چت جی‌پی‌تی اولویت‌های شما را به خاطر می‌سپارد

قابلیت جدید هوش مصنوعی؛

چت جی‌پی‌تی اولویت‌های شما را به خاطر می‌سپارد

اوپن ای‌آی در حال آزمایش ویژگی جدیدی است که به چت جی‌پی‌تی اجازه می‌دهد چیز‌هایی که در مکالمات مختلف به آن می‌گویید را به خاطر بسپارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، چت جی‌پی‌تی، چت‌بات محبوب اوپن ای‌آی، در حال ارتقاء حافظه خود است. به تازگی این شرکت هوش مصنوعی اعلام کرد که در حال آزمایش ویژگی جدیدی است که به چت جی‌پی‌تی اجازه می‌دهد چیز‌هایی که در مکالمات مختلف به آن می‌گویید را به خاطر بسپارد.

اکنون می‌توانید از چت جی‌پی‌تی بخواهید که چیزی مانند پیتزای مورد علاقه یا سبک فونت مورد نظر شمارا به خاطر بسپارد و این اطلاعات را برای مرجع آینده ذخیره خواهد کرد. همچنین می‌توانید چک کنید که چت جی‌پی‌تی چه چیزی را به یاد می‌آورد و از آن بخواهید هر چیزی را که نمی‌خواهید به یاد بیاورید، فراموش کند.

ویژگی حافظه در حال حاضر به عنوان بخشی از یک آزمایش برای جمع آوری بازخورد و بهبود عملکرد چت‌بات‌ها، به صورت رایگان و پولی در دسترس تعداد محدودی از کاربران چت‌بات قرار دارد. این شرکت به بلومبرگ گفت که اوپن ای‌آی قصد دارد به‌زودی این ویژگی را به صورت گسترده‌تری عرضه کند.

چت جی‌پی‌تی یکی از پیشرفته‌ترین مدل‌های زبان بزرگ دنیا است که تقریبا در هر موضوعی قادر به تولید متون منسجم و جذاب است. با این حال، تا پیش از این، چت جی‌پی‌تی یک حافظه کوتاه مدت داشت که تنها برای یک جلسه چت دوام می‌آورد و هنگامی که یک مکالمه جدید را آغاز می‌کردید، چت جی‌پی‌تی هر آنچه که گفته بودید را فراموش می‌کرد.

چت جی‌پی‌تی اکنون می‌تواند همه چیز را در طول گفت‌وگو‌ها و مکالمات به خاطر بسپارد. در ادامه به تشریح نحوه عملکرد آن می‌پردازیم:

مدیریت قابلیت جدید چت جی‌پی‌تی

ویژگی جدید حافظه قصد دارد با دادن یک حافظه پایدار به چت جی‌پی‌تی که می‌تواند چندین جلسه را در بر بگیرد، آن را تغییر دهد. این موضوع می‌تواند چت جی‌پی‌تی را برای وظایف و سناریو‌های مختلف مفیدتر و شخصی‌تر کند. به عنوان مثال می‌توانید از چت جی‌پی‌تی بخواهید که از جلسات شما در قالبی خاص یادداشت برداری کند و برای دفعات بعدی اولویت‌های شما را به خاطر بسپارد. یا می‌توانید درباره سرگرمی‌ها و علایق خود با چت جی‌پی‌تی صحبت کنید و محتوا و پیشنهاد‌ها مرتبط را برای شما تولید کند.

البته تنها برخی از چیز‌هایی که به چت جی‌پی‌تی می‌گویید ارزش یادآوری دارند. گاهی اوقات، به دلیل حفظ حریم خصوصی یا مسائل دیگر، باید پیام‌های چت را از حافظه چت جی‌پی‌تی پاک کنید. ویژگی جدید به شما این امکان را می‌دهد که به چت جی‌پی‌تی بگویید چیز‌های خاصی را فراموش کند.

همچنین اگر نمی‌خواهید چت جی‌پی‌تی هیچ اطلاعاتی را در مورد شما ذخیره کند، می‌توانید ویژگی حافظه را از تنظیمات این چت‌بات خاموش کنید. اوپن ای‌آی ممکن است از حافظه‌های شما برای آموزش و بهبود چت جی‌پی‌تی استفاده کند، بنابراین اگر نمی‌خواهید داده‌های خود را به اشتراک بگذارید، خاموش کردن این ویژگی گزینه خوبی است.

چت جی‌پی‌تی اولویت‌های شما را به خاطر می‌سپارد

ویژگی حافظه براساس برخی از آخرین تحقیقات و تکنیک‌ها در زمینه مدل‌های زبانی بزرگ است. مدل‌های زبانی بزرگ معمولا دو نوع حافظه دارند: یک حافظه در مدل هوش مصنوعی و در طول مرحله آموزش و دیگری در طول جلسه گفت‌وگو و براساس تاریخچه مکالمه ایجاد می‌شود

مورد دوم پنجره زمینه نام دارد و محدودیتی در میزان پردازش اطلاعات در آن واحد دارد. ویژگی حافظه، پنجره زمینه را با استفاده از روش‌های مختلف برای ذخیره و بازیابی اطلاعات از منابع خارجی، مانند پایگاه داده‌ها یا دستورالعمل‌های سیستم گسترش می‌دهد.

دستورالعمل‌های سفارشی

اوپن ای‌آی جزئیات دقیقی از نحوه عملکرد ویژگی حافظه را فاش نکرد، اما مربوط به ویژگی دیگری است که اوپن ای‌آی در ژوئیه ۲۰۲۳ با نام دستورالعمل‌های سفارشی (Custom Instructions) راه اندازی کرد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا دستور‌ها سفارشی را به سیستم چت جی‌پی‌تی، متنی که چت جی‌پی‌تی در ابتدای هر چت دریافت می‌کند، اضافه کنند تا رفتار و خروجی آن را اصلاح کنند.

چت جی‌پی‌تی اولویت‌های شما را به خاطر می‌سپارد

برخی از کاربرد‌های احتمالی این ویژگی حافظه که اوپن ای‌آی پیشنهاد کرده شامل این می‌شود که به چت جی‌پی‌تی بگویید که شما صاحب یک کافی شاپ هستید و فرض کنید که این زمینه چت شما است، علاقه کودک نوپای خود به عروس دریایی را دنبال کنید و چت جی‌پی‌تی برای آن‌ها گرافیک مرتبط ایجاد کند و اولویت‌های شما برای طراحی برنامه‌های درسی مهدکودک را به خاطر بسپارد.

کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از رابط «مدیریت حافظه» که فهرست موارد حافظه را نشان می‌دهد، آنچه چت جی‌پی‌تی به یاد می‌آورد را مدیریت کنند. اوپن ای‌آی می‌گوید: حافظه‌های چت جی‌پی‌تی با تعاملات شما تکامل می‌یابند و به مکالمات خاصی مرتبط نیستند. حذف یک چت، خاطرات آن را پاک نمی‌کند؛ شما باید خود حافظه را حذف کنید.

اوپن ای‌آی می‌گوید این هفته به طور تصادفی گروه کوچکی از کاربران رایگان چت جی‌پی‌تی را برای آزمایش این ویژگی انتخاب می‌کند. اوپن ای‌آی می‌نویسد: ما در این هفته به بخش کوچکی از چت جی‌پی‌تی رایگان و کاربران اضافه می‌کنیم تا بفهمیم چقدر مفید است. به‌زودی برنامه‌هایی را برای عرضه گسترده‌تر به اشتراک خواهیم گذاشت.

کارگروه خبری علوم ورزشی

با تمرکز بر تحقیق و ارائه‌ی اطلاعات به‌روز و دقیق، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به دنبال افزایش دانش و آگاهی ورزشی خوانندگان هستم. از نکات تازه‌ترین تکنیک‌ها تا راهنمایی‌های تمرینی، همراهی با من برای تجربه‌ی یک دنیای ورزشی پویا و هیجان‌انگیز را تجربه کنید.