70 فرصت سرمایه‌گذاری استان سمنان آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است

به گزارش خبرگزاری آوای البرز استان سمنان، امیر کرم زاده در نشست با اصحاب رسانه شهرستان گرمسار گفت: 70 فرصت سرمایه‌گذاری گردشگری استان سمنان باهدف معرفی و جذب سرمایه‌گذار، در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران آماده ارائه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: حضور در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران از مؤثرترین راهکارهای رونق گردشگری استان سمنان است و با عنایت به وجود ظرفیت‌های فراوان گردشگری در شهرستان گرمسار و معرفی در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، شاهد رونق پایدار گردشگری و جذب سرمایه‌گذاران در این شهرستان باشیم.

امیر کرم زاده با اشاره به اینکه گرمسار یکی از شهرستان‌های فعال در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری در تهران است، گفت: غرفه استان سمنان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری به شکل بازار سنتی و با استفاده از نمادهای مختلف استان ازجمله صنایع‌دستی، حیوانات تاکسیدرمی شده، مسیر جاده ابریشم شبیه‌سازی‌شده است.

او بابیان اینکه بودجه اداره کل میراث فرهنگی برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی محدود است، افزود: برخی بنای های تاریخی مانند آب‌انبار گرمسار متعلق به اداره اوقاف، مدرسه ثنایی متعلق به اداره آموزش‌وپرورش و کاروانسرای داخل شهر گرمسار نیز تحت مالکیت شخصی قرار دارد و اعتباری از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان برای تعمیر و بازسازی این بناهای تاریخی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با تأکید بر اینکه برخی از بناهای تاریخی تحت بهره‌برداری سایر دستگاه‌های اجرایی است که مرمت و حفظ و نگهداری آن از عهده میراث فرهنگی خارج است، گفت: مطابق قانون دستگاه‌های اجرایی که بنای تاریخی ثبت‌شده یا واجد ارزش‌دارند، مکلف هستند از اعتبارات داخلی خود به‌صورت سالانه برای مرمت بناهای تاریخی که تحت مالکیت دستگاه مربوطه است، اقدام کنند در غیر این صورت ترک فعل صورت گرفته است.

امیر کرم زاده گفت: اگر دستگاهی مالک بنای تاریخی است و توانایی نگهداری آن را ندارد باید آن را به میراث فرهنگی واگذار کند تا این نهاد با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی هزینه‌های نگهداری و مرمت بنا را تأمین کند.

او افزود: بنای تاریخی خانه میراخوری در گرمسار از بناهای زیبایی است که برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی بسیار مناسب است و اداره میراث فرهنگی آماده واگذاری این بنای تاریخی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: برای اجرای طرح مرمت و بازسازی قلعه استوناوند و راه دسترسی آن میراث فرهنگی استان سمنان آمادگی دارد تا در قالب تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری و شورای اسلامی شهر گرمسار اقدامات لازم را انجام دهد.

امیر کرم زاده بابیان اینکه انتصاب یک مدیر برای اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گرمسار در دستور کار است، افزود: بهره‌گیری از افراد متخصص و دارای سابقه کار در اداره میراث فرهنگی، پاسخ مثبت استعلامات دستگاه‌های امنیتی و نظارتی برای انتصاب مدیران، توافق بین اداره کل میراث فرهنگی و فرمانداران، برای انتصاب مدیران میراث فرهنگی در شهرستان‌ها تأثیرگذار است.