آیا کاشت ابرو درد دارد

یکی از دغدغه های متقاضیان کاشت ابرو این است که تصور می‌کنند کاشت ابرو دردناک است و نگران هستند که میزان درد به اندازه‌ای باشد که تحمل آن سخت باشد. در اینجا می‌خواهیم به این پرسش پرتکرار که کاشت ابرو درد دارد یا خیر پاسخ دهیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که درد کاشت ابرو چگونه است و چطور کنترل می‌شود.

آیا درد کاشت ابرو قابل تحمل است؟

طبیعی است که انواع مختلف جراحی ممکن است تا حدودی باعث ایجاد احساس درد و ناراحتی شوند اما درد ناشی از کاشت ابرو به اندازه‌ای نیست که قابل تحمل نباشد. واقعیت این است که کاشت ابرو تنها به بیهوشی موضعی نیاز دارد به این صورت که در ناحیه موردنظر برای کاشت ابرو از مواد بی‌حس‌کننده‌ای مانند لیدوکائین استفاده می شود که فرد ضمن کاشت ابرو دچار درد نشود. علاوه‌براین، استفاده از تکنیک‌های به روز و ابزارهای بسیار دقیقی که برای کاشت ابرو به کار برده می‌شوند، باعث شده است که فرد احساس درد کمتری را تجربه کند. به هر حال، فراموش نکنید که هر گونه درد ناشی از کاشت ابرو کاملا موقتی است و در زمان کمی برطرف خواهد شد.

تجربه مراجعین از درد کاشت ابرو

یکی از بهترین منابعی که به ما کمک می‌کند درباره درد کاشت ابرو اطلاعات بیشتری کسب کنیم، تجربه افرادی است که پیش از ما کاشت ابرو انجام داده‌اند. معمولا کلینیک‌های کاشت ابرو امکان تبادل نظرات، پیشنهادات و انتقادات را برای بیماران خود فراهم می‌کنند بنابراین برای شما بهترین فرصت فراهم می‌شود که درباره جزئیات کاشت ابرو، تجربه جراح موردنظر و کلینیکی که انتخاب کرده‌اید، تحقیق کنید. معمولا تجربه و مهارت جراح در کاهش میزان درد کاشت ابرو بسیار موثر است. بنابراین بهتر است ابتدا به دنبال بهترین جراح کاشت ابرو باشید که نه تنها درد کاشت ابروی کم‌تری را تجربه کنید، بلکه بتوانید بهترین نتیجه را از کاشت ابرو بگیرید. دکتر ساعدی از بهترین جراح‌های زیبایی در این زمینه هستند.

کنترل درد کاشت ابرو با داروی بی حسی

برای بسیاری از افراد این پرسش مطرح است که از کدام نوع بیهوشی در کاشت ابرو استفاده می‌شود؟ در کاشت ابرو بیهوشی کامل به کار برده نمی‌شود، زیرا میزان درد کاشت ابرو زیاد نیست و نیازی به بیهوشی کامل ندارد. در واقع جراح برای کاشت ابرو در ناحیه موردنظر از بیهوشی موضعی استفاده می‌کند.در کاشت ابرو بیهوشی کامل به کار برده نمی‌شود، زیرا میزان درد کاشت ابرو زیاد نیست و نیازی به بیهوشی کامل ندارد. در واقع جراح برای کاشت ابرو طبیعی در ناحیه موردنظر از بیهوشی موضعی استفاده می‌کند.

حدودا 10 الی 20 دقیقه زمان لازم است که پس از تزریق مواد بی حسی، ناحیه کاشت ابرو کاملا بی‌حس شود و فرد درد زیادی را حس نکند. البته با از بین رفتن اثر مواد بی‌حسی، پس از مدتی ممکن است کمی گزش یا سوزش پوست را احساس کنید که کاملا موقتی است. به هرحال، با وجود اینکه شرایط بدنی هر فرد و آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است اما تصور درد زیاد کاشت ابرو درست نیست و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

مراحل کامل کاشت ابرو و میزان درد آن

در ابتدا ناحیه موردنظر کاشت ابرو توسط جراح به دقت انتخاب می‌شود و پس از آن از مواد بی‌حسی موضعی روی پوست ابرو استفاده می‌شود. زمانی که مواد بیهوشی موضعی اثر کرد و ناحیه کاملا بی‌حس شد برای کاشت آماده است. گرافت‌های مو که بیشتر از پشت سر گرفته می‌شوند، در سوراخ‌های ریزی که روی ناحیه ابرو ایجاد شده‌اند، کاشته می‌شوند. موها باید با مهارت زیاد، در فواصل مشخص و در جهت درست رویش مو کاشته شوند، به همین دلیل کاشت ابرو بسیار حساس است و به چند ساعت زمان نیاز دارد.

با اتمام کاشت ابرو، کم کم تاثیر داروهای بی‌حسی نیز از بین می‌رود و ممکن است درد کمی را تجربه کنید که در زمان اندکی برطرف خواهد شد. بعد از کاشت به توصیه‌های مراقبتی پزشک خود دقت کنید که بتوانید پس از مدتی از نتیجه طبیعی و موهای قابل رشد ابروی خود لذت ببرید.

آستانه تحمل درد در افراد کاملا متفاوت است اما بیشتر افراد پس از استفاده داروی بی حسی، تنها یک گزش سطحی را احساس می‌کنند که به هیچ عنوان باعث ایجاد ناراحتی ضمن کاشت نخواهد شد.

درد بعد از کاشت ابرو معمولا به این علت است که اثر مواد بیهوشی از بین رفته و پوست به حالت طبیعی باز می‌گردد و درد در زمان کمی از بین می‌رود.

پس از کاشت ابرو، استفاده از کمپرس سرد به کاهش التهاب کمک می‌کند اما در صورتی که التهاب پوست کمی طولانی شود، می‌توانید با نظر پزشک خود از داروهای ضدالتهاب استفاده کنید.

به‌طورکلی، عوارض کاشت ابرو شامل درد و زخم‌های ریز پوست است که به خودی خود در زمان کوتاهی برطرشاید به جرأت بتوان گفت شایع‌ترین سوال مراجعین کاشت ابرو این است که “درد کاشت ابرو چقدر است؟” این که “ آیا کاشت ابرو درد زیادی دارد؟” یا “آیا کاشت ابرو دردناک است؟” حتما یکی از سوالات مراجعین کاشت ابرو می‌باشد. در این مقاله و فیلم کاشت ابرو سعی شده است که به‌صورت کاملا واقع‌بینانه و صادقانه را از منظر میزان درد چه در حین انجام کاشت و چه بعد از عمل بررسی نماییم.

مقایسه میزان درد در افراد مختلف به چه صورت است؟

یکی از مهم‌ترین مسائل انجام درمان‌های تهاجمی پزشکی میزان درد حاصل از انجام پروسه می‌باشد به‌طوری که بسیاری از پروسیجرهای پزشکی برای انجام با درد کمتر در طول زمان تغییر داده‌ شده‌اند. اما احساس میزان درد در هر فردی وابسته به بسیاری از فاکتورهاست و به هیچ عنوان نمی‌توان احساس درد را در دو فرد متفاوت باهم توصیف نمود.

همان‌طور که بویایی، شنوایی یا بینایی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است میزان حس درد نیز از یک فاکتور یکسان در افراد مختلف متفاوت است، اما چون احساس درد یک حس درونی است نمی‌توان آن را با عوامل بیرونی مقایسه نمود. برای احساس درد نیز در قسمت‌های مختلف بدن گیرنده‌های احساس درد داریم از سطح پوست گرفته تا لایه دور استخوان و یا روده‌ها که هر کدام نیز به یک دسته از محرک‌ها واکنش درد را ایجاد می‌نمایند برای مثال گیرنده‌های درد در جدار بافت روده آن‌قدر که به کشش و اتساع حساس هستند به حرارت واکنش نشان نمی‌دهند.

پس میزان واکنش رسپتورها یا گیرنده‌های درد به عوامل محرک بسته به میزان اثر آن‌ها متفاوت است همچنین در افراد مختلف نیز میزان واکنش به این اثر متفاوت می‌باشد، پس درد در هر فردی تنها با تجربه قبلی خود او از درد قابل قیاس است برای این کار از یک درجه‌بندی درد به‌صورت کیفی از شماره ۱ تا ۱۰ استفاده می‌شود که هرچه شماره کمتر باشد یعنی فرد درد کمتری را احساس می‌نماید و شماره ۱۰ نمایانگر بیشترین دردی است که فرد در زندگی خود تجربه نموده است، این درجه‌بندی در حین انجام عمل به پزشک کمک می‌نماید که احساس فرد از درد را در ذهن خود مجسم نماید و بتواند به‌موقع از انواع مانورهای کاهش درد چه از لحاظ تزریق بی‌حسی بیشتر و چه از لحاظ توقف و استراحت دادن به بیمار در حین کار استفاده نماید.

درد کاشت ابرو در حین انجام عمل

انجام عمل کاشت ابرو به هیچ عنوان نیاز به بیهوشی نداشته و با توجه به عوارضی که بیهوشی برای فرد می‌تواند در پی داشته باشد در هیچ کجای دنیا انجام بیهوشی برای کاشت ابرو انجام نمی‌پذیرد. کاشت ابرو تنها توسط بی‌حسی موضعی با استفاده از داروی بسیار رایج لیدوکایین انجام می‌پذیرد، از آنجا که لیدوکایین مخصوصا در حجم‌های پایین استفاده مانند آنچه در کاشت ابرو استفاده می‌شود نه تنها عوارض خطرناک نداشته بلکه حتی فاقد هرگونه عارضه خفیف نیز می‌باشد در سرتاسر دنیا استفاده از این نوع از بی‌حسی برای کاشت ابرو کاربرد دارد.

در حین کاشت ابرو و در اولین مرحله کار بی‌حسی از طریق سرنگ‌های بسیار ظریف انسولین در ناحیه تزریق می‌شود که ممکن است درد بسیار جزئی به همراه داشته باشد، شایان‌ذکر است که این نوع از سرنگ ظریف‌ترین سوزن ممکن را داشته که باعث می‌شود تجربه درد فرد بسیار کم و به طرز غیرقابل باوری کمتر از انتظار فرد باشد، پس از اعمال بی‌حسی و چک کردن بی‌حس شدن ناحیه توسط پزشک، عمل شروع می‌شود که چون پوست به‌صورت کامل و سریع بی‌حس شده است دیگر فرد هیچ‌گونه دردی را حس نمی‌نمایند شایان‌ذکر است که بی‌حسی تنها گیرنده‌های درد را بلوک می‌نماید لذا ممکن است فرد به دلیل بلوک نشدن دیگر گیرنده‌ها حس فشار یا کشش احساس نماید ولی پروسه در این مرحله کاملا بدون درد است.

باید به این نکته نیز اشاره نمود که با توجه به نیمه‌عمر لیدوکایین ممکن است با گذشت زمان و در با بازگشت حس درد در ناحیه کار نیاز باشد که پس از چند ساعت مجددا ناحیه با استفاده از لیدوکایین، بی‌حسی تجدید شود که البته بسیاری از افراد نیز نیاز به تجدید بی‌حسی در طول عمل پیدا نمی‌کنند.

درد کاشت ابرو پس از انجام عمل

بدیهی است که پس از جذب کامل ماده بی‌حسی توسط بدن به دلیل ایجاد زخم در حین عمل فرد ممکن است درجاتی از درد بعد از عمل را تجربه نماید این درد بیشتر در ناحیه پشت سر و محل برداشت موها احساس می‌شود، میزان این درد نیز در افراد مختلف بسیار متفاوت است، یکی از فاکتورهای اثرگذار بر احساس درد بعد از عمل میزان زخم است، واضح است که در افرادی که حجم ابروی بسیار بیشتری کار شده است و یا بانک موی ضعیفی داشته‌اند به دلیل نیاز به بیشتر حجم بیشتری از مو از پشت سر برداشت شده است.

لذا در افراد با حجم کار بیشتر ممکن است احساس درد بعد از عمل بیشتری نیز احساس شود، اما در افراد با میزان مشابه حجم کار مجددا میزان احساس درد بعد از عمل به تحمل فرد و فاکتورهای فیزیولوژیک دیگر باز می‌گردد، حتی بسیاری از افراد درد خاصی را احساس نمی‌نمایند، در صورت احساس درد اصولا در افرادی که سابقه مصرف سیگار، قلیان و دخانیات ندارند (به دلیل عدم مقاوم شدن بدن به داروهای ضد درد) به‌راحتی و تنها با مصرف داروهای ضد درد غیراستروئیدی مانند استامینوفن یا استامینوفن کدئین درد کنترل می‌شود.

اما افرادی که از دخانیات استفاده می‌نمایند ممکن است برای کنترل درد به داروهای قوی‌تری مانند شیاف دیکلوفناک نیاز داشته باشند. شایان ذکر است که درد بعد از عمل کاشت بسیار محدود بوده و تنها شب اول پس از عمل ممکن است کمی آزاردهنده باشد و پس از آن بسیار کمتر احساس خواهد شد.

در پایان باید گفت: به نظر می‌رسد حتی اگر کاشت ابرو پروسه‌ای باشد که با میزان کمی از درد همراه باشد بسیار بهتر از مواردی مانند تاتو یا هاشور ابرو که آن‌ها نیز همراه با درد می‌باشند است چرا که این موارد باید به کرات و مرتبا انجام و تجدید شوند که خب همیشه همراه درد می‌باشد ولی کاشت ابرو در اکثر قریب به اتفاق موارد تنها با یک‌بار انجام نتایج بسیار رضایت‌بخش و حتی بسیار زیباتر و طبیعی‌تر از تاتو و هاشور یا میکروبلدینگ ابرو را به همراه خواهد داشت.