پیروزی‌های محیط‌زیستی در سال ۱۳۹۹

در این مورد ، من فقط به موضوعات مربوط به “کوهنوردان” (محیط های کوهستانی) و انجمن کوهنوردان ایران اشاره می کنم که آنها کم و بیش درگیر آنها هستند ، زیرا فعالیت های زیست محیطی که امروز مردم درگیر آن هستند بی شمار است و بسیاری از آنها لیست ها مطلوب هستند. خوشبختانه محمد درویش و حسین آخانی در صفحات اینستاگرام خود به برخی از دستاوردهای سال گذشته در نتیجه تلاش های مردمی اشاره کردند. دیدن این فعالیتهای م oneثر باعث خوشحالی فرد می شود و اگر رهبران کشور همانطور که انتظار می رفت وظایف خود را در حفاظت از منابع طبیعی زمین انجام ندهند ، انتظار می رود گروههای جامعه در امر حفاظت از طبیعت بیگانه باشند اما بسیاری از آنها افراد با آنها جدی هستند. در مورد حفظ شخصیت کشور و افزایش تعداد آنها.

* دماوند؛ اعلام بخشی از هرم این کوه از روستای ملار تا قله و صدور سندی با عنوان سازمان اوقاف برای این قسمت از کوه ، التهابات زیادی را در بین دوستداران طبیعت کشور ایجاد کرد. مرداد وی به نوشتن مقالات و مقالات بی شماری در مطبوعات و فضای مجازی ادامه داد. به گفته دوستداران محیط زیست ، دماوند مانند سایر کوههای کشور به همراه دشت ها ، رودخانه ها ، تالاب ها و جنگل ها مطابق اصل 45 قانون اساسی املاک و دارایی های عمومی و ناملموس ایران است. ملت نیز باید در اختیار سازمان جنگل باشد. مراتع نیز باقی مانده است. واکنش عمومی به این اطلاعیه این بود که سند مرتع ، معروف به سازمان جنگل و مرتع ، صادر شده است. البته فعالان محیط زیست همچنان در حال پیگیری این موضوع هستند و در برخی مناطق دیگر دماوند نیز از سازمان اوقاف می خواهند تا از حلقه مدعیان خارج شود.

طی دو یا سه سال گذشته ، کمیته حفاظت دماوند ، با حضور نمایندگان دولت ، سازمان های غیر دولتی ، شهرداری ها و شوراهای محلی را برای حفاظت از دماوند ، پیگیری ثبت کوه در فهرست میراث انسانی و تنظیم کوهنوردی و گردشگری بر عهده گرفته است. . این کمیته که نمونه کاملی از همکاری دولت ها و غیر دولت ها است ، در تاریخ 6 فوریه مصوبه ای جامع در مورد نحوه کوهنوردی در دمشق داشت که در صورت اجرا می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به کوهنوردی تصادفی را حل کند.

* رفت و آمد مکرر؛ کوههای توچل ؛ چشم انداز زیبا ، زیستگاه غنی و ارزشمند تهران بخش مهمی از این مجموعه آب شهری است. شورای شهر تهران به دنبال انجمن کوهنوردان ، ثبت ملی کوه ها را تصویب کرد و ارزش های طبیعی و فرهنگی این توده کوه را ثبت کرد. در جلسه دو سیزدهم این شورا که در تاریخ 1395/3/18 برگزار شد ، شورا از شهرداری تهران خواست تا اقدامات لازم را برای ثبت رسمی رسمی اقامتگاه در فهرست آثار ملی انجام دهد.

نبی – پیامبر؛ شهر آبیک از غرب ، شرق و جنوب توسط کارخانه ها و سایر امکانات آلوده کننده شهر احاطه شده است. تنها مسیر هوای آزاد به شهر از شمال است که به دامنه های کوه نبی می پیوندد. اما امسال نیز حذف سنگ باعث کاهش فضای تنفسی شهر شده است. پیگیری ها ، اعتراض ها ، تجمع ها و کیفرخواست های جامعه کوهنوردی و سایر دوستداران طبیعت منجر به فرماندار جمالی پوری در مه 1999 در ابیاک و شهرهای اطراف شد. این پروژه در حال صدور است.

رون این کوه در بخش سرچان استان فارس تحت عنوان سازمان حفاظت محیط زیست “منطقه شکار” نامیده می شود. سال گذشته ، یک تیم محلی قدرتمند در منطقه تشکیل شد که با کمک گروهی از کوهنوردان و فعالان محیط زیست در تلاشند کوه را به عنوان “منطقه حفاظت شده” ارتقا دهند و همچنین از شکار غیرقانونی ، جنگیدن با مراتع و آتش سوزی جلوگیری کنند. جلوگیری از توسعه معدن و جایگزینی گردشگری با دام های سنگین. این فعالیتها بسیار موثر است و با حمایت اداره عمومی محیط زیست استان در حال پیشرفت است.

؛ کوه و جنگل گلستانک “منطقه ای امن” در قلب منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است. در دو کیلومتری این منطقه حفاظت شده ، معدن سرب قدیمی و متروکه معدن Led Nazrabad Kojur قرار دارد. چند ماه پیش ، شرکت بهره برداری مجدداً وارد منطقه شد و گفته شد بدون اجازه اداره منابع طبیعی ، جاده دسترسی به معدن را از و خارج می کند. اهالی چندین روستای این منطقه نسبت به استخراج معادن در این منطقه معترض هستند و می گویند این امر برای باغها و مزارع مضر است و برای سلامتی آب و جنگل ها مضر است. در ماه مارس ، گروهی از مردم محلی برای جلوگیری از پیشرفت مین ، نهال های محلی را در جاده ای كه توسط اپراتور توسعه یافته بود ، كاشتند.

؛ شهر همدان بسیاری از زندگی طبیعی فرهنگی خود را مدیون فهرست آثار ملی خود است. این کوه ارزشمند به مدت بیست سال نماد توسعه ویرانگر بوده است. شرکت Gangnam Telecom با حمایت برخی از مقامات ، به برخی از مناظر منطقه با ارزش جهانی و ملی (محل باستانی کتیبه های هخامنشی ، باغ های دره عباس آباد و چمنزار ماموریت. در ژوئن گذشته ، این شرکت مجدداً اقدام به تعریض جاده Ganjname-Mission Square کرد. این بار حضور و اعتراض به موقع کوهنوردان و ورود شورای شهر همدان به موضوع از خسارات زیادی جلوگیری کرد. پس از آن ، موضوع حفاظت از الوند و جلوگیری از توسعه “گردشگری ماشینی” توسط کوهنوردان و حفاظت از میراث فرهنگی منطقه با جدیت بیشتری دنبال می شود.

* ماهیچه؛ بسیاری از پلنگ ها در تابستان در دهکده های چلسی و توتونسا در شهر ادویه جیلان زندگی می کنند. چند سال پیش ، گروهی از معلمان محلی و چندین کوهنورد (به هدایت موهوسن پورگاسم ، کوهنورد قهرمان معلول و تحت حمایت موسسه گنجه Habitat) سازگاری جامعه محلی را با پلنگ برجسته می کنند. این بسیار موثر است و منجر به تشکیل یک هسته اکولوژیکی در این منطقه می شود. در ماه مارس ، هفت کشاورز در مراسمی با حضور شورای شهر عضله ، شورای دهکده چلسی و یک نماینده دام غرامت دریافت کردند.

* گنجینه ملی کوهنوردی ؛ طی سالهای گذشته ، انجمن کوهنوردان مجموعه های ارزشمندی از کوهنوردان ، تجهیزات کوهنوردی ، کتابها ، نقشه ها و موارد دیگری را که هنوز در دست توسعه است جمع آوری کرده است. در روابط ما با شورای شهر و شهرداری های مناطق اول و دوم تهران ، آنها توافق کردند که یک ساختمان بزرگ و مناسب برای یک گنج کوهنوردی (موزه) مجاز باشد. همانطور که آقای ماسجمائی ، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا سال گذشته گفت ، وی همچنین بودجه مورد نیاز برای فعالیت را تصویب کرد.

* آتش؛ در بهار سال گذشته ، با کمک مقامات دولتی ، چندین گروه (بسیاری از آنها کوهنورد بودند) در سراسر کشور برای کمک به آتش سوزی در جنگل ها و مراتع تشکیل شدند. به دلیل مجاورت محل سکونت خود با منطقه و عدم رعایت قوانین اداری ، گروه های محلی و بومی اغلب در معرض آتش سوزی هستند. اگر فعالیت گروه های محلی با حمایت مالی و سیستمی فعالان محیط زیست نبود ، مقیاس و میزان خسارت ناشی از آتش سوزی بسیار زیاد بود. شایسته است که به یاد داوطلبان این حوزه که سال گذشته به خاطر حفاظت از میراث ملی طبیعت درگذشتند ، ادای احترام شود: البرز سارع ، مختار خاندانی ، بلال امینی ، یاسین کریمی ، احسان عزیزی ، محمد جواد مختاری ، محمدمهدی حسینی.

* تصمیم گیری؛ سال گذشته ، این بخشی از کار “شبکه سازمان های زیست محیطی و منابع طبیعی ملت” بود ، شبکه ای از شرکت های وابسته به آن و برخی سازمان های دیگر (NGO) ، در بسیاری موارد دولت ، سازمان های عمومی (محیط زیست ، جنگل ها ، مراتع) ) ، وزارت نیرو ، شهرداری ها ، ..) یا پروژه های زیست محیطی را اجرا کرده اند. به عبارت دیگر ، سازمان های مردمی می خواهند در تصمیم گیری ها و ایجاد فضای اجتماعی جایگاه شایسته ای پیدا کنند که این چیزی نیست جز نتیجه سه یا چهار دهه کار و حضور در صحنه جامعه.

235231