گلایه مدیرعامل مجمع ناشران از بی مهری صداوسیما به «کتاب باز»

در این نشست خبری اشاره شد:

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن گلایه از متولیان مطبوعات کشور، برخورد رسانه ها با برنامه «کتاب باز» را کم لطفی دانست.

گلایه مدیر عامل انجمن ناشران از بی توجهی صداوسیما به کتاب باز.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات گروه فرهنگ آنا، میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نشستی خبری به تشریح فعالیت های این انجمن پرداخت.

بر اساس این گزارش، مجمع ناشران انقلاب در طول این 12 سال نهال پرباری است و قابلیت به ثمر نشستن را دارد و در حوزه مدیریت و نشر تأسیس شده است.

** تغییرات در ساختار انجمن ناشران انقلاب اسلامی

وی در این جلسه با ارائه گزارشی از روند تغییر ساختار انجمن ناشران انقلاب اسلامی، توضیح داد: هیئت امنای انجمن ناشران انقلاب اسلامی ماموریت های این انجمن را در سال های گذشته تعریف کردند و هیات مدیره در سال های گذشته تغییر کرده است. در طول سال حتی محمد حمزاده، مدیرعامل، ناشر و یکی از سرسخت ترین حامیان ادبیات انقلاب اسلامی، سمت خود را به سامانی داد. از دیگر اعضای مجمع ناشران، مدیران شهید کاظمی، جمکران، مهرستان و … هستند. است امیدوارم در آینده نزدیک شاهد نسل بعدی کلیسا باشم.

رئیس مجمع ناشران انقلاب درباره تشکیلات مجمع و بخش رسانه گفت: ناشران، ناشران، همکاران ما در انتشارات، تشکل هایی مانند حوزه قلم و خبرنگاران، راهش همین است.

وی افزود: وظایف قوه مقننه 2 قسمت اصلی دارد. فضای رسانه ای مؤسسه شیراز، بخشی مربوط به مجمع است که در توزیع محصولات درگیر در فعالیت خود پخش می کند. ما همچنین یک دفتر نرم افزاری در مجمع داریم که در طول این سال ها با تلاش دوستان رکورد بسیار خوبی ارائه کرده است. خوشبختانه در 2 سال گذشته با تغییر مدیریتی، ترنگ توانسته است مشکلاتی را که قبلا داشت برطرف کند. دفتر نرم افزار «خاق» یکی از بسترهای انجمن ناشران انقلاب است.

نیلی با بیان اینکه یک هیئت علمی برای ساماندهی کارشناسی ایجاد کرده ایم و 40 هزار عنوان کتاب را بررسی کرده ایم، گفت: بسته های پیشنهادی، دوره های مطالعاتی، نقد و بررسی کتاب های زیادی و خروجی های محتوایی در سیستم نشر وجود دارد که نیاز به هیئت علمی دارد. یک مشکل بود، بنابراین خوشبختانه امسال شاهد این اتفاق هستیم.

رئیس مجمع ناشران انقلاب ادامه داد: تحول بعدی که در سال 1401 در مجمع ناشران اتفاق افتاد، احیاء و تجدید قوای ما در عرصه بین الملل بود، دفتر بین الملل ما در این سال تاسیس شد و ارتباط ما با مسلمانان و انقلابی ها شکل گرفت. مجمع ناشران. روابط بین المللی انجمن با ناشران مسلمان، انقلابی و مبارز و اتحادیه ناشران و نویسندگان سایر کشورها فعال شد.

وی افزود: موضوع بعدی مربوط به چیزی است که در سال 1395 داشتیم اما حذف شد، خوشبختانه دفتر توانمندسازی و آموزش کاربردی آن را احیا کرد و منجر به انتشار کتاب شد.

** برگزاری 40 کمپین بزرگ کتاب در سراسر کشور

رئیس مجمع ناشران انقلاب یادآور شد: مجمع ناشران تا به امروز حدود 40 کمپین بزرگ سراسری با 24 ناشر برگزار کرده است که مردم از این تعداد حدود یک میلیون و 850 عنوان کتاب خریداری کردند. اولین کمپین ما مربوط به ماه آنلاین سال 1392 بود که به بازیابی هویت دختران کمک کرد و خاطرات معصومه آباد در کمک به این مشکل نقش داشت.

وی درباره «شیراسه» گفت: مؤسسه «شیراسه» در مجموع 39 نظرسنجی بزرگ در حوزه فراگیری، توزیع یک هزار و 750 هزار نسخه کتاب با مشارکت 34 ناشر انجام داد. این کمپین بر اساس کتاب های “من زنده ام” و “تنها گریه می کنم” است که پس از انتقادات رهبری قوت گرفت. همچنین تکرار کمپین «خداحافظ سالار». در حال حاضر دومین کمپین «خداحافظ سالار» ایجاد شده به دلیل طغیان نفاق را راه‌اندازی کرده‌ایم که به بیش از 3 میلیون و 20 هزار نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه این کمپین ها با مشارکت چشمگیر «مهاجران سرزمین خورشید» انجام شد، تصریح کرد: آرم «کتاب و زندگی» با محوریت هویت دختران مسلمان ایرانی بود. کمپین های زیادی بر اساس کتاب «قهرمان» وجود دارد. و کتاب شارژ به نوجوانان و نسل آینده بیشتر بپردازد. یک استراتژی در نظر گرفت. امیدواریم این کمپین ها را در سال های آینده ادامه دهیم.

** بی توجهی رسانه ملی به «کتاب باز»!

رئیس مجمع ناشران انقلاب با اشاره به ایجاد شورای عالی کتاب سازمان صدا و سیما به عنوان پیگیری مرکز رسانه شیراز، ادامه داد: تعرفه فرهنگی ورود کتاب در حوزه بازرگانی را پوشش می دهد. تولید ویژه برنامه های کتاب. اولین مورد تأسیس برنامه «کتاب باز» بود. این دستاورد فکری مجمع ناشران انقلاب با تغییر جهت محتوایی، مشروط به بی عدالتی و بی عدالتی مدیران وقت صداوسیما مواجه شد.

** انجمن ناشران واسطه ای است که یک کتاب خوب را به خوبی تبلیغ کند

نیلی افزود: مهمترین بخش از مجموع افتخارات حاصل عملکرد نویسندگان و ناشران است. به عبارت دیگر ما فقط واسطه ای برای معرفی بهتر کتاب خوب هستیم. اصل خلقت مربوط به نویسندگان و البته قدرت ناشران است.

رئیس انجمن ناشران انقلاب گفت: جلسات و گردهمایی های فکری توسط اتحادیه صنفی برگزار می شود. بیش از 60 نشست با سمت های مختلف از جمله جلسات توجیهی در بخش های تولیدی، صنفی، ادبی و فکری و کاغذی برگزار شد. یکی از وظایف مجمع، برگزاری جلسات مشترک با اتحادیه کتاب عرب و اتحادیه ناشران سوریه است.

** جایزه ادبی فلسطین در لبنان برگزار شد

وی افزود: اولین جایزه ادبی فلسطین با محوریت انجمن به زودی در لبنان با همکاری انجمن پن شهرستان ادب و موسسه کتاب و ادبیات ایران برگزار می شود. کشورهای شرکت کننده در این جایزه اندونزی، لبنان، یمن، ترکیه و پاکستان هستند. “دومین جایزه اندرسگو” نیز برگزار شد و خوشحالم که با استقبال بهتری نسبت به اولی برگزار شد. آثار ارسالی به دبیرخانه غنی تر و پربارتر بود. حمایت از نویسندگان در این زمینه یکی از وظایف کلی ماست. ارتباط بین مراکز اسناد و ناشران و نویسندگان در منطقه منجر به تولید محصولات موثر شده است.

وی در پایان درباره سایر اتفاقات گفت: موضوع بعدی که مجمع ناشران انقلاب به آن رسیدگی کردند، بیسک زدایی از پهلوی و انتشار نادرست مطبوعات بود. هر چه مطبوعات بیگانه سعی در تمجید از حکومت پهلوی و تحریف تاریخ پادشاهی پهلوی داشته باشند، انگیزه نویسندگان ما بیشتر می شود. بزرگداشت بزرگان و انقلابیون از جمله علامه حسن زاده آملی، آیت الله ری شهری، آیت الله مصباح، مرحوم سعید تشری از پیشکسوتان دوران پهلوی و جهانگیر خسروشاهی برای افرادی چون علی برنامه ریزی می کنند. شاملو، ملابی، انصاریان، دویی. ، مؤید معروف به شعر سیدالشهداء (ع) اهل بیت را داریم.

انتهای پیام/