۴۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت پسماند‌ها به محیط زیست

به گزارش شفاف، مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، میزان نفوذ شیرابه، انتشار گازهای گلخانه ای، رانش زمین و محوطه سازی محیط زیست سالانه حدود 44 هزار و 800 میلیارد دلار برآورد شده است. ضایعات آنها که بین 10 تا 17 درصد تخمین زده می شود، روندی در ایران است که نشان می دهد در وهله اول از مبدا جدا شده ایم.

پسندید بیان کرد: با توجه به چالش های زیست محیطی فراوانی که کشور در یک دهه گذشته با آن مواجه بوده است، بحث تدوین قوانین مناسب و جامع در اولویت قرار گرفته است که چارچوب قانونی این بود اما بعدا قوانین دیگری از جمله حفاظت و بهسازی محیط زیست به تصویب رسید. و زیست استدلال کردند که آژانس حفاظت از محیط زیست مسئول نظارت بر آلودگی و منابعی است که از آنها دریافت می شود.

به گفته پسندید، استان های مازندران و گیلان به ترتیب 3500 و 300 تن زباله در روز تولید می کنند. . نیروگاه زباله سوز 450 تنی ساری حدود 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد با اعتبار 200 میلیاردی طبق برنامه ریزی تا پایان سال 1401 و کارخانه زباله سوز رشت با ظرفیت 600 تن در روز 15 درصد از پیشرفت فیزیکی برنامه ریزی شده است. تا سال 1402 با پتانسیل 700 میلیارد تن افتتاح شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان