۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

تقویم علم؛

۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز ۲۴ فروردین برابر با ۱۲ آوریل را مرور خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، تاریخ علم مملو از رویدادهای مهمی است که نوآوری‌ها، کشف‌ها و حتی زادروزها و درگذشت‌های دانشمندان و مخترعان تاثیرگذار جهان را در برمی‌گیرد. در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز ۲۴ فروردین برابر ۱۲ آوریل را ورق می‌زنیم.

***

اولین هرزنامه تجاری

 ۱۲ آوریل ۱۹۹۴ میلادی برابر با ۲۴ فروردین ۱۳۷۳ میلادی، اولین اسپم تجاری یوزنت (گروه‌های خبری) عرضه شد. دو وکیل از فینیکس، به نام‌های لارنس کانتر و مارتا سیگل، برنامه‌نویسی را استخدام کردند تا برنامه‌ای را برای ارسال همگانی تبلیغ آخرین فرصت برای ثبت‌نام لاتاری گرین‌کارت را ارسال کند و آن را تا حد امکان به گروه‌های خبری اطلاع دهد. چیزی که این دو وکیل را از موارد ثبت‌شده پیشین متمایز می‌کرد این بود که آن دو این واقعیت را که هرزنامه (اسپم) ساخته‌اند انکار نمی‌کردند و حتی به آن افتخار هم می‌کردند و معتقد بودند که این روشی عالی برای تبلیغ است. آنها حتی به نوشتن کتاب «چگونه در بزرگراه اطلاعاتی ثروتمند شویم: راهنمای چریکی همگان برای بازاریابی در اینترنت و سایر خدمات آنلاین» را نوشتند. آن دو قصد داشتند یک شرکت مشاوره راه‌اندازی کنند تا به افراد دیگر در ارسال آگهی‌های مشابه کمک کند، اما این کار هرگز انجام نشد.

۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

 موش دستکاری‌شده ژنتیکی

۱۲ آوریل ۱۹۸۸ میلادی برابر با ۲۴ فروردین ۱۳۶۷ خورشیدی، اولین حق ثبت اختراع ایالات متحده درخصوص شکل حیات پستانداران برای دو دانشمند دانشگاه هاروارد به نام‌های فیلیپ لدر و تیموتی استوارت برای موش دستکاری‌شده ژنتیکی صادر شد. آنکوماوس موشی بود که ژن‌هایش به‌گونه‌ای دستکاری شده بودند که به‌شدت مستعد ابتلا به سرطان پستان بود. یک مجله بزرگ مالی آن را محصول سال نامید. اگرچه حق ثبت اختراع متعلق به دانشکده پزشکی هاروارد بود، اما به‌دلیل اینکه با بودجه شرکت چندملیتی صنایع شیمیایی دوپون توسعه یافته بود، یک توافق تجاری اولیه، دوپون را مستحق دریافت مجوز انحصاری حق ثبت می‌‌کرد. اولین اختراع برای شکل حیات در ۳۱ مارس ۱۹۸۱ برای یک باکتری دستکاری‌شده ژنتیکی صادر شد.

۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

اسباب‌بازی‌ها در فضا

۱۲ آوریل ۱۹۸۵ میلادی برابر با ۲۴ فروردین ۱۳۶۴ خورشیدی، وقتی ماموریت 51-D شاتل فضایی دیسکاوری پرتاب شد، اولین اسباب‌بازی یویو را به فضا فرستاد. هدف از ارسال این یویو پلاستیک زرد رنگ دانکن امپریال، ژیروسکوپ و سایر اسباب‌بازی‌ها به فضا بررسی رفتار آن‌ها در ریزگرانش و مقایسه آنها هنگام بازی معمولی در سطح زمین بود. فضانورد دیوید گریگز این آزمایش‌ها را انجام داد و نشان داد که یویو بدون گرانش عادی نمی‌تواند درست کار کند و چرخش یویو را در حلقه انتهای رشته به خوبی حفظ کند. هنگام چرخش، ژیروسکوپ پایداری فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌داد و جهت محور خودش را یکسان نگه می‌داشت. یویو دیگری هم همراه با شاتل فضایی آتلانتیس طی ماموریت ۳۱ جولای ۱۹۹۲ به فضا رفت. پس‌از آن، سفر اسباب‌بازی‌ها به فضا باب شد. عروسک‌های بازی ویدیویی معروف پرندگان خشمگین، عروسک شخصیت آدم‌برفی اولاف در انیمیشن یخ‌زده و عروسک باز لایت‌یر، فضانورد انیمیشن داستان اسباب‌بازی ازجمله آنها است.

۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

اولین انسان در مدار زمین

۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی برابر با ۲۴ فروردین ۱۳۴۰ خورشیدی، یوری گاگارین به اولین انسانی تبدیل شد که دور زمین چرخید. فضاپیمای او وستوک-۱ دارای تجهیزات رادیویی، تلویزیونی و پشتیبانی حیاتی برای انتقال اطلاعات درباره وضعیت او بود. پرواز خودکار بود. کنترل‌های گاگارین قفل شده بود تا از کنترل دستی فضاپیما جلوگیری شود، اگرچه در مواقع اضطراری یک کد (عدد ۲۵) در یک پاکت مهروموم‌شده در اختیار او گذاشته می‌شد. نخستین جمله‌هایی که گاگارین به زمین مخابره کرد این بود: «پرواز به خوبی ادامه دارد، دید خوبی دارم، من زمین را می‌بینم، خیلی زیبا است». مدارگرد حامل یوری گاگارین پس از آنکه ۱۰۸ دقیقه با سرعت ۲۷هزار و ۴۰۰ کیلومتر در ساعت، یکبار زمین را دور زد، اولین فضانورد جهان را به سلامت به زمین بازگرداند. پس‌از ورود مجدد، گاگارین به‌دلیل مشکلی که در وستوک- ۱ به‌وجود آمده بود مجبور شد در نقطه‌ای بسیار دورتر از منطقه پیش‌بینی‌شده، عملیات پرتاب از فضاپیما را انجام دهد و با چتر فرود بیاید. گاگارین ۷ سال بعد در یک سانحه هوایی جان باخت.

۲۴ فروردین در دنیای علم چه خبر؟

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.