چامسکی از علائم فاشیسم در آمریکا گفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای البرز،
به گزارش تلویزیون اینترنتی دموکراسی؛ نوام چامسکی، زبان شناس و کارشناس سیاسی برجسته آمریکایی، نسبت به اثرات مخرب اقتصاد بازار آمریکا در چهار دهه گذشته و حرکت جامعه آمریکا به سمت فروپاشی و ظهور فاشیسم هشدار داده است.
چامسکی به مجری شبکه و فعال برجسته ضد جنگ، امی گودمن، درباره اظهارات اخیر خود مبنی بر اینکه حزب جمهوری خواه را خطرناک ترین گروه تاریخ بشر می داند، گفت: «بی شک. ) ضد دانشمندان و بخش بزرگی از جامعه امروز آمریکا که مدتهاست با علم مخالفت کرده اند. اگرچه گروهی از انجیلی های افراطی در این کشور وجود دارند که قدرت فوق العاده ای دارند، اما این گروه هرگز از نظر سیاسی اینقدر قدرت نداشته است. حزب جمهوری‌خواه تحت رهبری ترامپ و اطرافیان دیوانه‌اش در تلاش هستند تا زندگی بشر را بر روی زمین به طور سیستماتیک نابود کنند. آنها نه تنها به طور یکجانبه از معاهده پاریس خارج شدند، بلکه مشتاقانه به دنبال به حداکثر رساندن استفاده از سوخت های فسیلی بودند، سیستمی را که اثرات مخرب این سوخت ها را کاهش می داد، انکار می کردند و خود را محاصره می کردند. تا حدی از طریق سیستم رسانه ای، آنها به خاطر این کار مورد تحسین قرار گرفتند.
چامسکی درباره ظهور چهره جدیدی از فاشیسم در جناح راست افراطی گفت: «بیش از چهل و پنج سال است که ما شاهد حمله به جامعه در قالب آنچه ما نئولیبرالیسم می نامیم، بوده ایم و این اقدامات پیامدهای بسیاری دارد. به گفته موسسه برند، مطالعات نشان می دهد که در طول چهل سال گذشته، ثروت از 90 درصد طبقات پایین، از جمله طبقه متوسط ​​و فقیر، به سمت افراد فوق ثروتمند تغییر کرده است. انتقال تریلیون ها دلار که به آن سرقت نیز می گویند. موسسه پاندورا نیز در گزارشی بخش‌هایی از این سیستم را منتشر کرد تا حقوق مدیران به طور چشمگیری افزایش یابد و بیشتر افراد جامعه بتوانند در نهایت از حقوقی به حقوق دیگر زندگی کنند و تعداد کمی از آنها درآمد داشته باشند. ، اگر اتفاق بیفتند برایشان مشکل بزرگی می شود.
وی با انتقاد از سیستم تامین اجتماعی که مزایای مرخصی و زایمان را برای زنان در آمریکا فراهم می کند، گفت: در حال حاضر حزب جمهوری خواه صد در صد با اقدامات کوچک و ضعیف برای کاهش تغییرات اقلیمی مخالف است؛ افرادی مانند هر اقدامی در این زمینه را زیر سوال می برند. حتی ساده ترین و ابتدایی ترین مشاغل در بخش محیط زیست در این کشور با تبلیغات مسموم و گسترده شرکت های خصوصی همراه است. در فرهنگ لغت نئولیبرالیسم به معنای “ایمان به بازار، ایمان به بازار” در دنیای واقعی است. نئولیبرالیسم جنگی شدید بین طبقات است.
وی با اشاره به وقایع 6 ژانویه سال گذشته و اینکه آیا معتقد است ترامپ می تواند به ریاست جمهوری بازگردد، گفت: این امکان وجود دارد. استراتژی جمهوری خواهان با سرزنش حداکثری دموکرات ها موفق شد. این حزب منفی به احتمال زیاد به قدرت باز می گردد و ترامپ یا فردی مانند او را به قدرت می رساند. فاشیسم یک نگرانی جدی است و برخی از تحلیلگران و ناظران آگاه می گویند که ما (ایالات متحده آمریکا) به سمت فاشیسم واقعی حرکت می کنیم. من معتقدم که بسیاری از نشانه ها و نشانه های فاشیسم در کشور ما کاملا مشهود است.

چامسکی گفت: “نشانه هایی از فروپاشی گسترده اجتماعی وجود دارد و نشان می دهد که مردم منابع مالی کافی برای زنده ماندن از این بحران را ندارند، که در جوامع محروم بسیار بد است، مانند سیاهپوستان که در شرایط بسیار بد زندگی می کنند.