کشف راز مخفی و ترسناک جادوگران افسانه‌ای مصر باستان از زندگی پس از مرگ

کشف راز مخفی و ترسناک جادوگران افسانه‌ای مصر باستان از زندگی پس از مرگ

باستان شناسان مصری به تازگی پاپیروسی را کشف کردند که حاوی طلسم‌های از کتاب مردگان تمدن مصر باستان است.

خبرگزاری آوای البرز- گروه علمی و فناوری؛ کاوشگران مصری طی جدیدترین بررسی‌های خود برای اولین بار موفق به کشف پاپیروسی باستانی به طول ۱۶ متر شدند. این پاپیروس در شهر اموات بزرگ «متف» کشف شد که محلی پیرامون پایتخت مصر باستان است، منطقه‌ای که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.

برمبنای گزارش یورونیوز دانشمندان ابتدا بر این باور بودند که طومار‌های باستانی نگاشته شده روی پاپیروس‌ یا قرطاس‌ها تنها ۹ متر طول دارد، اما پس از بازسازی نمونه‌های تازه کشف شده و ترجمه کامل آن، مشخص شد که در واقع اندازه آنها ۱۶ متر است.

دوشنبۀ گذشته مصادف با روز باستان‌شناسان بود که مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر خبر کشف این پاپیروس خارق‌العاده را اعلام کرد.

وی در ادامه افزوده است که پاپیروس کشف شده در سقاره، در لابراتوار مرمت موزه «تحریر» مصر بازسازی شده و «پاپیروس وزیری» لقب گرفته است.

کشف جدید باستان شناسان اولین نمونه‌ای در نوع خود است که یک مصری کشف کرده، نام وزیری نیز بر همین اساس به این یافتۀ جدید باستانی اطلاق شده است.

محتویات این پاپیروس ۱۶متری شامل بخش‌هایی از کتاب مردگان فرعونی است که در یکی از ۲۵۰ تابوت دفن شده در گورستان باستانی سقاره کشف شده بود. کتاب مردگان، نسخه مصوری از دست‌نوشته‌ها شامل اوراد و طلسم‌هایی است که در دوره مصر باستان برای کمک به متوفیان در زندگی پس از مرگ در آیین خاکسپاری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کشف این بخش‌ از طلسم‌های کتاب مردگان مصر باستان به احتمال زیاد پنجره‌های جدید و شگفت‌انگیزی از زندگی مردمان رازآلود این تمدن را پیش‌روی باستان شناسان پرسشگر باز خواهد کرد که آن‌ها را برای شناخت باورهای مردم این تمدن دربارۀ زندگی پس از مرگ یاری خواهد کرد.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف