پوتین به اروپا: شما نمی‌توانید گاز ما را رها کنید ولی ما به سمت شرق می‌رویم

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین تاکید کرد که کشورهای اروپایی نمی توانند به طور کامل وابستگی خود به گاز روسیه را از بین ببرند.

روسیه در تلاش برای تنوع بخشیدن به مصرف کنندگان گاز، روابط نزدیک با آسیا، به ویژه چین برقرار کرده است. چین در حال حاضر بزرگترین مصرف کننده محصولات انرژی در جهان است.

تحریم های غرب علیه روسیه تحت عنوان حمله نظامی در اوکراین بر صادرات انرژی این کشور تأثیر گذاشته است. این تحریم ها تامین مالی قراردادهای انرژی با روسیه را دشوار و پیچیده کرده است.

پوتین در نشستی با اعضای کابینه روسیه گفت: «به‌طور شگفت‌انگیزی، شرکای ما در کشورهای غیرمتعهد روسیه متوجه شده‌اند که بدون منابع انرژی روسیه از جمله گاز نمی‌توانند به جلو حرکت کنند». در حال حاضر هیچ جایگزین معقولی وجود ندارد [برای گاز روسیه] در اروپا وجود ندارد.»

رئیس جمهور روسیه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که کشورهای اروپایی عرضه انرژی از روسیه را قطع کرده اند که این امر باعث افزایش قیمت ها و ایجاد نوسان در بازار شده است.

رئیس جمهور روسیه بر لزوم ایجاد زیرساخت های لازم از سوی مسکو برای افزایش عرضه انرژی به کشورهای آسیایی تاکید کرد. تا پایان سال 2019، پس از چندین سال مذاکرات سخت و توافق برای کاهش قیمت سوخت، روسیه شروع به عرضه گاز به چین کرد.

23311