۵ نکته مهم برای رانندگی در روزهای بارانی

سرانجام بارندگی به پایتخت رسید و جدای از ملایمت و ضرورت، رانندگی در ترافیک و آبگرفتگی معابر را با مشکل مواجه کرد. علاوه بر تغییرات اقلیمی و خشکسالی، اکثر شهرهای ایران بر خلاف شمال کشور بارندگی چندانی ندارند، شاید به همین دلیل لازم است نکات اصلی را برای رانندگی در روزهای بارانی مرور کنیم. باران و جاده های خیس بدترین شرایطی است که اکثر رانندگان با آن مواجه هستند. کاهش سرعت یکی از اجزای حیاتی رانندگی ایمن است، با این حال، چندین تکنیک دیگر وجود دارد که رانندگان باید هنگام رانندگی در باران از آنها آگاه باشند. کارشناسان امنیتی به نکات زیر اشاره می کنند:

1- شیشه های ماشین را از بیرون و داخل تمیز کنید

هنگامی که دید شما به دلیل هوای بارانی محدود شده است، مهم است که موانع اضافی برای وسیله نقلیه نداشته باشید. داخل و خارج شیشه های جلو و پنجره ها را تمیز کنید و تیغه های برف پاک کن خود را بررسی کنید. سطح آب مخزن برف پاک کن را حتما چک کنید تا در صورت کثیف شدن شیشه بتوانید آن را تمیز کنید.

2- قبل از رانندگی از سالم بودن تمام چراغ های خودرو اطمینان حاصل کنید

مطالعات نشان داده است که خودروهای تیره رنگ در هنگام غروب و در هوای ابری و بارانی بیشتر در معرض تصادف هستند. قبل از رانندگی از سالم بودن چراغ های جلو، چراغ های عقب و چراغ های راهنما اطمینان حاصل کنید. «رانندگی بدون چراغ خطرناک و غیرقانونی است، چه باران باشد و چه نباشد. اگرچه ماشین های جدید دارای چراغ های اتوماتیک هستند، اما در ماشین های معمولی حتما چراغ ها را روشن کنید. این نه تنها دید شما را بهبود می بخشد، بلکه سایر رانندگان نیز متوجه خودروی شما خواهند شد.

5 نکته مهم برای رانندگی در روزهای بارانی

3- لاستیک ها و سیستم ترمز را چک کنید

آج لاستیک ها و سیستم ترمز را بررسی کنید. باران به خصوص در جاده های خشک سطحی لغزنده ایجاد می کند. اگر شیشه ها بخار می شوند، در ماشین های معمولی که اکثر ما داریم، فقط دمای ماشین را روی گرم شدن قرار دهید و دکمه AC یا کولر را فشار دهید و فن ماشین بخار را از شیشه ها خارج می کند. اگر ماشین شما کولر یا AC ندارد، یک حوله نخی در نزدیکی خود نگه دارید و به طور مکرر پنجره ها را باز کنید تا اختلاف دمای بیرون و داخل خودرو کاهش یابد.

4- آهسته برانید

حداقل پنج ثانیه بین ماشین خود و ماشین جلویی فاصله بگذارید. “سرعت [درج شده] “در کنار بزرگراه، حداکثر سرعت برای آب و هوای بهتر و شرایط جاده بهتر ایده آل است، بنابراین اگر جاده خیس است باید سرعت خود را کم کنید.” اگر ماشین جدیدی دارید، هرگز از کروز کنترل آن در جاده های خیس استفاده نکنید. زیرا شتاب خودکار می تواند باعث شود وقتی تایرها شتاب می گیرند، کنترل وسیله نقلیه خود را از دست بدهید.

5- وارد مخازن آب نشوید

اگر سطح جاده پوشیده از آب است، از رانندگی روی آن خودداری کنید. به گفته کارشناسان، با حداقل 2 اینچ آب، کنترل خودروی خود را از دست خواهید داد و حتی اگر بتوانید کنترل خود را حفظ کنید، یک وسیله نقلیه بزرگتر ممکن است مقداری از آن آب را به زیر ماشین شما فشار دهد و باعث از کار افتادن آن شود. موتور خود باشید ماشین. فراموش نکنید که برای کاهش ترافیک و تصادفات احتمالی، در روزهای بارانی فقط در مواقع ضروری خودرو خود را بیرون ببرید.

بیشتر بخوانید:

بارش برف و باران/ مسافران و رانندگان جاده ای در جاده های 12 استان احتیاط کنند.

در این استان ها به دنبال هشدار هواشناسی برای بارش برف آماده باشید

233236