از کجا بفهمیم مهریه اجرا گذاشته شده

اجراییه مهریه یک اصطلاح حقوقی است که برای فعال شدن یک حکم یا دستور کاربرد دارد.  بر اساس قانون پس از جاری شدن عقد نکاح و ثبت دفتری، زن مالک مهریه است و هر زمان که بخواهد می تواند آن را از مرد مطالبه کند. لذا در صورتی که زوج مهریه را به صورت توافقی پرداخت نکند. زوجه باید برای دریافت مهریه و فعال کردن آن درخواست اجراییه نماید. در گذشته زوجه برای درخواست اجراییه مهریه می بایست به دادگاه عمومی با خانواده  مراجعه می کرد.

بر اساس بخش نامه رئیس قوه فضائیه برای ارائه درخواست اجرای مهریه، زوجه باید قبل ازانجام هرکاری به دفتر ثبت ازدواجی مراجعه کند که ازدواج در آن انجام ثبت شده است.

سپس با در دست داشتن تاییدیه لازم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایند. پس از مراجعه زوجه دفاتر اسناد رسمی با توجه به شرایط ممکن است زوج ممنوع الخروج شود یا  در صورتی که زوج اموالی داشته باشد تا روشن شدن تکلیف پرداخت مهریه، این اموال توقیف شوند.

همچنین اگر زوج املاکی نداشته باشد  یا زوجه مشخصات دفتری آن ها را نداشته باشد. دفتراسناد مذکور از طریق روال اداری درخواست پیگیری اموال ثبتی زوج را  از مراکز ذی صلاح در خواست می کند.

مثل پیگیری سند ماشین از پلیس راهور یا شناسایی حساب های بانکی از طریق بانک مرکزی، در ادامه فرایند پیگیری درخواست اجرائیه مهریه،اگر اموالی از زوج شناسایی شود برای پرداخت مهریه مصادره و ارزش گذار می گردد و با دستور قضایی برای فروش به حراج گذاشته می شود.

در این شرایط  زوجه این حق را دارد که با عنوان  مستثنیات دین یا اموال ضروری زندگی نسبت به رای صادر شده اعتراض کند. در نهایت اگر با گذشت دو ماه اگر هیچ مالی از زوجه شناسایی نشود و یا پس از گذشت 6 ماه نتیجه ای به دست نیاید با درخواست زوجه یا وکیل او گواهی دعوا برای پیگیری دریافت مهریه صادر می شود.

لذا بهترین روش برای درخواست اجراییه مهریه و پیگیری روند آن، استفاده از وکلاء با تجربه و کارآزموده ای است که به صورت حرفه ای در این حوزه فعالیت می کنند.

مدت زمان اجراییه مهریه

مدت زمان اجراییه مهریه با توجه به شرایط ممکن است متفاوت باشد و نمی توان زمان مشخصی را به صورت یکسان برای همه افراد در نظر گرفت.

طبق روال قانونی و شرعی از زمانی که عقد نکاح بین زوجین جاری  و ثبت دفتری شود مهریه به وسیله زن قابل مطالبه است و شوهر موظف به پرداخت آن می باشد. حال اگر مرد به هر دلیل از پرداخت مهریه شانه خالی کند. زوجه برای وصول  مهریه باید آن را به اجرا گذارد.

وقتی که مهریه  به اجرا گذاشته می شود باید روال قانونی این کار طی شود که با توجه به شرایط قطعا زمان بر است. اما اگر زوجه اطلاعات لازم از روال قانونی کار را داشته باشد یا برای به اجرا گذاشتن مهریه از وکلاء حاذق و با تجربه استفاده کند معمولا روند کار تسریع شده و روال کار دچار تاخیر و تعلل نمی شود.

از جمله کارهایی که می تواند باعث سرعت گرفتن روند به اجرا گذاشتن مهریه و دریافت آن شود گرفتن حکم جلب زوج و تحت فشار قرار دادن او است.

هرچند مدت زمان اقدام برای به اجرا گذاشتن مهریه  و گرفتن حکم جلب کوتاه است ولی مدت زمان دادرسی و به نتیجه رساندن این گونه پرونده ها طولانی است و حتی ممکن است چندین سال طول بکشد. لذا در صورتی که زوجه از تمکن مالی زوج برای پرداخت مهریه اطمینان دلشته باشد.

بهتر است برای سرعت گرفتن روند کار از طریق اجرای ثبتی اقدام کند و لیستی از اموال مرد را بدون اطلاع او برای توقیف به اداره ثبت ارائه نماید.

چون اگر مرد نسبت به انجام این کار اطلاع داشته باشد می‌تواند به سرعت اموال در تملک خود را برای جلوگیری از توقیف و تصرف به دیگران منتقل کند.

همچنین باید توجه داشت که اگر مطالبه مهریه از طریق قهری و قانونی و به اجرا گذاشتن آن مربوط به طلاق باشد روال قانونی کار ممکن است از سرعت بیشتری برخوردار باشد.

اما اگر به اجرا گذاشتن مهریه بقصد طلاق نباشد و زن تمایل داشته باشد به زندگی مشترک خود ادامه دهد. به اجرا گذاشتن مهریه ممکن است باعث برهم خوردن زندگی مشترک شده و روند دادرسی و دریافت مهریه را طولانی تر نماید.

پیامک اجراییه مهریه

پیامک اجراییه مهریه زمانی برای زوج یا زوجه ارسال می شود که ابتدا زوجه با در دست داشتن مدارک لازم مثل عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی برای به اجرا گذاشتن مهریه به دفتر محل ثبت اولیه ازدواج مراجعه کند. زوج پس از مراجعه به دفتر مورد نظر باید از سردفتر آنجا تقاضای اجراییه برای مهریه نماید.

پس از صدور اجرای از طرف دفتری که ازدواج در آن ثبت شده است زوجه باید اجرائیه و سایر مدارک لازم را به اداره ثبت ببرد و در آنجا تشکیل پرونده دهد.

معمولاً پس از تشکیل پرونده اجرائیه مهریه در اداره ثبت اسناد، پیامک تایید مدارک برای  زوجه ارسال می شود. سپس در ادامه اجراییه به زوج ابلاغ شده و عملیات اجرای مهریه آغاز می گردد.

معمولا پس از ابلاغ اجراییه مهریه، زوج 10روز فرصت دارد نسبت به پرداخت مهریه اقدام کند اگر در ظرف ده روز این کار انجام نشود تمام اموال زوج به غیر از مستثنیات دین توقیف می گردد.

چگونه می توان برای مطالبه مهریه اجرائیه گرفت؟

در گذشته دادسرای عمومی تهران اعلام کرد که زوجه برای مطالبه مهریه و گرفتن اجراییه مهریه می توانند به دو روش اقدام کند مراجعه به دادگاه یا اداره ثبت، اما با توجه به بخشنامه‌ای که از سوی رئیس قوه قضاییه با استناد به اجرای ماده  113 برنامه پنجم توسعه صادر شده است.

زوجه فقط می تواند از طریق مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و اداره ثبت، اجراییه مهریه بگیرد و هیچ راه دیگری برای این کار متصور نیست مگر آنکه رونده گرفتن مهریه به دلیل اعلام  اعسار زوج ممکن  نباشد و پرونده برای بررسی و پیگیری به دادگاه‌های خانواده ارسال گردد.

هزینه گرفتن اجراییه مهریه چقدر است؟

اگر مطالبه مهریه از طریق دادگاه باشد ممکن است هزینه دادرسی برای مطالبه مهریه زیاد شود اما در صورتی که مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت باشد فقط 5 درصد حق اجرا و هزینه مطالبه مهریه از زوج دریافت می شود.

آخرین وضعیت مراحل اجرا گداشتن مهریه و توقیف فوری در ۱۴۰۱

توجه کنید مطابق بخشنامه که توسط ریاست محترم قوه قضاییه صادر کرده و ناظر به اجرای بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه است کلیه محاکم ایران از پذیرش دادخواست مهریه در ابتدا بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت منع شده اند. با این توضیح که چه وکیل مهریه داشته باشید یا خودتان به شخصه اقدام میکنید گام اول مراجعه به دفتر ازدواجی است که عقد آنجا ثبت رسمی شده است و دادن درخواست صدور اجرائیه برای هر مقدار از مهریه.

گام بعدی مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک ( اداره اجرای مهریه) است. در اینجا اولا میشود زوج را ممنوع الخروج کرد و ثانیا میتوان اموال او را درخواست توقیف داد و اگر اموالی نباشد و مشخصلات را ندانید اداره مذکور از مراجعه ذی صلاح استعلام میکند مثل راهور یا بانک.

در صورتی که مال پیدا شود توقیف و ارزیابی و در ادامه به مزایده کذاشته میشود و اگر زوج معترض باشد مثل اینکه مستثنیات دین باشد حق اعتراض دارد. در نهایت اگر ظرف ۲ ماه مالی پیدا نشود و یا طرف ۶ ماه کار به نتیجه نرسد به درخواست زوجه یا وکیل او گواهی مبنی بر مراجعه به دادگاه صادر میشود.

مراحل اجرا و توقیف برای مهریه زمانبر و پردردسر شده خاصه در شهرهای بزرگ مثل تهران بنابراین توصید اکید از استفاده از وکیل پایه یک کاربلد و پرتجربه در اجرا است از این رو وکیل مهریه وکلای پارسای با بیش از یک دهه تجریه وکالت دعاوی خانواده و مهریه در تهران آماده قبول وکالت هستیم با ما در تماس باشید.

همانطور که میدانید بر طبق قانون به محض وقوع عقد نکاح، زوجه مالک تمام مهریه می شود چه اینکه تمکین از شوهر بکند و یا نکند آنچه در کشور برای مهر رایج است اینکه مهریه یا ملک غیرمنقول است و یا اینکه سکه بهار آزادی است و یا وجه نقد. در این مطلب به قانون مهریه در مورد به اجرا گذاشتن مهریه می پردازیم

مال غیر منقول به عنوان مهریه

مال غیر منقول مثل زمین، آپارتمان، مغازه و … توجه داشته باشید که هرگز مهریه را اینطور قرار ندهید که مثلا زوج خانه ای در تهران یا فلان محله یا به فلان متراژ به نام زوجه انتقال دهد. حتما بایستی پلاک ثبتی مشخص و معین با جزئیات مثل شماره قطعه در سند ازدواج قید شود.

با توجه به اینکه انتقال سند رسمی دارای مقدماتی برای ثبت و دفاتر اسناد رسمی است و از طرفی دفتر رسمی ازدواج محل انتقال رسمی سند ملک نیست، معمولا تعهد به انتقال به صورت شرط ضمن عقد(شرط فعل حقوقی) در سند ازدواج گنجانده می شود یعنی انتقال سند رسمی به آینده موکول می شود. بدیهی است که زوجه بعدا می تواند در صورت استنکاف زوج به انتقال سند از طریق مراجع قضایی احقاق حق کند. دادگاه محل وقوع ملک غیر منقول، صالح به رسیدگی است حتی اگر زوج یا زوجه در شهر دیگری سکونت داشته باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پیگیری دادخواست مهریه​ در کانال تلگرام وکیل آنلاین عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی ما نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی ما به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه پیگیری دادخواست مهریه​ پاسخ دهند .