یارانه ها حذف نشده بلکه از کالاها به فرد منتقل شده است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، سید جواد ساداتی نژاد در جلسه امروز کمیسیون های تخصصی مجلس گفت: سیاست سیاست بدی در اقتصاد ایران است که بیشترین آسیب را به بخش کشاورزی ایران وارد کرده است.

وی افزود: بسیاری از کشورهای دنیا به بخش کشاورزی یارانه می دهند؛ این یارانه ها یا به حلقه اول (تولیدکننده) یا به حلقه آخر (به مصرف کننده) یا به زنجیره تامین داده می شود؛ هیچ تجربه بیرونی در دنیا وجود ندارد. .

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اولین بار شاهد سیاست ارز ترجیحی و به عبارتی یارانه واردات هستیم؛ این به این دلیل است که در هیچ جای دنیا چنین سیاستی نداریم.

وی تصریح کرد: این سیاستی است که حتی اگر به بهترین شکل ممکن انجام شود تاثیرگذار نخواهد بود، بخش کشاورزی بیشترین آسیب را در حوزه ارزی اولویت داشته است.

ساداتی نژاد افزود: با این سیاست بهره وری در بخش کشاورزی حذف شده، رقابت از بین رفته و کمک های مالی و سرمایه گذاری از بخش حذف شده است زیرا یارانه به سمت واردات رفته و واردات ارزشمند شده است.

وی تاکید کرد: از زمان معرفی ارز ترجیحی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کاهش یافته، تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور ما آغاز و رونق گرفته است. زیرا تولید محصولات کشاورزی سودآور نبود.

یکی از مقامات ارشد دولتی گفت: بزرگترین فایده دموکراتیک کردن یارانه ها و حذف اولویت ها کشاورزی است.

به گفته ساداتی نژاد، در سیاست جدید یارانه حذف نمی شود، بلکه یارانه ها از منابع به سمت مردم سوق داده می شود و یارانه ها دیگر حذف نمی شود، اما به کالاها یارانه نمی دهند، بنابراین یارانه ها هدفمند می شود.