پروتئین پوست خوک، راهی برای درمان نابینایی در انسان

محققان خاطرنشان کردند که هیچ فردی که با استفاده از این روش تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، دو سال پس از جراحی، مشکل نابینایی نداشت. علاوه بر این، سه مرد نابینا پس از این روش پیشگام، بینایی 20:20 را دریافت کردند.

این ایمپلنت که از پروتئین کلاژن پوست خوک ساخته شده است، شبیه قرنیه انسان (خارجی ترین لایه شفاف چشم) است. قرنیه آسیب دیده یا بیمار باعث نابینایی بیش از 12 میلیون نفر در سراسر جهان می شود. معمولاً پزشکان تنها با پیوند قرنیه انسان از اهداکننده می توانند بینایی این بیماران را بازیابی کنند. با این حال، از هر 70 نفری که نیاز به پیوند قرنیه دارند، تنها یک نفر می تواند این کار را انجام دهد.

محققان می گویند این پیوند جدید پتانسیل تولید انبوه را دارد و تا دو سال دوام می آورد، در حالی که قرنیه های اهدایی انسان باید ظرف دو هفته به دست بیماران برسد. این فناوری جدید می تواند به مردم کشورهای فقیر که پیوند قرنیه انسانی در آنها نادر است کمک کند.

پیوند جدید به طور قابل توجهی زمان بهبودی را کاهش می دهد

در این مطالعه محققان سوئدی 14 فرد نابینا و 6 فرد کم بینا را در هند و ایران انتخاب کردند. شرکت کنندگان از قوز قرنیه رنج می بردند (قرنیه بیش از حد نازک می شود که می تواند منجر به نابینایی شود).

نویسندگان مطالعه دریافتند که هیچ یک از 14 شرکت کننده که قبل از این روش نابینا بودند، پس از آن نابینا نشدند. سه هندی نابینا پس از پیوند بینایی کامل خود را به دست می آورند هیچ یک از آنها هیچ گونه عارضه ای را در حین عمل یا پس از دو سال پیگیری بعد از عمل گزارش نکردند.

بیمار تنها به هشت هفته قطره چشمی بعد از عمل نیاز دارد تا از رد ایمپلنت جلوگیری شود. هدف اصلی این مطالعه بررسی اینکه آیا ایمپلنت برای استفاده انسان ایمن است یا خیر. محققان می گویند اثربخشی این پیوند تعجب آور است.

برای ساختن آن، محققان از مولکول‌های کلاژن پوست خوک استفاده کردند که بسیار خالص شده و در شرایط سخت برای استفاده انسان تولید شد. برخلاف پوست خوک که در صنعت گوشت استفاده می شود، دسترسی را آسان تر و مقرون به صرفه می کند.

هنگامی که محققان این ایمپلنت را ساختند، مولکول های کلاژن شل را تثبیت کردند و ماده ای سخت و شفاف ایجاد کردند که می تواند حرکت در چشم و کاشت را تحمل کند. یک کارآزمایی بالینی بزرگ قبل از اینکه دانشمندان بتوانند اعلام کنند که به اندازه کافی ایمن و موثر است تا در بیمارستان ها استفاده شود، مورد نیاز است.

پروفسور نیل لاگالی از دانشگاه لینشوپینگ سوئد گفت: «نتایج نشان می‌دهد که می‌توان یک ماده زیستی ساخت که تمام معیارهای استفاده به‌عنوان ایمپلنت‌های انسانی را برآورده می‌کند؛ ماده‌ای که می‌تواند به‌صورت انبوه تولید شود و تا دو سال ذخیره شود و از این طریق کمک کند. افراد بیشتری با مشکلات بینایی ما را از دسترسی به درمان ها رها می کند.

این ایمپلنت توسط Dr. مهرداد رفعت گفت: محور اصلی کار ما ایمنی و کارایی این ایمپلنت های مهندسی زیستی است. ما سخت کار کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که اختراع ما نه تنها برای ثروتمندان، بلکه برای همه در دسترس است. به همین دلیل است که این فناوری در تمام نقاط جهان قابل استفاده است.

محققان همچنین یک روش جدید و کمتر تهاجمی برای درمان قوز قرنیه ایجاد کرده اند. امروزه پزشکان قرنیه بیمار مبتلا به قوز قرنیه پیشرفته را با جراحی خارج کرده و قرنیه اهدایی را جایگزین آن می کنند. این نوع جراحی تهاجمی است و فقط در بیمارستان های بزرگ انجام می شود، اما این روش جراحی جدید نیازی به بخیه ندارد. در روش جدید، برش قرنیه را می توان با لیزر پیشرفته یا با دست با ابزار جراحی ساده انجام داد. این روش ابتدا روی خوک‌ها آزمایش شد و نسبت به پیوند قرنیه سنتی ساده‌تر و ایمن‌تر بود.

نیل لاگالی افزود: از این روش غیرتهاجمی می توان در بیمارستان های بیشتری استفاده کرد و در نتیجه به افراد بیشتری کمک کرد. با روش ما، جراح نیازی به برداشتن بافت خود بیمار ندارد. در عوض، یک برش کوچک ایجاد می شود که از طریق آن ایمپلنت به قرنیه موجود وارد می شود.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

توصیه هایی برای مدیریت علائم ام اس

آب سیاه در کودکان، علل و درمان

47231