چرایی کمبود تولید نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی در کشور

براساس پایگاه اطلاع رسانی آوای البرز ،
علیرضا مهاجر ، مدیر پروژه دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی ، در مصاحبه ای با عنوان “امشب” گفت: “نوسانات شدید بازار ارز و تفاوت قیمت ارزهای آزاد و دولتی.

مهاجر گفت: در حال حاضر 16 درصد نیاز ورودی دام و طیور در داخل کشور تولید می شود.

مهاجر ، مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی: ​​می گوید بازار نهاده ها مافیایی دارند و دستگیری تعدادی مشکل را حل نمی کند و دیگران جای آنها را می گیرند.

مجری طرح بذر روغن وزارت جهاد کشاورزی افزود: سیستم توزیع ورودی ما خراب است و باید اصلاح شود.

محمد مهدی خورشیدوند ، کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: طی 40 سال گذشته ، ما طرح های مختلفی برای تولید و خودکفایی دانه های روغنی ایجاد کرده ایم. اما کشور هنوز به کمبود دانه های روغنی نیاز دارد و ما خودکفا نیستیم.

خورشیدوند با هدف مدیریت مدیران در بخشهای دانه های روغنی ، دامی و مرغداری ، اظهار داشت: “ما بیش از 80 درصد به واردات وابسته هستیم. چرا تصمیمات قبلی ما را از وابستگی نجات نمی دهد.

وی گفت: این محصول از نظر تولید کننده غیرقابل پرداخت است و محصول آن نمی تواند با ارز 4200 تومانی رقابت کند. ترک تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ از افزایش فاکتور خودکفایی جلوگیری می کند.

این اقتصاددان کشاورزی گفت: “باید برای مردم توضیح داده شود که یک وزارتخانه بزرگ مانند جهاد کشاورزی الکترونیکی حتی در زمینه اختیارات کافی نیز به درستی کار نمی کند.”

خورشیوند گفت بیش از هزار تن بذور علوفه در حال حاضر در گمرک از بین می رود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به سه نوع اصلی از نهاده های دامی (غلات ، کنجاله سویا ، جو) اشاره و خاطرنشان کرد: در هر سه ورودی وضعیت کشور حالت وابستگی است. در حال حاضر بیش از 9 میلیون تن غلات و 4.5 میلیون تن کنجاله سویا وارد می کند.

سید جواد ساداتی نژاد افزود که شرایط آب و هوایی در کشور اجازه نمی دهد خودکفا شویم. علاوه بر این ، باید سرانه مصرف روغن کاهش یابد تا وابستگی به دانه های روغنی در کشورهای خارجی کاهش یابد.

وی در مورد درخواست اختیارات بیشتر برای وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این صورت می توان از این وزارتخانه سال کرد. برای حل مشکل نهاده ها ، وزارت جهاد باید قدرت بیشتری به بخش کشاورزی بدهد. آشفتگی موجود در بازار طیور و تخم مرغ دلیل دیگری است که وزارت جهاد از سال 1998 کنترل کاملی نداشته است.

ساداتی نژاد گفت: “خرید یک محصول تضمینی از یک محصول تضمین خودکفایی است.” فقط هنگام خرید گندم به عنوان کالای استراتژیک حساسیت بیشتری پیدا می کند.

وی گفت: دولت با واردات دام و طیور به کشاورزان خارجی یارانه می دهد. خرید 2500 تومانی تضمین شده دولت ، کشاورز را ترغیب به تولید گندم نمی کند.

ساداتی نژاد گفت: قیمت تضمینی گندم با حضور نمایندگان کشاورزان و تولیدکنندگان تعیین می شود و نه با حضور مالک.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بسیاری از متولیان عامل اصلی رکود در بازار طیور و تخم مرغ هستند.

عزیز کریمی ، مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: “تصمیمات مختلف باید زندگی کشاورزان را تضمین کند. طرحی برای جلوگیری از وابستگی در ژوئن گذشته برای ارائه ورودی های اصلی ارائه شد.