چه اشکالی دارد روز طبیعت برگزار شود و حرمت امیرالمؤمنین و ماه مبارک رمضان هم حفظ شود؟

به گزارش خبرگزاری آوای البرز استان سمنان ،حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان در این محفل معنوی با گرامیداشت یاد و خاطره ۳ هزار شهید استان سمنان و ۱۲۰ شهید روستای میغان شاهرود گفت: شهدای عظیم‌الشأن هشت‌سال دفاع مقدس بر امور مادی و معنوی و اعمال و رفتار ما حاضر و ناظر هستند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان با گرامیداشت دوازدهم فروردین و روز جمهوری اسلامی افزود: جامعه ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه زیر یوغِ استکبار جهانی و ابرقدرتها قرار داشت از شرایط بُغرنج ضد فرهنگی نیز رنج می‌برد.

امام جمعه سمنان با بیان اینکه انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام راحل(ره) حرکت رو به انحطاط جامعه ایران را که تمدن بزرگ نامیده می‌شد متوقف کرد گفت: امروز مردم ایران در تمام شئون جامعه نقش ایفا می‌کنند و علاوه بر نعمت رهبری، از نعمت نظام جمهوری اسلامی ایران نیز بهره‌مند هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی «امنیت» را یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: باید با شکرگزاری نسبت به نعمت‌ها برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی تلاش کنیم.

وی با تسلیت شهادت مظلومانه مولای متقیان امیرالمؤمنین علی(ع) به توصیف ویژگی‌های «زید بن صوحان» از یاران آن حضرت پرداخت و اظهار کرد: در جریان جنگ جمل، وقتی امام علی(ع) بر بالین پیکر مجروح زید بن صوحان حاضر شد به او فرمود «رحمت خدا بر تو باد! تو کسی بودی که در زمان زندگی برای حکومت اسلامی خفیف المؤونه (کم‌هزینه) اما کثیرالمعونه (پرفایده) بودی»

نماینده ولی فقیه در استان شهدای والامقام هشت‌سال دفاع مقدس را مصداق فرموده امام علی(ع) دانست و ادامه داد: زید بن صوحان در پاسخ به امیرالمؤمنین علی(ع) گفت «من تو را مرد عظیم الهی می‌بینم که نام او در قرآن با علی حکیم آمده و خدا در نزدش بسیار بزرگ است، از أمّ سلمه شنیدم که پیامبر(ص) دستت را در غدیر خم بلند کرد و فرمود مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِیٌّ مَوْلَاهُ»

امام جمعه سمنان با اشاره به خطبه ۱۸۱ و ۱۸۲ نهج‌البلاغه گفت: امیرالمؤمنین علی(ع) فرمود بندگان شایسته خدا [شهدا] عزم جدی برای سفر به آخرت داشتند و به دنیای فانی چشم ندوختند و آن‌را با آخرت باقی معامله کردند!

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی ادامه داد: شهدا با خدا بگونه‌ای معامله‌ کردند که پاداش خود را بطور کامل دریافت کردند.

وی با بیان اینکه شهدا در تلاش بودند فاصله خود با پروردگار را به سرعت طی کنند و به معشوق برسند، تصریح کرد: جایگاه شهدا جایگاهی رفیع، عالی و ملکوتی است لذا نباید برای آنها متأثر بود بلکه باید برای جایگاه خودمان در این عالم متاسف و متاثر باشیم!

رئیس شورای سیاستگذاری ۳۰۰۰ شهید استان سمنان با تمجید از فداکاری پدران و مادران شهدا گفت: حضور در یادواره شهدا یعنی حرکت در مسیر نورانی شهدا و حفظ و زنده نگهداشتن اهداف متعالی آن بزرگمردان تاریخ.

امام جمعه سمنان افزود: هرکدام از شهدای عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی اگر امروز در بین ما بودند موثرترین و فعال‌ترین عناصر فرهنگی و اجتماعی در عرصه‌های مختلف نظیر جهاد تبیین بودند چراکه نسبت به ارزش‌های اسلامی و انقلاب دغدغه داشتند!

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی با بیان اینکه براساس فرموده امام علی(ع) شهدا در مسیر «حق» حرکت کردند گفت: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در ادامه این خطبه می‌فرماید «أین عمّار؟» چراکه جناب عمّار معیار تشخیص حق از باطل بود!

نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی(ع) در ادامه با نام بردن از سایر یاران باوفای خود فرمود «الَّذِینَ تَعَاقَدُوا عَلَی الْمَنِیَّةِ وَ أُبْرِدَ بِرُءُوسِهِمْ إِلَی الْفَجَرَةِ» کسانی که با یکدیگر پیمان بستند و سرهایشان به سوی گناهکاران برده شد!
وی مطالعه سیره معنوی، سیاسی و اجتماعی شهدای هشت‌سال دفاع مقدس را مغتنم برشمرد و گفت: همه ما بر سر سفره سراسر فیض شهدای عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حاضر هستیم و از عنایات ارواح طیبه آنان بهره می‌بریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی با بیان اینکه شهدا عاشق قرآن کریم و عامل به آن و نیز اقامه کننده حقیقی نماز بودند گفت: این روزها باید مراقب باشیم به شعائر دینی و ماه مبارک رمضان و بویژه مولای متقیان حضرت علی(ع) بی‌حرمتی نشود و الا برگزار کردن مراسم روز طبیعت [به ذات خود] و برپا کردن سفره افطار در طبیعت اشکالی ندارد!

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان با تاکید بر اینکه عفت، حیا و ارزش‌های دینی ثمره خون مطهر هزاران شهید است اظهار کرد: مبادا کاری کنیم دستاوردهایی که محصول فداکاری شهدای عزیز و مظلوم ما است از دستمان برود!

وی ادامه داد: براساس فرموده امام علی(ع) شهدا سنت‌ها و مستحبات و واجبات را احیا و مردانه در برابر بدعت‌ها ایستادگی کردند و وقتی فرمان جهاد داده شد از رهبر جامعه اطاعت کردند.

امام جمعه سمنان با اشاره به وصیتنامه شهدای هشت‌سال دفاع مقدس گفت: حدود ۹۸ درصد از شهدا در وصیت‌نامه های خود حمایت و پشتیبانی از ولایت فقیه را بطور خاص ذکر کرده‌اند و از ما خواسته‌اند از فرامین امام جامعه مسلمین تبعیت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مطیعی تصریح کرد: بسیار زشت و ناپسند است که مدام بگوییم ولایتمدار و پیرو رهبری هستیم اما جایی که منافع ما با فرامین رهبر جامعه تطابق نداشته باشد با آن همراهی نکنیم و رفتار خود را توجیه کنیم و بگوییم فرمان رهبری مثلا ارشادی بوده و مولوی [و یا دستوری] نبوده است و خدای نکرده آن‌را تحریف کنند!

نماینده ولی فقیه در استان «جهاد در راه خدا» را یکی دیگر از ویژگی‌های شهدا از دیدگاه امیرالمؤمنین علی(ع) عنوان کرد و گفت: امروز مهمتر از جهاد نظامی در یک میدان مهمتر مانند جهاد تبیین قرار داریم که بطور ویژه مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد.

وی عرصه‌هایی نظیر راهپیمایی روز قدس و انتخابات را از مصادیق مهم جهاد در راه خدا دانست و خاطرنشان کرد: براساس آموزه‌های دینی، جبهه و جنگ و مبارزه یکی از درهای بهشت است که خداوند متعال آن را بر روی اولیای خود می‌گشاید.

گفتنی است در این مراسم آقای «علی‌اکبر نظری» از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(س) در رثای شهادت مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام به نوحه‌خوانی پرداخت.

۴۶