گسترده‌تر شدن اختلافات بین نتانیاهو و مقامات ارشد آمریکا درباره جنگ غزه

به گزارش آوای البرز، بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا به شدت از چاک شومر رهبر یهودی اکثریت حزب دموکرات در مجلس سنای این کشور انتقاد کرد.

چاک شومر که در طول سال‌های گذشته همواره از مدافعان سرسخت اسرائیل به شمار می‌آمده، در روزهای گذشته خواستار «تغییر راهبرد تل‌آویو در جنگ علیه غزه» شد و بنیامین نتانیاهو را «یک مانع» در این مسیر توصیف کرد. وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و تعیین یک دولت جدید به جای دولت ائتلافی نتانیاهو شد.

بنابراین گزارش نتانیاهو در مصاحبه با این رسانه تصویری آمریکایی در ویژه برنامه «State of the Union » به شدت از شومر انتقاد کرد.

وی در این گفت‌وگو گفت: جالب نیست تا به سراغ دموکراسی هم مانند خود رفته و تلاش کنیم تا رهبر منتخب (مردم) را با فرد دیگری جایگزین کنیم، این چیزی است که اسرائیل و عموم اسرائیلی‌ها خود انجام می دهند؛، چرا که ما به مانند یک جمهوری متزلزل نیستیم.

نتانیاهو با نادیده گرفتن جنایات دهشتناک ضد بشری که طی ۱۶۳ روز جنگ علیه غزه مرتکب شده و همچنان ادامه دارد، با تاکید بر سیاست های خونبار خود افزود: اکثریت اسرائیلی ها از سیاست های دولت (کابینه) من حمایت می کنند، این یک دولت در حاشیه نیست. این عملیات ها در واقع نشان دهنده سیاست های مورد حمایت اکثریت عموم بوده و چنانچه سناتور شومر با این سیاست‌ها مخالفت است، با من مخالفت نمی‌کند بلکه در واقع با مردم اسرائیل مخالفت می کند.

تارنمای خبری سی ان ان نوشت: با وجود موضع نخست وزیر اسرائیل، انتقادات فزاینده ای از رویکرد وی در آمریکا و دیگر کشورها وجود دارد، این درحالی است که موقعیت وی در میان برخی از رای دهندگان اسرائیلی نیز شکننده شده است، درهمین حال هزاران معترض شنبه شب در خیابان‌های تل‌آویو و بیت‌المقدس در ۲ گروه جداگانه، خواهان استعفای دولت و آزادی اسرا در غزه شدند.

حمایت رییس جمهور آمریکا از تغییر رهبری اسرائیل

به گزارش ایرنا، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از چاک شومر که بشدت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی شده است، حمایت کرد و مواضع رهبر سنا را ستود.

بایدن گفت که شومر به عنوان بالاترین مقام یهودی آمریکایی در نظام سیاسی آمریکا «سخنرانی خوبی» در مورد اسرائیل کرد، من فکر می‌کنم که او در مورد یک نگرانی جدی سخن گفت که بسیاری از آمریکایی‌ها نیز با آن موافقند.

شومر پیش تر در شدیدترین انتقاد علنی یک مقام آمریکایی از نتانیاهو، خواستار برگزاری انتخاباتی در فلسطین اشغالی برای تعیین نخست‌ وزیر جدید رژیم صهیونیستی به جای او شد.

شومر که بلند پایه‌ترین مقام یهودی در آمریکا است، در اظهاراتی در صحن مجلس سنا گفت: ائتلاف نتانیاهو بعد از هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) دیگر هیچ تناسبی با نیازهای (رژیم) اسرائیل ندارد.

وزارت بهداشت غزه شمار شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به منطقه نوار غزه از هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) تا به امروز (۲۸ اسفند ۱۴۰۲) را ۳۱ هزار و ۶۴۵ نفر و آمار مجروحان این جنایات را ۷۳ هزار و ۶۷۶ تن اعلام کرد.

311311

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.