توصیه های مهم پیرسینگ (Piercing)

پیرسینگ (Piercing) یا همان سوراخ کردن پوست یا غضروف برای قسمت‌های مختلف بدن از جمله گوش، بینی ، ناف و …  انجام می‌شود.

از زمان های خیلی دور انجام پیرسینگ در بین افراد مختلف مخصوصا در منطقه خاورمیانه بسیار طرفدار داشته است. مخصوصا در زمانی که نیاز به یک تغییر در ظاهر خود داریم، اضافه شدن یک اکسسوری می تواند این حالت را کاملا برطرف نماید.

گاهی پیرسینگ ها ظاهر نامتعادل و در نواحی غیرمعمول بدن نیز انجام می شوند که این کار بستگی به سلیقه و درخواست خود شخص دارد.

توصیه های مهم پیرسینگ (Piercing)

استفاده از گان مخصوص

در نواحی حساس و خطرناک ممکن است با عفونت و خطرهای جدی همراه باشد. پیرسینگ (Piercing) با استفاده از گان‌های مخصوص (دستگاه تفنگ مانند) استفاده می‌شود.

استریل بودن و انجام کار در مراکز معتبر

نکته‌ای که علاقه مندان به آن باید توجه کنند این است که ابزارها و وسایلی که برای این کار استفاده می‌شود باید حتماً استریل باشند و در جای معتبری مانند کلینیک فردیس کرج انجام شود.

اهمیت نوع و مدل پیرسینگ

انتخاب جنس، سایز، نوع و مدل پیرسینگ اهمیت زیادی دارد و نباید از محصولات غیراستاندارد فقط به دلیل ظاهر آن استفاده کرد. پس از بهبود زخم می توانید آن را تغییر دهید و از موارد دلخواه خود استفاده نمایید.

ویژگی های یک پیرسینگ استاندارد شامل موارد زیر است:

 • طول و ضخامت مناسب (نازک نباشد).
 • دارای جنسی از قبیل طلا، نقره، تیتانیوم، استیل و پلاتین باشد.

پیرسینگ های موقتی

برای کسانی که نگران پشیمانی از انجام این کار هستند نیز محصولات متنوعی تولید شده است. می توانید از پیرسینگ های موقتی بدون ایجاد هیچ سوراخی استفاده نمایید و سپس آن را درآورید.

پیرسینگ دندان

برای انجام پیرسینگ دندان به جای پزشک باید به دندان پزشک مراجعه نمایید. زیرا در صورتی که به درستی انجام نشود باعث شکستگی و پوسیدگی دندان می گردد.

مراقبت‌های بعد از سوراخ کردن (Piercing) گوش

 • تا 4 هفته گوشواره را از محل خود خارج نکنید.
 • تا 24 ساعت از رفتـن به حمـام خودداری کنید.
 • روزی دو بار هردو طرف محل را با پنبه آغشته به الکل ضدعفونی نمایید.

مراقبت بعد از پیرسینگ بینی

 • از صابـون‌های قوی و مـواد شیمیایی برای تمیـز کردن زخـم استـفاده نکنیـد.
 • 2 بار در روز محل را با دستورالعمل‌ها و مواد توصیه‌شده توسط پزشک بشویید.
 • اگر زیاد درد داشتید می‌توانید محل سوراخ را با محلول سالین ( سرم شستشو) شستشو دهید.

مراقبت بعد از پیرسینگ ناف

 •  لباس‌های گشاد و تمیز بپوشید.
 • سعی کنید زیاد حرکت نکنید.حرکت زیاد می‌تواند به Piercing صدمه بزند.
 • به منظور کاهش احتمال ابتلا به عفونت، محل ناف را با محلول شستشو و پنبه یـا پنبه الکلی تمیز کنید.

موارد منع انجام:

 • مبتلایان به دیابت، هموفیلی و اختلال خود ایمنی
 • وجود هرگونه بیماری پوستی در ناحیه مورد نظر
 • افراد بدزخم و کلوئیدساز
 • خانم های باردار
 • نواحی نامناسبی از بدن که احتمال آسیب وجود دارد
 • افرادی که سابقه حساسیت یا آلرژی های شدید تماسی دارند و پوست آنها به استفاده از زیور آلات واکنش نشان می دهد.

فیلم Piercing :

Piercing گوش با تفنگ و وسایل یک بار مصرف و در محیطی کاملا استریل:

استفاده از دپیرسینگ بینی یکی از مدهایی است که این روزها طرفداران زیادی دارد. در پیرسینگ بینی فرد قسمتی از بینی را سوراخ کرده و از یک اکسسوری مثل نگین یا چیزی شبیه به گوشواره برای تزئین بینی استفاده می‌کند. این روزها همه‌ی ما به دنبال زیباتر شدن و خاص بودن هستیم. سبک‌های مختلفی در جامعه‌ی مدرن و امروزی ما وجود دارند که با پیروی از آنها می‌توانیم طوری که می‌خواهیم به نظر برسیم. یکی از معمول‌ترین و پر‌طرفدارترین مدهایی که امروزه بسیاری از جوانان و نوجوانان به کار می‌برند، پیرسینگ بینی است.

اگر و هم در مطب پیرسینگ بینی و گوش انجام می‌دهند. بهتر است برای این کار به پزشک مراجعه کنید.

در این مطلب از مجله سلامت دکترتو می‌خواهیم به بررسی دقیق‌تر سوراخ کردن بینی و استفاده از پیرس بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیرسینگ بینی چیست؟

بعد از پیرسینگ گوش، پیرسینگ بینی شاید معمول‌ترین و پرمخاطب‌ترین پیرسینگ است. پیرسینگ بینی در واقع با ایجاد یک سوراخ یا یک برش در غضروف بینی، در جاهای مختلف بینی همراه است. محل‌های متفاوتی برای قرار‌دادن پیرسینگ بینی وجود دارد که عبارت‌اند از پیرسینگ سپتوم، پیرسینگ پره بینی، پل بینی و غیره. با سوراخ کردن بینی و قراردادن یک زیور زیبای ظریف در آن، به زیبایی و خاص بوده چهره افزوده می‌شود.

نقاش معروف و زبردست لئوناردو داوینچی بیان کرده‌است که بینی از قوی‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی‌های صورت انسان است و این را کسانی که بینی خود را سوراخ می‌کنند، می‌دانند. پیرسینگ بینی می‌تواند بینی را زیباتر نشان‌دهد و توجه را بیشتر به آن جلب کند. از بین پیرسینگ‌هایی که در محل‌های مختلفی از بینی انجام می‌شوند، سوراخ کردن پره‌ی بینی از همه معروف‌تر و محبوب‌تر است. به نقل از ؛

بعد از پیرسینگ گوش، پیرسینگ بینی معمول‌ترین و پرمخاطب‌ترین پیرسینگ است.

پیرسینگ بینی معمولاً از سوراخ کردن جاهای دیگر صورت بیشتر مورد قبول واقع می‌شود. این خودآرایی خاص، از زمان‌های بسیار قدیم در فرهنگ و سنت ملل مختلف جای داشته‌است. اخیراً بسیاری از جوانان کم سن و سال و افراد دنباله رو مد و فشن، از این آرایش استقبال خوبی به عمل آورده‌اند. انسان‌ها حدود چهار هزار سال است که در حال سوراخ کردن بینی خود هستند. پیرسینگ بینی نشان‌دهنده‌ی پیام‌های مختلف در فرهنگ‌‌های مختلف بوده‌است. حتی از پیرسینگ بینی در انجیل هم نام برده شده‌است؛ بنابراین حتی اگر تمایلی به سوراخ کردن بینی خود ندارید، بد نیست راجع به آن بدانید.

امروزه در جوامع غربی پیرسینگ بینی یکی از معمول‌ترین و محبوب‌ترین زینت‌هاست. اگر برنامه دارید که بینی خود را سوراخ کنید، راجع به فرایند سوراخ کردن، عوارض آن، مراقبت‌هایی که باید انجام دهید و قیمت پیرسینگ بینی در این مطلب بخوانید و سپس برای خرید پیرسینگ بینی اقدام کنید.

پیرسینگ بینی نشانه چیست؟

شاید در گذشته پیرسینگ بینی معانی مختلفی داشته‌است، اما امروزه دیگر چنین نیست و معمولا از پیرسینگ بینی برای زیبایی استفاده می‌شود. کسانی که می‌خواهند چهره‌ی زیباتری داشته‌باشند، ممکن است بخواهند گوش‌های خود را سوراخ کنند و از پیرسینگ بینی برای جلب توجه بیشتر و یا جلوه‌ی بهتر بینی کمک بگیرند. اگر می‌خواهید که بر زیبایی چهره‌ی خود با سوراخ کردن و یا پیرس کردن پوست خود بیفزایید، بینی یکی از این انتخاب‌هاست.

پیرسینگ بینی امروزه بیشتر از همیشه از جهت زیبایی مد شده‌است. دیگر کمتر کسی از روی آداب و رسوم و عقاید قبیله‌ای به سوراخ کردن بینی خود می‌پردازد.

پیرسینگ بینی به انگلیسی چیست؟

پیرسینگ بینی به انگلیسی nose piercing  است که می‌تواند انواع مختلفی داشته‌باشد.

انواع پیرسینگ بینی از نظر جنس و شکل انواع پیرسینگ بینی محل های مختلف پیرسینگ بینی
پیرسینگ حلقه ای بینی پیرسینگ بینی موقت راینو (کرگدن)
پیرسینگ بینی نقره پیرسینگ بینی دائمی سپتریل
پیرسینگ بینی طلا —– نازلنگ (بالای پره بینی)
—– —– آستین بار یا نوک بینی
—– —– پل بینی (بین دو چشم)
—– —– سپتوم یا تیغه وسط بینی
—– —– پره‌ی بینی یا nostril

شکل، جنس، انواع و محل‌های مختلف پیرسینگ بینی

بیشتر بدانید: piercing youtube

انواع پیرسینگ بینی کدامند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته‌شد، انواع مختلفی از پیرسینگ بینی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید‌شد.

۱. پیرسینگ بینی دائمی

در این روش، در دیواره‌ی غضروف بینی شما سوراخ یا برشی ایجاد می‌شود و این حفره تا همیشه باقی می‌ماند. بهتر است این روش را زمانی انتخاب کنید که از داشتن پیرسینگ بینی مطمئن شده‌باشید. پیرسینگ دائمی خود از نظر محل سوراخ کردن بینی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در ادامه به معرفی آن‌ خواهیم پرداخت.

۲. پیرسینگ بینی موقت

در این روش هیچ دستکاری در غضروف بینی انجام نمی‌شود. اگر می‌خواهید بینی شما به حالت قبل باقی بماند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. توجه داشته‌باشید که اگر شک دارید بینی خود را سوراخ کنید یا نکنید، استفاده از روش موقت از بهترین راهکارهای عادت کردن به آن است. پیرسینگ موقت انواع مختلفی دارد.

پیرسینگ بینی موقت چسبی

اگر علاقه‌ای به سوراخ کردن بینی خود ندارید و یا از سوراخ کردن آن می‌ترسید، می‌توانید از پیرسینگ‌ موقت بینی و بدون سوراخ استفاده کنید. یکی از انواع آن‌ها پیرسینگ چسبی است. این مدل برندهای مختلف و قیمت‌های متنوعی دارد. وقت را تلف نکنید! در صورتی‌که کنجکاوید که پیرسینگ بینی روی صورت شما چطور به نظر خواهد‌رسید، فوراً برای خرید پیرسینگ بینی اقدام کنید، چسبی، موقتی و بدون درد!

پیرسینگ بینی موقت مغناطیسی

پیرسینگ مگنتی یا مغناطیسی از دیگر انواع پیرسینگ موقتی است و برای افرادی که پره‌ی بینی آنها نسبتا نازک است، می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. بیشتر این پیرسینگ‌ها از نوع نگین یا همان پیرسینگ میکرودرمال هستند.

پیرسینگ بینی موقت فنری

این نوع پیرسینگ معمولاً یک رینگ ساده است که وسط آن شکسته است و می‌توان آن را وارد پره‌ی بینی کرد و اندکی فشرد تا سرجای خود قرار بگیرد.

انواع پیرسینگ بینی از نظر جنس و شکل کدامند؟

پیرسینگ بینی انواع مختلفی از نظر جنس دارد و می‌توانید جنس مناسب را برای خود برگزینید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

۱. پیرسینگ بینی طلا

برای کسانی که پوست‌های حساسی دارند و به مواد مختلف حساسیت نشان می‌دهند، می‌توان پیرسینگ از جنس طلا را معرفی کرد. با استفاده از این پیرسینگ معمولا پوست شما حساس نمی‌شود و علائم حساسیت را نشان نخواهید داد.

قیمت پیرسینگ بینی طلا

پیرسینگ بینی طلا نسبت به باقی انواع پیرسینگ گران‌تر است. اما مسئله‌ای که در رابطه با این پیرسینگ وجود دارد، مقرون به صرفه بودن آن است زیرا ارزش طلا همیشه حفظ می‌شود. خرید اینترنتی پیرسینگ بینی طلا امکان‌پذیر است.

بعد از پیرسینگ بنی دچار خونریزی و عفونت شدی؟

همین الان با دکتر مشورت کن

۲. خرید پیرسینگ بینی نقره

جنس دیگری که به نسبت سایر انواع پیرسینگ حساسیت کم‌تری ایجاد می‌کند (به جز طلا) پیرسینگ بینی نقره است. این نوع پیرسینگ بینی می‌تواند ظاهری زیبا داشته‌باشد و برای کسانی که نمی‌توانند از انواع استیل و بدن استفاده کنند، مفید باشد. می‌توانید این پیرسینگ را آنلاین خریداری کنید.

۳. پیرسینگ حلقه ای بینی

پیرسینگ حلقه‌ای بینی از انواع رایج است و بیشتر کسانی که از پیرسینگ‌های نوستریل و سپتوم استفاده می‌کنند معمولا از این نوع پیرسینگ خریداری می‌کنند. نوع پیرسینگ حلقه در ابتدای کار نباید برای بینی استفاده شود. برای اولین مراحل استفاده از پیرسینگ بینی بهتر است که از نوع نگینی آن استفاده کنید تا سوراخ پیرسینگ بینی شما کج نشود. معمولا توصیه می‌شود که برای ۶ ماه از نوع نگینی پیرسینگ بینی استفاده کنید.

عوارض پیرسینگ بینی چیست؟

سوراخ کردن بینی می‌تواند با خطرها و آسیب‌هایی همراه باشد. بینی شما در محلی قرار دارد که پزشکان آن را مثلث خطر می‌نامند. فضایی بین ابروها و لب بالایی شما. سیاهرگ‌های موجود در این منطقه به حفره‌ی سینوس شما می‌رسند. هر گونه فرایندی که در این محل انجام شود می‌تواند عفونت‌های جدی را ایجاد کند. عوارض پیرسینگ بینی برای شما ایجاد کند عبارت‌اند از:

 • عفونت: باکتری‌هایی که در این محل زندگی می‌کنند، می‌توانند ایجاد عفونت کنند. همچنین در صورتی‌که اپراتور شرایط استریل را رعایت نکند، یا اگر در جایی غیربهداشتی پیرسنگ را انجام دهید، ممکن است به بیماری‌هایی همچون HIV، هپاتیت ب و سی دچار شوید.
 • خونریزی: هر سوراخ کردنی با خونریزی همراه است. پیرسینگ سپتوم ممکن است نسبت به باقی فرایندها بیشتر خونریزی کند. همچنین احتمال تشکیل هماتوم (یک بخش برجسته‌ی پر از خون) و عفونی‌شدن آن هم وجود دارد.
 • حساسیت به پیرسینگ: ممکن است به فلزی که در سوراخ بینی شما قرار می‌گیرد حساسیت نشان دهید.
 • آسیب عصبی: آسیب به عصب می‌تواند باعث بی‌حسی و درد شود.
 • اسکار پوستی: ممکن است زخم کلوئید، که نوعی گوشت اضافه است تشکیل‌شود. این مسئله در اثر تقسیم زیاد سلول برای بهبودی بافت ایجاد می‌شود.

اگر با هر یک از عوارض پیرسینگ بینی مواجه شدید می‌توانید برای تشخیص علت آن و برطرف شدن نگرانی خود از و یا کمک بگیرید.

عکس عفونت پیرسینگ بینی

گفتیم که بر روی پوست شما و درون بینی شما باکتری‌ها و میکروب‌هایی زندگی می‌کنند که ممکن است برای شما ایجاد عفونت کنند. اگر این عفونت برای شما ایجاد شود، ممکن است که مسائل و عوارض بدتری را نیز برای شما به وجود بیاورد. بنابراین باید عفونت پیرسینگ بینی را به خوبی بشناسید و با علائم آن آشنا شوید. برای اینکه راحت‌تر بتوانید عفونت پیرسینگ بینی را تشخیص دهید، برای شما تصویر آن را آماده کرده‌ایم. از این بابت می‌توانید با شناخت قیافه‌ی عفونت پیرسینگ بینی برای درمان آن سریعا اقدام کنید. همچنین رعایت مراقبت‌های بعد از انجام پیرسینگ بینی می‌تواند در پشیگیری از ابتلا به این مشکل موثر باشد.

درمان عفونت پیرسینگ بینی چگونه انجام می شود؟

گفتیم که یکی از عوارض پیرسینگ بینی این است که دچار عفونت شوید. اگر بینی شما عفونت کند، علائم آن را مشاهده خواهید کرد. با دیدن قرمزی، ورم، درد و ترشحات چرکی می‌توانید متوجه تغییر در محل پیرسینگ بینی خود شوید. اگر تنها مشکل شما این باشد که در بینی شما تظاهراتی مانند درد و قرمزی باشد، معمولا با بیرون آوردن پیرسینگ بینی، می‌توان برای درمان آن اقدام کرد.

اگر تب و لرز و حتی تهوع داشته‌باشید، برای درمان آن باید به مراکز پزشکی مراجعه کنید. در غیر این‌صورت ممکن است که مشکلات بسیار جدی‌تری برای شما ایجاد شود. درمان خانگی عفونت پیرسینگ بینی برای کسی که علائم را شدید و جدی تجربه می‌کند اشتباه است. زیرا ممکن است عوارض و عواقب بدتری را برای شما ایجاد کند.

محل های مختلف پیرسینگ بینی کجاست؟

بینی را می‌توان از محل‌های مختلفی سوراخ کرد و به آن زیور آویخت. این محل‌ها عبارت‌اند از:

۱. پره ی بینی

مشخصا محبوب‌ترین و جذاب‌ترین محل سوراخ کردن بینی پره‌ی بینی یا nostril است. این نوع پیرسینگ بیشتر یک‌طرفه بوده و طرفداران زیادی دارد. محل ساده‌ای برای سوراخ کردن است و انتخاب‌های زیادی برای آویختن جواهر و زیورآلات در اختیار فرد می‌گذارد. می‌توان در آن حلقه، میخ، نگین و پین‌های L شکل وارد کرد. برای سوراخ کردن این محل، غضروف بینی سوراخ می‌شود و از این رو اندکی ممکن است دردناک باشد. اگر قبلاً گوش یا ناف خود را سوراخ کرده‌اید، انتظار درد بیشتری را برای بینی داشته‌باشید.

نوع دیگری از پیرسینگ در این محل داریم که بالاتر از لبه‌ی پره است. در این مورد نمی‌توان از رینگ یا حلقه استفاده کرد، زیرا فاصله‌ی سوراخ از لبه‌ی بینی زیاد است و باید حلقه‌ی بسیار بزرگی استفاده کرد. معمولاً این سوراخ را با نگین پر می‌کنند.

۲. سپتوم یا تیغه وسط بینی

پیرسینگی که در رده‌ی دوم محبوبیت بعد از پره‌ی بینی قرار می‌گیرد، پیرسینگ سپتوم است. این نوع پیرسینگ از دیواره‌ی بین دو حفره‌ی بینی عبور می‌کند و معمولاً به شکل یک حلقه است. اصالت این محل سوراخ بینی به مایاها و آزتک‌ها باز می‌گردد. در دهه‌ی اخیر این نوع پیرسینگ محبوبیت زیادی پیدا کرده‌است و بسیاری از سلبریتی‌ها و ستاره‌های سینما و خواننده‌های پاپ علاقه‌ی وافری به این نوع پیرسینگ نشان‌داده‌اند.

البته بهتر است بدانید که غضروف سپتوم معمولاً دردناک است، اما در زیبایی آن نمی‌توان هیچ مخالفتی به عمل‌آورد. توجه کنید که جنس میله‌ای که در داخل دیواره‌ی سپتوم قرار می‌گیرد باید طلا، تیتانیوم و یا نقره باشد. به هر حال باید جنس آن ایجاد حساسیت نکنید.

۳. پل بینی (بین دو چشم)

محل دیگری که برای سوراخ کردن انتخاب می‌شود، روی پل بینی (بین چشم‌ها) است. این مدل پیرسینگ بینی سطحی انجام می‌گیرد و استخوان یا غضروف در آن دست‌نخورده باقی می‌ماند. از آنجایی که حفره‌ی ایجاد شده سطحی است، احتمال جابجایی و هل داده‌شدن آن به سمت سطح وجود دارد. بنابراین با گذر زمان این پیرسینگ سطحی‌تر به نظر می‌رسد. در صورتی‌که چنین اتفاقی بیفتد، باید زیوری که استفاده خارج شود و به حفره اجازه‌ی بهبودی داده‌شود.

برای این محل بهتر است از میله‌های خمیده استفاده کرد تا احتمال بیرون فرستاده‌شدن آنها توسط بدن کاهش یابد. ممکن است به علت نزدیکی محل سوراخ به چشم دردناک به نظر برسد. درد این قسمت نسبت به سایر پیرسینگ‌ها کمتر است. زیرا نیازی به سوراخ‌کردن استخوان یا غضروف نیست و تنها پوست و گوشت درگیر است.

۴. آستین بار یا نوک بینی

این نوع پیرسینگ بینی، یک حلقه و یا میله است که تقریباً مشابه پیرسینگ پل بینی غضروف یا استخوان را سوراخ نمی‌کند. در پیرس آستین بار یک میله یا حلقه وارد بخش گوشتی جلوی بینی می‌شود. محل سوراخ در این نوع پیرسینگ اندکی دشوارتر از باقی محل‌هاست، زیرا به نوک بینی و انتهای آن بسیار نزدیک است.

۵. نازلنگ (بالای پره بینی)

پیرسینگ نازلنگ به مراتب سخت‌تر از آستین بار است. این نوع پیرسینگ شبیه آستین بار به نظر می‌رسد، اما محل سوراخ آن اندکی متفاوت است. در این نوع پیرسینگ، پره‌ی بینی و سپتوم (دیواره) بینی همزمان با هم سوراخ می‌شوند. در واقع میله یا حلقه از یک پره عبور می‌کند، به سپتوم می‌رسد و آن را هم رد می‌کند و سپس وارد پره‌ی دوم می‌شود. نحوه‌ی سوراخ‌کردن این مورد پیچیده است و لازم است که فرد مهارت کافی را داشته‌باشد. همچنین سوراخ کرده سه صفحه از بینی می‌تواند دردناک‌تر از باقی سوراخ‌ها باشد.

۶. سپتریل

این پیرسینگ یک پیرسینگ ترکیبی است. در واقع برای داشتن این نوع پیرسینگ، باید ابتدا سپتوم را سوراخ کنید و سپس به طور عمودی، زیور یا آویزی که می‌خواهید از وسط آن آویزان شود. انجام این سوارخ نسبت به سایر موارد دردناک‌تر است و نیازمند دقت بیشتر است.

۷. راینو (کرگدن)

نام این پیرسینگ به علت شبیه بودن به شاخ کرگدن گذاشته‌شده‌است. این سوراخ در نزدیکی نوک بینی از پایین وارد و اندکی بالاتر از نزدیکی نوک بینی خارج می‌شود. معمولاً از یک میله‌ی خمیده برای تزئین این سوراخ استفاده می‌شود.

نحوه انجام پیرسینگ بینی چگونه است؟

قبل از اینکه اقدام به سوراخ کردن بینی خود کنید، چند مرکز مختلف را بررسی کنید و بهترین آنان را با بالاترین کیفیت انتخاب کنید. اولین کاری که اپراتور بعد از شستشوی محل سوراخ کردن بینی انجام می‌دهد، پوشیدن دستکش استریل است. اکنون محل سوراخ شدن و دستان اپراتور استریل و عاری از میکروب هستند و احتمال عفونت به کمترین میزان خود می‌رسد.

قدم بعدی مشخص کردن دقیق نقطه‌ی سوراخ شدن است. اپراتور نقطه‌ی مورد نظر را پیدا می‌کند و آن را علامت می‌زند. این فرایند می‌تواند توسط تفنگ پیرسینگ و یا توسط سوزن و به روش سنتی انجام شود. توجه داشته‌باشید که توصیه می‌شود به محلی مراجعه کنید که از روش سنتی استفاده می‌کنند. زیرا تفنگ‌های شلیک‌کننده‌ی سوزن معمولاً باعث آسیب‌رسیدن به بافت می‌شوند اما روش سنتی دقیق و بدون آسیب جدی است.

بعد از سوراخ کردن محل مورد نظر، بافت و خون اضافی از محل سوراخ زدوده می‌شود. به توضیحات اپراتور توجه کامل نشان دهید و مراقبت‌های بعدی را با دقت انجام دهید. احتمال این که با مشکلات کوچکی در دوره‌ی بهبودی مواجه شوید وجود دارد.

روش‌های سوراخ کردن سنتی دقیق‌تر هستند و آسیب کمتری به بافت وارد می‌کنند.

نحوه انجام پیرسینگ بینی در خانه چگونه است؟

پیرسینگ بینی را نباید در خانه انجام دهید. زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد عوارض جدی شود. بنابراین تنها زمانی این کار را در منزل انجام دهید که بر روند انجام پیرسینگ بینی آگاه باشید و بتوانید این کار را با دقت کافی انجام دهید، بدون اینکه برای شما عوارض جدی به جای بگذارد. یکی از مهم‌ترین مواردی که در انجام پیرسینگ بینی اهمیت دارد، انجام این فرایند با رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به عفونت است. اگر می‌خواهید که پیرسینگ بینی شما ظریف و درست هم انجام گیرد، ابزاری که برای سوراخ کردن بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اهمیت دارد.

مثلا اگر می‌خواهید که سوراخ بینی شما گشاد نشود و پیرسینگ ظریف باشد، استفاده از آنژوکت برای سوراخ کردن بینی بهترین انتخاب است. همچنین اگر اصلا آشنایی با این روش ندارید و احساس می‌کنید که ممکن است عارضه‌ای برای شما به جای بگذارد، می‌توانید از دستگاه سوراخ‌کننده یا پانچ برای سوراخ بینی خود استفاده کنید.

همین حالا برای درمان انحراف بینی اقدام کن!

مراقبت های بعد از پیرسینگ چیست؟

از آنجایی که بینی یکی از اعضای مهم صورت است و در ظاهر هم نقش بسیار پررنگی دارد، باید مراقبت‌های بعد از سوراخ کردن بینی را با دقت انجام دهید. هر گونه زیورآلاتی که برای بینی استفاده شود، نسبت به سایر اعضای صورت سریع‌تر دیده می‌شود. بهتر است با رعایت نکات زیر، از پیرس بینی خود به خوبی مراقبت کنید:

 • محل سوراخ شده دو تا سه بار در روز حمام آب نمک کنید. یک پنبه را آغشته به آب‌نمک کنید و ۳ تا ۵ دقیقه روی محل زخم بگذارید. در مورد پیرسینگ پره‌ی بینی، بینی خود را کامل در آب نمک قرار دهید.
 • نگذارید محل سوراخ خالی باقی بماند. بافت‌های محل سوراخ‌شده به سرعت بهبود پیدا می‌کنند. در صورتی‌که آن را خالی بگذارید، سوراخ بسته می‌شود. در صورتی‌که سوراخ بسته شد، جواهر را به زور وارد سوراخ نکنید. به  مرکز پیرسینگ در فردیس  مراجعه کنید و مجددا بینی را سوراخ کنید.
 • با زیور آویخته‌شده در محل سوراخ بازی نکنید.این کار باعث آسیب به بافت شده و اسکار، گوشت اضافه و زخم به جای بگذارد. غضروف مستعد آسیب‌دیدن است. پس به بینی فشار نیاورید. سعی کنید روی محلی که پیرسینگ دارید نخوابید تا به آن فشار اضافی وارد نشود.
 • نوع زیوری که برای دوره‌ی بهبودی استفاده می‌کنید بسیار مهم است. مثلا می‌توان از میخ و یا حلقه استفاده کرد. اما حلقه ممکن است سبب بهبودی با انحنا شود. توصیه می‌شود از آویزهای بدون انحنا و صاف استفاده کنید.
 • مراقب علائم خطر باشید. متاسفانه بینی میزبان بسیاری از میکروب‌هاست. بسیاری از میکروب‌های موجود در بینی می‌توانند سبب ایجاد عفونت در محل سوراخ بینی شوند. به محض دیدن علائم عفونت به پزشک مراجعه کنید.
 • آرایش نکنید. هیچ ماده‌ی خارجی دیگری نباید محل پیرسینگ شما را لمس کند. اگر مجبور به استفاده از برخی کرم‌ها هستید، آنها را تا جایی که می‌توانید دور از محل سوراخ قرار دهید.

تاریخچه پیرسینگ بینی چیست؟

تاریخچه‌ی سوراخ کردن بینی به هزاران سال قبل برمی‌گردد. اولین نشانه‌های سوراخ کردن بینی در خاورمیانه مشاهده شده‌است. جالب است بدانید که حتی در کتاب‌های مقدس هم سوراخ کردن بینی و گوش عنوان شده‌است. در برخی فرهنگ‌ها جواهری که از بینی زن آویزان است، نشان‌دهنده‌ی ثروت و پشتوانه‌ی مالی اوست.

حوالی قرن شانزدهم، مغول‌ها پیرسینگ بینی را به هند آوردند. در هند، پره‌ی چپ بینی بیشترین محل سوراخ شدن است. در برخی شهرهای هند هم هر دو پره‌ی بینی را سوراخ می‌کنند. سوراخ کردن پره‌ی چپ بینی در زنان هندی به منظور به منظور افزایش باروری و بارداری بهتر انجام می‌شود. همچنین این کار به نشانه‌ی سلامتی ارگان‌ها و اعضای تولید مثلی زن انجام می‌شود. بیشتر زنان هندی از پیرسینگ بینی که به گوش هم متصل می‌شود استفاده می‌کنند.

پیرسینگ بینی حدودا در سال‌های ۱۹۶۰ وارد غرب شد. این کار را هیپی‌های امریکایی تحت تأثیر سفر به هند انجام دادند. در ابتدا از این کار به نشانه‌ی اعتراض و عصیان پانک‌ها نسبت به میانه‌روها استفاده‌شد. امروزه هم، همچنان بسیاری از پدران و مادران و کارفرماها این کار را نشانه‌ی چموشی و عصیانگری می‌دانند. از بین پیرسینگ‌های بینی، پیرسینگ سپتوم نسبت به باقی آنها بیشتر نشانه‌ی سرکشی و عصیان است.

در جوامع غربی، ابتدای امر که این مد روی کار آمده بود، از نظر اجتماعی مورد قبول واقع نبود. بسیاری از افرادی که برای کار اقدام می‌کردند و درخواست می‌دادند، به علت داشتن پیرسینگ بینی رد می‌شدند. به‌تدریج و به مرور زمان این مسئله برای افراد جاافتاد و آن را همان طور که هست، دیدند. سپس بسیاری از سلبریتی‌ها و اشخاص معروف در استایل و سبک خاصشان از پیرسینگ بینی استفاده کردند. امروزه این حرکت یک سبک زیبا و جذاب است و کمتر کسی پیدا می‌شود که با آن مشکل داشته‌باشد.
چندی پیش در یکی از ساختمان‌های مسکونی بزرگ تهران در حال سوار شدن به آسانسور بودم که کاغذی روی تابلوی اعلانات ساختمان توجهم را به خود جلب کرد! روی این کاغذ نوشته شده بود «انواع تاتو و پیرسینگ گوش، لب، ناف و … با کمترین هزینه، برای اطلاعات بیشتر با شماره … تماس بگیرید یا به واحد 24 مراجعه کنید.» وقتی از دوستم که ساکن ساختمان بود در این مورد سؤال کردم گفت همه این کارها هنر یکی از خانم‌های همسایه است که متخصص و پزشک نیست اما سوراخ کردن بدن را به صورت تجربی یاد گرفته است.

اما چطور می‌توان پوستی که گاهی به کوچک ترین تغییرات به شدت واکنش نشان می‌دهد و پس از آسیب دیدن به سختی ترمیم می‌شود را به دست یک «سوراخ کن» تجربی سپرد و خطر عفونت، گوشت اضافه و اسکار را به جان خرید؟ به همین بهانه با دکتر محمود صدوقی، متخصص گوش، حلق و بینی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر شیده یزدانیان، متخصص پوست و مو، فلوشیپ فوق تخصصی زیبایی و لیزر از ایالات‌متحده و دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی گفت‌وگو کردیم. این متخصصان شما را با همه عوارضی که به دنبال سوراخ کردن بدن‌تان ممکن است به آنها دچار شوید آشنا می‌کنند.

پیرسینگ (Piercing) یا همان سوراخ کردن پوست به منظور وارد کردن اشیای تزئینی و جواهرات است که شایع‌ترین و قدیمی‌ترین نوع آن سوراخ کردن نرمه و غضروف گوش است اما امروزه برای قسمت‌های دیگر بدن ازجمله بینی، زبان، لب، ابرو، ناف، دندان و حتی چشم هم انجام می‌شود. پیرسینگ نرمه و غضروف گوش معمولا با استفاده از گان‌های مخصوص (دستگاه تفنگ مانند) انجام شده و برای قسمت‌های دیگر بدن از سوزن استفاده می‌شود. همچنین درمورد پیرسینگ دندان ابتدا سطح دندان تراش می‌خورد و بعد جواهر روی آن نصب می‌شود. در پیرسینگ چشم هم شیء تزئینی از طریق جراحی زیر ملتحمه قرار می‌گیرد که برای درآوردن آن هم بار دیگر به عمل جراحی نیاز خواهد بود.

آیا می‌دانید چه کسانی پس از پیرسینگ دچار گوشت اضافه می‌شوند؟

شاید زبان‌تان عفونت کند

دکتر یزدانیان معتقد است یکی از مهم‌ترین عوارض پیرسینگ، عفونت باکتریایی و ویروسی است. او می‌گوید:«در این رابطه مناطقی مثل لب و زبان بیشتر مستعد عفونی شدن هستند زیرا با باکتری‌های بیشتری تماس دارند. اما به هر حال عفونت ممکن است در هر قسمتی از بدن پس از پیرسینگ ایجاد شود به‌خصوص اگر اصول بهداشتی رعایت نشود. برای مثال باقی ماندن خون روی وسایل می‌تواند فرد را در خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل هپاتیت B، هپاتیت C و HIV قرار دهد. »

چه کسانی گوشت اضافه می‌آورند؟

گرچه پیش از این ادعا کردیم که پیرسینگ بدن اگر با اصول بهداشتی انجام شود، آسیب زیادی را به همراه نمی آورد؛ اما برخی مشکلات حتی می‌تواند پس از کمک گرفتن از متخصصان مجرب و با رعایت اصول بهداشتی هم اتفاق بیفتد. یکی از عوارض احتمالی پیرسینگ، ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید است.

دکتر یزدانیان توضیح می‌دهد:« این عارضه در هر قسمتی از بدن می‌تواند ایجاد شود و در کسانی که زمینه ارثی کلوئید دارند، بیشتر دیده می‌شود. به عبارتی ممکن است براثر پیرسینگ در ناحیه مورد نظر بافت اسکار رشد کند که نمای ظاهری بدی دارد و برای برطرف کردن آن جلسات درمانی زیادی لازم است. همچنین اگر فرد بار دیگر پیرسینگ انجام دهد دوباره دچار گوشت اضافه یا کلوئید خواهد شد.

علاوه بر اینها، بعضی مناطق بدن بیشتر مستعد آوردن گوشت اضافه هستند ازجمله ناحیه گردن به بالا، ناحیه پشت، سینه، شانه و … اما احتمال ایجاد کلوئید در نواحی پایین‌تنه کمتر است مگر اینکه فرد استعداد کلوئید داشته باشد.»

سوراخ کردن غضروف خطرناک است

دکتر محمود صدوقی، متخصص گوش و حلق و بینی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است: «پیرسینگ گوش اگر در غضروف و کمی بالاتر از نرمه گوش ایجاد شود، می‌تواند باعث عفونت غضروف شود که اگر سریع درآورده و درمان نشود ممکن است حتی باعث عفونت‌های جدی، بدشکلی و درد گوش شود.

سوراخ کردن بینی هم کار صحیحی نیست و می‌تواند مشکل‌ساز شود. حتی انجام عمل‌های جراحی با وجود این سوراخ‌ها با اشکال روبه‌رو می‌شود. درواقع هرگونه مداخله و وارد کردن جسم خارجی در بدن کاری غیرمنطقی است. بافت زیرین پوست نباید با محیط بیرون در ارتباط باشد. با انجام پیرسینگ میکروب‌ها می‌توانند از طریق سوراخ ایجاد شده به راحتی وارد بدن شوند. پیرسینگ معمولا توسط پزشکان متعهد انجام نمی‌شود زیرا از نظر آنها چنین کاری صحیح نیست.»

به گفته دکتر یزدانیان«سوراخ‌هایی که روی نرمه گوش ایجاد می‌شوند معمولا خیلی مشکل‌زا نیستند اما سوراخ‌های متعدد روی غضروف گوش می‌توانند به غضروف آسیب برسانند. علاوه براین، کشیده شدن این جواهرات گاهی اوقات باعث پارگی گوش می‌شود که در این صورت محل پارگی باید ترمیم شده و حتی بخیه زده شود.»

مراقب باشید!

سوراخ‌هایی که روی نرمه گوش ایجاد می‌شوند معمولا خیلی مشکل‌زا نیستند اما سوراخ‌های متعدد روی غضروف گوش می‌توانند به غضروف آسیب برسانند. پس اگر تمایل به دو سوراخه کردن گوش تان دارید،‌لااقل ناحیه بالایی گوش را دست‌کاری نکنید.

فراموش نکنید!

افرادی که مستعد حساسیت هستند بهتر است از فلزات حاوی نیکل یا بدلیجات استفاده نکنند. در صورت وقوع حساسیت باید آویز از پوست جدا شده و برای دریافت درمان مناسب به متخصص پوست مراجعه شود.

از آویز نیکل استفاده نکنید!

دکتر یزدانیان یکی دیگر از عوارض احتمالی پیرسینگ را حساسیت یا آلرژی نسبت به آویزهای تزئینی می‌داند و معتقد است:« این حساسیت معمولا در مورد فلز نیکل اتفاق می‌افتد و احتمال آلرژی به طلا خیلی کمتر است. از علائم آن هم می‌توان به قرمزی، پوسته‌ریزی و خارش در محل اشاره کرد. البته در موارد شدیدتر ممکن است مناطق دیگر بدن هم دچار علائم حساسیت شوند بنابراین افرادی که مستعد حساسیت هستند بهتر است از فلزات حاوی نیکل یا بدلیجات استفاده نکنند. در صورت وقوع حساسیت باید آویز از پوست جدا شده و برای دریافت درمان مناسب به متخصص پوست مراجعه شود.»

دهانشویه قرقره کنید

دکتر شیده یزدانیان درمورد مراقبت‌های بعد از سوراخ کردن پوست توضیح می‌دهد:«بعد از انجام پیرسینگ معمولا حدود شش هفته طول می‌کشد تا محل آن ترمیم شود. البته این زمان برای بعضی افراد می‌تواند طولانی‌تر باشد. به هر حال در این دوره باید نکات بهداشتی خاصی را رعایت کرد برای مثال درمورد پیرسینگ لب و زبان باید بعد از هر بار غذا خوردن و قبل از رفتن به تختخواب از دهانشویه‌های آنتی‌باکتریال استفاده کرد طوری که دهانشویه چند دقیقه در دهان باقی بماند. همچنین باید مرتب مسواک زده شود. پیرسینگ‌های روی پوست هم بهتر است روزانه با صابون‌های آنتی باکتریال شست‌وشو داده شوند.

با الکل ضدعفونی نکنید

نباید پس از سوراخ کردن پوست از الکل، بتادین و موادی مانند آنها روی محل مورد نظر استفاده کنید چراکه باعث خشک شدن و آسیب رساندن به پوست می‌شوند. عفونت ناحیه سوراخ شده، از مشکلات دیگری است که افراد را نگران می‌کند. دکتر شیده یزدانیان می‌گوید:« بعد از گذشت چند ماه معمولا دیگر سوراخ باز می‌ماند و احتمال بسته شدن آن کم است. باید توجه داشته باشید که یک مقدار قرمزی، التهاب و حتی ترشحات زرد و سفید و خونریزی مختصر در ناحیه طی روزهای اول طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود اما اگر این علائم شدید باشند حتما باید به پزشک مراجعه کرد.»

با حوله خشک نکنید

«بعد از انجام پیرسینگ تا پایان زمان ترمیم، آن را دستکاری نکنید و آویز را تغییر ندهید.» دکتر یزدانیان علاوه بر این توصیه، تاکید می‌کند در سه تا چهار ماه اول بیشتر از دو بار در روز ناحیه را شست‌وشو ندهید و برای خشک کردن محل پیرسینگ از حوله کاغذی استفاده کنید زیرا حوله‌های پارچه‌ای معمولا آلوده به باکتری هستند. این متخصص می‌گوید در چند ماه اول سعی کنید روی پیرسینگ خود نخوابید و از لباس‌های تنگ در آن محل استفاده نکنید. همچنین هفته‌ای یک بار ملحفه‌های تختخواب‌تان را عوض کنید. علاوه براینها تا کامل شدن دوره ترمیم از رفتن به استخر، وان آب، جکوزی، دریا و … خودداری کنید.

اگر با تجربه باشد اشکالی ندارد!

به گفته دکتر شیده یزدانیان، متخصص پوست و مو در کشورهای پیشرفته برای انجام پیرسینگ مراکزی وجود دارند که حتما باید گواهی یا مجوز این کار را داشته باشند اما یزدانیان معتقد است:«در کشورهایی مثل ایران جواز کاری برای پیرسینگ وجود ندارد و خیلی اوقات این عمل در آرایشگاه‌ها توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌شود. به هر حال فردی که می‌خواهد پیرسینگ انجام دهد باید حتما تجربه این کار را داشته باشد و اصول بهداشتی را رعایت کند ازجمله اینکه برای هر فرد از وسایل یکبار مصرف استفاده کند و دستگاه‌های غیر یکبار مصرف را حتما ضدعفونی و استریل کند تا بیماری‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل نشوند. همچنین باید قبل از انجام این کار دستان خود را به خوبی شست‌وشو دهد و از دستکش یکبار مصرف استفاده کند.»

قابل توجه خانم‌های باردار!

به گفته دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازایی، ناف منطقه‌ای است که به‌ندرت تمیز می‌شود و حفره مانند است بنابراین احتمال وقوع عفونت با سوراخ کردن آن افزایش پیدا می‌کند. او می‌گوید:« این پیرسینگ در زمان جراحی و سزارین می‌تواند منبعی برای عفونت باشد. به همین دلیل به خانم‌ها توصیه می‌شود در زمان بارداری پیرسینگ ناف را خارج کنند.» دکتر یزدانیان هم تاکید می‌کند که پیرسینگ ناف بهتر است در زمان بارداری خارج شود زیرا در این دوران پوست کشیده می‌شود و احتمال پارگی و آسیب پوستی وجود دارد.

 

تاریخچه‌ی سوراخ کردن بینی به هزاران سال قبل برمی‌گردد. اولین نشانه‌های سوراخ کردن بینی در خاورمیانه مشاهده شده‌است و حتی در کتاب‌های مقدس هم سوراخ کردن بینی و گوش به آن اشاره شده‌است.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

پیرسینگ بینی ازجمله مدهای زیبایی است که هنوز همخوانی کامل را با فرهنگ ما ندارد. اگر تا به حال بینی‌تان را سوراخ نکرده‌اید، بهتر است اول پیرسینگ موقت را امتحان کنید و اگر مطمئن بودید، به سراغ پیرسینگ دائم بروید.

اگر قصد انجام پیرسینگ را دارید ابتدا به‌خوبی در مورد آن تحقیق کنید. مرکز پیرسینگ بسیار مهم است. باید ممطئن باشید فضای بهداشتی برای این کار در نظر گرفته شده‌است و از ابزارهای استریل استفاده می‌شود. مهارت تکنسین هم تأثیر زیادی در نتیجه نهایی پیرسینگ دارد. همچنین قبل از انجام پیرسینگ می‌توانید با پزشک عمومی مشورت کنید تا مطئمن شوید تمام جوانب این کار را سنجیده باشید.

و هم در مطب پیرسینگ بینی و گوش انجام می‌دهند. بهتر است برای این کار به پزشک مراجعه کنید. در وب‌سایت دکترتو می‌توانید از مشاوره آنلاین تلفنی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سوراخ‌کردن بینی استفاده کنید.