پولدار شدن یک شبه، وعده شرکت‌های هرمی!

طرح های هرمی عمدتاً جوانان جویای کار را هدف قرار می دهند. این شرکت ها برای رفع عطش جوانان بیکار با این تیترها آرزوی «یک شبه پولدار شدن» یا «یک شبه رفتن به جاده صد ساله» دارند. ابتدا از آنها خواسته می شود که در شرکت سرمایه گذاری کنند و افراد دیگری را به شرکت معرفی کنند. در نهایت با معرفی هر فرد سود و حقوق خود را می گیرند اما این پایان راه نیست.

چندی پیش یکی از اعضای این شرکت های هرمی به خبرنگار ما گفت: زمانی که دنبال کار می گشتم به سایت دیوار مراجعه کردم و آگهی استخدامی را دیدم که درآمد ماهیانه حدود 8 تا 9 میلیون را اعلام می کرد. پس از تماس با آن شرکت، قرار گذاشتم به تهران بروم و به خانواده ام اطلاع دادم که برای کار به تهران می روم. این شرکت ابتدا کسب و کار خود را با نام IT معرفی کرد، برای راه اندازی کسب و کار من آن را مکانی زندان مانند در نظر گرفتند.

وی گفت: تمام فعالیت های من تحت نظارت اعضای این شرکت بوده و من حق ندارم حتی با اعضای خانواده ام تماس بگیرم. حدود دو هفته پس از رسیدن به آن مکان نامعلوم، متوجه شدم که عضو یک شرکت هرمی کلاهبرداری هستم.

به نظر این شخص، یکی از دلایلی که به طور اتفاقی در دام این شرکت ها افتادم، درآمد ماهیانه ای است که برای این کار تعیین می کنند. بنابراین این شرکت ها با درک ضعف بیکاری جوانان، شبکه را برای آنها پخش می کنند و دیگران را وارد بازی خود می کنند.

معاون پلیس مبارزه با کلاهبرداری و آگاهی پلیس آگاهی در خصوص کلاهبرداری این شرکت ها گفت: یافتن و استخدام در شرکت های دولتی – خصوصی شگردی است که این شرکت های هرمی به کار می برند. این شرکت ها خواهان شغل مناسب برای 50 تا 100 میلیون خانوار هستند. بیشتر قربانیان این شرکت ها جوانان شهری هستند.

دستگیری شرکت های هرمی

به گفته سرهنگ تگی پور، این افراد پس از خرج شدن پولشان آزاد می شوند. از ابتدای سال تاکنون 52 شرکت هرمی دستگیر شده اند. این شرکت‌ها با پیشنهاد شغل در شرکت‌هایی مانند شرکت نفت، اداره برق و وزارت نیرو، با وعده درآمد ۱۶ میلیون تنی، بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تن کار خوب و پیشرفت را فریب می‌دهند. پرداخت در منزل..

معاون مبارزه با پولشویی و کلاهبرداری پلیس آگاهی گفت: اعضای هرمی مالباختگان را در منازل مسکونی خود کنترل می کنند. بازنده ها کسانی هستند که این شرکت ها در خانه های ایزوله آموزش داده اند. همچنین اعضای کلیدی گروه شرکت های هرمی در خارج از کشور هستند و دو نفر از اعضای شبکه اصلی آنها روز پنجشنبه توسط اداره چهاردهم پلیس آگاهی دستگیر شدند.

به اعتقاد وی، اعضای این شبکه هیچ وابستگی به هیچ یک از نهادهای داخل کشور یا ارگان خاصی ندارند. مالباختگان پس از از دست دادن سرمایه راهی برای بازگشت به آغوش خانواده خود ندارند و خانواده هایی که سه ماه است خبری از فرزندشان ندارند در حال طرح شکایت هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان