کامبیز درمبخش به خاک سپرده شد / هنرمندی که تا لحظه مرگ، جوان باقی ماند

به گزارش خبرگزاری آوای البرز؛ مراسم تشییع پیکر کامبیس درمبک کاریکاتوریست ارشد امروز سه شنبه ۱۸ آبان از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

این مقاله را نیز بخوانید:

ترکیب مقباغ مانند شجریان تکراری نیست.

مجری مراسم هادی حیدری، کاریکاتوریست بود. کورونا در غم از دست دادن یکی دیگر از هنرمندان کشورمان گفت: استاد اندیشه های رنگ و یکی از مهم ترین قله های هنر معاصر ایران، استاد کامبیس دربخش در سن ۷۹ سالگی در حسرت دنیای نقاشی درگذشت. کشور.

او از آن زمان ادامه می دهد مجید رجبی – معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران دعوت به سخنرانی رجبی معمر با اشاره به اینکه هنرمند بزرگی بود، گفت: او مردی با شخصیت و همیشه آماده دستگیری هنرمندان جوان بود، بسیار حساس و متفکر بود و از دست دادن ایشان مایه تاسف و اندوه خانواده هنر است. .

مجری این برنامه حیدری است احمد عربانی، کاریکاتوریست ارشد یکی از دوستان قدیمی کامبیز از من دعوت کرد تا موعظه کنم.

عربانی می گوید: «این پسر شیرازی که تا آخرین لحظه عمرش 18 ساله بود، عاشقی خستگی ناپذیر بود که مرکب قلمش تمام نشد. گاهی به دنبال ایده می گشت، گاهی با علامت سوال. شاید بهتر است بگوییم که ایده ها از او پیروی کردند. درست مثل حافظ. گاهی اوقات با اعضای ناسازگار زندگی می کرد، اما هرگز خمیرمایه نمی کرد. با غرور رابطه خوبی نداشت و شهرت خاصی به هنرهای تجسمی بخشید. او هنر کاریکاتور را به ایران معرفی کرد و در کنار جوایزی که دریافت کرد، درهای موزه های مهم جهان را به روی آثارش گشود و ایران را به یکی از بزرگان هنر کاریکاتور تبدیل کرد. در سال 1382 مانند پرنده ای که به لانه خود بازمی گردد، در مجله گل آقا مشغول به کار شد و خیلی زود بال و بالش باز شد. دشمنان متفقین قصد داشتند استاد را به ورطه خطرناکی بیاندازند، اما کیومرث صابری دوباره استاد را نجات داد. دارمکش به جز حضور در نمایش های مختلف ممنوعیت را رفع نکرد، آثارش را در قالب کتاب های فاخر منتشر کرد و جاودانه کرد تا مورد استفاده همه حتی کودکان باشد.

سید مسعود شجاعی طباطبایی، کاریکاتوریست و گرافیست همچنین پیام تسلیت دو هنرمند خارجی منتشر شد.

هیکابی دمیرچی و بولیگان در این مراسم دو هنرمند حضور داشتند که فایل صوتی تعزیه را پخش و به طباطبایی ترجمه کردند.

پیام تسلیت دمیرچی این بود:

از اینجا، ترکیه، به همه دوستان، همکاران کاریکاتوریست و مردم ایران سلام می‌کنم. کامبیس دربخش یکی از بهترین کاریکاتوریست های قرن امروز به دست تورهان سلجوقی ایران گم شد. میدونم یعنی چی می دانم که دیگر کاریکاتوریست های ایرانی راه کمبیز را ادامه خواهند داد و ما را به آینده امیدوار خواهند کرد. ملاقات با کامبیز یکی از افتخارات زندگی من است. او مهربان و انسان دوست بود. ما هرگز تو را فراموش نخواهیم کرد. این ضایعه را به جامعه کاریکاتوریست ها و کاریکاتوریست های ایران و جهان تسلیت می گویم.

سخنان تسلیت بولیگان این بود:

“من در سال 2011 با کامبیز در استانبول ملاقات کردم. هر دوی ما برای حضور در هیئت داوران برای یک مسابقه بزرگ دعوت شدیم. اولین بار بود که او را می دیدم. من خودم را متواضع، مهربان، خوشحال و خیلی سریع می دیدم که بدون توجه به این موضوع، دوست شدم. از زبان چند روزی با هم بودیم و بعد در یک محیط مجازی با هم ارتباط برقرار کردیم و در سال 2014 اتفاق جالبی در پاریس افتاد که برای اولین بار شرح می دهم.برای جشنواره و روز قبل به پاریس رفتیم. در مراسمی که در پاریس بودیم، من و همسرم در حال خروج از هتل بودیم که باران شدیدی بارید و در یک کافه پناه گرفتیم. یادم می آید که به شکلی بودم و بیش از دو نفر می توانستند آنجا بنشینند. در حالی که من و همسرم روی یک نیمکت نشسته بودیم، یک زوج دیگر آمدند و کنار ما نشستند. به فردی که روبرویش نشسته بود نگاه کردم. خیلی شبیه دربخش بود. مطمئن نبودم که او بود یا نه. ناگهان به من نگاه کرد و پرسید: بولیگان؟! ما خوش شانس بودیم که با هم آشنا شدیم و درباره دلیل آمدنمان به پاریس و حرفه های دیگر صحبت کردیم. چه تصادفی! کامبیز گفت فردا نمایشگاهی از آثارش در آنجا برگزار خواهد کرد و از من دعوت کرد که از آن بازدید کنم. شب بارانی بعدی افتتاحیه نمایشگاه قطب نما و نمایش فیلم من برای اولین بار انجام شد. با دوستانم صحبت کردم و آنها به من گفتند که قرار مهمی دارم و نمی توانم در فیلم بمانم. آن شب، کامبیس ما را با شادی کامل پذیرفت، چه شب دلپذیری از اتفاقات ناگهانی زندگی. “خداحافظ، دوست عزیز من، کامبیس!”

هادی حیدری متوالی ابراهیم حقیگی، گرافیست، عکاس، دوست مرحوم دربخش برای سخنرانی روی صحنه دعوت شد.

ابراهیم حقیگی، طراح گرافیک، عکاس و کارگردان هنری در این مراسم گفت: دمبخش همکاران خود را به پزشکانی تشبیه کرد که بیماری های جامعه را تشخیص می دهند، هر بار که به قلم و کاغذ در ملاء عام یا خصوصی می رسید انزال می کرد. بنابراین اگر یک خط روی کاغذ بکشید، می توانیم آن را به Combis نسبت دهیم.”

نیکنام حسینی پور (مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت)، هادی مسافری (مدیرکل هنرهای تجسمی)، محمود شالویی (سرپرست معاونت هنری)، سید مسعود شجاعی طباطبایی (مرکز هنرهای تجسمی)، مشاور مرکز هنرهای تجسمی وزیر) مدیران در این مراسم حضور داشتند.

کامبیس درمکش که اخیراً از بیماری عروق ویروس کرونا قلب رنج می برد، روز شنبه 15 آبان 1400 در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

کامبیس در دمکش به خاک سپرده شد / تا زمان مرگ جوان ماند

58259