گزارش| تجارت سلاح، عرصه پنهان درگیری آمریکا و فرانسه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز، اخیرا امارات متحده عربی تهدید کرده است که قرارداد 23 میلیارد دلاری خرید جنگنده های اف-35 از آمریکا را لغو خواهد کرد. تهدید امارات پس از ممانعت آمریکا از اجرای به موقع این توافق است و امارات قصد دارد به زودی جایگزینی برای این جنگنده بیابد.

الجزیره گزارش می دهد که قرارداد Oax و تصمیم استرالیا برای لغو قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه اخیرا روابط آمریکا و فرانسه را بدتر کرده است.

آیا پاریس سه ماه پیش آمریکا را سیل کرد؟

اما اکنون سوال این است که آیا واشنگتن سه ماه پیش توانسته بود پاریس را دو فوتی پر کند تا شهرت خود را به عنوان یک تولید کننده و صادرکننده تسلیحات در سطح جهانی حفظ کند و به شرکای خود واگذار کند.

این سوال پس از آن مطرح شد که امارات متحده عربی مدت کوتاهی پس از فسخ قرارداد 17 میلیارد دلاری ابوظبی با فرانسه برای خرید 80 جت جنگنده رافال، تهدید به لغو قرارداد خرید جنگنده‌های F-35 کرد.


تولید جنگنده های لاکهید مارتین آمریکا F-35

در همین حال، وزارت نیروهای مسلح فرانسه از نهایی شدن فروش ناوهای جنگی به یونان در قالب یک قرارداد 5 میلیارد دلاری خبر داده است، در حالی که ایالات متحده و یونان به دنبال توافق هستند.

در همان زمان، وزارت نیروهای مسلح فرانسه اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا به یونان قدیمی است و پیشنهاد آمریکا در مذاکرات با یونانی ها مطرح نشده است.

وزارت امور خارجه پیشتر اعلام کرده بود که با فروش اولیه چهار کشتی جنگی و تجهیزات آنها به آتن طی قراردادی 7 میلیارد دلاری موافقت کرده است.

کارشناسان معتقدند دو قرارداد اخیر فرانسه با یونان و امارات را نمی توان با توافق ناموفق با استرالیا مقایسه کرد.

فرانسه از ائتلاف نظامی جدید آمریکا در اقیانوس هند خارج شد

اخراج پاریس از قرارداد زیردریایی هسته‌ای استرالیا میلیون‌ها دلار برای خزانه‌داری هزینه داشت و فرانسه از اتحاد نظامی جدیدی که ایالات متحده در نظر دارد در اقیانوس هند بسازد، خارج شد.

حسنی عبیدی، مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات عربی در ژنو گفت که فرانسه هیچ قصدی برای انتقام از آمریکا ندارد و نمی‌خواهد علیه آمریکا انتقام بگیرد. یونان و امارات به دنبال بازگرداندن اعتبار صنعت نظامی گسترده خود هستند که به دلیل شکست قرارداد زیردریایی استرالیا به شدت متزلزل شده است.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که آیا توافق تاریخی فرانسه با امارات می تواند تحت نظارت آمریکا و اشاره پنهانی به این کشور انجام شود، گفت: این کاملا درست است و نشانه هایی وجود دارد که توافقی بین واشنگتن و پاریس حاصل شده است. در دیدار بایدن و مکرون، پاریس به خوبی می‌داند که واشنگتن در حال بررسی تامین جت‌های جنگنده F-35 در زمانی است که فرانسه باید تامین‌کننده اصلی تجهیزات نظامی برای این کشورها از جمله یونان، مصر و امارات باشد. کشورهایی دارد.»

ابراهیم منصور، کارشناس مطالعات راهبردی و روابط بین الملل در پاریس، معتقد است که توافق اخیر فرانسه با امارات یک معامله پرسود برای تسلیحات فرانسوی است.

او گفت که در روابطی مانند روابط آمریکا و فرانسه نمی توان صحبت از انتقام یا ضرب و شتم کرد. فرانسه نمی‌توانست بدون نادیده گرفتن واشنگتن برای فروش هواپیمای جنگی به امارات به توافق برسد، زیرا آمریکا اگر می‌خواست می‌توانست این معامله را مسدود کند و داوطلبانه آن را ببندد.

اقدام یونان برای امضای قرارداد کشتی جنگی با فرانسه پیامی مستقیم به واشنگتن بود و فرانسه در آن دوره که این کشور در بحران با ترکیه تنها مانده بود، از آتن پیروی کرد.

به واشنگتن فشار بیاورید

توافق آمریکا و امارات در مورد جنگنده‌های F-35 که با توافق بین کشتی‌های جنگی فرانسه و یونان در تناقض است، پس از تغییر دولت آمریکا موضوع بحث‌هایی بوده است.

دولت جدید ایالات متحده به رهبری جو بایدن از ترس جاسوسی چین از فناوری پیشرفته ایالات متحده تصمیم گرفته است در فروش جنگنده های پیشرفته خود محتاط تر عمل کند.

مطمئناً ادعا می‌کند که ایالات متحده نگرانی‌های امنیتی و حقوقی از سوی امارات و عربستان سعودی در مورد جنگ علیه یمن دارد و برخی از دموکرات‌ها در کنگره قبلاً به دنبال جلوگیری از توافق برای فروش جنگنده‌های F-35 بودند. امارات متحده عربی ..

تعهد آمریکا به تسلط نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که امارات باید سلطه نظامی اسرائیل در خاورمیانه را حفظ کند، اگرچه روابط با رژیم صهیونیستی به حالت عادی بازگشته است.

پس از همه پیچیدگی ها و تضمین های ارائه شده از سوی ایالات متحده، ابوظبی شرایط خسته کننده واشنگتن را محکوم کرد و گفت که از قصد خود برای خرید جنگنده های F-35 کناره گیری می کند.

یک مقام اماراتی اخیرا گفت که امارات به ایالات متحده اطلاع داده است که مذاکرات در مورد خرید جنگنده های F-35 را تعلیق می کند و این تصمیم منجر به بررسی الزامات فنی، محدودیت های عملیاتی و تجزیه و تحلیل هزینه و فایده خواهد شد. می شد.”

حسنی عبیدی گفت: تهدید امارات مبنی بر لغو خرید اف-35 از سوی آمریکا به نفع فرانسه خواهد بود و این کشور اروپایی می تواند به شریک استراتژیک و وفادار امارات افتخار کند و موضوع عدم کنار گذاشتن آن را مطرح کند. فقط دوستان در منطقه

اما در عین حال فراموش نکنیم که تمهیدات امنیتی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات، سیستم های آمریکایی است و پاریس به خوبی از این موضوع آگاه است و پر کردن این شکاف برای فرانسه دشوار است. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به خوبی می دانند که رهایی از چتر امنیتی آمریکا دشوار است.

وی گفت: در مواجهه با برخی بحران‌های مکرر ناشی از تغییر دولت‌های آمریکا، برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس تلاش می‌کنند از روابط خود با کشورهایی مانند امارات، فرانسه، چین و روسیه به عنوان نفوذی علیه خود استفاده کنند. آنها باید از واشنگتن استفاده کنند. آنها به خوبی می دانند که پیام این فعالیت ها مستقیم و سریع به واشنگتن می رسد.

انتهای پیام/.