پچ پنل چیست؟

پچ پنل در انتهای مسیر کابل شبکه قرار می گیرد و وظیفه اتصال کابل های شبکه به دستگاه های دیگر مانند سوئیچ، روتر و … را بر عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری آنا، پچ پنل در انتهای مسیر کابل شبکه، وظیفه اتصال کابل های شبکه به دستگاه های دیگر قرار می گیرد تعویض، روتر و… مسئول. به عبارت دیگر به جای اتصال مستقیم گره های شبکه (سوکت های شبکه یا هر کاربری) به این دستگاه، به این دستگاه متصل می شود و این دستگاه مسئولیت ارتباط گره ها با دستگاه های دیگر را بر عهده می گیرد.

پچ پنل (پچ پنل) چیست

پچ پنل این یک قطعه مستطیل شکل با تعداد ثابت پورت شبکه است. به عنوان مثال: 24 پورت، 48 پورت و … در حین کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه تعبیه می شود که از آنها استفاده نمی شود و کاربر از طریق آنها به شبکه متصل نمی شود.

در واقع پچ پنل بین نقاط انتهایی کابل های شبکه و دستگاه های شبکه مانند هاب، روتر، سوئیچ و … قرار می گیرد و کابل های شبکه از طریق پچ پنل شبکه به این دستگاه ها متصل می شوند. به عبارت دیگر نیازی به استفاده از پچ پنل نیست، با این حال استفاده از این محصول در شبکه هایی که در طول زمان تکامل یافته و تغییر می کنند، انجام بسیاری از کارها را آسان می کند.

وظیفه پچ پنل چیست؟

اگر بخواهیم به طور خاص در مورد عملکرد دستگاه پچ پنل چند کارتی صحبت کنیم، هر پریز شبکه یا هر کاربر با اتصال شبکه در ساختمان یا مجتمع در واقع یک پورت روی این دستگاه دارد که از طریق آن می توان پورت را متصل کرد. به هر وسیله ای که بخواهیم

مزایای پچ پنل در شبکه چیست؟

اگر از آن استفاده می کنید، عملا نیازی به رفتن به پشت قفسه نیست زیرا تمام اتصالات جلوی رک کاملاً در دسترس تکنسین است.

اگر از آن استفاده می کنید، یافتن گره های شبکه آسان است. مثلاً اگر در طبقه دهم ساختمان نودی واقع شده باشد، به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. زیرا آن گره توسط یک کابل به پشت دستگاه متصل می شود.

این دستگاه دارای قطعاتی برای نوشتن دستی کدها است که این امکان را برای تکنسین های شبکه فراهم می کند تا آدرس هر گره را بنویسند و سپس در کمترین زمان به آن گره دسترسی پیدا کنند.

در عیب یابی شبکه و تشخیص عیب و نقص در شبکه به طرز شگفت انگیزی موثر است.

انواع پچ پنل چیست؟

اکنون که می دانید این دستگاه چیست، وقت آن است که با انواع آن که بر اساس پارامترهای مختلف طبقه بندی می شوند آشنا شوید.

  • بر اساس CAT
  • بر اساس تعداد پورت ها
  • پچ پنل POE
  • پچ پنل بارگذاری نشده
  • پچ پنل مدولار
  • پچ پنل فیبر نوری

مزایای استفاده از پچ پنل چیست؟

کل شبکه در اتاق سرور و جلوی چشمان شما قرار دارد و نیازی به خروج و جابجایی از اتاق نیست که این یکی از بهترین مزایای استفاده از پچ پنل است.

از سوی دیگر، زمانی که تعداد گره های شبکه افزایش می یابد، استفاده نکردن از پچ پنل ها احمقانه به نظر می رسد.

استفاده از پچ پنل در اکثر شبکه ها برای استفاده مداوم نیست، بلکه برای جلوگیری از هزینه های ناگهانی است.

نکات مهمی که باید هنگام خرید پچ پنل در نظر بگیرید:

پچ پنل ها در اندازه ها و تراکم پورت های مختلف در بازار موجود هستند. در انتخاب پچ پنل ها دقت کنید زیرا باید این محصولات را با توجه به کابل استفاده شده در سیستم انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر کابل شما CAT5 است باید پچ پنل و کابل های رابط را مطابق این کابل آماده کنید زیرا در صورت عدم تطابق باعث تضعیف سیگنال حامل داده می شود.

نکته 1- طول کل مجموعه سه قسمتی که از کارت شبکه ایستگاه کاربر شروع می شود و به سوئیچ یا هاب ختم می شود باید 99 متر باشد. این اندازه دقیقاً متناسب با محدودیت کابل کشی در یک شبکه اترنت سریع و گیگابیتی است.

نقطه 2– پچ پنل نه تنها در سیم های مسی، بلکه برای فیبرهای نوری نیز انواع پچ پنل با کانکتورهای مختلف مانند SC، ST یا MRTJ موجود است، اما در اکثر موارد کابل کشی افقی با سیم مسی کاملاً کافی است. با آنها، پهنای باند گیگاهرتز را برای ایستگاه ها فراهم کرد، بنابراین این نوع پچ پنل در حال حاضر برای کابل کشی افقی مفید نیست.

همچنین پچ‌پنل‌های هوشمندی وجود دارند که از مجموعه‌ای از کانکتورها با نمایشگرهای فعال و سیستم‌های نظارت از راه دور برای هر پورت فراتر می‌روند تا اشکال‌زدایی و مدیریت را ساده‌تر کنند، اگرچه این نوع پچ‌پنل‌ها به منبع تغذیه نیاز دارند.

انتهای گزارش خبر/4129/