گزارش| کارزار هماهنگ غربی‌ها درباره قصد روسیه برای حمله به اوکراین

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز، دولت کی یف با حمایت کشورهای غربی به ویژه اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به فعالیت های تحریک آمیز خود در مرزهای عمومی با روسیه ادامه می دهد. در عین حال، مسکو بارها حملات نظامی اوکراین به شهروندان خود را محکوم کرده و خواستار حل تنش ها از طریق توافق مینسک شده است.

دولت اوکراین در سال های اخیر تحت عنوان مبارزه با مبارزات آزادی در شرق کشور، نیروها و تجهیزات نظامی سنگین و نیمه سنگین را در نزدیکی مرز روسیه مستقر کرده است. در مقابل، ارتش روسیه بخشی از نیروهای نظامی خود را برای آمادگی برای اقدامات تحریک آمیز در مرز غربی کیف و متحدانش مستقر کرده است.

ماریا ساخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت که اوکراین همچنان به انتقال توپخانه سنگین به منطقه دونباس برای مقابله با ساکنان منطقه خودمختار طرفدار روسیه ادامه می دهد. این بر اساس توافقنامه مینسک انجام می شود.

ساخارووا بار دیگر تاکید کرد که دولت کیف نباید از راه حل نظامی استفاده کند و غیرنظامیان را بمباران نکند، بلکه باید اختلافات را از طریق گفتگو و صلح حل کند.

جاسوسی غرب برای استفاده از درگیری روسیه و اوکراین

در این میان کشورهای غربی به ویژه آمریکا از این درگیری به عنوان فرصتی برای اعمال فشار بیشتر بر روسیه استفاده کردند. رسانه های آمریکایی اخیرا گزارش دادند که روسیه قصد دارد در اوایل سال آینده به اوکراین حمله کند. به گفته ساخارووا، حتی اوکراینی‌ها نیز چنین گزارش‌هایی را «اطلاعات نادرست» توصیف کردند، اما بعداً نظر خود را تغییر دادند و از این ادعا حمایت کردند.

واشنگتن پست امروز (پنجشنبه) با انتشار گزارشی از طریق ماهواره مدعی شد روسیه در حال افزایش تجهیزات نظامی و نظامی خود در نزدیکی مرز اوکراین است. بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتی، یک حمله در مقیاس بزرگ با حضور 175000 سرباز روسی، که برخی از آنها ذخیره هستند، وجود دارد. این روزنامه با استناد به تحلیل های اطلاعاتی مدعی شد که در حال حاضر 70000 نیروی روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند و برخی تجهیزات نظامی روسیه برای آموزش از سیبری به منطقه منتقل شده است.

واشنگتن پست در گزارش خود تصاویر ماهواره ای از تجهیزات نظامی روسیه در منطقه یلنیا را منتشر کرد که این روزنامه مدعی است فاصله چندانی با مقر یگان موتوری 144 روسیه در نزدیکی مرز اوکراین ندارد. در عین حال، منطقه یلنیا نزدیک به مرز بلاروس و 200 کیلومتر با مرز اوکراین است.


واشنگتن پست ادعا می کند که تصاویری از استقرار نیروها و تجهیزات نظامی روسیه منتشر شده است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که روسیه حق استقرار نیرو در هر نقطه از مرزهای روسیه را دارد، اما حضور ناتو در مرز روسیه موجه نیست.

مسکو نسبت به ادامه درگیری اوکراین هشدار داد

خبرگزاری تاس روسیه امروز (پنجشنبه) گزارش داد که درگیری ها در شرق اوکراین در حال افزایش است اما هرگونه اقدام مقامات اوکراینی برای حل و فصل نظامی مناقشه خنثی خواهد شد.

گراسیموف در میان دیگر دیپلمات‌های نظامی هشدار داد: «ارسال هلیکوپتر، پهپاد و هواپیما به اوکراین، مقامات اوکراینی را به اقدامات غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک سوق می‌دهد». کیف به تعهدات توافق مینسک عمل نمی کند.

یک مقام ارشد نظامی روسیه افزود: «نیروهای مسلح اوکراین استقرار سامانه‌های موشکی ضد تانک و پهپادهای ترکیه را آغاز کرده‌اند». در نتیجه، تنش ها در بخش شرقی کشور در حال حاضر بدتر شده است.

او گفت که کشورهای ناتو توجه زیادی به حرکت نیروها در خاک روسیه دارند. جابجایی سربازان برای آموزش نظامی در همه کشورها رایج است. نیازی به اعلام فعالیت نظامی در داخل کشور نیست. گزارش های رسانه ها مبنی بر آماده شدن روسیه برای حمله به اوکراین نادرست است.


والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه

مقام نظامی اوکراین: بدون کمک کشورهای غربی نمی توانیم با تجاوز روسیه مقابله کنیم

کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین که مدعی اشغال اوکراین توسط روسیه در ماه‌های ابتدایی سال 2022 بود، روز پنجشنبه به نیویورک تایمز گفت: متأسفانه اوکراین باید در این زمان واقع‌بین باشد. ما منابع نظامی کافی برای مقاومت در برابر حمله تمام عیار روسیه را بدون حمایت قدرت های غربی نداریم.»

این مقام اوکراینی با ارائه تصویری تلخ از حمله روسیه گفت که حملات هوایی و موشکی به سمت زاغه های مهمات و نیروهای اوکراینی به سرعت ارتش اوکراین را تضعیف کرده و مسئولیت ادامه جنگ با فرماندهان خط را بر عهده می گیرد. رهبری کیف نمی‌توانست پشتیبانی دفاعی و منابع خط مقدم را برای مبارزه به تنهایی بسیج کند. تا آخرین گلوله بدون کمک بجنگید، سپس با دست برهنه.

نیویورک تایمز به نقل از رابرت لی، کارشناس ارشد نظامی آمریکایی و روسی، گفت: “اگر روسیه واقعاً بخواهد از توانایی های سنتی خود فرار کند، می تواند در مدت زمان کوتاهی صدمات زیادی وارد کند. آنها می توانند شرق اوکراین را نابود کنند. ارتش در سی تا چهل دقیقه.”

بایدن: ایالات متحده گفته است که به روسیه حمله یکجانبه نخواهد کرد

یک روز پس از تماس تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در شامگاه چهارشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از نیروی نظامی یکجانبه علیه روسیه استفاده نخواهد کرد و نیروهای آمریکایی را برای تحت فشار قرار دادن روسیه برای یافتن راه حل مستقر خواهد کرد. اوکراین استفاده نمی شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعزام نیرو به اوکراین به خبرنگار گفت: این گزینه روی میز نیست. ما تعهد اخلاقی و قانونی به متحدان خود در ناتو در صورت حمله داریم که تعهدی مقدس است، اما به اوکراین تسری نمی‌یابد».

وی مدعی شد که در صورت اشغال اوکراین از سوی روسیه، از ما خواسته می شود تا حضور خود را در ناتو به ویژه در بخش شرقی این کشور افزایش دهیم. [این اتحاد] ضمانت. علاوه بر این، من به صراحت اعلام کرده‌ام که برای اوکراینی‌ها مصونیت ایجاد می‌کنیم.»

بایدن گفت که به زودی با روسیه و اعضای ناتو برای رسیدگی به نگرانی های مسکو دیدار خواهد کرد.

با این حال، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه مسکو روز پنجشنبه گفت که مسکو هیچ اطلاعاتی در مورد دیدار بایدن با مقامات روسیه و ناتو ندارد.

این مقام روسی گفت: «هنوز تصمیمی گرفته نشده است. اعلامیه های یکجانبه آمریکا برای ما واقعیت جدیدی ایجاد نمی کند. آنها فقط یادآوری اصل مهمی هستند که باید با قاطعیت به این موضوع رسیدگی شود.»


سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه

اروپایی ها در ناوگان عقب نماندند

پس از اینکه بایدن اعلام کرد در صورت حمله روسیه به اوکراین نیرو نمی فرستد، دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در لندن گفت که کی یف از متحدان اروپایی انتظار دارد اگر واشنگتن نیرو به کشورش اعزام نکند. برای نجات.

کولبا گفت: «ما خودمان در حال جنگیدن با این جنگ هستیم. ما بلدیم بجنگیم ما به قدرت های خارجی نیاز نداریم که برای ما بجنگند، اما قدردان هر چیزی هستیم که ارتش ما را تقویت کند.»

لیس ترز، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در پیامی توئیتری نوشت: من با دیمیتری کولبا ملاقات کردم تا درباره حمایت از اوکراین در مواجهه با خشونت روسیه صحبت کنم. ما توافقنامه ای را برای تقویت همکاری در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی امضا کردیم.

وی تاکید کرد که حمله روسیه به اوکراین یک “اشتباه استراتژیک” بود و روسیه “باید به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد.”


لیس تراس وزیر خارجه بریتانیا با وزیر خارجه اوکراین دیدار کرد

از سوی دیگر کشورهای اروپایی مخالف پروژه رولینگ استریم 2 که قرار است گاز اروپا را از طریق روسیه تامین کند، از فرصت استفاده کرده و پروژه ساختگی حمایت از اوکراین را لغو کردند.

در همین راستا، دولت لهستان روز پنجشنبه اعلام کرد که زمینه کافی برای آغاز تحقیقات ضدانحصاری فوری در مورد گازپروم، اپراتور پروژه نورد استریم 2 را دارد.

اولاف شولتز، صدراعظم جدید آلمان در اولین روز کاری خود در روز چهارشنبه ادعا کرد که حمله روسیه به اوکراین عواقبی برای پروژه خط لوله روسیه خواهد داشت. همزمان دولت سابق آلمان از این خط لوله حمایت کرد و از تحریم های آمریکا انتقاد کرد

انگلیسی ها علاوه بر اعلام حمایت از اوکراین، علیه بلاروس متحد روسیه نیز موضع گرفتند. بلاروس و لهستان مدت‌هاست که بر سر بحران پناهجویان با یکدیگر اختلاف دارند. ایندیپندنت می نویسد که نیروهای انگلیسی نیروهای بیشتری را برای جنگ با بلاروس به لهستان و لیتوانی می فرستند.

ماریا ساخارووا در یک کنفرانس مطبوعاتی امروز از لهستان خواست در رابطه با رفتار با پناهجویان در مرز بلاروس مطابق با اصول حقوق بشر عمل کند. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از استفاده مرزبانان لهستانی، عمدتاً زنان و کودکان، از “گاز اشک آور و مواد شیمیایی” علیه پناهجویان ابراز تاسف کرد.

انتهای پیام/