیم و قالی است.

2. پود ندارد و فقط تارها به هم وصل شده‌اند. 3. قطب آن در روستای سیرجان و دارستان است. گلیم شریکی پیچ از سوغات نفیس کرمان است. گلیم شریکی پیچ کرمان خورجین شاید امروزه خورجین برای شما کاربرد خاصی نداشته باشد، اما می‌توانید به عنوان یک وسیله تزئینی از آن استفاده کنید. 1. خورجین‌ها عموما دارای طرح‌های هندسی و متقارن هستند. ‌2- پشم‌های رنگی، نخ پنبه و گاهی موی بز در آن به کار برده می‌شود. آجیده دوزی آجیده دوزی در واقع همان پنبه‌دوزی و لایه دوزی است؛ طرح‌های بسیار اصیل و ظریفی دارد و می‌تواند یک سوغاتی ارزشمند برای عزیزانتان باشد.

در آجیده دوزی لایه‌ای از پنبه، بین دو لایه از پارچه قرار دارد و پس از دوختن، حالت نقش برجسته می‌گیرد. گبر دوزی از دیگر بهترین سوغات صنایع دستی کرمان، می‌توان به گبردوزی یا همان زرتشتی‌دوزی اشاره کرد. در گبردوزی از رنگ‌های روشن مانند سرخ، سفید و سبز استفاده می‌شود و نقش‌های زیر در آن به چشم می‌خورد: * نقش درخت سرو، سرو خمیده * گل میخک، طاووس * مرغ، هدهد، خروس * اشکال هندسی و متقارن گبردوزی کرمان عریض بافی عریض‌ها پارچه‌هایی هستند که با دستگاه پارچه بافی چوبی بافته می‌شوند.

امروزه عریض‌های ماشینی هم تولید می‌شود، اما نقش و طرح آن‌ها با دستبافت متفاوت است و کیفیت دستبافت را ندارد. ظروف مسی ظروف مسی هم از پرطرفدارترین سوغاتی‌های کرمان به شمار می‌رود. شما می‌توانید انواع ظروف و اشیا تزئینی همچون موارد زیر را از بازارهای کرمان خریداری کنید: * بشقاب، دیگ، کفگیر * گلدان، بشقاب‌های تزئینی * تابلوهای مسی ظروف مسی کرمان از کجا سوغات کرمان بخریم؟ در کرمان مراکز خرید متعدد از مدرن و لوکسسوغات کرمان شامل خوراکی های مختلف مانند شیرینی‌های سنتی، میوه و خشکبار می‌باشد.

همچنین در نقاط مختلف این استان، صنایع دستی زیبایی تولید می‌گردد. پیشینه صنایع دستی کرمان بسیار طولانی بوده و در برخی رشته‌ها این سابقه به چندین قرن می‌رسد. شاید از نظر شما استان کرمان یک منطقه کاملا کویری باشد ولی واقعیت این است که در مناطق مختلف این استان پهناور، باغ‌های میوه، پسته، گردو و… وجود دارند. برخی از محصولات تولیده شده در استان کرمان بسیار باکیفیت بوده و برای صادرات انبوه انتخاب می‌شوند. در مطلبی که برای شما حاضر کرده‌ایم به معرفی سوغات کرمان می‌پردازیم.

در سفر آینده خود به کرمان با دست پر بر می‌گردید و خاطره‌ای شیرینی برای خود و خانواده رقم می‌زنید. انواع سوغات کرمان مانند بسیاری از شهر‌های ایران، هم در دو دسته‌بندی خوراکی و صنایع دستی قرار می‌گیرند. با هر سلیقه‌ای که داشته باشید قطعا یک یا چند سوغات کرمانی را می‌پسندید.

وقتی به بازدید از رفتید در بازار‌ها و بازارچه‌های این شهر و استان، باکیفیت‌ترین سوغات و هدیه را برای دوستان و خانواده انتخاب کنید. سوغات کرمان (خوراکی‌ها) خوراکی‌هایی که به عنوان سوغات کرمان می‌شناسیم شامل دارو‌های گیاهی مانند زیره، انواع شیرینی مانند کلمپه، انواع میوه و مرکبات مانند خرما و نارنج و… می‌باشند. از بهترین صنایع دستی کرمان میتوان پته دوزی را نام برد که از معروفترین صنایع دستی این استان است.