پدیده مجرمان آشنا با قوانین/ ضرورت بازبینی در مجازات سارقان

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به کاهش هزینه ارتکاب جرایم برای برخی مجرمان گفت: برخی از مجرمان پس از اطلاع از برخی مواد قانونی به راحتی جرایم خود را تکرار می کنند.

سردار حسین رحیمی در گفت وگو با آوای البرزوی با اشاره به اثر بازدارندگی قوانین بر جرم گفت: مشکل اصلی ما قانون نیست بلکه دو چیز است. مشکل اول برخورد با مجرمان و چالش دوم عدم تطابق هزینه های پرداختی مجرمان به ویژه مجرمان با سابقه تکرار جرم است.

وی در خصوص تاثیر قانون بر کاهش ارفای کیفری در وقوع جرایم گفت: در حال حاضر با مشکلی مواجه هستیم که مجرمان به مواردی مانند قانون کاهش ارفاق کیفری مصوب 1398 توجه کرده اند. ارتکاب جرم.” این قانون با پیش بینی مجرمانی که اجناس زیر 20 میلیون سرقت می کنند، باعث شده تا این افراد تا 20 میلیون تومان سرقت کنند و سپس به سراغ سرقت های بعدی خود بروند. شایان توجه است که 60 درصد مجرمان ما زیر 20 میلیون نفر هستند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: به نظر می رسد با پدیده ای مواجه هستیم که برخی مجرمان مانند وکیل به قانون احترام گذاشته و از این راه امرار معاش می کنند.

رحیمی در خصوص لزوم اصلاح قوانین مرتبط با مجازات سارقان و مجرمان گفت: این موضوع را در جلسه ای که در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد، مطرح کردم. بازنگری در این زمینه چیزی است که ما از قوه مقننه می خواهیم.

بیشتر بخوانید:


طرح های ویژه و جدیدی برای مبارزه با زورگیری و سرقت در تهران در حال اجراست


آخرین هشدار دادستان کل کشور به دزدان و جرایم خشن

به گزارش آوای البرز، بر اساس ماده 11 قانون، ارزش اموال مسروقه از دویست میلیون (200.000.000) ریال تجاوز نمی کند، مجازات سارق در صورت نداشتن سوء پیشینه مؤثر به حبس تعزیری کاهش می یابد. شریک در کلیه جرایم فوق و همچنین کلیه جرایم درجه پنج به پایین که توسط افراد زیر 18 سال انجام می شود در صورت وجود قربانی این قانون و ماده 12 قانون آیین دادرسی کیفری شامل می شود. قانون مصوب 12/4/2019، ممکن است لغو شود.

انتهای پیام/