بهترین نهال گردو برای کاشت در گیلان

انتخاب بهترین نهال گردو برای کاشت در گیلان

حال که با ویژگی‌های بهترین نهال گردو برای کاشت در گیلان آشنا شدید، باید یادآور شد که ارتفاعات مناطق مختلف گیلان نیز با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال ارتفاع شهر رشت از سطح دریا، 8 متر است. اما مناطقی مانند منجیل در ارتفاعات بسیار بالا هستند و در ارتفاع حدود 2000 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند؛ بنابراین در هنگام انتخاب نهال گردو مناسب برای کاشت در استان گیلان، ارتفاع منطقه را نیز در نظر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از خرید نهال گردو چندلر کلیک کنید.

جمع بندی نهایی در رابطه با خرید بهترین نهال گردو در گیلان:

اطلاع از شرایط آب وهوایی و آبی و همچنین پوشش گیاهی هر استان از موارد مهم و تاثیر گذار صنعت کشاورزی می باشد و برای کشاورزان و فعالان این صنعت بسیار مهم است.

درختان گردو نه تنها یک میوه و آجیل خوشمزه و مغذی تولید می‌کنند، بلکه چوب آن‌ها نیز در صنعت مبلمان بسیار پرطرفدار است. این درختان زیبا با قامت‌های بلند و سایه‌های قوس‌دار در هر منطقه‌ای که کاشته شوند مناظر بی‌‌نظیری را رقم می‌زنند.

گردوی سیاه که با نام گردوی ایرانی نیز شناخته می‌شود یکی از رایج‌ترین گردوها در جهان است، که در کالیفرنیا نیز پرورش داده می‌شود. یک نهال میوه گردو بالغ سالانه 23 تا 36 کیلوگرم مغز گردو تولید می‌کند.

  1. نهال گردو پوست کاغذی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم هر منطقه با شرایط ‌آب‌وهوایی مختلف تعدادی نهال گردو مخصوص به خود دارد به‌عنوان گردوی محلی آن ناحیه شناخته می‌شودنهال گردو پوست کاغذی یکی از نهال‌های بومی ایران است که نسبت به دیگر نهال‌ها رشدی متوسط داشته و تا 100 سال عمر می‌کند.

نهال گردو پوست کاغذی برای میوه‌دهی در زمستان به سرما نیاز دارد و در این فصل می‌تواند تا ساعات طولانی دمای بین منفی 7 تا 11 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. اما در فصل بهار و تابستان دمای زیر منفی 3 درجه و بالای 38 درجه می‌تواند به‌ شدت به نهال و میوه آسیب برساند و باعث سوزش برگ‌ها شود.

دلیل نام‌گذاری این مدل گردو به‌خاطر پوست نازک آن است که بهسهولت از میوه جدا می‌شود. در واقع عمده دلیل شهرت و پرطرفداری این گونه به دلیل راحتی در پوست‌گیری در زمان رسیدن میوه است که به‌راحتی با فشار دست خارج می‌شود.

نهال گردو پوست کاغذی با این‌که در برابر انواع آفات و بیماری‌های از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است، اما به‌دلیل نازک بودن پوست میوه، شرایط نگه‌داری آن کمی سخت است، زیرا در ماه‌های میوه‌دهی مورد حمله پرندگان به‌ویژه کلاغ قرار می‌گیرد.

یکی از نکات مهم در کاشت نهال گردو منطقه و نحوه‌ی کاشت آن است. عمدتاً این گونه از درخت گردو بومی ایران آب‌وهوای معتدل و نیمه گرمسیری را می‌پسندد. همچنین به‌ دلیل رشد عمیق ریشه باید حتماً خاک محل کاشت بسیار گود حفر شود.

معمولاً ریشه نهال گردو پوست کاغذ تا 3 متر رشد می‌کند، بنابراین بهتر است که خاک محل کاشت نیز 3 تا 4 متر حفر شود و همچنین خاک عاری از هرگونه سنگ، رس سفت شده و دیگر موانع باشد. بهترین خاک برای کاشت نهال گردو محلی پوست کاغذی خاک لومی با بافت متوسط و زهکشی خوب است.

برای رشد موفق و میوه‌دهی عالی بهترین فاصله کاشت برای درخت گردو کاغذی با فاصله 7 تا 8 سانتی‌متر است. این میزان فاصله باعث می‌شود تا شاخه و برگ‌ها به میزان کافی نور لازم را دریافت کنند.

اگرچه این گونه گردو تحمل بالایی نسبت به خشکی دارد اما باید به خاطر بسپارید که آبیاری منظم در کیفیت و به ثمر رسیدن درخت بسیار تأثیرگذار است. بنابراین در فصل بهار هر 10 روز یک‌بار و در فصل تابستان تا اوایل پاییز هر 7 روز یک‌بار درخت را آبیاری کنید.

نکته‌ی دیگری که در پرورش گردو پوست کاغذی اهمیت دارد، هرس کردن این گیاه است. توجه داشته باشید که هرس به‎‌موقع و مناسب در میزان محصول نهایی تأثیر دارد،

بنابراین بهتر است هرس را در فصل خواب زمستانی درخت و با چیدن شاخه‌های‌ زائد و برداشتن علف‌های هرز انجام دهید. برای کوودهی نیز از مالچ گیاهی یا کمپوست با خاک استفاده کنید.

  1. نهال گردو تویسرکان

یکی دیگر از انواع نهال گردو که بومی ایران، گردو تویسرکان و یکی از مرغوب‌ترین گردو‌های جهان است. شهرستان تویسرکان با داشتن 6200 هکتار باغ گردو سالانه نزدیک به 17 هزار تن مغز تولید می‌کند

نهال گردو این منطقه حداکثر بین 20 تا 25 متر رشد می‌کند و مقاومت بالایی در برابر خشکی دارد اما برای میوه‌دهی و بیدار شدن از خواب زمستانی نیاز به سرما دارد. نهال گردو تویسرکان با رشد آهسته بین 5 تا 7 سال پس از کاشت شروع به میوه‌دهی می‌کند.

مهم‌ترین فاکتور در پرورش گردوی تویسرکان رعایت اصول کاشت است که باید خاک این نهال دارای عمق 30 تا 70 ‌و کمی شیب‎‌دار باشد. آبیاری هر 7 تا 10 روز و محافظت در برابر سرما و گرما زیاد از دیگر نکات مهم در پرورش نهال گردو تویسرکان است.

  1. نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر، گونه‌ای دیگر از انواع گردو است که به‌ صورت پیوندی و اصطلاحات ژنتیکی در کالیفرنیا توسعه یافته و  تبدیل به یکی از پرطرفدارترین و پرمحصول‌ترین نوع درخت گردو در جهان شده است.

اگر چه بیشتر انواع درخت‌های گردو در برابر آفات و بیماری‎‌های مختلف مقاوم هستند اما این نوع را می‌توان در دسته مقاوم‌ترین‌ها قرار داد.

بهترین فاصله برای کاشت نهال گردو چندلر بین 5 تا 6 متر است. خاک با بافت نرم با زهکشی خوب،  آبیاری عمیق و استفاده از کود حیوانی باعث می‌شود تا بعد از 8 سال به بهترین محصول دست‌ یابید.

  1. نهال گردو خوشه ای

نهال گردو خوشه‌ ای نوع دیگر از درخت گردو است که بیشتر به دلیل مغزش معروف و پرطرفدار است. زادگاه اصلی این نوع گردو فرانسه است اما گونه‌ای که در ایران کاشت می‌شود دارای اصلاحات ژنتیکی است.

کاشت نهال گردو خوشه ای یک انتخاب عالی برای مناطق سردسیر است که در هر خوشه‌ی خود بین 25 تا 30 گردو تولید می‌کند.

در نتیجه به‌دلیل مقاومت بالا این گونه در برابر سرمای فصل پاییز تا بهار و با توجه به میزان باردهی فوق‌العاده عالی یک انتخاب ایده‌آل برای بسیاری از باغداران در مناطق سرد است.

شرایط نگهداری نهال گردو

خاک؛ نهال میوه گردو تقریباً با هرگونه‌ی شرایط خاکی سازگار است. با این‌حال خاکی که بافت نرم داشته و به خوبی زهکشی شده باشد با pH 6 تا 7 برای رشد درخت مناسب خواهد بود.

دما؛ نهال میوه گردو از مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما برخوردار است با این‌حال به‌دلیل سازگاری این میوه با آب‌وهوای معتدل دمای بین 7 تا 21 درجه سانتی‌گراد برای رشد آن مناسب است.

نوردهی؛ محصول نهایی نهال میوه گردو به‌شدت به میزان آفتاب و نوری که درخت در آن قرار می‌گیرد بستگی دارد. اگر یک درخت پرمیوه می‌خواهید باید آن را در مکانی سرشار از نور خورشید بکارید.

آبیاری؛. اگر درخت در منطقه‌ای کاشته می‌شود که بارش باران کمتر از 600 میلی‌متر است، باید آبیاری را 2 تا 3 بار در ماه انجام دهید.

کوددهی؛ کود دامی برای تقویت درخت و بعد از برداشت محصول مناسب خواهد بود.

 فصل کاشت نهال گردو

بهترین زمان برای کاشت نهال میوه گردو پاییز است تا ریشه‌ها قبل از سرما به‌خوبی رشد و ثابت شوند.

 هرس درخت گردو

درخت گردو از هرس متنفر است. هر شاخه‌ای که برداشته می‌شود، راه را برای عفونت و بسیاری از بیماری‌های قارچی و پوسیدگی باز می‌کند. اگر شاخه‌ها بیش از حد توان درخت بزرگ شده‌اند، یا شاخه‌های مرده و زائد زیاد است، هرس را در اواخر تابستان و شهریور ماه انجام دهید.

  روش تکثیر گردو

 میوه گردو را از طریق پیوند، قلمه زدن و کاشت بذر یا دانه می‌توانید تکثیر کنید

صحبت های مهندس ارسلان همتی در مورد نهال گردو

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

نهال گردو یک گونه مقاوم در برابر سرما و سازگار با آب‌وهوای متعدل است، که باید نوع نهال با توجه به منطقه کاشت حتماً در نظر گرفته باشد. به‌عنوان مثال کاشت نهال گردو خوشه‌ ای برای جنوب ایران اصلاً مناسب نیست و باید این‌گونه را در مناطق سردتر مانند البرز  کاشت.

پس مهم‌ترین قدم برای موفقیت در کاشت گردو، انتخاب گونه‌ی مناسب آن با توجه به شرایط آب‌وهوایی هر منطقه است. از  بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نهال گردو چندلر
  • نهال گردو منچوری
  • نهال گردو پوست کاغذی
  • –  نهال گردو کانادایی

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و اصلاحات ژنتیکی برخی از گونه‌های نهال گردو، قابلیت کاشت در مناطق گرمسیری مانند نهال گردو پکان و… را دارند. اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید و قصد دارید که به سراغ کاشت نهال گردو بروید، بهتر است از یک مشاور باتجربه و معتبر راهنمایی بگیرید.

قیمت نهال گردو 3 ساله در گیلان و شمال

قیمت نهال گردو به عوامل زیادی بستگی دارد. شما به عنوان یک خریدار باید نوع نهال، تعداد، سن و ویژگی‌های دیگر را در نظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که برای این‌که یک خرید مطمئن داشته باشید می‌توانید به‌صورت حضوری به تولیدی گل و گیاه سرو طلایی در گیلان مراجعه کنید

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی