پوتین خواستار احیا و اجرای برجام شد

ولادیمیر پوتین امشب در نشست خبری مشترک با روسای جمهور ایران و ترکیه پس از نشست آستانه گفت: نشست سران کشورهای ضامن آستانه بسیار مفید و معنادار بود. مسائل مهم را به تفصیل بررسی کرده ایم. تحکیم حرکت سه کشور برای عادی سازی اوضاع در سوریه مفید خواهد بود.

وی افزود: سه کشور امیدوارند که بحران سوریه از طریق گفت وگو و راه حل سیاسی سوریه حل شود و باید به وحدت و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته شود و مردم این کشور درباره سرنوشت سوریه تصمیم بگیرند. این کشور.
رئیس جمهور روسیه ادامه داد: امروز با ادامه نظام آستانه موافقت کردیم. دولت، مخالفان، سایر کشورها و سازمان ملل متحد باید مشارکت کنند. آستانه باید نقش رهبری را در حل بحران سوریه ایفا کند.

وی افزود: تهدیدات تروریستی توسط سه کشور بررسی شد. این سه کشور متعهد شدند پس از نابودی نیروهای اصلی داعش در سوریه و تصرف بخش اعظم سوریه توسط دولت سوریه، به مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه دهند. نیروهای خارجی در سوریه باید از بین بروند. آنها در تلاشند تا حاکمیت دولت سوریه در سمت شرق فرات را نقض کنند. ما تاکید کردیم که شرق فرات باید تحت کنترل دولت سوریه باشد.

پوتین گفت: ما از جامعه جهانی برای کمک به مردم سوریه دعوت می کنیم. بنابراین مهاجران داوطلبانه به کشور خود باز می گردند.

وی تصریح کرد: مذاکرات دوجانبه خوبی با رهبر ایران داشتیم. دو طرف اعلام کردند که روابط دوجانبه باید به طور همه جانبه توسعه یابد و همکاری در مسائل منطقه ای و بین المللی انجام شود. در این راستا با رئیس جمهور ایران مذاکراتی انجام دادیم و برای تقویت استفاده از پول ملی و توسعه روابط اقتصادی و تجاری به توافق رسیدیم. در چارچوب برجام، ما فکر می کنیم باید تلاش کنیم برجام را احیا کنیم. برجام باید توسط همه بدون تبعیض احیا و اجرا شود.

311311