از چه قالبی برای اجرای آرماتوربندی استفاده کنیم ؟

اجرا آرماتور بندی و چگونه است؟ بتنی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، توان بالایی در برابر نیروهای کششی ندارد و این ضعف حتما باید برطرف و تقویت شود که از فولادی به شکل آرماتور استفاده خواهد شد. معمولا افراد فکر می کنند که می توان میلگرد و آرماتور را به جای هم استفاده کرد، اما در حالی که این دو تفاوت هایی را با هم دارند. پس در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی تفاوت های میلگرد و آرماتور و هم چنین صفر تا صد آرماتور بندی بپردازیم.

آرماتور و آرماتور بندی چیست؟

میلگرد، فولادی است که درون بتن قرار گرفته است، اما به محض این داخل بتن قرار بگیرید، آرماتور نامیده می شود و آرماتورها نقش بسیار مهمی در رفتار اسکلت بتنی، شکل پذیری، افزایش استحکام و مقاومت سازه دارند. آرماتور بندی یکی از مهم ترین و حساس ترین بخش های ساختمان های بتنی است که اجرای آن به دقت و تخصص بسیار بالایی نیاز دارد و باید کاملا اصولی انجام شود.
منظور از آرماتوربندی این است که میلگردها یا دیگر مقاطع فولادی و آهن در کنار هم قرار می گیرند تا به تقویت بتن در برابر نیروی های کششی کمک شود.

اجرای آرماتوربندی

در ابتدا و قبل از اجرای آرماتوربندی، میلگردها باید متناسب با نیازهای پروژه و نوع کاربری ساختمان انتخاب شوند. نیاز است که میلگردها برای اجرای آرماتوربندی بر اساس نقشه اجرایی برش زده شوند که آرماتورهای کوچک را می توان به راحتی و با استفاده از دست، تغییر شکل داد و خم کرد اما برای آرماتورهای بزرگ تر باید از دستگاه های مکانیکی مجهزی کمک گرفت. سپس آرماتورها با استفاده از سیم آرماتور بندی، داخل المان مورد نظر بسته می شوند و روند آرماتور بندی تکمیل خواهد شد.

نکات مهم اجرای آرماتوربندی

از جمله مهم ترین نکاتی که قبل از آرماتوربندی باید در نظر داشت، عبارت است از:
• به هیچ عنوان نباید از آرماتورهای زنگ زده استفاده کرد.
• آرماتورها قبل از خم شدن، باید کاملا صاف باشند.
• فاصله خاموت ها از هم باید 20 سانتی متر باشد.
• آرماتورهای عرضی باید به وسیله سیم آرماتوربندی به آرماتورهای طولی متصل شوند.
• سرعت خم کردن آرماتور باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط انجام شود.
• تمامی آرماتورها باید به طور کامل بسته شوند، چرا که اگر یکی در میان بسته شوند، قالب ها هنگام بتن ریزی تکان می خورند و جابجا می شوند.
• تعداد و قطر آرماتورها باید کاملا فنی و اصولی تعیین شود.

روش های آرماتوربندی

میلگردها را می توان به روش های مختلفی خم کرد که روش کراواتی و منظم مورد استفاده قرار می گیرند و نکته مهمی که باید در نظر داشته باید این است که در آرماتوربندی از جوشکاری استفاده نمی شود. آن هم به این دلیل که جوشکاری، انعطاف پذیری را در نقطه مورد نظر پایین می آورد و اگر فشار بالایی به میلگرد وارد شود، می تواند دچار شکستگی شود.
در کنار این مورد، میلگردها را می توان به دو صورت بست: روش ضربدری که دو میلگرد روی هم قرار می گیرند و با استفاده از سیم مفتول به صورت ضربدری بسته می شوند. روش دیگر این گونه است که میلگرد از کنار بسته می شود که سیم از زیر عبور داده می شود، از کنار میلگرد بالایی هم عبور می کند و در نهایت، به هم بسته می شوند.
توجه داشته باشید که نحوه قرارگیری آرماتور تاثیر به سزایی بر روی استحکام بتن می گذارد و برای ستون هایی که بزرگ هستند و نیروی بیشتری تحمل می کنند، باید از میلگردهای قطورتری استفاده شود.

آرماتوربندی و قالب بندیپیش از اینکه شما عملیات بتن ریزی را در ساختمان انجام دهید باید به خوبی در مورد نکاتی که  مربوط به آموزش آرماتوربندی و قالب بندی می باشد اطلاعات خود را افزایش دهید.  ضوابطی که مربوط به عملیات بتن ریزی است را شما باید به صورت اصولی انجام دهید.

آرماتوربندی و قالب بندی را به عنوان مرحله پیشین بتن ریزی نیاز است بر اساس استانداردهای مشخص شده ای انجام دهید. یکی از مهمترین نکاتی که شما نیاز است زمان آرماتوربندی و بتن ریزی ساختمان به آن دقت داشته باشید استفاده کردن از بهترین می باشد.

زمان آموزش آرماتوربندی و قالب بندی به شما تجهیزات متنوعی را معرفی می کنند که از آنها برای استحکام بتن استفاده کنید. به طور کلی باید بدانید که قالب بندی و آرماتوربندی پایه بتن را مستحکم می سازد. اما وسیله های دیگری هم در این بین باید برای استحکام بتن به کار برده شوند که شما باید آنها را به کار بگیرید.

یکی از بهترین تجهیزاتی است که شما می توانید برای مستحکم سازی بتن خود مورد استفاده قرار دهید. یکی از بهترین هایی می باشد که کاربرد بسیار زیادی دارد. برخی از مهمترین نکاتی که مربوط به آموزش قالب بندی و آرماتوربندی می باشد را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.

نکاتی مربوط به آموزش آرماتوربندی و قالب بندی

برخی از نکات بسیار مهمی که مربوط به آموزش آرماتوربندی و قالب بندی می باشد و شما باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید عبارت است از :

  1. اگر می خواهید که بتن ریزی را روی زمین انجام دهید باید دقت داشته باشید که سطح زمین عاری از هر نوع مواد زاید باشد. آن دسته از زمین هایی که تمیز نیستند به درستی قالب ریزی نمی شوند و شرایط رطوبتی آنها اجازه نمی دهد که بتن شکل مستحکمی به دست آورد. این مسئله که روی زمین آب نباشد اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی این مسئله مهم را در نظر داشته باشید. عاری از آب اضافی بودن فضای بتن ریزی یکی از مهمترین نکاتی است که شما باید به خوبی پیش از قالب بندی و آرماتوربندی به آن دقت داشته باشید.
  2. ابعاد هر یک از قالب هایی که شما برای بتن ریزی انتخاب می کنید باید بر اساس استانداردهای مشخص شده باشد. نقشه های اجرایی هر یک از ساختمان ها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و سپس بر اساس مجاز بودن هر یک از قالب ها آنها را به کار بگیرید.
  3. قالب ها باید به بهترین نحو ممکن در جای خود نصب شوند. برخی از افراد شاید بخواهند به زور قالب ها را در جای خود جای دهند که این کار بسیار خطرناک می باشد. هیچ نوع لغزشی در قالب ها نباید مشاهده شود. به همین دلیل شما باید به خوبی از مهار بودن قالب ها اطمینان خاطر به دست آورید و سپس آنها را روی ساختمان نصب کنید.
  4. تمیز بودن قالب ها یکی از دیگر نکات بسیار مهمی است که شما باید به خوبی زمانآرماتوربندی و قالب بندی به آن دقت داشته باشید. اینکه درون قالب ها هیچ نوع مواد زیادی وجود نداشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. خرده چوب، برف، گل و لای و …. درون قالب ها به هیچ عنوان نباید وجود داشته باشد، چرا که در این صورت بتن ریزی بر اساس استانداردهای مناسب انجام نمی شود.
  5. برای اینکه از چسبندگی بتن به درون قالب جلوگیری نمایید و همچنین آب بتن به وسیله قالب جذب نشود باید سطح قالب را به بهترین نحو ممکن روغنکاری نمایید. روغنی که شما برای روغنکاری قالب ها مورد استفاده قرار می دهید باید مناسب این کار باشد. در واقع شما هر روغنی را نمی توانید برای روغنکاری مورد استفاده قرار دهید.
  6. وضعیت میلگردها را پیش از نصب کردن روی آرماتور باید به خوبی مورد بررسی قرار دهید. اینکه خوردگی درون بتن وجود نداشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی این مسئله را زمان آرماتوربندی در نظر داشته باشید. زمانی که میلگردها دچار زنگ زدگی شده باشند مقاومت ساختمان را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند و کارایی لازم را از خود نشان نمی دهند.
  7. فاصله زمانی بتن ریزی را در قالب بندی و آرماتوربندی باید به خوبی حفظ کنید. اینکه هر فاصله چندین ساعت می باشد را باید رعایت کنید تا کارایی مناسبی از بتن ریزی به دست آورید.
  8. میلگردهای درون آرماتور را باید به وسیله ای مانند اسپیسر روی بتن قرار دهید. فاصله میله ها باید بر اساس استانداردهای مشخص شده باشد. آن دسته از میله ها که فاصله زیادی دارند استاندارد نیستند و مقاومت ساختمان را کاهش می دهند.
  9. تمامی وسیله هایی که برای بتن ریزی و قالب بندی وجود دارد را باید آماده کنید و با استفاده از آنها قالب بندی و آرماتوربندی را انجام دهید.