تفاوت کاتالوگ با بروشور

 

رشد یک برند و خدماتی که ارائه می‌دهد به مشتریان بستگی دارد و مشتریان نیز برای تصمیم­ گیری به اطلاعات نیاز دارند. چاپ کاتالوگ و بروشور دو ابزار مهم تبلیغاتی هستند که ارائه اطلاعات برند، محصول و خدماتی که یک کسب و کار عرضه می‌کند را به عهده دارند. گفتنی است این دو محصول اهدافی بسیار نزدیک و هم جهت با­هم دارند اما در محتوا و ساختار باهم متفاوتند. خیلی اوقات صاحبان مشاغل در اینکه واقعا به کدام نیاز دارند سردرگم می شوند. به عنوان مثال مشاغلی همچون فست فودی ها بهتر است از بعنوان بروشور استفاده کنند تا مخاطب گیچ و سردرگم نشود.

 

گفتنی است که قیمت کالای نامبرده معمولا ارزان است و در سایزهای مختلف و با توجه با سلیقه شخصی چاپ می­شوند. تیراژ این محصول اغلب بالاست چراکه قرار است در میان مخاطبان بی شماری توزیع گردد. اگرچه گرم کاغذ بروشورها می تواند متفاوت باشد، اما معمولا با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزان­تر تمام شده و هم خواندن آن­ها برای مصرف کننده ساده تر باشد. شما می توانید برای سفارش به چاپ کاتالوگ در اصفهان مراجعه نمایید.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ نیز یکی دیگر از ابزارهای مهم تبلیغاتی چاپی در اندازه­ های استاندارد و متشکل از صفحات مختلف است. مدیران کسب و کار برای معرفی محصول و برند خود از آن درکنار سایر ابزارهای بازاریابی استفاده می­ کنند. در نظر داشته باشید که این دفترچه که شامل اطلاعات کاملی از محصولات و خدمات است. مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات کلی یک مجموعه آشنا شود. درواقع این کتابچه لیستی از توضیحات است که با نظم خاصی نشان داده می شود. این نظم خاص برای این است که پیدا کردن هر موضوعی در آن راحت باشد.

تفاوت در کاربرد بروشور و کاتالوگ

 

کاربردکاتالوگ

 • معرفی موسسه و بیان تاریخچه و سابقه ی مختصری از مجموعه
 • اهداف، توانمندی و چشم اندازهای بلند مدت
 • امکانات و تخصص های کلی شرکت
 • معرفی پروژه ها، محصولات و ویژگی های آن ها
 • راه های ارتباطی و  تسهیل خدمات برای همکاری

کاربرد بروشورها

 • استفاده از آن به عنوان معرف محصول
 • کاربرد در جهت معرفی شرکت یا مجموعه
 • بروشور با محتوای آموزشی
 • بهره گیری از آن به عنوان کارت دعوت
 • استفاده به عنوان راهنمای گردشگری
 • استفاده در منوی رستوران

فرق کلی بین کاتالوگ و بروشور چیست؟

 

اصلی ترین فرق بروشور و کاتالوگ در این است که کاتالوگ حاوی تمامی محصولات و خدمات عرضه شده از طرف یک مجموعه است ولی در بروشور اطلاعات خاصی، برجسته شده و برخی از محصولات و خدمات منتخب معرفی می‌شوند.

کاتالوگ کتابچه­ ای از اقلام با جزئیات توصیفی کامل از هرکدام است در صورتی که بروشور تک برگه‌ای چند لتی حاوی مطالب توصیفی و تبلیغاتی است که در اصل برای معرفی شرکت، محصول یا خدمات خاص به کار می‌رود. بروشورها در مورد مزایای پیشنهادی خاصی به مشتریان احتمالی اطلاع رسانی می‌کنند. در ادامه به بررسی تفاوت کاتالوگ و بروشور از لحاظ های مختلف میپردازیم.

 1. ترتیب: مطالب در کاتالوگ­ ها ترتیب مشخصی دارند و این ترتیب ها اغلب براساس حروف الفباست اما اطلاعات نوشته شده در بروشور­ها معمولا ترتیب مشخصی ندارند.
 2. محتوا: کاتالوگ حاوی اطلاعات ضروری و کامل درمورد شرکت و موسسه، تاریخچه و محصولات هستند درصورتی که بروشورها توضیحات دقیقی درباره­ ی شرکت و اقلام منتخب محصولات با توضیحات مختصر هستند تا بتوانند در زمان کوتاه تری اطلاع را به مخاطب برسانند.
 3. تصاویر: برخی از کاتالوگ­ ها حاوی تصاویری از محصولات هستند اما بروشورها اغلب تصاویر رنگی و جذاب دارند.
 4. تعداد صفحات: بروشورها معمولا به صورت تک برگ هستند این در حالی است که کاتالوگ­ ها حداقل در چند صفحه منتشر می­ شوند.
 5. صحافی: برگه های موجود در کاتالوگ با روش های صحافی مثل منگنه یا سیم کشی به هم وصل می شوند اما تک برگ بروشور تا میخورد.

تعریف بروشور

به کتابچه‌ای که مطالب توصیفی و تبلیغاتی بر روی آن درج شده است گفته می‌شود. این کتابچه‌ها به عنوان یک سند تبلیغاتی شناخته به شمار می‌روند که برای معرفی خدمات و یا محصولات یک سازمان به کار می‌روند. این بروشورها همچنین مشتریان را از مزایا و خدمات جدید و همیشگی آگاه می‌کنند و بر روی کاغذ‌های خوب و با کیفت بالا چاپ می‌شوند.


تعریف کاتالوگ

به لیستی از خدمات و یا محصولاتی که به صورت منظم و سیستماتیک و به ترتیب چیدمان می‌شوند گفته می‌شود. هدف از این کار آسوده بودن مشتری در پیدا کرد محصول یا خدمات مورد نیاز خود است. کاتالوگ را در همه مکان‌ها مانند فروشگاه، مغازه، مکان‌های آموزشی، کتابخانه‌ها و… وجود دارد و می‌توان تمام جزئیات را در آن مشاهده کرد. برای مثال اگر کاتالوگ در یک فروشگاه وجود داشته باشد شما می‌توانید در آن همه جزئیات محصول را مشاهده کنید و اگر در یک کتاب‌خانه کاتالوگ‌ها را مشاهده کنید می‌توانید همه جزئیات مورد نظر در مورد کتاب مانند: نام کتاب، نویسنده، موضوع و ژانر کتاب و… را مشاهده کنید.


تفاوت برشور و کاتالوگ

بیساری از افراد برشور و کاتالوگ را با هم یکی می‌دانند زیرا هر دو اطلاعاتی در مورد محصول ارائه داده در صورتی که چنین نیست و این دو با هم متفاوت هستند. در زیر به شرح تفاوت این دو با هم می‌پردازیم:


محتوا

یکی از تفاوت‌های عمده این دو با هم در نوع محتوا است. کاتالوگ در واقع یک دفترچه یا کتابچه است که لیست محصولات و خدمات موجود برای فروش با توضیحات کامل در مورد قیمت مشخصات و… در آن درج شده در صورتی بروشور یک اطلاعات کلی در مورد محصول یا سازمان ارائه می‌دهد. در واقع کاتالوگ با نیت ارائه به مشتری و برای فروش محصول طراحی و چاپ می‌شود در صورتی که بروشور برای معرفی برند. کاتالوگ به مشتری کمک می‌کند تا خدمات یا محصولاتی را که سازمان شما ارائه می‌دهد بهتر ببیند و درک کند.


طراحی

تفاوت دیگر این دو با هم در نوع طراحی است. معمولا برشور را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که در نگاه اول مخاطب را جذب کند و تمام اطلاعات کلی در مورد چیزی که مد نظر شماست را به مخاطب ارائه دهد. ولی کاتالوگ فضا و امکان بیشتری برای ارائه اطلاعات کلی و جزئی دارد. و با دید متفاوتی طراحی می‌شود.


کاربرد

تفاوت بسیار کوچک و ظریفی در کاربرد کاتالوگ و بروشور وجود دارد. بروشورها عمدتا برای مقاصد تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند در صورتی که کاتالوگ‌ها عمدتا برای معرفی محصول و خدمات طراحی می‌شوند.


هدف

هدف از طراحی بروشور را می‌توان توصیف سازمان یا شرکت شما دانست که ویژگی‌های برجسته سازمان شما را به تصویر می‌کشد و هدف کاتالوگ در واقع ارائه توضیحی کوتاه و مختصر در مورد قیمت‌ها و دیگر مشخصات است.


تفاوت کاتالوگ و ژورنال

ژورنال کاملا جنبه تبلیغاتی دارد و برای تبلیغات مورد استفاده قرار میگیرد در صورتی که کاتالوگ علاوه بر جنبه تبلیغاتی بیشتر جنبه معرفی و راهنمایی مشتریان را دارد.

جمع‌بندی
در این مطلب در مورد بروشور و کاتالوگ صحبت کردیم و تفاوت‌های کاتالوگ و برشور و همچنین تفاوت کاتالوگ با ژورنال را برشمردیم. شما می‌توانید برای این که متناسب با هدف خود کاتالوگ یا برشور را انتخاب کنید با مجتمع چاپ کهن تماس بگیرید. مجتمع چاپ کهن با در اختیار داشتن مجهزترین دستگاه‌های چاپ به چاپ کاتالوگ و برشور شما می‌پردازد. شما می‌توانید به صورت آنلاین چاپ کاتالوگ و یا چاپ بروشور خود را ثبت کنید.

طراحان خود می‌تواند شما را در مراحل مشاوره، انتخاب، سپس طراحی و چاپ یاری کند. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت به صورت آنلاین، یا تلفنی و حضوری با مشاورین در ارتباط باشید.