چگونه از دام شایعات بگریزیم؟

شایعه مشکلی است که هیچ معیاری برای حل آن ندارد. در علم ارتباطات ، شایعاتی که گفتمانهای نادرست و نامعتبری هستند و در برخی موارد بدون بررسی نهایی تحریف شده اند ، شایعات نامیده می شوند.

به گزارش آوای البرز ، یانگ نوشت: “بعضی اوقات این تحریفات و جعل ها آنقدر زیاد است که وقتی آخرین نفر پیام را دریافت می کند ، هیچ شباهتی به پیام واقعی ندارد.” این یک پدیده اجتماعی ویرانگر است که هر روز طرفداران بیشتری در جامعه ایران پیدا می کند. چرا شایعه؟ چرا بسیاری از افراد ، سازمانها و م institutionsسسات از ضعف شایعات و تمایل مردم به اخبار برای دستیابی به اهدافشان سو advantage استفاده می کنند؟ آنها چگونه جامعه را برای پذیرش شایعات مجهز می کنند؟ به نظر می رسد این پدیده به جای شایعه خانوادگی یا شایعه شهری به جامعه منتقل شده است ، بنابراین مخاطبان را به پذیرش اخبار سوق می دهد ، چه دروغ باشد و چه غلو شده. شخصی که شایعات را منتشر می کند و باعث گسترش آن در جامعه می شود ، می تواند این پدیده را بهتر از هر کس دیگری تجزیه و تحلیل کند. گاهی اوقات پاسخ از زبان افرادی نهفته است که ناخودآگاه گرفتار شایعات شده و بیشترین صدمه را می بینند.

منبع خبری موثقی نداریم

سامانه هیل / 43 ساله / خادم خانه

سامانه می گوید دلیل اصلی این شایعه فقدان منبع خبری معتبر است. او می گوید که نگران کرونا است و نمی داند چگونه درباره مدرسه رفتن کودکان موضع منطقی بگیرد. او از شایعات و شایعات پشت این رزومه ترس دارد. گزارش شده است که مدارس به دلیل مافیای مدارس غیرانتفاعی بازگشایی شده اند ، اما وضعیت همچنان قرمز است. وی گفت که به زودی مدارس بازگشایی می شوند و به زودی مدارس تعطیل می شوند تا بازار لوازم التحریر از رکود خارج شود. او می گوید هیچ منبع خبری موثقی وجود ندارد که مردم بتوانند پاسخ های شفاف بدهند و اخبار و نظرات شخصی بسیار متنوع است. این ویروس در سراسر دنیا روندی دارد ، اما وقتی می نشینید و صحبت می کنید می ترسید. شخصی می گوید پنجره ها را ببند. شخصی می گوید هر روز یک سیر خام بخور. همسرم اجازه نمی دهد ماوس را سر میز بخوریم و می گوید تاج گل سرد و بد است. یکی می گوید او یک لیوان الکل برای ضد عفونی خریداری کرده است ، در حالی که دیگری می گوید صابون و الکل باعث مشکلات تنفسی می شود. بر اساس اعتقادات خود ، پزشک به آشنای خود توصیه می کند که فعالیت های اجتماعی را ادامه دهد. از حمل و نقل خودداری کنید ، به کلینیک بروید و در عوض با تأمین ویتامین های اساسی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید. حال ، این تجربه پزشک با کمی تغییر زبان را به شخص بعدی منتقل می کند. با شنیدن آخرین شایعه ، چیزی از کلمه اصلی باقی نمی ماند. او می شنود که من در جایی خوانده ام که درمان و تحریم کلمات هستند و خدای ناکرده روی شما تأثیر نمی گذارد. کارت با این شماره ساخته شده است.

شما متوجه نحوه انتقال اطلاعات می شوید. از طریق تلفن به یکی از دوستانم گفتم پدرم حال خوبی ندارد و باید برای او دعا کنم. وی پرسید این آزمایش کرون است یا خیر ، و من به وضوح گفتم که دکتر برای او آزمایش نوشته است ، اما خوشبختانه منفی بود. آن دوست من باید کار من را ادامه دهد. کلمه تاج برای ذهن او آشنا بود. پدرش چند روز بعد در بیمارستان در اثر حمله قلبی درگذشت. پدر من یک تاج دارد و اکنون همه ما ناقل هستیم و اوضاع بسیار خطرناک است …

بسیاری از اوقات ما اطلاعات مورد نظر خود را به دست می آوریم ، نه چیز واقعی. فرض کنید مرگ و میر تاج 150 باشد. اما ما می خواهیم اوضاع را بدتر کنیم و نگرانی های خود را به صورت اعداد و ارقام به مخاطب انتقال دهیم. یا تعداد کلمات را افزایش می دهیم یا اگر منبع خبری ما رسانه است ، آنها را مجبور می کنیم که بگویند همه دروغ می گویند و فقط اطلاعات ما دقیق است.

با شایعات به فروشگاه ها حمله نکنید

رضا محبی / 47 ساله / فروشنده

او به عنوان یک فروشنده در یک فروشگاه بزرگ ، هنگام صحبت بسیار خسته است. او شایعات مربوط به در دسترس بودن یا قیمت بالای محصول را بسیار جدی می گیرد و تنها راهی که فکرش را می کند این است که مردم هنوز هیچ راهی درست برای مبارزه با این شایعات ندارند و برای مدت طولانی به فروشگاه ها می دوند و کالاهای مورد نیاز خود را تهیه می کنند. . وی می گوید سود حاصل از این شایعات به جیب تولیدکنندگان می رود ، آنها که ندانسته خزانه خود را خالی می کنند و تصور می کنند مردم چه مقدار صابون استفاده می کنند. تعداد و مقدار مصرف هر خانه را بدانید. دوستی به فروشگاه می رود و با غبار خالی روبرو می شود. وقتی از آنها س askedال شد ، آنها می گویند این شرکت در حال حاضر تولید نمی کند. مصرف کننده ناخودآگاه اعتراف می کند که دلیل این کاستی ها تصمیم پرهزینه است. او طوری خرید می کند که گویی قرار است کمبود لباسشویی وجود داشته باشد. خوب ، این مارک تولید نکرد. قطعاً یک مارک تولید خواهد کرد. این حملات ناگهانی به قفسه های فروشگاه برای محصولات مختلف اغلب نتیجه شایعاتی است که به عمد در میان مردم پخش می شود. در واقع ، بسیاری از بازارها حول شایعات می چرخند. شایعه شده است که فلان محصول نادر یا بسیار گران خواهد شد. مردم برای خرید عجله دارند. شما در سایت ثبت نام خودرو توجه می کنید. یا تمام شب به سمت پمپ بنزین ها دویدند و حداکثر روزی که انتظار داشتند پمپ بنزین بسته شود مخازن را پر کردند. به نظر من مهمترین دلیل شایعات مالی تمایل مردم به پذیرش آن است. مردم با جستجوی اطلاعات از یک منبع معتبر آشنا نیستند. وقتی زلزله می آید ، همه برمی گردند و همه ساز خود را می خوانند. افراد وسط ، بی اطلاع از مردم و اهداف پشت پرده ، مشاغل و ایده ها را نقل می کنند و گسترش آن را گسترش می دهند. ما یک ملت شفاهی هستیم که بیشتر از طریق خواندن و گفتن می دانیم. بنابراین این بدان معناست که آنچه می شنویم خیلی دقیق نیست. اهداف بزرگی در پشت برخی شایعات وجود دارد. گاهی سیاسی ، گاهی مذهبی یا اقتصادی.

آیا نوستراداموس پیشگویی آخرالزمان و پایان جهان را به خاطر می آورید؟ مردم برای خرید گرانترین قیمت به فروشگاههای سراسر دنیا سرازیر می شدند. یا امسال شایعه موج سرماخوردگی بی سابقه در 100 سال گذشته باعث شده مردم از ترس ترس مواد غذایی را به مدت حداقل سه ماه در خانه بیندازند ، زیرا تقاضا افزایش یافته و آنها نیازها را با قیمت های گزاف برآورده کرده اند. تشنگی و طمع خود ما باعث این بازارهای گرم است.

وی شایعات مربوط به قرنطینه تاجگذاری ، ترساندن مردم از خانه ، تکرار قفسه برای کاهش اضطراب و تکرار شایعات و خرید هرچه بیشتر وسایل ضروری و ضروری را تکرار کرد. اکنون کفش های این شرکت های تولیدی به دلیل گرانی و قدرت خرید مردم گاهی نوسان می کند. چگونه این شایعات داغ و تشنگی مردم در بازار آنها می تواند به سکه تبدیل شود؟ دوباره ، دود به چشم مردم می رود ، نه به چشم آنها.

هیچ چیز را بدون سند قبول نکنید

حدیث کمالی / دانشجو

حدیث کمی بیشتر علمی به شایعات می پردازد و اعتقاد بر این است که شایعات علل مختلفی دارند که هر یک هدف دیگری دارند. بعضی اوقات شایعات ترسناکی را ایجاد می کنند که در روح مردم بازی می کند. یک بار شایعه شده بود که چندین عضو داعش به ایران وارد شده اند و باعث ترس و نگرانی شدید خانواده ها بر اساس دانش آنها از فرهنگ آنها شده است. گاهی شایعات برای ایجاد بدبینی گسترش می یابد. متأسفانه این روزها قوت می گیرد و افراد بیشتری در دام بدبینی گرفتار می شوند. به نظر می رسد بزرگترین آسیب این نوع شایعات ، عقب نشینی در آموزه های دینی است که اراده و نظر افراد غیر متخصص را تغییر داده و تحریف می کند و مردم را نسبت به دین بی میل می کند.

بعضی اوقات شایعاتی را برای تقسیم ایجاد می کنند تقسیم و همان ضرب المثل معروف را حاکم کنید! آنها تا دو نفر مانند دوستی های خوب و شاد هستند ، اما به محض ورود شخص سوم ، ساختمانی با ناسازگاری و اختلاف بین آنها ایجاد می شود و دو یا دو نفر صفحه ای را پشت سر شخص سوم می گذارند و موفقیت این دوستی را صدا می کنند. شایعات جعلی و مالی که برای مردم آشنا است بازار هر از گاهی با این شایعات متزلزل می شود. سرانجام ، فراموش نکنیم که بیشتر ایرانی ها بزرگ می شوند و این رفتار باعث می شود هر روز چهل کلاغ را در مناطق مختلف ببینیم. بنابراین ما باید از آن استفاده کنیم تا از پذیرفتن کلمه ای بدون منطق و منطق جلوگیری کنیم و از انتشار کلماتی که مطمئن نیستیم آنها را تأیید می کنیم جلوگیری کنیم. گاهی در این شایعات ، اعتبار یک مرد از بین می رود و خدا هرگز مردم را نمی بخشد. وقتی کسی با شما صحبت کرد و حرف عجیبی زد ، از او بخواهید منبع سخنانش را معرفی کند. اگر مخاطب متوجه شود که ما کلمه ای را بدون سند نمی پذیریم ، شایعه گسترش می یابد.

انتهای پیام