یازده روش موثر برای تصمیم‌گیری درست و قاطعانه

به گزارش آوای البرز، گابرانلاین او نوشت: افرادی هستند که زمان و انرژی زیادی را صرف ساده ترین تصمیمات می کنند و در نهایت آن را به خوبی مدیریت نمی کنند و همیشه از عواقب هر تصمیمی می ترسند، اما با چند استراتژی می توان فهمید که چگونه قاطعانه عمل کنید.

اول از همه باید به خاطر داشته باشید که همه تصمیمات ما کاملا درست نیست و بهترین نتایج حاصل می شود. شما باید یاد بگیرید که چگونه آگاهانه تصمیم بگیرید. هنگام تصمیم گیری، روش های زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید قاطعانه عمل کنید.

1. از شک و تردید فرار نکنید

گاهی اوقات افراد نمی توانند تصمیم درستی بگیرند زیرا از هرگونه عدم اطمینان یا شک می ترسند. در واقع، ممکن است در همان ابتدا مشخص نباشد که آیا تصمیمات ما درست است یا نادرست. وقتی انسان شک دارد می ترسد و نمی تواند تصمیم درستی بگیرد. این مشکل یکی از ویژگی های زیستی است که به انسان کمک کرد تا در عصر حجر زنده بماند. اگر مردم آن روز در هر کارشان شک نمی کردند، به قیمت جانشان تمام می شد. این احساس از عصر حجر وارد دنیای مدرن ما شده است. بنابراین باید یاد بگیرید هنگام تصمیم گیری، ترس از عدم اطمینان را کنار بگذارید. باید بدانید که همیشه نمی توانید تصمیمات درستی بگیرید و برخی از تصمیمات با یک درصد خطا گرفته می شوند.

2. برای خود محدودیت زمانی تعیین کنید

زمانی که با چیزی مواجه می شوید که نیازی به پاسخ فوری ندارد، برای خود محدودیت زمانی تعیین کنید. زمانی که دائما در حال تعلل هستید انجام کاری ممکن است سخت باشد. در عین حال، تصمیم گیری در آخرین لحظه و با عجله اغلب اشتباه می شود.

3. تا جایی که می توانید اطلاعات کسب کنید

برای تصمیم گیری قاطعانه، باید در مورد آنچه که قرار است تصمیم بگیرید، اطلاعات کافی داشته باشید. وقتی اطلاعات کافی در مورد یک موضوع داشته باشید و تمام زوایای آن را بررسی کنید، می توانید راحت تر تصمیم بگیرید.

4. مزایا و معایب تصمیم خود را فهرست کنید

اگر نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید و دائماً در مورد بهترین گزینه شک دارید، بهترین راه این است که جوانب مثبت و منفی تصمیمی را که می‌خواهید بگیرید، یادداشت کنید. در واقع با این کار تصویری از عواقب تصمیمی که می گیرید خواهید داشت، بنابراین تصمیم بهتری خواهید داشت و در عین حال می توانید گزینه های عینی تری را انتخاب کنید.

5. با دو گزینه به طور همزمان پیش بروید

برای تصمیم گیری قاطع می توانید به چندین گزینه فکر کنید. در واقع، اگر چیزی غیرعادی به ذهنتان خطور کند، باید در موقعیت خود تجدید نظر کنند. در این صورت، اگر یکی از موارد درست نیست، می دانید که گزینه دیگری برای حل مشکل خود دارید.

6. متعصب مذهبی نباشید

شما عواقب یکی را می دانید اما ممکن است دو گزینه دیگر را ندانید. در این مواقع ممکن است گزینه ای با اثر مطلوب بهترین گزینه نباشد و باید کمی ریسک کنید و گزینه دیگری را انتخاب کنید. در این مرحله نباید تعصب داشته باشید و فقط به یک تصمیم غیرقابل پیش بینی فکر کنید. خلاق باشید و به سراغ گزینه ای بروید که ممکن است واضح نباشد اما نتیجه ممکن است بهتر از انتخابی باشد که قبلاً می دانید.

7. تصمیمات خود را به خاطر بسپارید

در هر مورد، با وجود موانعی که به سختی می‌توانیم تصور کنیم، آن را تصرف کرده‌اند.» می‌توانید نتایج را در جایی بنویسید تا هر زمان که مجبور به گرفتن یک تصمیم سخت مشابه، بدون دردسر و اضطراب شدید.

8. بدانید چه زمانی به غرایز خود اعتماد کنید

درست است که منطق و اندازه گیری شرایطی نقش مهمی دارند، اما گاهی اوقات شهود شما کمک می کند. گاهی اوقات مهمترین تصمیمات زندگی به صورت غریزی گرفته می شود. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد یک موضوع می توانید قلب خود را ذکر کنید. اما اگر نمی توانید تصمیم بگیرید، اگر چیزی به ذهن شما نمی رسد، در حال حاضر با احساسات خود مطابقت ندارید، ممکن است به دلیل استرس بیش از حد، خستگی یا تفکر بیش از حد باشد. می توانید کمی پیاده روی کنید، به یک مکان آرام بروید و استراحت کنید یا بیشتر بخوابید. وقتی ذهن شما آرام باشد، عملکرد خوبی خواهید داشت و تصمیمات درست و قاطعی خواهید گرفت.

9. ارزش های خود را تعریف کنید

راه دیگر برای کاهش بار تصمیم گیری این است که چیزهایی را که در زندگی برای شما ارزش قائل هستید شناسایی کنید. اگر نمی دانید و مطمئن نیستید چه کاری باید انجام دهید و چه تصمیمی بگیرید، پس بر اساس ارزش های خود به خود بگویید، برای رسیدن به آنچه در زندگی برایم مهم است، چه تصمیمی بگیرم؟ با این طرز فکر می توانید راحت تر و بدون ترس تصمیم بگیرید.

10. از قبل برنامه ریزی کنید

برای همه چیز در زندگی خود از خرید لباس گرفته تا غذا خوردن برنامه ریزی کنید. به این ترتیب نه تنها باید انرژی ذهنی زیادی را صرف کارهای کوچک روزانه کنید، بلکه مجبور نیستید در مورد هر چیزی تصمیمات کسل کننده بگیرید. در عین حال برنامه ریزی در موضوعات مختلف به شما کمک می کند که سریع تصمیم نگیرید و در نتیجه احساس اضطراب نکنید.

10. از تصمیمات اشتباه نترسید

تصور نکنید که همه تصمیمات شما درست و کامل هستند. در واقع، دلیل دیگری که بیشتر افراد را از تصمیم گیری های حیاتی می ترساند این است که می خواهند تصمیماتشان کاملا درست باشد.

البته ترس از خطا به دو دلیل رخ می دهد:

اول اینکه ممکن است خاطرات بدی از اشتباهی داشته باشید که تاثیر بسیار بدی روی شما داشته است و حالا شما را می ترساند که دوباره تصمیم بگیرید.

دوم اینکه از کودکی به شما گفته اند که باید در کار موفق شوید و هرگز شکست نخورید و از تصمیم گیری می ترسید. اما باید به خاطر داشته باشید، اشتباهات و شکست ها بخشی از زندگی هستند. شکستگی معمولاً فرد را قوی تر و هوشیارتر می کند.

برای غلبه بر این دو مشکل تصمیمات کوچک، پیش پا افتاده و اشتباه بگیرید. به عنوان مثال، هنگام خرید یک ساندویچ، غذایی بخرید که رئیس شما دوست ندارد. مغز شما اکنون به شما می گوید منتظر عواقب آن باشید. اما قطعا می توانید ببینید که اتفاق بسیار بدی در حال رخ دادن نیست. یا به موقع به دندانپزشک نروید، کمی دیر کنید. مغز شما ممکن است به شما بگوید: “در حال حاضر به یک دندانپزشک جدید فکر کنید!” سپس متوجه می شوید که کاملا اشتباه کرده اید و جای نگرانی نیست. به این ترتیب می توانید ترس خود را از تصمیم گیری کاهش دهید.

با روش های فوق می توانید کم کم به خود و تصمیمات خود اطمینان پیدا کنید و در مورد مسائل مهم زندگی تان تصمیمات تعیین کننده بگیرید.

انتهای پیام/