تحول در گجت‌های پوشیدنی با تجهیزات الکترونیکی نرم به نازکی مو 

تحول در گجت‌های پوشیدنی با تجهیزات الکترونیکی نرم به نازکی مو 

پژوهشگران سنگاپوری موفق به ساخت مدار‌های الکترونیکی به نازکی مو و با قابلیت کشش بالا شدند که می‌تواند گجت‌های پوشیدنی را متحول کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، تجهیزات الکترونیکی رایج، سفت و سخت هستند، زیرا برای پایه خود به سیلیکون نیاز دارند. وقتی بخواهیم از این تجهیزات در بدن انسان استفاده کنیم این سفت و سختی به یک مانع بزرگ تبدیل می‌شود. با این حال، غلبه بر سختی الکترونیک یک گام مهم است و اینجاست که الکترونیک نرم می‌تواند ورود کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، ۱۵ درصد از جمعیت جهان به اشکال مختلف دچار ناتوانی جسمی هستند. درست مانند وسایل الکترونیکی که موجب آسایش زندگی روزمره شده اند این فناوری نیز می‌تواند به بهبود زندگی افراد دارای معلولیت کمک کند.

اکنون محققان دانشگاه فنی نانیانگ (NTU) فرمول‌های مختلفی را برای مواد نرم‌تر مانند هیدروژل‌ها و پلاستیک‌های زیست سازگار ابداع کرده اند که می‌توانند با تجهیزات الکترونیک برای تولید وسایل الکترونیک نرم‌تر ترکیب شود.

حرکات مکرر موجب بروز شکستی در مدار‌های الکترونیکی سفت و سخت می‌شود. این دانشمندان مدار‌ها را روی بستر‌های نرم‌تر چاپ کردند تا شکستگی جلوگیری و حرکات مکرر را تسهیل کنند. یکی از این الگو‌های چاپ، فرم روبان است که از مو‌های انسان نازک‌تر است و قابلیت کشش بدون شکستگی را دارد.

آنها همچنین یک نسخه نرم‌تر از یک اتصال لگو مانند به نام «BIND» ابداع کرده اند که نرم است و می‌تواند قطعات الکترونیکی را با فشار دادن آنها به یکدیگر متصل کند. این اتصال می‌تواند تا هفت برابر طول خود کشیده شود و همچنین ۶۰ برابر سخت‌تر از اتصال دهنده‌های معمولی است.

کاربرد‌های الکترونیک نرم

آنها پیش از این، مدار‌های الکترونیکی نرم را در حسگر‌های مختلف تلفیق و در دستگاه‌های اندازه گیری پارامتر‌هایی مانند ضربان قلب، سطح اکسیژن و فشار خون بکار گرفته بودند.

این حسگر‌ها که در پوستی ژل مانند، نرم، انعطاف پذیر و قابل کشش قرار گرفته اند، شبیه باند‌های سیلیکونی هستند که به طور گسترده در تجهیزات بهداشتی استفاده می‌شوند، اما مزایای بسیار بیشتری را ارائه می‌دهند. مثلا این پانسمان‌ها می‌توانند حرکات مفاصل را تسهیل کنند. بسته به سناریوی مورد استفاده، آنها را می‌توان در ضخامت‌های مختلف به کار گرفت.

دانشمندان سنگاپوری ماده مشابهی نیز ساخته اند که می‌توان در اطراف قلب به کار گرفت و بدون آنکه مانند ضربان ساز‌های معمولی تهاجمی باشد، عملکرد قلب را کنترل کند. در آینده، این ماده می‌تواند به یک ضربان ساز تبدیل شود.

علاوه بر بدن انسان، می‌توان از وسایل الکترونیکی نرم برای نظارت بر محصولات کشاورزی نیز استفاده کرد چرا که قابلیت اعمال مستقیم روی گیاهان و صدور هشدار در مورد بیماری‌های محصول را دارند. علاوه بر این، می‌توان این حسگر‌ها را روی بسته بندی مواد غذایی نصب کرد و از آن برای بهبود ایمنی مواد غذایی بهره‌مند شد.

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.