چگونگی شکل‌گرفتن یک کاراکتر محبوب انیمیشنی

این مستند طولانی 34 دقیقه ای از سخنرانی Baslightier الهام گرفته شده است. این فضانورد که با مجموعه انیمیشن «داستان اسباب بازی» (تا بی نهایت و فراتر از آن) قهرمان جهان شده است، سعی در شناسایی مراحل خلقت خود از ایده اولیه تا به روز رسانی عروسک در نسخه جدید و مستقل دارد. نام را شرح دهید. “سال روشن”.

«Beyond Infinity: The Journey to Lightyear» مصاحبه هایی را با فیلم های آرشیوی پیکسار در هم می آمیزد تا تولد این قهرمان محبوب را بررسی کند…

در عوض، به این می پردازد که چرا این محبوبیت برای چندین دهه ادامه داشته است. از سال 1995 که قسمت آزمایشی این انیمه اکران شد تا امروز که اسپین آف یا برگرفته از آن فیلم «فندک» در قالب انیمه منتشر شد، به پیش داستان و گذشته «داستان اسباب بازی» می پردازد. از این شخصیت

تونی کاپلان؛ در نسخه جدید این انیمه علاوه بر بهره مندی از حضور بازیگران از جمله کارگردان این مستند، آنگوس مک لین; کارگردان، پیت دکتر. نویسنده، کریس ایوانز؛ صداپیشه لایتر…

چگونه یک شخصیت متحرک محبوب بسازیم

به این ترتیب کار اصلی حول سوالی شکل گرفت که منجر به ساخت این مستند شد. (Buzz Lightyear کیست؟)

پاسخ این سوال در بازخوانی شخصیت های متفاوتی است که از گذشته تا به امروز در شکل گیری این شخصیت نقش داشته اند. از خالقان و نویسندگان مفهومی گرفته تا انیماتورها، کارگردان، صداپیشه، تدوینگر و غیره، او زمینه ای را برای کشف جنبه های مختلف Bass Lightyear ایجاد کرده است.

به ویژه اینکه چرا رقابت کلاسیک بین او و کلانتر وودی به تقابل دراماتیک بین یک عروسک مدرن و یک عروسک قدیمی پسری به نام اندی تبدیل می شود. این برخورد دراماتیک نیروی محرکه داستان در «داستان اسباب بازی» است و روند توسعه شخصیت Baslightier را شکل می دهد.

در این وقایع نگاری، مروری روشن بر پیشرفت انیمیشن های سینمایی نیز وجود دارد که ساخت «داستان اسباب بازی» را در دهه 90 که انیمیشن ها عموماً موزیکال بودند، جسورانه و پیشرونده می کند، تفاوتی که نقش عمده ای در محبوبیت گسترده آن داشت. زمان برای آن وجود دارد.

این مستند به جزئیات جذاب و جذاب درباره Basileiter می پردازد، کشفی که جذابیت دوگانه ای را برای مخاطبان این شخصیت محبوب جهانی و این دنباله انیمیشن ایجاد می کند.

از این که چرا او یک تکاور فضایی را به عنوان عروسک خیمه شب بازی جدید اندی برای رقابت با کلانتر وودی و چگونگی رسیدن به عبارت معروف و مزخرف او انتخاب کرد. (بی وقفه)! از تبدیل شدن Baslightier به یک پدیده جهانی که سازندگان هرگز تصورش را نمی کردند، تا حضور نمادین این شخصیت در کارناوال ها، لباس ها، طرح های خالکوبی، در میان افراد مختلف در کشورهای مختلف و حتی روی فنجان های قهوه.

اما حتی جذاب تر از این؛ انتخاب پیشینه شخصیت است، جایی که نویسندگان تصمیم گرفتند با حضور در یک فیلم یا برنامه تلویزیونی وارد دنیای خیالی عروسک های اندی شوند. به این ترتیب، چالش ها و مبارزات لایتر به عنوان یک خلبان آزمایشی و تکاور فضایی بهانه ای برای ورود به جنبه واقعی و انسانی این شخصیت در خط مقدم داستان است.

از این ژانر، مستند کم کم مسیر خود را از ثبت تاریخ به وقایع نگاری نسخه جدیدی از انیمیشن سینمایی «سبک تر» تغییر داد و مخاطب را با چالش های سازندگان مواجه کرد. از توسعه دهنده و نویسنده مفهومی گرفته تا انیماتور، صداپیشه، تدوینگر و… برای انتخاب یک داستان دراماتیک برای گذشته انسانی این شخصیت.

در این قسمت از مستند، کاپلان بر روی انیمیشن جدید به طور خاص (ایجاد دنیایی باورپذیر و قابل زندگی) با ترسیم از داستان شخصیت لایت یر و پرداختن به مفاهیمی مانند جهان های موازی و رویکرد افراطی این شخصیت، تمرکز دارد. ماموریت، ایجاد عوارض؛ گویی از دوستان و همکارانش در زمان و مکان جدا شده است.

چگونه یک شخصیت متحرک محبوب بسازیم

با این رویکرد (ایجاد دنیایی باورپذیر و قابل زندگی)، حرکت واقع گرایانه و باورپذیر انگشتان لایت یر، جزئیات واقعی و کاربردی لباس و تجهیزات او و حتی فرم موهایش به چالشی برای سازندگان این شخصیت تبدیل شد.

این خلقت شامل حضور فیزیکدانان، فضانوردان و … در گروه سازندگان این انیمیشن و انطباق نظریه های علمی مطرح شده در اثر با واقعیت است که با تمرکز بر تلاش لایتر برای نزدیک شدن به سرعت نور برجسته شده است. مخاطب را برای جدی گرفتن بیشتر این انیمه آماده کنید.

با این حال، به نظر می رسد تا کنون این فشار علمی نتوانسته چالش های درام و پیش پا افتاده لایتر (از نظر اکثر منتقدان و مخاطبان) را تعمیق بخشد و از این نظر انیمیشن جدید انتظارات را برآورده نکرده است.

اما همین سویه می تواند پدیده Baslightier را به گونه ای دیگر تحلیل کند. به ویژه در اوج اپیدمی کرونا و شرایط جدید ارتباطات انسانی، چالش جدیدی برای سازندگان به وجود آمده است که در این مستند به آن پرداخته شده است.

«فراتر از بی نهایت: باز و سفر به سبکتر» علیرغم گستردگی موضوع مستند و ابزارهای اساسی آن، ایجاز مهم ترین عنصر جذابیت و ویژگی ساختاری آن قرار گرفته است. به این ترتیب او با انتخاب نقاط بالای داستان خلق یک قهرمان، یک ستاره و یک شخصیت متحرک منحصربه‌فرد، با دنیای واقعی ارتباط برقرار می‌کند و از او قهرمانی پایه‌دارتر و ملموس‌تر می‌سازد که به مخاطب الهام می‌بخشد. تمام نقاط قوت و ضعفش، موفقیت ها و شکست ها… و اشتباهاتش!

* منتشر شده در مجله نماوا