حفظ مواد مؤثر دارو در بدن با تولید محصولی دانش‌بنیان‌

همراه با برگزیدگان جشنواره فرهیختگان؛ (۲۳)

حفظ مواد مؤثر دارو در بدن با تولید محصولی دانش‌بنیان‌

یک شرکت دانش‌بنیان برای نخستین‌بار در کشور موفق به طراحی و تولید محصولی شده که قادر است مواد مؤثره داروها را برای مدت طولانی در بدن حفظ کند.

خبرگزاری علم و فناوری آنا حسین بوذری؛ در دهمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری ۲۹ آذر ۱۴۰۲ در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، شرکت دانش‌بنیان «داروسازی نانو کیمیای کویر یزد» به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان برتر جشنواره انتخاب و از نوید نصیری‌زاده مدیر این شرکت تجلیل شد.

نصیری‌زاده سال ۱۳۹۱ به‌عنوان نخبه سطح یک کشور و دانش‌آموخته برتر کشوری و سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۵ به‌عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد انتخاب و سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۴۰۱ به‌عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه‌های استان یزد با رتبه نخست برگزیده شد. پایان‌نامه‌های دانشجویی او هم، سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به‌عنوان پایان‌نامه‌های برتر دانشگاه آزاد اسلامی در جشنواره فرهیختگان انتخاب شد.

وی سال ۱۳۹۸ به‌عنوان فناور برتر دانشگاه‌ آزاد اسلامی و یک سال بعد به‌عنوان فناور برتر استان یزد انتخاب و سال ۱۴۰۱ در قالب شرکت دانش‌بنیان متبوعش مفتخر به کسب دو عنوان فناور و نوآور برتر استان یزد شد.

استادتمام شیمی تجزیه، بنیان‌گذار و عضو هیئت مدیره چند شرکت‌ دانش‌بنیان که چاپ بیش از ۳۰۰ مقاله علمی در سطوح مختلف را در کارنامه علمی‌‌ خود دارد از سال ۱۳۸۹ به‌عنوان مسئول راه‌اندازی مرکز رشد نانوفناوری به امور اجرایی مشغول شد و تاکنون سه مرکز رشد واحد‌های فناور را در یزد راه‌اندازی و مدیریت کرده است.

نصیری‌زاده به عنوان مؤسس، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در استان یزد تاکنون زمینه اشتغال بیش از ۱۴۰ نفر به صورت مستقیم و بیش از ۴۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم مهیا کرده است و در این راستا به عنوان کارآفرین برتر دهمین جشنواره فرهیختگان هم انتخاب و از وی تجلیل شد.

نوید نصیری‌زاده که اکنون سمت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد را هم بر عهده دارد و در دهمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان دارنده شرکت دانش‌بنیان برتر مورد تجلیل قرار گرفت در گفت‌وگویی به سوالات خبرنگار آنا درباره کارکردهای شرکت متبوعش و نوع محصولات آن پاسخ داد که در ادامه بخش نخست آن را می‌خوانیم.

آنا: درباره شرکت دانش‌بنیان برتر جشنواره فرهیختگان و زمینه کاری آن توضیحات کاملی را ارائه کنید.

نصیری‌زاده: شرکت دانش‌بنیان «داروسازی نانو کیمیای کویر یزد» با همکاری جمعی از متخصصان، سال ۱۳۸۹ تأسیس و با استقرار در مرکز رشد نانو بیوتکنولوژی پارک علم و فناوری یزد فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی خود را روی ساخت و تولید نانومواد آغاز کرد.

این مجموعه با نیرو‌های متخصص در رشته‌های مختلف مانند دکتری داروسازی، شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی معدنی، میکروبیولوژی، دامپزشکی، مهندسی پلیمر، فناوری نانو، نانوبیوتکنولوژی، مهندسی پزشکی و راه‌اندازی زیرساخت‌های اتاق تمیز برای تولید محصولات دارویی با استاندارد‌های GMP کلاس دارویی در زمینه تولید انواع محلول‌های تخصصی دارویی، بیمارستانی، تجهیزات پزشکی، ضدعفونی‌کننده‌های سطوح، دست و بدن، صنایع غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت ژل و کرم، محصولات پایه آرایشی و بهداشتی محصولات نانویی مورد استفاده در صنعت داروسازی فعالیت دارد.

محصولات شرکت مطابق با استاندارد‌های کیفی و الزامات سازمان غذا و دارو وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین استاندار‌های مدیریتی و کیفیتی نظیر ISO ۹۰۰۱، ISO۱۳۴۸۵, ISO۴۵۰۰۱, ISO۱۰۰۰۲, ISO۱۰۰۰۴, ISO۱۴۰۰۱ و استاندارد محصول اروپا CE تولید و عرضه می‌‌شوند.

این مجموعه موفق به ساخت پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی و پودر نانومیله‌های نانو منگنز دی اکسید برای نخستین‌بار در ایران شده و علاوه بر اخذ تأییدیه دانش‌بنیان از مراجع ذی‌صلاح، این محصولات به صورت تجاری به فروش می‌رسند.

«پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی» به‌عنوان نگهدارنده مواد مؤثره دارویی کاربرد دارد، به این‌صورت که وقتی دارویی مصرف می‌شود، این پودر کمک می‌کند تا مواد مؤثره دارو در طولانی‌مدت حفظ شود و حتی اگر بیماری توان حفظ مواد مؤثره دارو را به‌دلیل شرایط نامناسب جسمانی نداشته باشد، محصول «پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی» کمک می‌کند مواد مؤثره دارو در بدن همچنان محفوظ بماند.

حفظ مواد مؤثر دارو در بدن با تولید محصولی دانش‌بنیان‌

از سوی دیگر محصول «پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی» موجب رهایش دارو در بدن می‌شود، به اینصورت که اگر به‌عنوان مثال رو به مصرف داروی آنتی‌بیوتیک بیاوریم، ممکن است دز آن بالا و پایین شود و در نتیجه اثر خود را در بدن از دست بدهد، اما با محصول «پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی» مواد دارویی در بدن رها و مواد مؤثره آن به‌تدریج در بدن آزاد می‌شود و در نتیجه بدن به‌راحتی قادر به جذب دارو خواهد بود.

این شرکت شعار «تخصص، تعهد و کیفیت» را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده و پس از مدتی کوتاهی از عرضه محلول موضعی بیمارستانی با برند‌های فارمادین، فارماسین، فارمازین و فارماسید، این محصولات توانسته‌اند بین برترین برند‌های دارویی کشور به‌عنوان محصولی باکیفیت و برند یک کشور شناخته شوند.

اخذ مجوز و گواهی‌های مدیریت کیفیت دانش‌بنیان

آنا: از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کردید و تاکنون چه موفقیت‌هایی در مسیر طی شده حاصل شده است و چه دستاورد‌هایی داشته‌اید؟

نصیری‌زاده: درباره فعالیت‌های صنعتی همانطور که در قبل ذکر شد، شکل‌گیری هسته اولیه مجموعه به‌عنوان نخستین حوزه کاری از سال ۱۳۸۹ و با همراهی و مشارکت چند متخصص و دانشجویان آغاز شد و تاکنون موفقیت‌های متعددی از اخذ تأییدیه نانومقیاس محصولات، اخذ گواهی‌دانش‌بنیانی، اخذ رتبه‌های برتر علمی، پژوهشی و صنعتی در سطح استان و ملی توسط مجموعه‌های تحت مدیریت حاصل شده که به اختصار در زیر به اشاره می‌‌شود:

اخذ مجوز و گواهی‌های مدیریت کیفیت شامل گواهی تأییدیه دانش‌بنیانی شرکت، گواهینامه GMP خط تولید محلول‌های موضعی بیمارستانی، گواهینامه CE از شرکت QMS ITALIA، گواهینامه GMP از شرکت BRS، پروانه بهره‌برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوز فناوری از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دو رشته مجزا

محصولات نانویی و دانش‌بنیان

تولید پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی و پودر نانومیله‌های نانو منگنز دی اکسید برای نخستین‌بار در ایران به صورت تجاری، تولید محلول کلوئیدی نانوذرات نقره، اخذ تأییدیه نانومقیاس و استفاده از آن برای تولید محلول ضدعفونی‌کننده سطوح بر پایه نانوذرات نقره و محلول ضدعفونی‌کننده دست بر پایه نانوذرات نقره ازجمله دستاوردهاست.

«پودر گرافن متخلخل سه‌بُعدی» به‌عنوان نگهدارنده مواد مؤثره دارویی کاربرد دارد، به اینصورت که وقتی دارویی مصرف می‌شود این پودر کمک می‌کند تا مواد مؤثره دارو در طولانی‌مدت حفظ شود

 

مجوز‌ها و پروانه‌های ساخت سایر محصولات شامل محلول‌های موضعی دارویی انسانی با برند فارمادین به‌عنوان برند یک کشور، محلول موضعی دارویی دامی، ملزومات مصرفی تجهیزات پزشکی مانند ژل سونوگرافی و ژل لوبریکنت، محلول‌های ضدعفونی کننده تخصصی ابزار و تجهیزات بیمارستانی، محلول‌های ضدعفونی‌کننده سطوح خانگی، بهداشتی دست و محلول‌های ضدعفونی‌کننده ابزار و تجهیزات صنایع غذایی، محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از پوست به صورت ژل و کرم و محصولات پایه آرایشی همچون وازلین کلستروله (اوسرین)، وازلین بهداشتی، کرم پایه آرایشی (کلد کرم) و تونر مناسب پوست‌های خشک و چرب اخذ شده است.

آنا: زمینه فعالیت و نوع محصول و خدمات شرکت دانش‌بنیان شما چیست؟

نصیری‌زاده: شرکت ما موفق شده در زمینه تولید رزین‌های پلیمری، پلاستی‌سایزرها، نانومیله منگنز اکسید، پودر متخلخل گرافن سه‌بُعدی و کلوئیدنانوذرات نقره مجوز دانش‌بنیان اخذ کند.

در حال حاضر این شرکت دانش‌بنیان با همکاری ۱۵ متخصص در رشته‌های شیمی، داروسازی، دامپزشکی، میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی مولکولی، بیوتکنولوژی، مهندسی شیمی، حسابداری و مدیریت بازرگانی، در بخش تحقیق و توسعه و آزمایشگاه، ۱۸ نفر از خانواده نانوکیمیا در فرآیند تولید، دو نفر به عنوان نیروی فنی، دو نفر در امر انبارداری و برنامه‌ریزی و در نهایت ۱۲ نفر از دوستان در بخش‌های اداری، فروش و بازرگانی مشغول به فعالیت هستند.

این شرکت داروسازی در زمینه تولید و عرضه انواع محلول‌های دارویی بیمارستانی و دامپزشکی، ضدعفونی‌کننده‌های تخصصی بیمارستانی، تجهیزات پزشکی، ضدعفونی‌کننده‌های محیط، سطوح و پوست همچنین انواع محصولات آرایشی و بهداشتی مراقبت از پوست، انوع ژل‌های سونوگرافی، هیدرودرمی، لیزر، الکتروکاردیوگرافی فعالیت دارد و از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی در استان یزد به حساب می‌آید.

محصولی برای تأمین نیاز‌ بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

آنا: آیا شرکت دانش‌بنیان در کسب درآمد‌های غیرشهریه‌ای دانشگاه نقشی داشته و دانشگاه سهمی از فعالیت شما دارد؟

نصیری‌زاده: این شرکت دانش‌بنیان داروسازی و شرکت تحت مدیریت دیگر، شرکت دانش‌بنیان نانوآبکار ایساتیس با افتخار از خدمات و حمایت‌های معنوی دانشگاه آزاد اسلامی و حمایت‌های کم‌نظیر صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه بهره برده و در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی یزد مستقر هستند.

به لطف حمایت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و رئیس مرکز رشد چندین قرارداد مشارکت بین شرکت دانش‌بنیان داروسازی در زمینه تأمین نیاز‌های بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد‌های مختلف دانشگاه در سراسر کشور و همچنین اشتغال، آموزش یا کارآموزی دانشجویان واحد‌های استان منعقد شده و در حال اجراست.

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.