گوزن زرد ایرانی؛ پستانداری در معرض خطر انقراض

گوزن زرد رنگ ایران با نام علمی Dama Dama Mesopotamica شناخته می شود که برخی محققان آن را نژاد خاصی در ایران می دانند. گوزن های ایرانی دارای ارزش های اکولوژیکی ، زیبایی شناختی ، تحقیقاتی ، ژنتیکی و بوم گردی هستند ، اما در معرض خطر هستند.

به گزارش آوای البرزطبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست ، گوزن زرد ایرانی طبق قوانین این سازمان گونه ای در معرض خطر انقراض است. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز گونه های در معرض خطر را لیست می کند.

این گونه غالباً در جنگلها و دشتهای استان خوزستان سکونت دارد و اکنون به دلیل از بین رفتن زیستگاه طبیعی و شکار بی رویه و فقط توزیع طبیعی گوزن زرد در مناطق حفاظت شده دس و خارک ، جمعیت آن بسیار کاهش یافته است. محدود شده است. امروز ، جمعیت این گونه ها توسط متخصصان چندین منطقه ، از جمله دشت ناری ساری ، جزیره اشک ، منطقه حفاظت شده دنا و جزیره کابود دن ، داده می شود.

سایت گوزن زرد آرسنشن ، یکی از زمینه های پرورش گوزن زرد ایرانی ، مساحت آن 300 هکتار است. در جنگل خلیل بیگ ، در شرق شهر آرسن ، در شمال جاده آباد تاش در استان فارس واقع شده است. به گفته حسن ابراهیمی ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست در شهر آرسن ، استان فارس ، این سایت در سال 1390 رسماً با انتقال 7 گوزن زرد به بهره برداری رسید و اکنون 34 گونه از این گونه های نادر در آن زندگی می کنند. آماری که توسط افسران گشت ارشاد منتشر شد: آرسن اخیراً پنج گوساله را در سایت توانبخشی ، تولید مثل و اصلاح نژاد گوزن زرد ایرانی آزاد کرد.

طبق آخرین گزارش ها ، پس از انتقال از ایلام به این پارک ملی ، 17 راس سر زرد در پارک ملی دالاس 90 راس اعلام شده است.

گوزن های زرد ایرانی بیشتر شبانه هستند و از غروب خورشید فعالیت خود را آغاز می کنند. آنها گیاه خوار و نشخوارکننده هستند ، بو و ظاهر نسبتاً شدیدی دارند و از نظر اجتماعی زندگی می کنند. مردان مسن به گروههای جداگانه تبدیل می شوند و در طول فصل تولید مثل فقط با زنان جفت می شوند و پیرترین فرد تنها زندگی می کند.

گوزن زرد ایرانی دارای طول بدن 130 تا 200 سانتی متر و قد بدن 85 تا 100 سانتی متر است. نرها دارای شاخ های ضخیم و شاخه ای هستند که از 1 تا 2 سالگی شروع به رشد می کنند. تعداد شاخه های شاخی سن حیوان را تعیین می کند.

شاخه ها هر ساله در زمستان می ریزند و دوباره شروع به رشد می کنند. طول شاخه ها 50 تا 70 سانتی متر و شاخه ها 7 تا 20 سانتی متر طول دارند. در مردان مسن ، شاخ بسیار نازک می شود و گاهی شاخه ای نمی شود.

بدن گوزن زرد ایرانی از پشت و پهلوها با موهای کوچک به رنگ نارنجی مایل به قرمز پوشانده شده است. در هر دو طرف و پشت لکه های سفید وجود دارد که در هر دو طرف آن نوارهای سفید وجود دارد. در زمستان این لکه ها قابل تشخیص نیستند. موهای بدن در زمستان بلند و خاکستری است.

انتهای پیام