یک کلیشه دروغین در فوتبال ایران

میروسلاو بلاشویک ، سرمربی سابق تیم ملی ایران ، یک بار در برنامه 90 به عادل فردوسی پور گفت: “مردم ایران فوتبال را خیلی دوست دارند. “مانند مادری که فرزندش را خیلی دوست دارد ، به سینه خود فشار می آورد و خفه می شود!”

به گزارش آوای البرز ، احسان محمدی آذر ایران وی نوشت: “در هفته اول 9 اسفند 1377 ، سپاهان منتظر دیدار با پرسپولیس در اصفهان بود. مسئولان لیگ اعلام کردند که این بازی بدون تماشاگر برگزار خواهد شد ، اما این مسابقه برگزار نشد زیرا بسیاری از هواداران اصفهانی به نحوه بازی اعتراض کردند ، از رفتن تیم جلوگیری شد ، سپهانی جلوی اتوبوس افتاد ، فریاد زد و گفت که اعلام شکست 3 بر صفر خوب است ، اما ورزشگاه قبول نمی کند …. این تیم تصمیم گرفت گرمی را در راهروها نشان دهد و روی زمین نیفتد.

در نتیجه؟ پرسپولیس 3-0 پیروز شد. سپاهان در این مسابقه نه تنها 6 امتیاز از دست داد ، بلکه هفته بعد نیز در دقیقه 90 مقابل سوباهان دو امتیاز از دست داد و تیم عملاً تقسیم شد و از دور مسابقات قهرمانی کنار رفت. پیام نیاسمند دروازه بان سپاهان چندی پیش گفت: “ما به پرسپولیس باختیم اما می توانستیم مقابل پرسپولیس بازی کنیم …. بعد از آن تیم خیلی ناراحت شد و بازیکنان افسرده شدند. آقای گالنوی تمرینات را متوقف کرد …

حالا امیر گالنوی تیم را ترک کرده است. سپاهان تنها قهرمانی نبود که سهمیه آسیا را دریافت نکرد. آنها راه را برای پیروزی رقیب خود پرسپولیس هموار کردند. نسلی از بازیکنان نتوانستند افتخار کنند … چرا؟ دخالت غیرحرفه ای طرفداران دو آتشه در تصمیمات باشگاه!

دو فصل پیش تراکتورسازی یکی از بهترین شانس های قهرمانی را داشت اما آنها 3-1 به سپیدرود در این ایالت باختند. محسن فروزان دروازه بان این تیم یک گل ضعیف به ثمر رساند. قرار دادن این تیم در فوتبال ، شکست در هفته آینده در تبریز به پایکون ، سقوط هواداری از سکوها و شکست دادن مسعود شوجای ، اشکان دژاگا ، تنش ، دعوا … ، راه قهرمانی پرسپولیس هموار است! … دلیل؟ مداخله حرفه ای طرفداران دو آتشه در تصمیمات باشگاه ها!

برای مهمترین بازی دو سال اخیر ، پرسپولیس یک ماه دیگر فرصت دارد تا به فینال لیگ قهرمانان آسیا برود ، این تیم باید با آرامش تمرین کند ، بهترین تیم در شرق آسیا است ، سالها فوتبال بهتر و منظم تری از ما داشته و بسیاری از بازیکنان اصلی با این تیم مخالفت کرده اند. خلیل الزاده که شهامت کافی برای بوسیدن آرم باشگاهی را دارد که با کیفیت بازی قلب هواداران را ربود ، در برخی از دو آتش سوزی این باشگاه پشت سر آنها ایستاده و در فضای مجازی به مدیرعامل توهین می کند و مقابل باشگاه جمع می شود. اگر آنها بیش از هر زمان دیگری اعداد و ارقام می خواهند ، پاداش تورم برای آنها “حق” است! همین رفتار تیم را ناراحت کرد و اگر این اتفاق برای یک بازیکن بیفتد ، دیگران نیز ادعا می کنند. پرسپولیس الان روی تمرین تمرکز ندارد … چون؟ دخالت غیرحرفه ای طرفداران دو آتشه در تصمیمات باشگاه!

هر تیم دیگری در لیگ ، از نفت آبادان گرفته تا استقلال تهران ، می تواند لیستی از این نقاط عطف را ترتیب دهد. من بارها در ستایش و عشق طرفدارانم نوشتم. اما یک شبه سنت در ورزش ایران وجود دارد که به دنبال جلب حمایت و علاقه هواداران است: “هوادار همیشه حق دارد” چرا ، و هوادار “همیشه” بر چه اساسی درست است؟

علیرغم مشکلات مالی ، هواداران فوتبال ایران بدون شک در گرما و سرما به ورزشگاه هجوم می آورند و در استادیوم هایی که از این امکانات شرم دارند حضور می یابند. شکی نیست که فوتبال بدون تماشاگر کمی سرگرم کننده است ، اما چه کسی می گوید یک هوادار همیشه درست است؟ طرفداران در امور استراتژیک ، فنی ، مدیریتی ، مالی و باشگاهی چه اشرافی دارند؟ هواداران چقدر از تمایل بازیکنی و یا اینکه چگونه او مربی را با توهین و فحاشی “مجبور به بازی” با یک بازیکن خاص هدف قرار می دهد ، می دانند؟

میروسلاو بلاشویک ، سرمربی سابق تیم ملی ایران ، یک بار در برنامه 90 به آدل فردوسی پور گفت: “مردم ایران آنقدر فوتبال را دوست دارند ، روی سینه هایشان فشار می آورند و مثل مادری که بچه هایش را خیلی دوست دارد خفه می شوند!”

نزدیک به 20 سال بعد ، بسیاری از هواداران هنوز تیم مورد علاقه خود را به سینه هل می دهند ، تیم در حال مرگ است ، به طوری که بازیکن محبوب آنها اغوا می شود و با حمایت هواداران واقعی ، مجازی تصمیم می گیرد و او و تیم می میرند و در نهایت هوادار آسیب می بیند.

من می دانم که این کلمات برای هواداران دو آتش سوزی فوتبال تلخ است ، اما بخشی از ناکامی تیم های محبوب شما در همان حمایت احساسی و اغراق آمیز است ، به همان شیوه بازیکنان ، تحت همان فشار مربیان برای تصمیم گیری غیر فنی اما استرس زا. “شما احساس شرم می کنید ، رها شوید” تیم را کاهش داده و از بین می برد. ما تیم های مورد علاقه خود را بازپس خواهیم گرفت تا زمانی که یاد بگیریم به ریاکاری که “هواداران همیشه حق دارند” پایان دهیم. “خودت را بشناس!”

انتهای پیام