۱۹۳۶ پیوند عضو در نیمه اول ۱۴۰۲/توزیع باکس‌های انتقال ارگان در کشور

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در شش ماه اول سال ۱۴۰۲، در مجموع یک هزار و ۹۳۶ پیوند عضو در کشور صورت گرفته، از تهیه باکس‌های انتقال ارگان و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی خبر داد.

به گزارش آوای البرز، دکتر سعید کریمی – معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که اهدا عضو یک عمل نجات بخش و ارزشمند است، گفت: خوشبختانه در سال های اخیر با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و واحدهای فراهم آوری اعضا، میزان اهدا عضو به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: در شش ماه اول سال ۱۴۰۲، در مجموع یک هزار و ۹۳۶ پیوند عضو صورت گرفته که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. فرایند انتقال عضو پیوندی یک فرآیند پیچیده و چند وجهی است که نیاز به همکاری و هماهنگی چندین سازمان دارد.

کریمی با بیان اینکه می توان فرایند انتقال عضو پیوندی را تسهیل کرده و به افزایش اهدای عضو کمک کرد، به همکاری و هماهنگی سازمان‌های مختلفی از جمله هوانیروز، سازمان اورژانس کشور، سازمان اورژانس هوایی و مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها معاونت درمان وزارت بهداشت برای پیوند عضو و انتقال هوایی اعضای پیوندی اشاره کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی گفت: به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت برای نخستین بار اقدام به تهیه باکس‌های انتقال ارگان و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این باکس‌ها با ثبت درجه حرارت در طول مسیر، از زمان برداشت اعضا از اهداکننده مرگ مغزی تا زمان رسیدن به محل عمل پیوند عضو به گیرنده به کیفیت و بقای عضو پیوندی کمک می‌کند.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.