چطور با شکست روبه‌رو شویم؟

شکست خود یک مشکل بزرگ است، اما مهمتر از آن، نحوه برخورد ما با موقعیت شکست است. کنار آمدن با شکست مهارت بسیار ارزشمندی است که به ما کمک می کند رشد کنیم و اجازه ندهیم شکست بر ما تاثیر روانی منفی بگذارد.

به گزارش آوای البرز همشهری او نوشت: هیچ راه فراری نیست. همانطور که در دستیابی به یک هدف موفق می شوید، احتمال شکست شما نیز بیشتر است. شکست خود یک مشکل بزرگ است، اما مهمتر از آن، نحوه برخورد ما با موقعیت شکست است. کنار آمدن با شکست مهارت بسیار ارزشمندی است که به ما کمک می کند رشد کنیم و اجازه ندهیم شکست بر ما تاثیر روانی منفی بگذارد. با تمام تلخی شکست، وقتی راه گریزی نیست، چه خوب است که در انتهای یک حالت بی جان به آن نگاه نکنی، آن را تجربه کنی و آماده ادامه راه باشی.

ویدا سای، روانشناس و روان درمانگر، در مورد استراتژی هایی به ما می گوید که می تواند به شما کمک کند با شکست به درستی مقابله کنید. با هم توضیحات این روانشناس را می خوانیم.

تو تنها نیستی

وقتی شکست می خوریم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که فکر کنیم همه مردم موفق، با استعداد و شاد هستند و آسمان بالای سرمان سیاه است! این مقدمه آغاز واکنش های عاطفی است و باعث می شود در گردابی از احساسات و اتهامات منفی غرق شویم. به یاد داشته باشید که بدون آزمون و خطا نمی توانید کسی را پیدا کنید که به هدف نهایی خود رسیده باشد. بدون شک هر فرد موفقی که ملاقات می کنید و با او صحبت می کنید شروع به صحبت در مورد شکست هایی می کند که منجر به موفقیت شده است. هنگام خواندن داستان زندگی کسانی که به دستاوردهای بزرگ دست یافته اند، فکر نکنید که آنها به اهدافی مانند نوشیدن آب رسیده اند. نگاهی به زندگی نامه افراد موفق سابق به شما کمک می کند باور کنید که شکست پایان راه نیست. این تفاوت بین افراد موفق و کسانی است که در رسیدن به اهداف خود ناکام هستند. پیروزها به راه خود ادامه دادند و گروه دوم تسلیم شدند. شکست ویژگی مشترک هر دو گروه است، اما نحوه برخورد افراد با شکست، سرنوشت آنها را تغییر می دهد.

تعاریف را تغییر دهید

قبل از اینکه خود را شکست خورده تصور کنید، ببینید آیا تعریف درستی از شکست دارید یا خیر. گاهی بر اساس این تعریف، موفقیت را یک ایده غیرواقعی می‌دانیم و به اشتباه فکر می‌کنیم که شکست خورده‌ایم. اگر دید معقولی دارید باید ببینید از ابتدای مسیر تا نقطه پایان چقدر فاصله داشته اید. در واقع بهتر است در دیدگاه خود نسبت به میزان موفقیت انعطاف پذیر باشید. نگاه سنتی به هر عمل و هدف و ناتوانی آن در انطباق با تغییرات احتمالی منجر به شکست می شود. پس آماده باشید تا تعاریف خود را از ایده ها تغییر دهید و نسبت به باورهای اساسی تعصب نداشته باشید. داستان شکست خود را نگو. زیاده روی نکنید. این یک اتفاق رایج است که می تواند در هر تجارت، هدف و برنامه، هر مسیری که انتظار دارید اتفاق بیفتد. گاهی اوقات شکست به ما کمک می کند بفهمیم که از ابتدا مسیر اشتباهی را طی کرده ایم و قبل از رسیدن به پایان از اشتباهات بزرگ جلوگیری می کنیم.

متوقف نشو

اگر زمانی که شکست می خوریم خود را پایان راه بدانیم، معلوم است که اولین شکست آخرین خواهد بود و بقیه راه را از دست خواهیم داد. با شکست، عملیات متوقف نمی شود. برای ادامه کار، باید بر شکست غلبه کنید، نه اینکه اولین شکست را رها کنید. بدانید که شکست مانع از موفقیت شما نمی شود، اما طرز فکر شما در مورد شکست شما را به عقب می راند. در مقابل شکست مقاومت نکنید. آن را بپذیرید و برای عبور از این مرحله وفق دهید و به راه حل فکر کنید. مسیر شکست را مرور کنید، ایرادات را پیدا کنید و آنها را برطرف کنید. برای رسیدن به هر هدفی، رسیدگی به جنبه های شغلی، در نظر گرفتن خطرات و زیان های احتمالی، پیش بینی موانع و غیره دقت لازم است. گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه باید مدت زیادی صبر کرد. خیلی ها، در اوایل کار یا در اواسط کار، با ناامیدی تسلیم می شوند و زودتر انتظار نتیجه را دارند.

از تکرار شکست نترسید

برخی افراد پس از اولین شکست، از احتمال تکرار این تجربه می ترسند، کار جدیدی را شروع نمی کنند، هیچ پیشنهادی را نمی پذیرند و در نقش بیکار ترسو می افتند. اگر از شکست نمی ترسید، به احتمال زیاد ریسک هایی را می پذیرید که پیامدهای مثبتی به همراه دارد. پس از هر شکست، باید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را با مهارت های رفتاری بازسازی کنید و قدرت شروع مسیرهای جدید را بازیابی کنید. ما قرار نیست یک مفهوم فانتزی از شکست برای شما بسازیم و آن را بی اهمیت جلوه دهیم، قرار نیست خودمان را با عبارات الهام بخش فریب دهیم. هر شکستی هزینه و عواقبی دارد و باید با آنها برخورد کرد. مهم این است که شکست تبدیل به نابودی نشود و ما را از اقدام بعدی باز دارد. ممکن است بارها شکست بخوریم که نشان دهنده زنده بودن و سلامت ماست.

دنبال مقصر نگردید

موقعیت شکست ناراحت کننده است و اینجاست که ذهن شروع به انکار می کند. اولین پاسخ این است که سعی کنید مقصر را پیدا کنید یا خودتان را سرزنش کنید. برخی از مردم می ترسند که دیگران آنها را برای شکست خود سرزنش کنند. به همین دلیل، دیگران را مقصر می دانند و سعی می کنند از خود محافظت کنند. دیگران خود را برای تمام شکست هایشان سرزنش می کنند و نه آنقدر که به جای تمرکز روی مشکل، شروع به سرزنش خود کنند. مهم این است که بتوانید مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرید تا بتوانید برنامه بهتری برای ادامه کار آماده کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. مسئولیت پذیر باشید و به جای جستجوی مقصر، روی عواملی که منجر به شکست می شوند تمرکز کنید. وقتی به شکست خود فکر می کنید، به دنبال توضیح باشید، نه بهانه. دلایل شکست را بیابید و تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید. شکست به عملکرد شما در هدف یا برنامه ای که تعیین کرده اید مربوط می شود. بیشتر افرادی که از شکست ناامید می شوند، بیشتر ابعاد شخصی خود را مقصر می دانند و به هوش، توانایی ذهنی و عملکرد خود شک می کنند و ما مسئول شکست هستیم نه احساس گناه.

احساسات خود را بپذیرید

البته آیات الهام بخش مدام می گویند که شکست مقدمه موفقیت است و شما را مانند عبرت راهنمایی می کند، اما واقعیت این است که شکست به هر حال احساسات ناخوشایند و ناراحتی به شما می دهد. خودتان را به خاطر داشتن احساسات منفی یا عجیب پس از شکست سرزنش نکنید. در مواجهه با شکست، احساس شرم، اضطراب، خشم، اندوه و شرم معمولاً احساس می شود. این احساسات ناراحت کننده هستند و گاهی اوقات افراد برای رهایی از احساسات ناراحت کننده عاطفی دست به هر کاری می زنند. راه‌های ناسالمی را که برای اجتناب از درد یا کاهش درد در زندگی استفاده می‌کنید، شناسایی کنید و باور کنید که سازگاری با این نوع مهارت‌ها و مهارت‌های مقابله‌ای به جای کمک به شما، وضعیت شما را بدتر می‌کند. احساس خود را درک کنید و به خود اجازه دهید کمی احساس بدتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که این احساسات به دلیل موقعیتی است که در آن قرار دارید، بنابراین با تغییر شرایط، بسیاری از این احساسات از بین می روند و دیگر وجود ندارند. پس خودتان را به خاطر این احساسات موقتی سرزنش نکنید و خشم خود را از بین ببرید.

انتهای پیام/