انواع سایبان ماشین متحرک و ثابت

با افزایش سرسام آور قیمت انواع خودرو‌ نگهداری از اتوموبیل بسیار مهم و حیاتی است. به همین دلیل تمام افرادی که دارای ماشین شخصی هستند همیشه دغدغه جای پارک مناسب خودرو دارند تا از ماشین خود در برابر اشعه مضر نور خورشید، برف و باران حفاظت نمایند. امروزه برای رفع نگرانی این افراد انواع سایبان‌ پارکینگ خودرو در مدل و جنس‌های مختلفی تولید شده است.

انواع سایبان ثابت را در قسمت های مختلف هر شهر مشاهده کرده اید. ممکن است در بسیاری از موارد به ساختار سایبان ثابت توجه نکرده و به صورت گذرا از کنار آن ها رد شده باشید. بسیاری از افراد که در شهر ها یا مناطق روستایی زندگی می کنند به دنبال محصولی مناسب برای سایه اندازی می باشند، آن ها می توانند از انواع سایبان، بنا بر نیازشان استفاده کرده و از مزایای ان بهره ببرند.

انواع سایبان:

مهندسان همیشه به دنبال راهی برای بر طرف کردن نیاز و خواسته های مردم بوده اند. یکی از نیاز های روز افزون شهروندان هر شهر و افراد هر منطقه، نیاز به انواع سایبان می باشد. از این رو مهندسان برای در خواست کنندگان انواع سایبان را طراحی و تولید کرده اند تا بتوانند پاسخ مناسبی به نیاز های مردم داده باشند.

انواع سایبان، به دو دسته بسیار کلی تقسیم بندی می شود که به صورت زیر به آن ها اشاره می شود:

 1. انواع سایبان ثابت
 2. انواع سایبان متحرک

لازم به ذکر است که هر کدام از این سایبان ها، ویژگی ها و مزایا و معایب خاص خود را دارد و بر اساس آن ها می توان تعیین کرد که چه نوع سایبانی برای استفاده افراد با شرایط مختلف مناسب می باشد.

نکات بسیار مهمی که در خواست کنندگان انواع سایبان ثابت و هم چنین سایبان متحرک، باید بدانند به این صورت است که :

 1. سایبانی که برای شما طراحی و تولید می شود باید با شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه شما سازگاری داشته باشد.
 2. سایبان ها برای کاربری های مختلفی طراحی و تولید می شوند، بنا بر این برای سفارش انواع سایبان باید در ابتدا نوع نیاز و کاربری خود را تعیین کنید.
 3. قبل از سفارش انواع سایبان، باید با مشاوران و مهندسان با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

انواع سایبان ثابت:

، یکی از بهترین و مناسب ترین محصولات سازه های سبک می باشد. انواع سایبان ثابت بر اساس نوع کاربری آن مشخص خواهد شد. در زیر به برخی از کاربری ها. انواع سایبان ثابت اشاره می کنیم:

1) سایبان ثابت با کاربری سایبان پارکینگ خودرو

در بسیاری از شهر ها و مناطق به دلیل افزایش بی اندازه جمعیت و هم چنین رشد خودرو ها، نیاز به و اداری بسیار حیاتی می باشد . سایبان پارکینگ برای حفاظت از خودرو در برابر شرایط نا مطلوب طبیعی و غیر طبیعی طراحی و تولید می شود.

مهندسان با طراحی انواع سایبان ثابت، برای حفاظت از خودرو گام بزرگی در نگه داری و مراقبت از وسایل نقلیه برداشته اند. خودرو شما ممکن است در برابر نور مستقیم آفتاب، باران های اسیدی، پرتاب اشیا و … تاب نیاورد و با مشکلات متعددی از جمله خرابی سیستم داخلی ماشین مواجه شود، اما با بهره گیری از انواع سایبان ثابت می توانید به این معضلات موجود پایان دهید. از انواع سایبان ثابت برای کاربری پارکینگ خودرو می توان به صورت زیر اشاره داشت:

 • انواع سایبان ثابت به صورت یک طرفه
 • انواع سایبان ثابت به صورت دو طرفه

2) سایبان ثابت با کاربری انواع سایبان حیاط

لازم به ذکر است که می توان انواع سایبان ثابت را برای حیاط منازل طراحی و تولید کرد. سایبان های حیاط می توانند زیبایی حیاط خانه یا ویلا شما را دو چندان کرده و به علاوه برای مصارف گوناگونی طراحی شوند، مانند:

 • انواع آلاچیق ها
 • سایبان کنار استخر
 • سایبان درب خانه
 • سایبان برای بالکن و …

انواع سایبان متحرک :

سایبان های متحرک، یکی از خاص ترین و زیبا ترین انواع سایبان می باشد که برای آسایش و رفاه مردم، طراحی و تولید می شود. سایبان های متحرک قابلیت باز شدن و جمع شدن در قسمت سقف بالای سازه را دارند و این موضوع سبب می شود که کاربران سایبان، در صورت نیاز از سایه این سازه استفاده کنند.

باز و جمع شدن سقف سایبان متحرک ، به دو صورت انجام می شود:

 1. با استفاده از نیروی دست و ابزار مکانیکی
 2. با استفاده از برق و ریموت کنترل

لازم به ذکر است که سایبان های متحرک، بیشتر برای استفاده های محدود و خاص می باشد مانند ایجاد سایبان برای رستوران ها و سایبان بالای درب مغازه ها. سایبان متحرک برای کاربری سایبان خودرو مناسب نمی باشد به دلیل آن که معمولا پوشش سقف سایبان را بر اساس اصول و ضوابط مهندسی طراحی نمی کنند و این موضوع ممکن است مشکلاتی را برای کاربران آن ایجاد کند.

مقایسه بین انواع سایبان ثابت و سایبان متحرک:

تفاوت های بسیار مهمی میان سایبان ثابت و سایان متحرک وجود دارد که سبب می شود مهندسان سازه ، بهره گیری از انواع سایبان ثابت را به افراد پیشنهاد دهند. در زیر به برخی از تفاوت های میان سایبان ثابت و سایبان متحرک می پردازیم:

 • قیمت انواع سایبان ثابت نسبت به نوع متحرک آن، بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر است، به دلیل آن که در ساخت سایبان های متحرک از ابزار آلات مکانیکی یا برقی استفاده شده است.
 • مقاومت سایبان ثابت نسبت به سایبان متحرک بسیار بیشتر است، به دلیل آن که در ساخت آن به نکات آیین نامه ایی و هم چنین متریال مناسب توجه شده است.
 • طول عمر انواع سایبان ثابت نسبت به سایبان های متحرک بسیار بیشتر است.
 • هزینه نگه داری و تعمیر سایبان متحرک بسیار بالا تر از انواع سایبان ثابت می باشد.
 • سایبان ثابت را می توان برای کاربری های بسیار متفاوت طراحی و تولید کرد، در صورتی که استفاده از سایبان متحرک بسیار محدود می باشد.

متریال ساخت انواع سایبان ثابت:

در طراحی و ساخت انواع سایبان ثابت، باید از متریالی استفاده کرد به طول عمر و کیفیت مناسب سازه سایبان را تضمین کند. پس از آزمون و خطا های بسیار مهندسان دریافت امند که بهترین متریال موجود برای ساخت انواع سایبان ثابت به صورت زیر می باشد:

 • 1. فولاد نرمه ساختمانی برای ساخت اسکلت سایبان ثابت
 • 2. استفاده از ورق یو پی وی سی ( ورق upvc ) در ساخت سقف سایبان ثابت

باید بیان شود که این دو متریال به دلیل مزایای ویژه ایی که دارند، توجه مهندسان را به خود جلب کرده و سبب شده است که مهندسان برای ساخت انواع سازه های سبک به این دو متریال روی بیاورند.

دلایل استفاده از این متریال بسیار است، اما مهم ترین دلیل برای بهره گیری از فولاد و ورق یو پی وی سی ( ورق upvc ) به صورت زیر می باشد:

 1. با استفاده از این دو متریال ( فولاد و ورق یو پی وی سی ) در ساخت انواع سایبان ثابت، سازه در برابر زلزله مقاوم خواهد شد.
 2. وزن سازه کنترل شده بنا بر این مشکلات بار گذاری و بارگیری سازه به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 3. هزینه تعمیر و نگه داری و هم چنین ساخت سایبان ثابت با استفاده از متریال فولاد و ورق یو پی وی سی، مقرون به صرفه خواهد بود.
 4. با بهره گیری از فولاد، ستون های سازه در ابعاد کم نیز قابل بهره برداری می باشد، بنا بر این مسیر رفت و آمد کاربران با مشکل مواجه نخواهد شد.

متریال و اجزای سایبان خودرو

 

متریال مورد استفاده در تولید سایبان ماشین با توجه به تنوع بالای این محصول در بین تولیدکنندگان و سازندگان سایبان های پارکینگ در ایران کاملاً متفاوت است. اگر از ابتدای مقاله با ما همراه شده باشید حتماً ملاحظه فرمودید که انواع سایبان پارکینگ در ۱۵ نوع قابل طراحی ، تولید و نصب هستند. هر یک از این سایبان ها دارای متریال و مصالح خاص خود هستند. بعنوان نمونه اجزای تشکیل دهنده ی سایبان چوبی بیشتر از چوب بوده و برای پوشش سقف آن از آندولین و آندوویلا استفاده می نمایند.

یا مثلاً برای تولید سازه ی سایبان پارچه ای ماشین از فولاد ضد زنگ ST37 و نیز برای پوشش سقف آن از پارچه های PVC-PVDF بهره می برند.

اجزای سایبان خودرو

اجرای سایبان ماشین نیز همانند متریال آن متوع است. همان گونه که در بالاتر توضیح داده شد ، هر سایبانی با توجه به شرکت سازنده و نیز نوع متریال خود دارای قطعات و انصالات خاص خود است. اما بطور کلی یک سایبان ماشین دارای یک استراکچر (اعم از فلزی ، چوبی ، آلومینیومی ، بتنی و..) بوده بعلاوه یک سقف که کار پوشش دهی را برای خودرو انجام می دهد.

مشخصات سایبان خودرو

یک سایبان ماشین خوب و استاندارد دارای مؤلفه ها و ویژگی های خاصی می باشد تا بتواند امنیت و آسایش را برای کاربران خود ایجاد نماید. از جمله ی این مشخصات می توان به وجود یک استراکچر و سازه ی ایمن با متریال عالی و نیز یک سقف ایده آل از جهت ایمنی ، عایق بودن ، استحکام و همین طور زیبایی اشاره کرد. تنوع در رنگ بندی سازه و پوشش سقف نیز با توجه به سلایق متفاوت و گستردگی مشتریان از دیگر عوامل مؤثر در انتخاب سایبان است.

نکات مهم در طراحی سایبان خودرو

از جمله نکات مهمی که در طراحی سایبان ماشین باید درنظر داشته باشیم موقعیت قرارگیری سایبان در محیط نصب آن است ؛ زیرا که می بایست همه ی جوانب آن بررسی شده تا مشکلی در آینده برای استفاده کنندگان آن بوجود نیاورد. ابعاد و اندازه ی سایبان نیز دومین نکته مهمی است که باید به آن توجه شود. از دیگر مواردی که در طراحی سایبان خودرو باید درنظر گرفت بار باد و برف است که اگر مدنظر قرار نگیرد ، قطعاً با مشکلات جدی در مواقع بحرانی روبرو خواهید شد.