پایان پرشور پانزدهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی در مشهد 

به گزارش خبرگزاری آوای البرز، به نقل از ستاد خبری بیست و یکمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، جشنواره شعر کودک و نوجوان رضوی با هدف درگیر کردن بدنه فعال شعر کودک و نوجوان، محافل استانی را در شهرهای قم، کرمان، همدان، شیراز، تهران و مشهدبرگزار کرد.
در این میان، ۸ کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفت و ۷ پیشکسوت شعر کودک و نوجوان به پاس اقدامات شایسته‌شان تجلیل شدند.

در بخش جوایز، خاتون حسنی از قزوین موفق به کسب جایزه خردسال و تندیس ارادت شد. در بخش کودک، فرشته ابراهیمی نیا از تهران اول شد و در بخش نوجوانان، مریم اسلامی از تهران به مقام اول دست یافت.
این جشنواره نشان داد که شعر کودک و نوجوان همچنان جایگاه ویژه‌ای در قلب‌ها دارد و با استعدادهای درخشانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، آینده‌ای روشن در انتظار ادبیات کودکان و نوجوانان ایران است. اشعار برگزیده نیز به زودی در قالب کتاب منتشر خواهند شد تا دستاوردهای این دوره از جشنواره برای همگان ماندگار شود.
سایر برندگان نیز به شرح ذیل است:

پیشکسوتان شعر کودک و نوجوان:
– افسانه شعبان نژاد
– محمد علی محمدی

برندگان بخش خردسال:
– مقام سوم:معصومه حکمتی از مشهد
– مقام دوم:سمیه بابایی از شیراز
– مقام اول و تندیس ارادت:خاتون حسنی از قزوین

برندگان بخش کودک:
– شایسته تقدیر:منیره هاشمی از مشهد
– مقام سوم:سمیه تورجی از شیراز
– مقام دوم:نسرین شهبازی از همدان
– مقام اول و تندیس ارادت:فرشته ابراهیمی نیا از تهران

برندگان جایزه نوجوانان:
– شایسته تقدیر:خانم بابایی
– مقام سوم:زهرا عراقی از مشهد
– مقام دوم:حیدر جهان کهن از یاسوج
– مقام اول و تندیس ارادت: مریم اسلامی از تهران

پرورش استعدادهای نوجوان در باشگاه قاف
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: این مجموعه با راه‌اندازی باشگاه قاف، به دنبال پرورش نسل جدید شاعران جوان با نگاهی دینی و الهی است.
به گزارش ستاد خبری بیست و یکمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی اظهار کرد: در پی تاکیدات مکرر بر اهمیت شعر و ادبیات در تربیت دینی و معنوی کودکان و نوجوانان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ابتکاری نو در عرصه ادبیات کودک و نوجوان به اجرا گذاشته است.
وی ادامه داد: باشگاه قاف، که به تازگی توسط این کانون تاسیس شده، محلی برای شکوفایی استعدادهای ناب ادبی در میان نوجوانان است.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان تصریح کرد: این باشگاه با هدف شناسایی، پرورش و حمایت از شاعران جوان، زیر نظر اساتید برجسته و با رویکردی تربیتی و دینی، فعالیت خود را آغاز کرده است.
حامد علامتی از این طرح به عنوان یک گام بزرگ در جهت تحقق اهداف تربیتی کانون یاد کرد و اظهار داشت: این باشگاه، با تمرکز بر اصول و مبانی دینی و اخلاقی، به کودکان و نوجوانان کمک خواهد کرد تا با اشعاری سرشار از مفاهیم ایمانی و اخلاقی، رشد فکری و معنوی خود را تجربه کنند.

پایان پرشور پانزدهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی در مشهد 
او تاکید کرد که شعر، به عنوان یک ابزار تربیتی قدرتمند، می‌تواند در پرورش نسلی مؤمن و با اخلاق نقش مهمی ایفا کند.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان خاطر نشان کرد: باشگاه قاف، با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از تجربیات ارزشمند شاعران پیشکسوت، به دنبال آن است تا زمینه‌های لازم برای رشد و بالندگی شاعران جوان را فراهم آورد و با ایجاد فضایی مناسب برای خلاقیت و نوآوری، به آن‌ها امکان دهد تا در مسیر ادبیات دینی و معنوی گام بردارند.
علامتی خاطر نشان کرد: این باشگاه، با توجه به سیره اهل بیت و تاکید بر اهمیت معیشت و حمایت از شاعران، به عنوان یک الگوی تربیتی جدید در عرصه ادبیات کودک و نوجوان مطرح می‌شود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تاکیدکرد:
لزوم توجه به فطرت توحیدی در شعر کودکان و نوجوانان رضوی

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) بر اهمیت فطرت توحیدی و بازنمایی امام رضا (ع) در ادبیات کودکان و نوجوانان تأکید کرد.
به گزارش ستاد خبری بیست و یکمین جشنواره فرهنگی و امام رضا(ع)، مرتضی سعیدی زاده، در آیین اختتامیه جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی اظهار کرد:گفتمان توحیدی، امامت، ولایت عهدی و تربیتی و اخلاقی را باید محوریت همه اشعار کودکانه قرار دهیم.
وی ادامه داد: این وجوه نباید به صورت ناقص به کودکان ارائه شوند و باید از همه اضلاع وجودی امام رضا (ع) برای تبیین یک تصویر کامل استفاده شود.
سعیدی زاده تصریح کرد: هر کودکی با فطرت توحیدی آفریده شده و این فطرت با تأثیرات فرهنگی و اجتماعی غبار می‌گیرد، اما تغییر نمی‌کند.
همچنین، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) از تلاش‌ها برای تقویت نقش نخبگان در توسعه فرهنگی و هنری جامعه خبر داد و اعلام کرد: جشنواره با هدف تبدیل شدن به یک رویداد تولیدی و حرفه‌ای، در حال قوام گرفتن است و با کمک نخبگان، جشنواره طی پنج سال آینده به بلوغ کامل برسد و باید به تعبیر رهبر انقلاب، نخبگان بسازند تا مردم بهره‌مند شوند.
سعیدی زاده با اشاره به اینکه این رویداد به عنوان یک تعامل نخبگانی و مردمی مطرح شده و برنامه‌ریزی شده است تا این تعامل در دوره‌های آتی بیشتر تقویت شود، بیان کرد: این جشنواره نه تنها به عنوان یک رویداد فرهنگی، بلکه به عنوان یک پلتفرم برای تبادل ایده‌ها و تجربیات بین نخبگان و عموم مردم شناخته شده است.

پایان پرشور پانزدهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی در مشهد 
معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی:
جشنواره امام رضا(ع) بر ترویج معارف اهل بیت تاکید ویژه دارد

معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی، بر اهمیت آموزش معارف دینی به نسل جوان به عنوان سپری در برابر تهاجم فرهنگی تأکید کرد.
به گزارش ستاد خبری بیست و یکمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد در سخنانی در پایان پانزدهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی، از تلاش‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) برای برگزاری این رویداد فرهنگی قدردانی کرد.
وی با اشاره به اینکه امروزه هجمه‌های فرهنگی دشمنان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، بر لزوم آموزش معارف اهل بیت به کودکان تأکید ورزید تا از تأثیرات منفی این تهاجم‌ها در امان بمانند.
وی با استناد به سخنان امام رضا (ع) مبنی بر انتقال زیبایی‌های کلام اهل بیت به بشریت، اظهار داشت که دهه ۶۰ فرصت طلایی برای آشنایی کودکان با ارزش‌های انقلابی است و این میراث انقلاب اسلامی می‌باشد.
معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی، همچنین به نقش کلیدی فرهنگ در تعریف مجدد ارزش‌های انقلابی و اهمیت تربیت نسلی مقاوم و آگاه اشاره کرد و افزود که تلاش‌های فرهنگی باید در جهت تحقق نگاه بلند امام (ره) به کودکان و نوجوانان باشد.
در ادامه، حجت الاسلام گنابادی نژاد با اشاره به آماری از یک پژوهش انجام شده توسط استان قدس، بیان کرد که حرم امام رضا (ع) به عنوان بزرگ‌ترین کانون خانواده شیعه، سالانه میزبان ۳۰ میلیون زائر است که ۷۰ درصد آن‌ها را خانواده‌ها تشکیل می‌دهند.
وی تأکید کرد که نام مبارک امام رضا (ع) رمز عملیات فرهنگی کنونی برای کودکان است و باید به عنوان الگویی برای تربیت نسلی متعهد و معتقد به ارزش‌های دینی و انقلابی مورد توجه قرار گیرد.

۲۲۰۵۷